Jump to content



Μemory Database


soki

Recommended Posts

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

update : με trcd=2 δεν δοκιμασα και το εριξα σε 3, με ..περιεργα αποτελεσματα..

εβγαλε στα 230 και ολα τα αλλα τσιτα (οπως δειχνω στην προηγουμενη φωτο) 50passes και 2.5βολτ μονο!!!, αλλά... στα 235..γινοταν ο χαμός και διορθώθηκε μονο με 2.75 , στα 240 δε , μεχρι και 2.9 που δοκιμασα , τπτ, πανικος απο λαθη,τι να πω , απιστευτη ΜΗ γραμμικοτητα , παραπανω ταση δε δινω γιατι δεν ξερω μη μου μεινουν στα χερια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [30-09-2005 01:59]

Καλορίζικα δεν νομίζω να σε απογοητεύσουν, δεν έχω δει άσχημα αποτελέσματα με αυτά(δεν μιλάω για μένα :) ).

Double-sided, Micron -5B D .

Έφτασαν οι Ζ503 και τις έβαλα να δω χοντρικά τι πιάνουν χωρίς να τις ζορίσω. Φαίνεται οτι ανεβαίνουν άνετα αλλά μόνο με 2Τ. Με 1Τ μάλλον έχω πρόβλημα. Ή τουλάχιστον έτσι δείχνει στα 250. Πού λες να οφείλεται αυτό; Πιστεύεις οτι με το ψήσιμο θα βελτιωθεί η κατάσταση; Αυτή τη στιγμή δουλεύω με 3-3-3-8- 11-16 2Τ @ 225Χ11 ώστε να αποκτήσω εμπιστοσύνη στις νέες μνήμες. Τις δικές σου τις έψησες συστηματικά ή εμπειρικά;
Link to comment
Share on other sites

Τις δικές μου δεν τις έψησα καθόλου σχεδόν, με το που μπήκαν πάνω 3-3-3-8 στα 250, 1Τ.

8 ώρες memtest 5 με 0 λάθη, 8 ώρες test 8 το ίδιο, κατέβασα multi στο 10, 275 οι μνήμες με 2.9, λίγα λαθάκια γιατί κάποια timings τα είχα παρασφίξει, διάβασμα στο xtreme για το τι μπορώ να σφίξω, 8ωρα test 5&8 στις παρακάτω ρυθμίσεις, όπου εκεί και παίζουν καθημερινά:

clip9rc.th.png

Link to comment
Share on other sites

@RootX

Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να στείλεις σε φωτο τις ρυθμίσεις σου.

Περίπου ίδιους επεξεργαστές έχουμε 4400 - 4800 και περίπου ίδιες μητρικές. Η δική σου είναι DFI. ’ρα υποθέτω ή φταίει η μητρική ή κάποια ρύθμιση στο BIOS. Το Tref εμένα δεν αλλάζει από το BIOS και είναι 200MHz 3.9us ενώ εσύ έχεις 166MHz 3.9us. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσα να το αλλάξω μόνιμα. Μπορώ να το αλλάξω και από το Α64 Tweaker και από το memtest προσωρινά.

Από τα υπόλοιπα που μπορώ να αλλάξω το μόνο που έχεις διαφορετικό είναι το Row cycle time (Trc)=7 ενώ εμένα είναι 11. Θα δοκιμάσω το 7 μήπως αυτόματα αλλάξει και το Tref.

EDIT

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες με την εικόνα που έστειλες.

’λλαξα τις ρυθμίσεις Twr=2 Trwt=3 Trc=7 και μαγικά μπήκα μια χαρά με 1Τ. Αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι 1Τ. Το Tref δεν άλλαξε έμεινε 200ΜΗz 3.9. Τελικά από διαολική σύμπτωση, αφού άλλαξα τις μνήμες, δεν είχα σπρώξει καλά το καλώδιο της οθόνης και από ακόμα πιο απίστευτη σύμπτωση διάλεγε να κάνει νερά η οθόνη όταν μπούταρε. Αυτό το θεώρησα για πρόβλημα με το 1Τ. Έσπρωξα το καλώδιο και όλα μέλι γάλα.

Τέλεια μνήμη. Νάσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα :T:

Το tref μην σε απασχολεί και πολύ και στα 200 3.9 μια χαρά παίζουν οι μνήμες, ίσως να βοηθάει λίγο στο να 300ρίσουν, δεν είχα κανένα πρόβλημα με 200.

Το trc 11 το είχα, είδα τους "έξω" που το είχαν 7, το θεώρησα σφιχτότερο και το έβαλα 7.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παίδες.....αχμμ...κάτι δεν μ πάει καλά..... και ιδιαίτερα αυτο το single...

αυτή η μέτρηση είναι με τα default timings της Kingstone (mosel chips :confused: )

def1yx.jpg

και αυτή είναι με αλλαγμένα timings....μα καθόλου διαφορά?????

255us.jpg

για σχολιάστε....

Link to comment
Share on other sites

Mαρκα/Ερχοστασιακη συχνοτητα λειτουργιας : Kingston Value DDR2-533

Μεγεθος σε MB : 2*512

Τimings : 4-4-3-4

Συχνοτητα σε Mhz : 680

Tαση Vdimm : 2.2V

Διαιρετης : 3:4

Ψυξη: Default, χωρις επιπλεον ψυκτρες . 2 ανεμιστηρια απο πανω(Abit RamFlow).

Συστημα: Abit Fatality AA8XE + p4 640

Σχολια:Ισως να μπορουν και παραπανω,αλλα βαριεμαι να δοκιμαζω και δεν θελω να τους δωσω παραπανω ρευμα.

post-3175-1416072263,7857_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

περναει το memtest ακομα και στα 2-3-3-6 και freq. 174 αλλα το generals με φτυνει κανονικα και απο παιχνιδι γινεται wallpaper!!κοινως δεν κουναει τιποτα!!!οποτε stable:

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img415.imageshack.us/img415/7047/ram0bu.th.jpg' alt='ram0bu.th.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.