Jump to content



Headphones αλλα ποια?


Neuro

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Ωραία πόσοι τελικά είμαστε Αθηνά και πως θα γυνή η τυχόν ομαδική παραγγελία? Σημείωση τα Superlux HD 668b αναφέρουν πως ίσως είναι κάπως άβολα αλλά λύνετε εύκολα με κόλπο με χαρτάκια.....

The only thing, however, that constantly reminded me of wearing a headphone was the pressure of the pads, which made my earlaps hurt after an hour. I solved this problem by adding a little spacer (made out of paper tissue...) to the back of the earpads.

Ε εμένα δεν με αποθαρρύνω ότι θα πρέπει να κάνω πατέντα…αν και θα πάρω ear pads για AKG(που λένε ότι κάνουν) και ίσως να μην χρειαστεί να το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαία .... από αυτό το forum λίγο αν δεις ποιο κάτω υπαρχή μια απάντηση που λέει αυτό

Oh - by the way. Is it easy to change the ear pads? And do you know exactly which fits?

Yes they are easy to fit, most of us are using AKG 240 Velour pads, they can be purchased from http://www.thomann.de/gb/akg_k240270271_....a739d25d31ac8d.

Mick.

Link to comment
Share on other sites

Τα AKG pads είναι αυτά: http://www.thomann.de/gr/akg_k240270271_velour_ohrpolster.htm

Ξέρεις αν τα BEYERDYNAMIC DT770 pads κάνουν για τα superlux επίσης; http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770_ohrpolster.htm

Δεν έχω διαβάσει ακόμα να δω αν τα beyer είναι καλύτερα αλλά αυτά μαζί με των akg είναι σίγουρα οι καλύτερες φθηνές επιλογές για velour pads.

edit: Τα beyer pads τελικά είναι συμβατά αλλά επηρεάζουν τον ήχο αρνητικά σε σχέση με τα akg.

Οπότε 65 ευρώ σύνολο για τα ακουστικά και τα pads.

Έχω second thoughts. Αν αξίζουν από την στιγμή που έχω ήδη τα senn hd650.

Αν μοιραζόμουν μεταφορικά θα ήταν πιο εύκολη η απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη ειναι κανενας..? επειδη ειναι να παραγγειλω κατι πραγματα απο thomman, μπορω να φερω και 2 ή 3 HD-668 B στα 35 ευρω.

Εγώ! Αν μπορέσεις να φέρεις κανένα σουπερλουξ και για μένα θα ήταν τέλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά εμείς στην Αθηνά τι θα κάνουμε? Ομαδική παραγγελία? Και πως θα γυνή αυτό θα βρεθούμε από κοντά κτλ? Εγώ σίγουρα θα κάνω την αγορά την τέταρτη……

Υ.Γ. Νομίζω είναι καλύτερα να τα κανονίσουμε με pm αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειμαι και εγω μεσα στην ομαδικη παραγγελεια,θελω και εγω ενα κομματι μαζι με τα pads...παντως ριξε μια ματια σε αυτο το site http://www.testfreaks.com ειναι πολυ ψαγμενοι και ειδικα στα ακουστικα.Οτι κανονιστε πειτε το να ξερω και εγω...thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OK επιτέλους τα έχω στα χεριά μου μόλις πριν λίγα λεπτά τα πήρα....τα 10 λεπτά που τα έχω στα αφτιά μου.............:shutup::worship: Πρώτες εντύπωσης είναι η λεπτομέρεια στον ήχο που έχουν…! Αλλά περισσότερες εντύπωσης θα έχω αύριο όταν θα ακούσω και άλλη μουσική τώρα έχω αρχίσει με flac του Beethoven και άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Άμα κατά λάθος δεν σου αρέσει κάτι στις αυριανές σου ακροάσεις, μην τα βάψεις μαύρα. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζονται στρώσιμο, παίζοντας καμιά 20αριά ώρες για να βγάλουν τον καλύτερό τους εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν κάποιες πρώτες εντύπωσης … Τα ακούστηκα δεν πιέζουν καθόλου τα αφτιά … δύσκολα μπορώ να πω εάν είναι ποιο άνετα ή όχι με τα velur pads τον AKG 240 και αν έχουν καλύτερο ήχο εμένα το ίδιο μου φαίνονται. Όμως από πάνω τα 2 ποδαράκια XD πώς να τα πω … που στηρίζουν το βάρος μετά από 1 ώρα και κάτι αρχίζουν να ενοχλούν στης 2 ώρες ποια ο πόνος είναι αισθητός αλλά υπόθετο ότι όπως όλα τα αλλά ακουστικά θα χαλαρώσουν και δεν θα είναι αισθητά (λογικά μέχρι να στρώσουν τα ακουστικά θα είναι κ αυτό οκ).

Ποιότητα ήχου…λοιπόν θα έλεγα πως αυτά τα ακούστηκα δεν συγχωρούν μια κακή ηχογράφηση…! Η δική μου συμβουλή μην βάλετε mp3 με bit rate κάτω από τα 192 παρόλο που έχει απίστευτη λεπτομέρεια και βάθος ο ήχος όλες μα όλες η παραμόρφωσης κάνουν μπαμ! Τώρα όμως αρχείο flac εκεί είναι ……..ακούγοντας το Man With The Harmonica του Ennio Morricone έστελνε ανατριχίλες στην πλάτη μου κατά όλη την διάρκεια. Ακούγοντας τώρα Chopin, Liszt, Beethoven, Mozart, Vivaldi, Brahms, Schubert, Mendelssohn, Mussorgsky well και άλλους μπορώ να πω ότι ναι επιτέλους μπορώ να ακούω κλασική μουσική χωρίς να χρεώστη να βάλω τέρμα την ένταση για να ακούσω το βιολί ή κάποιους ποιο χαμηλούς τόνους…ώμος ακόμα λίπη κάτι από τον ήχο … αυτό να σε βάλει μέσα στην αίθουσα (που σχεδόν τα καταφέρνει που όμως πιστεύω είναι αδυναμία της Audigi 4 και όχι τον ακουστικών) αυτό το τρέμουλο από το να είσαι μέσα στην όπερα … αλλά ίσως να ζιταω πολλά. Παντός η λεπτομέρεια μερικές φόρες είναι ανατριχιαστική ακούγοντας το πώς περνούν ανάσα ή ψιθυρίζουν όταν ξεκάνει ο πιανίστας ή αλλάζοντας φυλλάδια Ο_Ο … αλλά ακόμα λίπη κάτι που όπως είπα είναι 100% καλύτερη πηγή.

Περισσότερα θα γράψω σε μικρό review που ετοιμάζω που θα κάνω και δόκιμες στο Cubase και τα φίλτρα πως είναι …!αλλά και σε άλλους είδους μουσικής όπως Trance, Rock, Pop κτλ. Δίστιχος δεν έχω και αλλά ακουστικά studio για να κάνω άμεση σύγκριση πως τα πηγαίνει απελάτη τους…αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ καλά ακουστικά και σίγουρα δεν μετανιώνω για την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν έρθει και σε μένα 2 ζευγαράκια (τα πήρε και ένας φίλος μου) εδώ και 4 μέρες αλλά δεν έχω βρει ευκαιρία να τα ακούσω πάνω από 5-10 λεπτά ακόμα.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα stock pads δεν παλεύονται. Ίδρωσαν λιγάκι μέσα σε 5 λεπτά ξέρω εγώ.

Επίσης τα drivers των ακουστικών ακουμπάνε πάνω στο αυτί. Απίστευτα ενοχλητικό.

Ελπίζω όταν βάλω τα AKG pads να είναι καλύτερα.

Γενικώς φαίνονται ψιλο-φτηνιάρικα σαν κατασκευή. Όχι οτι περίμενα κάτι καλύτερο σε αυτήν την τιμή.

Έρχονται με 2 καλώδια. 1 τρίμετρο και 1 του ενός μέτρου. Μπορούν να συνδεθούν και μεταξύ τους με mini jack = 4 μέτρα σύνολο.

Εντυπώσεις για τον ήχο σε λίγο καιρό. Δεν έχω αρχίσει ούτε το burn-in ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν…εδώ θα προσπαθήσω να κάνω ένα μικρό review αν και να είμαι ειλικρινής το ποιο σωστό θα ήταν να είχα και αλλά ακουστικά studio ώστε να γυνή ποιο σωστό. Θα προσπαθήσω να περιγράψω την δίκια μου εμπειρία με τα ακουστικά όσο ποιο αντικειμενικά μπορώ.

Ας αρχίσω με τα βασικά…κατασκευή…μμμμμ θα έλεγα για τα 29 ευρώ που κοστίζουν ότι είναι ικανοποιητική μεταξύ μας τα ακουστικά που είχα για PC και τα είχα πλήρωση 60 ευρώ είναι χειρότερης κατασκευής! Βεβαία δεν είναι από αλουμίνιο ή κάποιο μέταλλο οπός ας πούμε τα Beyerdynamic 990pro ώμος για 29 αλήθεια τι μπορούμε να ζητήσουμε … να συναγωνιστή κατά 100-200 ευρώ ακριβότερα μοντέλα ή ίσως μπορεί (ας το κρατήσουμε αυτό 1)?

Άνεση…λοιπόν για να μην υπάρχουν παρεξήγησης δεν είναι και τα ποιο άνετα ακουστικά τουλάχιστο στην αρχή (επειδή τώρα έχουν αρχίσει να χαλαρώνουν λίγο μετά από μια εβδομάδα) είναι κάπως άβολα…αν και στο δικό μου κεφάλι ήταν ποιο βολικά με τα αρχικά pads που είναι λίγο μεγαλύτερα εσωτερικά, που ώμος έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα ιδρώνει αρκετά το αφτί (και τώρα δεν κάνη και τόσο ζεστή … το καλοκαίρι…μάλλον θα είναι κόλαση με αυτά). Βάζοντας τα velur pads από AKG K240 αλλάζει η άνεση … σίγουρα καλύτερη για περισσότερη ορά …ωμός στο πάνω μέρος του κεφαλιού συνεχίζει να πιέζει το κεφάλι με αποτέλεσμα μετά από 2 ώρες να υπαρχή ελαφρός πόνος …βεβαία αυτό σιγά σιγά αρχίζει να εξαφανίζει και να είναι αισθητά ποιο άνετα (ίσως ανανεωνόμενο να χαλαρώσουν με την χρήση) πιστεύω ότι διαφέρει από κεφάλι σε κεφάλι σε μερικούς μπορεί να είναι ποιο άβολα ή ποιο βολικά !

Συνοψίζοντας μην περιμένετε να είναι τα ποιο άνετα ακουστικά ή ποιο ποιοτικά σαν κατασκευή δεν θα αντέξουν μάλλον κακομεταχείριση αλλά δεν ξέρεις ποτέ…θέλουν λίγο καιρό ή ελαφρό λύγισμα (αλλά προσοχή είναι πλαστικό σπάει) για όσους δεν μπορούν να περιμένουν να χαλαρώσουν.

Ας πάμε ώμος στο ουσιώδες…απόδοση στον ήχο! Αρχικά είχα σαν σκοπό να τα συγκρίνω με τα ακουστικά που είχα αλλά….απλός δεν υπαρχή μετρό σύγκρισης μεταξύ τα 2 ακούστηκα τα Superlux HD-668B είναι κατά πολύ καλύτερα! Αυτό που σου κάνη αμέσως εντύπωση από την στιγμή που θα πατήσετε το play είναι πόσο μεγάλη λεπτομέρεια έχουν …μπορείς να ακούσεις πως παίρνει ανάσα ο τραγουδιστής σε μερικές ηχογράφησης σε flac μορφή, το πως αλλάζουν σελίδα η ορχήστρα… γενικός με έχουν έκπληξη παρά πολύ σε αυτό το κομμάτι. Επίσης είναι ουδέτερα … ίσως παρά πολύ θα έλεγα ακόμα δεν τα έχω συνηθίσει, σίγουρα θα αρχίσει κάποιος να ψαχνή τι είναι λάθος με τα ακουστικά ή με την κάρτα ήχου ή ενισχυτή αλλά δεν είναι τίποτα από αυτά απλός η ουδετερότητα…μακάρι να είχα τα Sennheiser HD650 με τα οποία τα συγκρίνουν σαν ουδετερότητα σε διάφορα forum (σιμώσει τα οποία κοστίζουν κατά 230 ευρώ παραπάνω έτσι!!)

Ας πάρουμε ώμος με την σειρά τα πράγματα. Αυτό που πρέπει να ξέρουν όσοι αποφασίσουν να τα αγοράσουν ενεχόμενος είναι ότι αυτά τα ακουστικά ΔΕΝ συγχωρούν κακίες ηχογράφησης ούτε χαμηλού bit rate αναδεικνύουν όλες της ατέλειες που υπάρχουν!

Δεύτερο σε όσους ακούνε κύριος Rock,Metal κτλ …

θα έλεγα πως είναι περίεργα τα ακουστικά σε αυτό το ιδος … ενώ ο ήχος είναι το κάτι άλλο, συνεχίζω να έχω την αίσθηση ότι κατή λίπη και να θέλω κάτι ακόμα. Να σημειώσω ότι τα ακουστικά στην αρχή απλός φωνάζουν ΟΧΙ ROCK αλλά με το στρώσιμο τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο (να μην πω αλλά ακουστικά και έχω ακόμα 120-150 ώρες για να στρώσουν εντελώς) … σε ανεβάζουν σχεδόν στην σκηνή! Η ηλεκτρική κιθάρα είναι απόλαυση να την ακούς (και έχω καθημερινά τον αδελφό μου διπλά να παίζει όποτε έχω μια ιδέα πως θα έπρεπε να είναι :p ) σου δίνη την αίσθηση ότι κάθετε διπλά σου … δίστιχος δεν μπορώ να πω το ίδιο για την φωνή, και τα drums.

Κλασική μουσική,

εδώ δίνουν ρέστα τα ακουστικά…με την λεπτομέρεια τους και την ουδετερότητα…όλα τα μουσικά όργανα ακούγονται ξεκάθαρα ιδικά το πιάνο που είχα πάντα το παράπονο ότι δεν ακούγεται οπός θα έπρεπε πλησιάζει παρά πολύ τώρα το κανονικό…μάλλον ζιταω πολλά να ακούγεται ακριβός το πιάνο όπως θα ήταν σε αίθουσα όπερας και τα αλλά όργανα. Αλλά η κλασική μουσική σίγουρα ακούγεται πολύ ποιο ζωντανή και σωστή με αυτά τα ακουστικά…οδηγώντας με στο συμπέρασμα πως η πηγή μου (audigi 4 ) θέλει αλλαγή και αναβάθμιση για να ανάδειξη σε όλο τους το μεγαλείο τα ακουστικά αυτά…αλλά και την κλασική μουσική.

Electro, Trance, Dance , Hardcore, Dark Electro, Cybergoth, Industrial

και εδώ τα ακουστικά συμπεριφέροντε πολύ καλά…αν και η διάφορα με πριν δεν είναι τόσο αισθητή όσο στο rock ή την κλασική μουσική(που είναι η μέρα με την νύχτα), σίγουρα η κατά πολύ μεγαλύτερη λεπτομέρεια κάνη την διάφορα της…και το μπάσο που άμα το ανεβάσετε πολύ στο EQ ή το έχετε ξεχωμένο θα σας φύγουν τα μυαλά (δεν ξέρω ίσως να είναι μονό δίκια μου εντύπωση) αλλά παρόλο αυτό δεν παβει να είναι σωστό και ακριβές. Άλλα μην περιμένετε να σας δώσουν την αίσθηση ότι είστε στο club έτσι…νομίζω αυτό ποτέ δεν θα μπορέσουν να τα κάνουν κάποια.

Σύντομα και άλλα ….απλός δεν έχω πολύ χρόνο για να γράφω …όταν βρω χρόνο θα κάνω και τεστ στο cubase και wavelab. Μέχρι τότε ελπίζω να σας βοηθήσω λιγάκι με αυτά που έχω γράψει.

Pop,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.