Jump to content



Greek subtitles


Recommended Posts

Εν ολίγοις: με ποιο πρόγραμμα μπορώ να βάλω σε μια ταινία ελληνικούς υπότιτλους ?

Επίσης, οι υπότιτλοι που ανεβάζουν χρήστες σε διάφορα sites είναι δικοί τους (δλδ πήραν μια ταινία, την είδαν και έγραφαν τους υπότιτλους) ;

Το θέμα είναι ότι πολλές ταινίες είτε δεν υπάρχουν καν στην Ελλάδα ακόμη με ελληνικούς υπότιτλους (άγνωοστο πότε θα τις βγάλουν τα studios) είτε είναι πολύ φθηνότερες στο εξωτερικό (άλλα δεν έχουν ελληνικούς υπότιτλους).

PS: Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τα Seasons της σειράς "Πράκτορας στο Τσακ" :-)

Link to comment
Share on other sites

Να ενσωματώσεις ένα αρχείο υπότιτλων στην ταινία προσπαθείς σωστά;

VLC - Media - Advanced Open File - Add

και μετά τσεκάρεις το Use a subtitles file από κάτω και τους προσθέτεις.

Ευχαριστώ, θα το τσεκάρω και θα δω πως πάει :T:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το vlc να ενσωματωσει??Σιγουρο?Μηπως Ζenor εννοεις να παιξει ταινια με ξεχωριστο αρχειο του υποτιτλου??Αυτο το κανουν πολλα player.Αν θες ν ενσωματωσεις (για παντα και να τν δεις σε μηχανημα που δν υποστηριζει ξεχωριστους υποτιτλους) υποτιτλο σε ταινια avi τοτε προτεινω AviAddXSub.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζεις τι ακριβώς θες και όπως βλέπεις ο καθένας υποθέτει κάτι.

Μήπως να μας διευκρίνιζες τι ακριβώς θες να κάνεις ?

Sure, ιδού ένα συγκεκριμένο πχ.

- Παίρνω το "Πράκτορας στο Τσακ Season 1" από Play.com άλλα δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους.

- Θέλω λοιπόν να βλέπω υπότιτλους στο dvd / bluray.

- Από όσο ξέρω, υπάρχουν sites που χρήστες έχουν δημιουργήσει ελληνικούς υπότιτλους (είτε εξ ακοής είτε μεταφράζοντας τους αγγλικούς).

- Θέλω λοιπόν να βάλω αυτούς τους υπότιτλους και να τους ενσωματώσω στην ταινία, ώστε όταν θα ξαναπαίξω την ταινία (είτε από αντιγραμμένο πλέον δισκάκι ή μέσω ps3), να βλέπω υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Sure, ιδού ένα συγκεκριμένο πχ.

- Παίρνω το "Πράκτορας στο Τσακ Season 1" από Play.com άλλα δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους.

- Θέλω λοιπόν να βλέπω υπότιτλους στο dvd / bluray.

- Από όσο ξέρω, υπάρχουν sites που χρήστες έχουν δημιουργήσει ελληνικούς υπότιτλους (είτε εξ ακοής είτε μεταφράζοντας τους αγγλικούς).

- Θέλω λοιπόν να βάλω αυτούς τους υπότιτλους και να τους ενσωματώσω στην ταινία, ώστε όταν θα ξαναπαίξω την ταινία (είτε από αντιγραμμένο πλέον δισκάκι ή μέσω ps3), να βλέπω υπότιτλους.

Αρα θες το AviAddxsub η το ΑviRecomp που προτειναμε παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις γραφτήρι για Blu-ray ένα απλό re-authoring θα κάνεις για να προσθέσεις τους υπότιτλους δίχως να κάνεις την παραμικρή επέμβαση στο video και ήχο.

Δεν ξέρω αν το PS3 παίζει x264/avc/mpeg4, αν παίζει, τότε απλά βάζε τα σε ένα MKV container μαζί με τους υπότιτλους, γίνεται στο τσάκα τσάκα και μπορείς να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς κατά βούληση τους υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

ffmpeg
 command line tool.
με αυτο κανεις οτι θες .
Ολα τα προγραμματα αυτο χρησιμοποιούν για να βαζουν subtitles embed. Τώρα αν θες να κατεβαζεις υπότιτλους δοκιμασε το https://xrealtv.com/oweb.html  κανει οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.