Jump to content



Υποβρύχιο ψάρεμα, aka "Official Ψαροτούφεκο Thread"


Jerry007

Recommended Posts

Ζήλεψα κάτι φίλους μου που ασχολούνται καιρό με το άθλημα και οργανώθηκα και εγώ σιγά σιγά. 1 μήνα τώρα μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί (ίσως να φταίει και το γεγονός ότι μου αρέσει πολύ η θάλασσα :happy:)

Για να δούμε ποιοι είναι οι ψαροτουφεκάδες του forum :hehe:

Εμπειρίες, τεχνικές, συμβουλές dump all in and discuss :D

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσατε μόνοι η κάνοντας και μαθήματα κατάδυσης αρχικά για να πηγαίνετε βαθειά;

Ξεκίνησα έχοντας στο νου μου να κάνω και μαθήματα αλλά μόλις έμαθα το κόστος είπα να πάω

να βγάλω τα Ο.Υ.Κ. καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσατε μόνοι η κάνοντας και μαθήματα κατάδυσης αρχικά για να πηγαίνετε βαθειά;

Ξεκίνησα έχοντας στο νου μου να κάνω και μαθήματα αλλά μόλις έμαθα το κόστος είπα να πάω

να βγάλω τα Ο.Υ.Κ. καλύτερα...

η σχολή δεν είναι απαραίτητη, αλλά έχω ακούσει οτι βοηθάει και οτι αξίζει τα λεφτά της (σχολή ελέυθερης κατάδυσης)

προσωπικά βουτάω μέχρι τα ~8 μετρα χωρίς σχολή βέβαια, αλλά σκέφτομαι του χρόνου να πάω(για ψάρεμα το μέγιστο που μπορώ δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα 125€ και πήρα ένα Apnea Rayo Plus 90άρι.

http://www.diveshop.gr/shop/product.asp?strParents=&CAT_ID=101&P_ID=663&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1

Το όπλο έχει απίστευτο στόχο σε σχέση με κάποια προηγούμενα που είχα χρησιμοποιήσει πριν ασχοληθώ. Το χρησιμοποιούν σε αγώνες και γενικά είναι πιο δυνατό και εύστοχο από όπλα που έχουν την διπλάσια τιμή.

Να ένα βιντεάκι in action

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=J0PLXoWV3Uc]YouTube - RAYO ΀ΠΞΞ ΞΠ΀ΩΠΠΑΩ΀ΞΞΞΞ΀ΩΞ[/ame]

Τη δεύτερη μέρα που μετά την πρώτη βουτιά με βοήθησε ένας φίλος και φτιάξαμε δετά λάστιχα, που το έκαναν ακόμα πιο δυνατό.

Μαθήματα κατάδυσης δεν έχω κάνει, ως τώρα με συμβουλεύουν και με βοηθούν οι φίλοι μου που ασχολούνται γύρω στα 3 χρόνια. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι μαθήματα, εκτός από κάποιους κανόνες ασφαλείας.

Πχ είναι καλύτερο να πηγαίνεις για κυνήγι ανά ζευγάρια με ένα όπλο και να βουτάτε εναλλάξ. Έτσι ο ένας προσέχει τον άλλον σε περίπτωση που συμβεί κάτι.

Μετά όταν βουτάς πρέπει να προσέχεις να έχεις πάνω σου μόνο τα απαραίτητα γιατί υπάρχει περίπτωση να βουτήξεις και να πιαστεί κάτι όπως πχ το μαχαίρι σου ή η ζώνη σου σε κανένα βράχο, να πανικοβληθείς και να πνιγείς.

Για κατάδυση χρειάζεσαι απαραίτητα μακρυά πέδιλα, και εγώ που ας πούμε είμαι καινούργιος ακόμα μπορώ να βουτήξω με άνεση μέχρι τα 8 μέτρα. Τώρα έμπειροι ψαροτουφεκάδες κατεβαίνουν και παραπάνω από 20 μέτρα αλλά μου φαίνεται υπερβολή.

Εγώ θα σου έλεγα να βρεις κανένα φίλο ή κάποιο άτομο που ασχολείται να σε καθοδηγήσει, και μετά απλά βγάλε άδεια για το ψαροτούφεκο σου για να είσαι νόμιμος. :

Link to comment
Share on other sites

άδεια έβγαλα (εραστιεχνική άδεια αλιείας)

πάντα προσπαθώ να πηγαίνω με φίλο.

@sirdiman με μπουκάλες απαγορεύεται

στολές παίζουν γύρω στα 120-150 οι φτηνές, αν και αποτι είδα υπάρχουν κάτι καλοκαιρινές κοντές με 50 ευρώ.

μαζι με στολή θές ζώνη+ βάρη οπότε βάλε καμια 30-40 ακόμη.

μαχαιρια απο 15-20

σημαρδούρα 20

και θές φυσικά μάσκα-αναπνευστήρα-πέδιλα

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλες οξυγόνου σε ψαροτούφεκο; :hehe:

Είναι σαν να κυνηγάς τα ψάρια με wallhack :rofl: αλλά σοβαρά τώρα, είναι παράνομο. Αν σε πιάσει το λιμενικό έτσι θα φας γερό πρόστιμο και νομίζω κατάσχεση όλου του εξοπλισμού.

Αλλά ακόμα και να πεις ότι θα πάρεις εξοπλισμό για αυτόνομη κατάδυση με μπουκάλα οι τιμές του εξοπλισμού είναι απαγορευτικές.

http://www.diveshop.gr/shop/prodtype.asp?strParents=&CAT_ID=90&numRecordPosition=1

Ψαροτούφεκο πας με μάσκα αναπνευστήρα και τα πνευμόνια σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω βαραω πετρες 2 χρονια τωρα :) ειμαι με ενα 60αρι ψαροτουφεκο. αλλα στολη δεν εχω παρει. δεν το παω τοσο επαγγελματικα, απλα για να περναει η ωρα μου. ααα... ειμαι με αεροβολο και οχι λαστιχοβολο...

Αδεια δεν νομιζω οτι χρειαζετε.

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλες και ψαροντούφεκο = απαγορεύετε δια ροπάλου.

Αν σε πιάσουν θα σου βάλουν το ψαροντούφεκο στον τώλο ΚΑΘΕΤΑ, και θα ρίξουν μετά για επιδόρπιο.

Η στολή το καλοκαίρι σου δίνει παραπάνω ώρα πριν κρυώσεις και τον χειμώνα σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις απλά.

Καλοκαιρινές στολές είναι συνήθως 3 χιλιοστά και οι χειμωνιάτικες 5.

Καλοκαιρινές παίζουν και κοντά μανίκια και πατζάκια.

Το θέμα με την στολή είναι πως λειτουργεί σαν σωσίβιο και έτσι θέλει και ανάλογα του σωματικού σου βάρους και βαρίδια.

Συνήθως βάζουμε ~1-1,5 κιλό ανά 10 κιλά.

Μετά τα 10 μετρά κατεβαίνεις πολύ πιο εύκολα.

Αλλά η συμβουλή μου είναι να το πάρετε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σιγά γιατί με την θάλασσα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

ΠΑΝΤΑ να έχετε παρέα.

ΠΑΝΤΑ να έχετε σημαδούρα πλωτή εκεί που βουτάτε.

ΠΟΤΕ μην πιέζεστε πιο πολύ από όσο μπορείτε εκείνη την ώρα.

Και τα πνευμόνια θέλουν δουλειά και εξάσκηση, δεν πρέπει να τα πιέζουμε χωρίς λόγο.

Εγώ στα καλά μου «δούλευα» τα 13-15 μέτρα αλλά τώρα που το έχω αφήσει στα 8 αισθάνομαι ζόρι και δεν πάω πιο κάτω.

Πάρτε το σιγά σιγά και είναι μαγεία, αλλά ειδικά στην θάλασσα ΠΟΛΥ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια 5αρα φόδρα ξυρισμένη στο Diveshop για τον χειμώνα σε έκπτωση (ποιος αγοράζει χειμερινές στολές καλοκαιριάτικο εκτός από τον τζέρρυ :hehe:), και τώρα ψάχνω μια οικονομική λύση για το καλοκαίρι.

Σκέφτομαι να πάρω κανένα γιλέκο μαζί με μια βερμούδα μιας και τα νερά εδώ δεν είναι πολύ κρύα αυτή την εποχή. Παρατήρησα ότι στα γιλέκα όσο πιο λεπτά γίνονται τόσο ανεβαίνει και η τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται, άμα σε πιάσει το λιμενικό χωρίς άδεια θα φας πρόστιμο, και άμα τους αρέσει και το όπλο σου πολύ πιθανόν να το κατασχέσουν.

εχω αδεια για ψαρεμα με βαρκα.. ερασιτεχνικη... αυτη κανει και για υποβρυχιο ψαρεμα?

Link to comment
Share on other sites

εχω αδεια για ψαρεμα με βαρκα.. ερασιτεχνικη... αυτη κανει και για υποβρυχιο ψαρεμα?

θελεις ΑΤΟΜΙΚΗ ερασιτεχνική άδεια για το ψαροντούφεκό σου και άν είναι να βουτήξεις απο τη βάρκα σου θέλει και αυτή να έχει ερασιτεχνική άδεια αλιείας ΣΚΑΦΟΥΣ. σε όποια άλλη περίπτωση έχασες.

Link to comment
Share on other sites

και αν παω και πεσω απο εξω? πως θα ξερει οτι ειμαι με σκαφος?

Αν σε βρει σε σκάφος με το ντουφέκι και δεν έχει άδεια το σκάφος, δεν θα τον πείσεις ότι έβγαλες το ντουφέκι βόλτα και θα το χάσεις. Αν πάλι ο φίλος σε περιμένει πάνω και εσύ τα πετάς απο τη θάλασσα μέσα, ενω στο σκάφος δεν υπάρχει ούτε πετονιά αλλά όυτε και άδεια, πάλι δεν θα τους πείσεις οτι τα ψάρια πηδηξάν μέσα στη βάρκα μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.