Jump to content



Μemory Database


soki

Recommended Posts

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Ποιό είναι default? To 3-3-3-8 1T 1:1 στα 251 σταθερά με διπλοπύρηνο?

Έχεις καλύτερα αποτελέσματα με άλλη μνήμη?

Πόσταρε λοιπόν Super Pi 32 Mb και CPUz με validation και μετά μίλα για ευτυχία.

Και δεν είναι αυτό το όριο της μνήμης. Πάει πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το 3-3-3-8 @250@1Τ νομιζα οτι ήταν το στοκ τους αν οχι εχεις καθε δικιο.......

Και ξανα συγνωμη αν σε προσβαλλα αλλα δεν καταλαβα το νοημα του ποστ........

ΥΓ:Οσο για το καλυτερα αποτελεσματα.........Ο Ρουτ εχει ποσταρει 280.....ο Τρουπερ 260.... και το Xtremes πρεπει να ειναι γεματο αυτη τη στιγμη.........

IMO 350 ευρω μνημες ειναι αδιανοητο να μην εχουν τα 251 σταθερα....thats all.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 19:35]

το 3-3-3-8 @250@1Τ νομιζα οτι ήταν το στοκ τους αν οχι εχεις καθε δικιο.......

Και ξανα συγνωμη αν σε προσβαλλα αλλα δεν καταλαβα το νοημα του ποστ........

ΥΓ:Οσο για το καλυτερα αποτελεσματα.........Ο Ρουτ εχει ποσταρει 280.....ο Τρουπερ 260.... και το Xtremes πρεπει να ειναι γεματο αυτη τη στιγμη.........

IMO 350 ευρω μνημες ειναι αδιανοητο να μην εχουν τα 251 σταθερα....thats all.........

Αν έχουν ποστάρει με Super Pi 32 Mb και CPUz με validation ΟΚ.

Όσο για το extremes, το σκορ που περιφρόνησες μπαίνει στην εικοσάδα των καλύτερων σκορ που έχουν ποτέ δημοσιευτεί.

Αν και πάλι έχεις αμφιβολίες δες κι αυτό.

2x1GB Crucial Ballistix Z503 - Micron -5B D | 3-3-3-8 1T @ 280 MHz | 2.8v | CPUz verified! - SPi 1M Σταθερό: Ναι

Κάνοντας κλικ πάνω στην εικόνα μπορείς να τη δεις μεγαλύτερη.

280mems.png

Πρόσεξε στο χρονισμό που δείχνει το Α64 Tweaker το Tref οτι είναι 200ΜHz 3.9us.

Τόχεις δει πολλές φορές αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν έχουν ποστάρει με Super Pi 32 Mb και CPUz με validation ΟΚ.

Όσο για το extremes, το σκορ που περιφρόνησες μπαίνει στην εικοσάδα των καλύτερων σκορ που έχουν ποτέ δημοσιευτεί.

Αν και πάλι έχεις αμφιβολίες δες κι αυτό.

2x1GB Crucial Ballistix Z503 - Micron -5B D | 3-3-3-8 1T @ 280 MHz | 2.8v | CPUz verified! - SPi 1M Σταθερό: Ναι

Κάνοντας κλικ πάνω στην εικόνα μπορείς να τη δεις μεγαλύτερη.

280mems.png

Πρόσεξε στο χρονισμό που δείχνει το Α64 Tweaker το Tref οτι είναι 200ΜHz 3.9us.

Τόχεις δει πολλές φορές αυτό?

Ρε συ συγνωμη αλλα το 251 το περιφρονησα επειδη 250 ειναι το στοκ.........

Το οτι το 250 ειναι στην πρωτη 20αδα του xtreme ειναι πολυ απλα γιατι δεν εχει ολος ο κοσμος 2γβ και δεν δινει και 300-350 ευρω για μνημες........

Δεν ειχα κανενα σκοπο να σε προσβαλω........

Για το 280 well done γιατι οντως εχει καποια δυσκολια.........Το trtw δεν παει πιο κατω??? πολυ gay μου φαινεται το 4 χωρις να εχω εμπειρια απο micron......στο 200 3.9 γιατι εχεις κολισει τοσο πολυ?καμοια διαφορα δεν εχει........

Κωστα επισης well done ο καλυτερος συνδιασμος 2γβ........

Θα τα πουμε και απο κοντα αυτες τις μερες.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Σήμερα, στις 00:24]

Ρε συ συγνωμη αλλα το 251 το περιφρονησα επειδη 250 ειναι το στοκ.........

Το οτι το 250 ειναι στην πρωτη 20αδα του xtreme ειναι πολυ απλα γιατι δεν εχει ολος ο κοσμος 2γβ και δεν δινει και 300-350 ευρω για μνημες........

Δεν ειχα κανενα σκοπο να σε προσβαλω........

Για το 280 well done γιατι οντως εχει καποια δυσκολια.........Το trtw δεν παει πιο κατω??? πολυ gay μου φαινεται το 4 χωρις να εχω εμπειρια απο micron......στο 200 3.9 γιατι εχεις κολισει τοσο πολυ?καμοια διαφορα δεν εχει........

Κωστα επισης well done ο καλυτερος συνδιασμος 2γβ........

Θα τα πουμε και απο κοντα αυτες τις μερες.......

Εδώ γράφουμε για overclocking.

Όχι για συμφέρουσες αγορές μνήμης.

Τα TwinMos UTT SpeedPremium που σου αρέσουν κάνουν 250 τουλάχιστον και τρέχουν με 3.2v στα 255 2Τ, αν σου κάτσουν καλά κομμάτια.

Τα δοκιμασμένα είναι απλησίαστα.

Μπράβο.

Πρώτη φορά άκουσα για Gay timings πάντως.

Πρωτοτυπείς στις λέξεις και στις απόψεις.

Πολλά θεωρητικά μας λες, ως από καθέδρας καθηγητής Πανεπιστημίου ...

(αν και μας τα χαλάς λίγο στη ορθογραφία).

Με συγχωρείς δηλαδή αλλά δεν είδα πουθενα δικό σου υπερχρονισμό.

Ξέρεις από αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

καποιες παρατηρησεις ,

1)Στο μεμτεστ το unbuffered των 2*1gb ειναι μεγαλυτερο απο το των αντιστοιχων 2*512.Δλδ 2*512 υττ τερμα σφιχτα στα 11*250 εχουν μικροτερο σκορ απο τα 2*1 στα 11*255 (ballistix)με σαφεστατα πολυ πιο χαλατα timings και απο τα 2*1 patriot στα 224 με σχετικα πιο σφιχτα timings απο ballistix

2)Για να παιξουν ψηλα τα ballistix επρεπε να βαλω maxasync 8 κατι που με παρεξενεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Χθες, στις 23:44]

...4x512 TwinMos UTT SpeedPremium @3.2v ....stable 24/7 ...:)

Ωπα φίλος ...... 4Χ512 ..... ???? Μην μου πεις οτι ειναι και double side.... :worship::worship:

damm... νόμιζα οτι ημουν ο μοναδικός στον κόσμο που το είχα καταφέρει , , καθώς οι αι εμ ντι έχω ακουσει δεν παιζουν καλα το winamp και τα 4 στικακια. :slap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Εδώ γράφουμε για overclocking.

Όχι για συμφέρουσες αγορές μνήμης.

Τα TwinMos UTT SpeedPremium που σου αρέσουν κάνουν 250 τουλάχιστον και τρέχουν με 3.2v στα 255 2Τ, αν σου κάτσουν καλά κομμάτια.

Τα δοκιμασμένα είναι απλησίαστα.

Μπράβο.

Πρώτη φορά άκουσα για Gay timings πάντως.

Πρωτοτυπείς στις λέξεις και στις απόψεις.

Πολλά θεωρητικά μας λες, ως από καθέδρας καθηγητής Πανεπιστημίου ...

(αν και μας τα χαλάς λίγο στη ορθογραφία).

Με συγχωρείς δηλαδή αλλά δεν είδα πουθενα δικό σου υπερχρονισμό.

Ξέρεις από αυτά ?

Λοιπον...........

α)δεν εχω ποσταρει γιατι αυτη τη στιγμη εχω 4*256 BH(new&old) στα 230 με 2Τ λογο του winchester ριχνωντας 3,3 βολτ απο vio mod στη μητρικη.........

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι κατι το εκπληκτικο αλλα εχει αρκετο potencial οταν αλλαξω επεξεργαστη(winchester 3200+ που σταματισε και στα 2450 την τυχη μου) γιατι τα kingston σταματησαν στα 241 και τα twinmos στα 246.......

Οσω για το χρηματικο..........1*512 twinmoss απλο πρεπει να εχει κατω απο 50 αλλα τα utt στα απλα δεν ειναι τοσο σιγουρα.......(αν και ολα πανε 240 τουλ με 3,2)το Speed premium εχει καπου 60 αλλα ειναι εγγυηση και αυτο στο λεω και απο πρωσοπικη εμπειρια...........

Εγω επελεξα utt γιατι σε εμενα τουλ τα σφιχτα τιμμινγκς μου δινουν μια καλυτερη αισθηση και δεν με νοιαζει να δωσω 3,2 για 24/7(αλλωστε ο hipro τρεχει χρονια 24/7 ετσι)...........

240 απο 340 εχει διαφορα τουλαχιστον για εμενα που δεν μου τρεχουν τα λεφτα απο τα παντζακια και κανω αιματηρες οικονομιες για αναβαθμιση............

Τα gay timmings δεν ειναι δικια μου ορολογια κανε ενα search στο lab και θα δεις..νομιζω και στο xs υπαρχει.......

Δεν ειμαι καθηγητης πανεπιστημιου και ουτε παιρναω τον εαυτο μου για φωστηρα...(τουλ εδω μεσα :p).......απλως προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον πιο σαφης.......15 χρονων ειμαι.......

ΥΓ1:Εχεις δικιο για τα ορθογραφικα δενικοτερα εχω ενα μικρο προβλημα........

ΥΓ2:Κοιτα το ποστ του Βαγκουριδη......θα παρεις αρκετους ποντους απο το σφιξιμο....τα gay timmings πολλες φορες κοβουν και μηζ απο τον επεξ.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 10:57]

Ωπα φίλος ...... 4Χ512 ..... ???? Μην μου πεις οτι ειναι και double side.... :worship::worship:

damm... νόμιζα οτι ημουν ο μοναδικός στον κόσμο που το είχα καταφέρει , , καθώς οι αι εμ ντι έχω ακουσει δεν παιζουν καλα το winamp και τα 4 στικακια. :slap:

...χεχε...και ομως δεν εισαι......:D εννοειται οτι ειναι DS ....κοιτα και εδώ

..δεν εχω κανενα προβλημα τα παντα παιζουν αψογα..:)

Link to comment
Share on other sites

Τα πίεσα όσο το δυνατόν περισσότερο, και με δοκιμές όλη τη μέρα (γιατί έτσι θα τα έχω σε καθημερινή βάση) - αποδεικνύονται σταθερές ρυθμίσεις σε όλα τα test που δοκίμασα ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Χθες, στις 12:42]

και ενα ακομα στα 280 ......

Πέτυχες ένα από τα μεγαλύτερα σκορ φίλε.

(Αν και έχουν φτάσει στα 305MHz σταθερά με αυτές τις μνήμες)

Μπράβο.

Το Dram Idle timer βάλε το 256.

Drive strength weak (ίσως βοηθήσει ίσως όχι) και 3-3-3-8-11-15.

Το By pass Max σωστά το έβαλες 8Χ (δείχνει 7Χ)

Πρέπει να παίξουν ακόμα ψηλότερα σταθερά.

Τα δικά μου δεν τα έβαλα σωστά οπότε μην τα κοιτάξεις καν. Δεν ασχολήθηκα ακόμα να βρώ τα όρια της μνήμης. Όπως ήμουν απλά ανέβασα το FSB στα 280 μόνο και μόνο για να ποστάρω εδώ ένα 280άρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

καποιες παρατηρησεις ,

1)Στο μεμτεστ το unbuffered των 2*1gb ειναι μεγαλυτερο απο το των αντιστοιχων 2*512.Δλδ 2*512 υττ τερμα σφιχτα στα 11*250 εχουν μικροτερο σκορ απο τα 2*1 στα 11*255 (ballistix)με σαφεστατα πολυ πιο χαλατα timings και απο τα 2*1 patriot στα 224 με σχετικα πιο σφιχτα timings απο ballistix

Πιθανόν λόγω bank interleave, 4 way αντι 2 way που λειτουργεί στα 2x512.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πέτυχες ένα από τα μεγαλύτερα σκορ φίλε.

(Αν και έχουν φτάσει στα 305MHz σταθερά με αυτές τις μνήμες)

Μπράβο.

Το Dram Idle timer βάλε το 256.

Drive strength weak (ίσως βοηθήσει ίσως όχι) και 3-3-3-8-11-15.

Το By pass Max σωστά το έβαλες 8Χ (δείχνει 7Χ)

Πρέπει να παίξουν ακόμα ψηλότερα σταθερά.

Τα δικά μου δεν τα έβαλα σωστά οπότε μην τα κοιτάξεις καν. Δεν ασχολήθηκα ακόμα να βρώ τα όρια της μνήμης. Όπως ήμουν απλά ανέβασα το FSB στα 280 μόνο και μόνο για να ποστάρω εδώ ένα 280άρι.

256 γιατι?

drive strength ειναι αναλογα με τον επερξαστη , weak3 kai 3 νομιζω το εχω και tref 3120.

8x ειναι το tweaker τον παιζει.Με 7χ εκει δυσκολα.

πανε και 290 ο επξεργαστης δεν ακολουθα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.