Jump to content



The 4x2GB Kit DDR2 thread


papatsonis

Recommended Posts

μιας και ξεκινησα τις "ρινοπλαστικες" στο συστημα και ειπα να δωσω μια παραταση 1+ χρόνου ακόμη στο 775, παρηγγειλα απο το memoryc τις gskill 8gb 8800. Βεβιασμενη και "καταναλωτικη" αγορα εν μερει(δεν χρειαζομουν αμεσα 8gb -να λεγεται αυτο..-), εξαιτιας της γενικοτερης ανοδου των τιμων οπου εβλεπα τις τιμες στο "ελλαντα" να φτανουν σε τρελα επιπεδα για απλες "ΟΕΜ" 800αρες μνημες. Παρολα αυτά οι μνημούλες απο θέμα αποδοσης (για τα δικα μου περιεργα γουστα..) εσκισαν. Στοχος ειχαν τεθει τα 1200 5-5-5-15 με την ελαχιστη δυνατη ταση, ο οποιος και επετευχθει (1.89 στην X38-DQ6 :( ).κανοντας "προχειρες" δοκιμες σταθεροτητας, περα απο το dos memtest -οπου περνανε error free μεχρι τα ~1220(2:3)-1236(1:2) περιπου (αναλογα με διαιρετη ειδα μικροδιακυμανσεις, που μπορει αν οφειλονται και σε mch)- με το memtest της HCI, βγηκαν σταθερες(1200 5-5-5-15 trfc 60, στο ~300% το σταματησα). Δοκιμασα να "σφιξω" το trfc αλλα σε αυτες τι συχνοτητες το HCI memtest αργα η γρηγορα "εσκαγε" (απο 52 εως 58 που δοκιμασα). Ταση φανηκαν να ακουν ελαχιστα για λιγη παραπανω και ακομη λιγοτερα mhz, μια προχειρη δοκιμη παντως να τις σταθεροποιησω στα 1260 δινοντας ρευματακι κατεληξε αποτυχια και πεταγαν παραπανω λαθη οσο ξεπερναγα τα 2v. Overall παντως με καλυψαν και με το παραπανω και δεδομενης της τιμης τους με τα μεταφορικα (158.84€), για τους αμετανοητους της DDR2, μολις εχουν διαθεσιμοτητα -και ΑΝ ειναι με την ιδια ~τιμη-, ειναι μια καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

exact that, 8gb 1200 5-5-5-15 (trfc 60) 1.89volt :dance3:, για αυτο ομως εγραψα με "προχειρες δοκιμες" γιατι αν και το ~300% στο win memtest ηταν πολλες ωρες.. , αν δεν "φτυσουν αιμα" καμια μερα σε prime blend (απομονωνοντας τον παραγοντα chipset με αρκετο vmch) και αντιστοιχα σε ΗCI memtest, δεν "ησυχαζω".

edit. ακουνε καθολου σε ταση εσενα? υποψιαζομαι παντως μιας και ηταν νεα παραλαβη, μηπως εχουν elpida chips (με ο,τι καλο και κακο αυτο συνεπαγεται...)

Link to comment
Share on other sites

exact that, 8gb 1200 5-5-5-15 (trfc 60) 1.89volt :dance3:, για αυτο ομως εγραψα με "προχειρες δοκιμες" γιατι αν και το ~300% στο win memtest ηταν πολλες ωρες.. , αν δεν "φτυσουν αιμα" καμια μερα σε prime blend (απομονωνοντας τον παραγοντα chipset με αρκετο vmch) και αντιστοιχα σε ΗCI memtest, δεν "ησυχαζω".

edit. ακουνε καθολου σε ταση εσενα? υποψιαζομαι παντως μιας και ηταν νεα παραλαβη, μηπως εχουν elpida chips (με ο,τι καλο και κακο αυτο συνεπαγεται...)

Ακούνε μέχρι 2.05v από εκεί και απάνω..ότι ρεύμα και αν δώσεις..@@.:T:

Eμενα μαλλον με κοβει το mobo..θα δοκιμασω ενα mBIOS που εχουν βγαλει με το memory table της X48 και θα επανελθω.

Εσυ που εχεις 4 dimms απανω..καλο θα ηταν να τις δοκίμαζες μια μια τις μνήμες..γιατι δεν παίζουν ολες στα ιδια σίγουρα.

Οποτε την καλύτερη θα την βάλεις στο ramslot κοντα στον CPU και μετα θα ακολουθήσουν οι αλλες(απο την καλύτερη στην χειρότερη)..:T: Αυτο θα σου δωσει κατι τις παραπανω οταν θα ψαχνεις σταθερότητα με τα 8GB.

Eπισης ετσι θα μπορεις να καταλαβεις αν σε κοβει το chipset ή οχι.(αν πχ σε Single channel παιζει και σε dual οχι τοτε δινεις vnb):)

Link to comment
Share on other sites

χμ.. καπου εκει ειδα τα δυσκολα και εγω, μολις πηγα απο 2.03 σε 2.08 στην giga , αρχιζε να χειροτερευει ασχημα η κατασταση. οσον αφορα την τοποθετηση, δεν θεωρησα σκοπιμο να το ανεφερω πριν αλλα εχω ηδη βρει την βελτιστη τοποθετηση απο τις 24, οποτε οτι ειναι να δωσουν το δινουν και φυσικα το τσιπσετ (Χ38) ΜΕ κοβει ;/ , για τα 400(ραμ 1200) ηδη ζητησε 1.35(+0.1) ταση τη στιγμη που με 3:4 (1066) παιζει χωρις "τσικ" και για τα 450 για να ειμαι απλως windows "stable" (aka δεν τρωω το freeze/bsod με το καληεμρα δηλαδη) ζηταγε κοντα 1.6, (βελτιωση μικρη ειδα οταν εδωσα 0.1 vtt, οπου την παλεψε για ηπια benchs και με 1.5 το χ38 αλλα ανεμιστηρες πλαϊνοι στο φουλ).

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω βαλει ακομη για τον απλο λογο οτι δεσμευει ενα κλασμα των 8gb.. ενω με το linx μπορω να τη δεσμευσω/τεσταρω "ολη" (οπως επισης και με το HCI Memtest). σημερα παλευω να βγαλω ακρη με τις ρυθμισεις για τα 450,αν το καταφερω και ξεκαθαρισω τελεσιδικα με το θεμα τσιπσετ, τοτε θα το αφησω και για ενα prime blend.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
@papatsonis

επειδη μου φαινεται αρκετα παραξενο, μηπως εχεις βγαλει κανενα prime στα 1200;

με λιιιιιιιγους μηνες καθυστεριση... :p , δοκιμαζοντας την "formula"

(βεβαια απο θερμοκρασιες ειναι λιγο αουτς το τσιπσετ..)

post-172-1416074544,5862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με λιιιιιιιγους μηνες καθυστεριση... :p , δοκιμαζοντας την "formula"

(βεβαια απο θερμοκρασιες ειναι λιγο αουτς το τσιπσετ..)

Οι GSkill Pi-Black είναι αυτές ? tRFC=65 για να παίξουν εκεί.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχουμε...MemoryC...

Είμαι σε AMD, όμως...στοκ συχνότητες (1100 5-5-5-15-42@1.9V) με στοκ CPU-NB Voltage είμαι μια χαρά... για παραπάνω, ότι και να κανω δεν παίζει σταθερά...πρέπει να με κόβει το γεγονός ότι δεν μπορώ να ανεβάσω το tRFC πάνω από 42...

Το ίδιο σύστημα παίζει με Blade 1150 στα 1200 με στοκ ρεύματα (Vdimm=1.9, CPU-NB=1.175V) στα 5-5-5-18-24.....Blend stable 4hr....

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχουμε...MemoryC...

ακριβως ιδιο ;)

οσον αφορα το trfc, εκανα προχειρες μετρησεις σε everest bench,winrar, spi4m , σε σχεση με trfc 50, και στα 2 πρωτα ητνα πανω κατω τα ιδια στα ορια του σφαλματος, στο δε spi, το 50αρι εβγαλε 1.19.430, το 65αρι 1.19.541 , για 0.1-0.2% μπορω να το "καταπιω" πιστευω.

με προγραμμα τυπου "memset" , δεν ανεβαινει το trfc παραπανω!!!????

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι, κι επειδή έχω ανοιχτό το memset για να βλέπω τα ακριβή timings, είναι κλειδωμένες οι τιμές που έχουν πάρει το max από τη μητρική....

Iδού και το αποτέλεσμα με τις Blade :

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1183014

4hrprimestable-validsmall.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ιδιο ;)

οσον αφορα το trfc, εκανα προχειρες μετρησεις σε everest bench,winrar, spi4m , σε σχεση με trfc 50, και στα 2 πρωτα ητνα πανω κατω τα ιδια στα ορια του σφαλματος, στο δε spi, το 50αρι εβγαλε 1.19.430, το 65αρι 1.19.541 , για 0.1-0.2% μπορω να το "καταπιω" πιστευω.

με προγραμμα τυπου "memset" , δεν ανεβαινει το trfc παραπανω!!!????

Στα πόσα ΜΗz πάνε με TRFC=50, είπαμε;

Link to comment
Share on other sites

Tο ίδιο κιτ...δοκιμή σε Asus M4A79 με τον 940BE μου....τελικά 41 είναι το max tRC, όχι tRFC, λάθος μου.

tRFC δίνει σε ns , όχι σε cycles και είμαι στο 195ns

GSkill-560-41-19.png

Τρέχει ακόμη, είπα να ποστάρω το πρώτο pass, αν και δεν λέει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.