Jump to content



Είσοδος στα Ιντερνετ καφέ με έγγραφη άδεια γονέα


Recommended Posts

Γονιος ειμαι και θλιβομαι οταν βλεπω παιδακια μες την αγρια νυχτα να ειναι εξω η

οταν τα βαζουν στο μπροστινο καθισμα του αυτοκινητου χωρις καν ζωνη ασφαλειας.

Την νύχτα που είναι έξω δεν απαγορεύεται, δεν έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας ευτυχώς. Στο κάθισμα του αυτοκινήτου απαγορεύονται όλοι να είναι χωρίς ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συζηταμε για ανηλικους αν δεν κανω λαθος ετσι ?

edit [MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

Μπροστινο καθισμα και παιδια:

"Ακόμα και αν φοράνε ζώνη. Η ζώνη και ο αερόσακος είναι κατασκευασμένα για ενήλικες, για άτομα με μεγαλύτερο ύψος και βάρος.

Έχει βρεθεί οτι ακόμα και σε μικρές συγκρούσεις (με χαμηλές ταχύτητες), η ζώνη και ο αερόσακος προκαλούν σοβαρούς ή θανάσιμους

τραυματισμούς σε παιδιά. Η μικρή σωματική διάπλαση των παιδιών δεν βοηθά στην προστασία τους. Η ζώνη και ο αερόσακος τα πνίγουν και τα συνθλίβουν"

Νυχτερινες ωρες και ανηλικοι:

Επαναλαμβανω την ερωτηση μου

Τι δουλεια εχει το ανηλικο μεταξυ 22:00-06:00 GMT +2 εξω απο το σπιτι?

Περα του νομοθετικου πλαισιου αν υπαρχει για την κυκλοφορια ανηλικων κατα τις νυχτερινες ωρες εμπιπτει στον νομο περι παραμελησης ανηλικου

και αν παλι δεν... θα πρεπει η πολιτεια να δει το θεμα προσεκτικα μιλαμε για τα παιδια μας και μην κοιταμε μονο τι δεν επιτρεπει η επιτρεπει ο νομος

αλλα δειτε και το ηθικο κομματι αυτης της πλευρας.

Έγινε επεξεργασία από Orion2001
Link to comment
Share on other sites

Ενήλικους, ανήλικους, τι διαφορά έχει; Μπορείς να πεις σε ένα παιδί 17 χρονών μετά τις 22:00 σπίτι σου από το νόμο;

Ο γονιός καθορίζει τι θέλει για το παιδί του, όχι ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Ενήλικους, ανήλικους, τι διαφορά έχει; Μπορείς να πεις σε ένα παιδί 17 χρονών μετά τις 22:00 σπίτι σου από το νόμο;

Ο γονιός καθορίζει τι θέλει για το παιδί του, όχι ο νόμος.

Φυσικά και μπορεις αν το εχεις γαλουχισει σωστά και είναι χαρούμενο με την ζωή του.

Το θέμα δεν είναι καθαυτό το ωράριο , αλλά η (σχεδόν σίγουρη) εξάρτηση του παιδιού αυτές τις ώρες (και όχι μονο).

Τα ίντερνετ καφέ θεωρώ οτι δεν θα πρεπει για κανένα λόγο να δέχονται ανηλικα μετα τις 21.00 το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

"Ενήλικους, ανήλικους, τι διαφορά έχει;" το αφηνω ασχολιαστο και στην κριση του καθενος.

17 ειναι εφηβος και οχι παιδι και μπορεις να το πεις οτι αν δεν ερθει στις 22:00

να παρει ενα τηλεφωνο να ξερεις που ειναι και τι κανει και ανα πασα ωρα να

μπορεις να δεις τι γινετε αλλωστε δεν ειναι 18 ειναι 17 και τραβανε τους γονεις

αν γινει κατι.

"Ο γονιός καθορίζει τι θέλει για το παιδί του" μεσα στα πλαισια του νομου αμα ηταν

αλλιως θα ειχαμε 15χρονες πορνες απο τα σπιτια τους θα σου αρεσε ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεις αν το εχεις γαλουχισει σωστά και είναι χαρούμενο με την ζωή του.

Το θέμα δεν είναι καθαυτό το ωράριο , αλλά η (σχεδόν σίγουρη) εξάρτηση του παιδιού αυτές τις ώρες (και όχι μονο).

Τα ίντερνετ καφέ θεωρώ οτι δεν θα πρεπει για κανένα λόγο να δέχονται ανηλικα μετα τις 21.00 το βράδυ...

Εγώ παραμένω, αν εγώ δεν μάθω στο παιδί μου ότι δεν πρέπει να είναι στο εκάστοτε μαγαζί μετά τις 21:00 το βράδυ (άλλος θέλει 9, άλλος 10, άλλος 8, αλλά άντε φτιάξε νόμο), περιμένω από τον ιντερνετοκαφετζή να το κάνει;

"Ενήλικους, ανήλικους, τι διαφορά έχει;" το αφηνω ασχολιαστο και στην κριση του καθενος.

17 ειναι εφηβος και οχι παιδι και μπορεις να το πεις οτι αν δεν ερθει στις 22:00

να παρει ενα τηλεφωνο να ξερεις που ειναι και τι κανει και ανα πασα ωρα να

μπορεις να δεις τι γινετε αλλωστε δεν ειναι 18 ειναι 17 και τραβανε τους γονεις

αν γινει κατι.

"Ο γονιός καθορίζει τι θέλει για το παιδί του" μεσα στα πλαισια του νομου αμα ηταν

αλλιως θα ειχαμε 15χρονες πορνες απο τα σπιτια τους θα σου αρεσε ?

Ενήλικος-ανήλικος είναι παιδί, αυτό εννοώ, τι είναι 17 (ανήλικος) τι είναι 18 (ενήλικος).

Μπροστινό κάθισμα και παιδιά:

Το παιδί μπαίνει σε ειδικό κάθισμα. Αν δεν υπάρχει το αντίστοιχο, το παιδί να μην μπει στο αυτοκίνητο. Αν το κάθισμα μπαίνει μπροστά και κινδυνεύει από τον αερόσακο, ο αερόσακος απενεργοποιείται.

Σχετικά με το 15χρονες πόρνες, δεν ξέρω τι εννοείς, υπάρχουν απ'όλα πάντως και δεν ξέρω αν πιστεύεις ότι ο νόμος έχει προστατεύσει από αυτά. Και επί χρήμασι (που σαφώς και είναι έγκλημα) και γενικώς πολλά κορίτσια στην ηλικία των 15 είναι πλέον χαμηλών ηθών.

Νούμερο 1 σε όλα τα παραπάνω είναι ο γονέας και το τι έχει διδάξει στο παιδί του.

Ο νόμος υπάρχει για τα από πάνω, ο γονιός τι κάνει;

Κάθεται ο Χ λοιπόν στον καναπέ του, το παιδί του τρέχει από δω κι από κει και λέει "δεν υπάρχει νόμος για το παιδί μου".

Να με συγχωρείς φίλε μου, αλλά 10 μέρες να το συζητάμε δεν αλλάζει η άποψη μου, για μένα η πρώτη σχολή, οι πρώτοι θεσμοί, και οι κανόνες ξεκινάνε από το σπίτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι συμφωνουμε διαφωνωντας :) οντως τα παντα ξεκινανε απο το σπιτι

αλλα και η πολιτεια πρεπει να κοιταξει ορισμενα πραγματα ποιο σωστα.

Καπνος,αλκοολ,νυχτερινα καταστηματα κτλ οταν προκειται για ανηλικους πρεπει

να γινεται ταυτοποιηση της ηλικιας και ο νομος πρεπει να ειναι αυστηρος.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τελικα το ιδιο λεμε.

Η διαφορα ειναι οτι οι γονεις δεν μπορουν να εχουν τον ιδιο ελεγχο οπως πχ οι δικοι μας πριν 20+ χρόνια.Και τα παιδια ειναι πιο ... αγρια , και πλέον οι γονεις δεν μπορουν να τα προσεχουν οσο παλια , ειδικά αν δουλευουν και οι δυο στον ιδιωτικό τομέα για να τα βγαλουν περα.

Δεν ειναι καθολου κακο λοιπόν το κράτος να βοηθά προς σε αυτη τη κατεύθυνση θέτοντας κάποιους λογικούς περιορισμούς.

Δεν υπάρχει διαφορα στην λογική πχ με την απαγόρευση του αλκοολ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίες οι απόψεις σας, αλλά θα ήθελα πραγματικά να αναφέρετε αν έχετε παιδιά ή όχι γιατί είναι εύκολο να σχολιάζουμε-κρίνουμε από την άλλη άκρη του ποταμού. Για όλα φταίνε οι γονείς και η διαπαιδαγώγηση των παιδιών? Όταν οι γονείς δουλεύουν 15 ώρες την ημέρα για 1000 ευρώ συνολικά και γυρνούν πίσω πτώματα, δεν είναι κάπως παράλογο να ρίχνουμε όλη την ευθύνη πάνω τους?

Όταν το παιδί σας θα βρεθεί σε παρέα και θα γουστάρει τρελά την Α γκόμενα αλλά θα τον κοροϊδεύουν όλοι αν δεν κάνει μια τζούρα από το τσιγάρο, όταν θα είναι φουλ καψούρα με τον γκόμενο αλλά δεν θα έχει κράνος για ν' ανέβει μαζί του στην μηχανή, όταν θα πίνουν όλοι τα μπυρόνια αλλά θα πρέπει αυτός/ή ν' αρνηθεί κλπ. κλπ. κλπ....πόσο θ' αντέξει λοιπόν ένα παιδί τελικά να υποστηρίζει τις αρχές που έχει πάρει όταν το περιβάλλον του τον περιγελά? Και γιατί θα πρέπει να υποστηρίξω τον επιχειρηματία που αλλιώς θα ενεργήσει για το δικό του παιδί αλλά έχει γραμμένο στ' @ρχ**** του το δικό μου? Αυτόν τον έντιμο επιχειρηματία που με δηλώση μαϊμού στην ΔΟΥ κλπ. νοιάζεται για την τσέπη του μόνο και όχι για την κοινωνία.

Κάθε μέτρο που θα προστατεύει το παιδί μου για μένα είναι καλό. Όχι στο όριο της υπερβολής βέβαια, αλλά από την παντελή απουσία μέτρων κάτι είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μισοί προφανώς ή ειναι παιδιά,η δεν εχουν και λενε πολυ πολυ άστοχα (να το πω ευγενικά) πραγματα.

Οταν ενα παιδι ειναι 14-16 χρονών,τι δουλειά εχει στις 2 τη νύχτα στο νετ καφέ;

Αλλοι λενε "θα κάνει τη νταντά αυτός που έχει.το καφε"

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

Αν επελεξες να ανοίξεις μαγαζί,που κακά τα ψέματα,εχει 90% ανήλικη πελατεία...ποιος θα κάνει τη νταντά;

Ειναι μια απο τις πιο αεριτζηδικες και χωρις νομοθετικό πλαισιο δουλειες,και επειδη πανε κατά τη συντριπτική πλειοψηφια παιδάκια,εκεί ειναι που έπρεπε ο νομοθέτης να εχει προβλέψει το κάθε τι.

Στα ηλεκτρονικά κάποτε,που ηταν κάτι υπογες του κερατα,ζηταγανε ταυτότητα οταν έμπαινες αν φαινοσουν μικρός...

Αυτοί ηταν επιστήμονες (που ηταν λαμογια) μπροστά στα σημερινά καφε.

Και τα παιδιά ΔΕΝ ειναι πιο άγρια σήμερα.

Σε καμια περίπτωση.

Το ακριβώς αντίθετο.

Οι σημερινοί 35αρηδες 40κατιαρηδες ,ξερουν πολυ καλα τι γινότανε τελη 80s αρχές 90s με αλητειες,τσαμπουκάδες των 40 και 100 ατόμων για θέματα αστεία ,rave ,ναρκωτικά και sex .

Τα παιδια ειναι πολυ πολυ καλα και ήρεμα.

Οι γονείς καλως η κακως μαλάκωσαν και δεν πατάνε ποδι,για να μη φέρονται σαν τους αυστηρούς γονείς τους.

Edit

Ενήλικους, ανήλικους, τι διαφορά έχει; Μπορείς να πεις σε ένα παιδί 17 χρονών μετά τις 22:00 σπίτι σου από το νόμο;<br />

<br />

Ο γονιός καθορίζει τι θέλει για το παιδί του, όχι ο νόμος.

και μονο που είπες αυτο ,καταλαβαίνω ότι μιλάς απο την πλευρά του παιδιού/νεαρού.

Δεν πρόκειται να κατσω να σου κανω κήρυγμα γιατί είσαι τοσο λάθος,θα καταλάβεις εν καιρώ.

Οι σημερινοί γονείς εχουν(έχουμε) πέσει στη λουμπα να μεγαλώσουν τα παιδια σωστά και χωρις αγχη,και πανε στο άλλο ακρο του μη ελέγχου.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως μιλαω απο την πλευρα του 21χρονου που στα 14-15-16 δεν ειχε καν ιντερνετ σπιτι και οταν πηγαινα στο σχολειο εβλεπα αλλα παιδια να μην πατανε πρωτη και δευτερη ωρα στο μαθημα για να ερθουν μετα και να πουν οτι ησανταν σε ιντερνετ καφε και επαιζαν lineage,wow κτλ.Μιλαμε απο τις 7κ30 που εφευγαν το πρωι για να πανε σχολειο,αντι να ερθουν πηγαιναν στο net cafe.

Μιλαω απο την πλευρα του 21χρονου που βλεπω τα σημερινα 14-15-16 να εχουν ξεφυγει στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης(βλεπε facebook)αλλα και στο θεμα συμπεριφορας!

Ειμαι 21 χρονων και κυκλοφορω στο δρομο και δεν ξεχωριζω αν οι κοπελες που βλεπω μπροστα μου ειναι στην ηλικια μου ή 15-16 χρονων και αυτο γιατι οι σημερινες 15-16χρονες να ντυνοντε σαν 21 χρονων κοπελες.Και φυσικα μεγαλο ρολο σε ολο αυτο εχει παιξει το ιντερνετ φυσικα!

Το να την πληρωνει ο επιχειρηματιας ο οποιος εχει το ιντερνετ καφε δεν εχει καμια λογικη,ο ανθρωπος να βγαλει το μισθο του προσπαθει για να συντηρησει την οικογενεια του.Οποτε ειναι λογικο οταν ο πιτσιρικας πηγαινει μια λογικη ωρα οπως απογευμα να πουμε να τον αφησει να μπει.Αν τωρα μιλαμε για ωρες μετα τις 12 το βραδυ θα μπορουσε να ειναι δικαιωμα του επιχειρηματια να μην αφηνει να μπαινει καποιος ανηλικος μεσα στο μαγαζι του.

Για να κανω και λιγο χιουμορ θα μπορουσε να βγει ενας νομος οπως και στα περισσοτερα μπαρακια που λεει: Απαγορευεται η καταναλωση ποτου για ανηλικους εκτος και αν συνοδευτει απο καποιον μεγαλυτερο.

:p :P :p

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους νομίζουν ότι τους δουλεύω, δεν ξέρω τι μου γίνεται, δεν είμαι γονιός και δεν ξέρω γω τι άλλο:

Τι σας κάνει να νιώθετε πιο ασφαλής;

1) Το παιδί μου δεν θα πάει σε τέτοια μέρη γιατί όταν του εξήγησα ότι είναι κακό με κατάλαβε και με άκουσε.

2) Το παιδί μου δεν θα πάει σε τέτοια μέρη γιατί θα υπάρχει κάποιος υπάλληλος που θα κάνει σωστά τη δουλειά του.

Αν θέλετε ξαναδιαβάστε όλα μου τα posts. Λέω ότι το 1) έχει μεγαλύτερη σημασία και προτεραιότητα από το 2), όχι να υπάρχει το 1 και το 2 σκασίλα μας. Αλλά το 1 είναι το πιο σημαντικό και το ξέρουν όλοι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό το παιδί που έχεις εκπαιδεύσει να πεί όχι.

Παλιότερα ίσχυε το δε κάνω τσιγάρο "εε ρε μαμόθρεφτο" κλπ, τώρα είναι σε μικρότερο βαθμό.

Τι το internet καφέ τι η παρέα έξω, τι η καφετέρια. Αν δεν έχεις δώσει παιδεία στο παιδί σου και να του εξηγείς τα πάντα και το καλό με το κακό κανένας νόμος δε θα σου κρατήσει το παιδί μακρυά απο το κακό και κανένας μαγαζάτωρας αν εσύ δεν του δώσεις τα σωστά ερεθίσματα.

Και ναι έχω δουλέψει σε internet καφέ. Και ναι έχω παίξει και "σφαλιάρες" με πιτσιρικά που έκανε κοπάνα απο το σχολείο του και μου ήρθε πρωί πρωϊ για να παίξει lineage. Αλλά τα παιδιά που είδα και πρωί και βράδυ αργά στο μαγαζί ήταν παρατημένα απο τους γονείς του και εθελοτυφλούσαν. Δε γίνεται να θυμήθηκαν οτι παιδί τους 1 φορά στους 3 μήνες λείπει στις 2 το βράδυ.

Ναι έχω παιδί (όχι βέβαια 15 χρόνων) και τα έχω σκεφτεί όλα αυτά. Τα έχω ζήσει.

Μεγάλωσα σε δύσκολη περιοχή, παιχνίδι στο δημοτικό είχαμε να μετράμε τις χρησιμοποιήμενες σύριγγες στο πάρκο. Η παρέα δίπλα την έπινε λίγο πριν μπούμε στο σχολείο είτε μετά το σχολείο. Και ναι είπα όχι και ναι έφαγα και κράξιμο στην ζωή μου για τα όχι, είτε δεν ήμουν αρκετά μάγκας.

Οι εποχές έχουν αλλάξει σίγουρα αλλά πια τα παιδιά καταλαβαίνουν ποιο εύκολα, τους δίνουμε καθημερινά περισσότερη γνώση και πληροφορία απ` οτι μας έδιναν σε εμάς οι γονείς μας. Απλά πρέπει να την χειριστούμε εμείς καλύτερα πρώτα απόλα και να μην περιμένουμε απο τους νόμους και το κράτος.

Σίγουρα καλό είναι αρκετοί νόμοι να υπάρχουν και να τηρούνται, αλλά κανείς δε θα κάνει την νταντά σου δικού σου παιδιού αν εσύ δεν έχεις ενδιαφερθεί καθόλου.

Όπως λέει και ένα παλιό ρητό. Αν βρεθείς στην θάλασσα μην ζητάς απο τον Θεό να σε σώσει. Κούνα και λίγο χεράκια και ποδαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Jpavly ,πάλι λάθος είσαι και φυσικά δε σε αδικώ ,κι εγω ότι να ναι έλεγα πολυ λίγα χρόνια πριν...

Πολυ λίγα όμως.

Ξέρω πολυ καλα πόσο πολυ δίνει αναφορά στους γονείς του ο κάθε έφηβος που παει και τι κάνει.

Όπως κι εσύ.

Πολυ πιθανόν την πρώτη φορά που θα σου κανω παρατήρηση ότι έχεις σκαλώσει με τα ίντερνετ καφε ,απλά δε θα μου ξαναπείς ότι πας.

(Χαρην παραδείγματος χρησιμοποιώντας δευτερο πρόσωπο ,έτσι;)

Η δεύτερη επιλογή που δεν παιζει ουτε στο Φώσκολο ,ειναι να μου πεις "ναι πατέρα μπαμπακα πατερουλη,έχεις δίκιο ,θα πηγαίνω μονο μια ωριτσα να παίξω νωρίς νωρίς"(γελάω μονος μου )

Η τριτη επιλογή ειναι ότι θα με γράφεις μες τη μαπα ,και θα μου πεις "εγώ κανω ότι γουστάρω" .

Η πρώτη μου σκέψη θα ειναι να σε πιασω απο λαρυγγι,και να φας τέτοια μπάτσα που θα φέρεις τρεις σβούρες και θα χάσεις δυο δόντια.

Είσαι παιδι μου όμως βλεπεις πανάθεμα σε.

Ουτε θέλω να μου κακιωσεις και να αποξενωθουμε (δύσκολή η εφηβεία) ουτε αυτά που μου έκανε ο πατέρας μου εμένα.

(Δε με εδερνε αλλα ηταν/ειναι φοβερα εκνευριστικός και με έκανε να φυγω νωρίς απο το σπίτι)

Οπότε...ολοι κάπως συμβιβαζόμαστε.

Αυτή ειναι η αγωγή απο το σπίτι που ολοι νομίζουν πριν κάνουν παιδια ότι θα τα εχουν σούζα.

Υπάρχει και η αγάπη βλεπεις όμως στη μέση,τα απωθημένα του κάθε γονιού και η τσογλανοσυνη του κάθε παιδιού.

Η αγωγή απο το σπιτι δλδ,ειναι πολυ σχετικη,και μια μεγάλη κουβέντα ...

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι δεν ξερω. Εγω για να φτασω με τον γιο μου σε τετοιο επιπεδο θα εχω χασει πολλα επεισοδια πριν.

Εδω τωρα κλαιει κ χτυπιεται για γλυκο κλπ κ προσπαθω να του εξηγησω. Βεβαια λογο ηλικιας ειμαι σιγουρος οτι δεν το ακουει καν μεσα στο κλαμα κ στην γκρινια αλλα εστω προσπαθω.

Και σε γενικες γραμμες ακουει κ ειναι ησυχος. Κ τυχαινει πολλα παιδια φίλων, απο ξαδερφια να μαθαινουν κατι οσο ειμαι εκει χωρις να μαλωνω τσαντιζομαι η τιποτα.

Μπορει βεβαια στην πορεια να βρεθω στα λογια σου κ να χασω το παιχνιδι αλλα θα ξερω οτι φταιω εγω κ οχι ο μαγαζατορας η επιχειρηματιας.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα φτάσεις ,και αφου τα έχεις κανείς ολα όπως εσυ νομίζεις τέλεια,ελα πες μου.

Μεχρι την εφηβεία ολα γλυκουλια ειναι :p

Κανω και πλάκα έτσι;

Έβαλα και μια δοση υπερβολής ,εγω δεν εχω προς το παρών τέτοια προβλήματα,ισα ισα το παιδι μου (11) και ο ανηψιος μου που φροντίζω πολυ συχνα (17) με ακούν ,γιατί ξερουν ότι δεν κανω κηρύγματα και αηδίες ,τους μιλω και τους σέβομαι σαν ενήλικες και το εκτιμούν (εως τωρα,και απο οσο ξέρω) και βλέπουν και ότι ειμαι σχετικά μικρός και ειμαι ακομα στα πράγματα.

Απλά επειδη έγινα πολυ νέος γονιός και τα θυμάμαι πολυ καλα και τα δικα μου,η μανα μου ότι έπρεπε σωστά το έκανε.

Απλά επειδη εγω έφαγα την εφηβική μου φρίκη ,ενώ ήμουν τύπος και υπογραμμος και δε μιλαγα δε λαλαγα,εγινα-βοηθουμενης και της εποχής (90s) παναγία βόηθα,ο χειρότερος.

Τωρα το καταλαβαίνω κι εγω που τα βλέπω πλέον απο μακρια.

Δε φτάνει μονο η αγωγή,ειναι και πως θα κάτσουν οι συγκυρίες και οι εποχές.

Ps

Άλλο τα παιδιά,άλλο οι έφηβοι.

Ο έφηβος τα ξερει ολα,δε σηκώνει εξηγήσεις.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παιδιά μπαίνοντας στην εφηβεία και στην περίοδο της ανησυχίας (και λόγω ορμονών), θα περάσουν και από μια φάση αμφισβήτησης του περίγυρού τους. Εκεί, εκτός από υπομονή και κατανόηση εκ μέρους των γονιών, θα παίξουν ρόλο και συγκυρίες που μπορεί να είναι και ατυχείς. Γι αυτό υποστηρίζω πως κάθε κοινωνικό μέτρο είναι ευπρόσδεκτο, ακόμα κι αν είναι υπερβολικό.

Μην ξεχνάτε πως πολλές μελέτες έχουν συνδέσει τον εθισμό στον Η/Υ με βίαιη συμπεριφορά και αποξένωση. Ποιος δεν έχει βιώσει τον θυμό κατά την διάρκεια του battlefield π.χ.; Οπότε θα πρέπει να βρούμε τρόπους να μειώσουμε τις επιπτώσεις της συνεχούς έκθεσης σε τέτοια ερεθίσματα. Καλό είναι να νιώθει το παιδί πως υπάρχει έλεγχος και πως δεν μπορεί να κάνει ό, τι θέλει. Γι αυτό άλλωστε λέγονται και παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα φτάσεις ,και αφου τα έχεις κανείς ολα όπως εσυ νομίζεις τέλεια,ελα πες μου.

Μεχρι την εφηβεία ολα γλυκουλια ειναι :p

Κανω και πλάκα έτσι;

Έβαλα και μια δοση υπερβολής ,εγω δεν εχω προς το παρών τέτοια προβλήματα,ισα ισα το παιδι μου (11) και ο ανηψιος μου που φροντίζω πολυ συχνα (17) με ακούν ,γιατί ξερουν ότι δεν κανω κηρύγματα και αηδίες ,τους μιλω και τους σέβομαι σαν ενήλικες και το εκτιμούν (εως τωρα,και απο οσο ξέρω) και βλέπουν και ότι ειμαι σχετικά μικρός και ειμαι ακομα στα πράγματα.

Απλά επειδη έγινα πολυ νέος γονιός και τα θυμάμαι πολυ καλα και τα δικα μου,η μανα μου ότι έπρεπε σωστά το έκανε.

Απλά επειδη εγω έφαγα την εφηβική μου φρίκη ,ενώ ήμουν τύπος και υπογραμμος και δε μιλαγα δε λαλαγα,εγινα-βοηθουμενης και της εποχής (90s) παναγία βόηθα,ο χειρότερος.

Τωρα το καταλαβαίνω κι εγω που τα βλέπω πλέον απο μακρια.

Δε φτάνει μονο η αγωγή,ειναι και πως θα κάτσουν οι συγκυρίες και οι εποχές.

Ps

Άλλο τα παιδιά,άλλο οι έφηβοι.

Ο έφηβος τα ξερει ολα,δε σηκώνει εξηγήσεις.

Επειδή όλοι περάσαμε αυτές τις εποχές και τα εφηβικά λάθη τα κάναμε και δεν περάσαμε σε έναν υπολογιστή κ μόνο. Και τα λάθη μας ακόμα τα λουζομαστε και θα τα λουζομαστε. Και εγω μικρός είμαι και τα εχω φρέσκα ακόμα τα καφριλικια μου.

Αυτό δε σημαίνει ότι από τα λάθη μου δε θα μάθω, ούτε οτι περιμένω το παιδί μου να μην κάνει λάθη. Αλλά αν αφήσεις το ζωνάρι οπως βλέπω πολλούς γονείς, χάνεις την μπάλα. Σαν παιδί όπως ήμουν και εγώ θα κάνει τρελές. Αυτό είναι να θυμάσαι απο τα παιδικά σου χρόνια. Το θέμα είναι να κάνει πράγματα που δε θα μετανιώσει μετά αλλά να μετανιώσει για πράγματα που δεν έκανε, όπως μου είχε πει μια ψυχή μια φορά.

Άλλο το καφριλικι της ηλικίας και άλλο το παραμελω το παιδί μου και συστηματικά δεν ξέρω που είναι στις 2 το βράδυ.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γονιός, βλέπω όμως από τον αδερφό μου, που είναι 17 αυτή τη στιγμή και είναι ακριβώς στην ίδια κατάσταση. Εγώ πριν 8 χρόνια που ήμουν στην ηλικία του δεν ήμουν έτσι.. Μπορεί να τριγυρνούσαμε στα νετ καφέ με φίλους, αλλά πηγαίναμε απόγευμα και πριν πάμε σε μια καφετέρεια. Δεν ήταν δηλαδή το νετ καφέ ο προορισμός μας, αλλά η καφετέρεια. Απλά πηγαίναμε μια ωρίτσα πριν, γιατί ήταν και αυτό μέσα στα πλαίσια της διασκέδασης. Μπορεί ο αδερφός μου να μην κάθεται μέχρι τις 2-3 τη νύχτα, αλλά και μόνο που έχουν αλλάξει τα ιδανικά της διασκέδασης γι αυτόν αλλά και την γενιά του, με ενοχλεί...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.