Jump to content



υπολογισμος φωτοβολταικων πλαισων ο μονος τροπος και ο σωστος


grivas

Recommended Posts

υπολογισμος φ/β πλαισων

Το τι συστημα θελουμε εξαρταται απο τι καταναλωση εχουν οι συσκευες που εχουμε στο σπιτι οποτε π.χ. αν εχουμε:

1 λαμπα 20W x 12ωρες λειτουργιας = 20 x 12 =240Wh η 0.240ΚWh

1 κουζινα 2000W x 2ωρες = 2000 x 2 =4000Wh η 4ΚWh

1 ΤV 50W x 9 ωρες = 50 x 9 = 450Wh η 0.450KWh

οποτε συνολο = 4690W η 4.69KWh

με τον ιδιο τροπο υπολογιζουμε ολες τις συσκευες οχι μονο αυτες τις τρεις και τις προσθετουμε

Αρα ας πουμε οτι το συστημα μας ειναι 4.7KWh\ημερα

νικα μετρα π.χ. πλαισιο στα 220W και 1.4m τετραγωνικα

1.) υπολογισμος ηλιακης ενεργειας που δεχεται το φ/β που επιλεξαμε για καθε μερα οποτε δια 31 συνεχιζουμε...

2.)Υπολογισμος ενεργειας καθε μερα για ολο το συστημα

= περιπου πλαισια

οχι εστω και αν ειναι ο.ο68 πανω απο το που σημαινει οτι με πλαισια θα εχο οτε καταλαβενεται οτι διαλεγετε οτι ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελουμε και σκεφτομαστε και την τσεπη μας με θα πρεπει να μειωσετε τις ωρες τησ λαμπας η της κουζινας η της τηλεορασης σας με μπορειτε να τα εχετε πιο πολλες ωρες it is up to you παντως ειναι εκει και οχι 5 με 6 ουτε 23 με 25.

Οποτε για 4.7KWh\μερα θελουμε ..οποιοσ προλαβε προλαβε

Link to comment
Share on other sites

Ποια η ιδιοτητα σου φίλε μου; Είσαι μηχανικός;(από περιέργεια ρωτάω)

Πως έκανες αυτούς τους υπολογισμούς; τους συντελεστές αυτούς που τους βρήκες; Αναφέρεσαι σε φ/β για ταράτσες; γιατι το να τα κρατήσεις καθαρά δεν είναι δύσκολο.. Για τι πλαίσια μιλάς τι τεχνολογίας;;απώλειες inverter δεν λογαριάζεις; Άσε που δεν μου φαίνεται και πολυ λογικό να βάλεις κουζίνα μέσα στο σύστημα γιατί καίει τα άντερα της...

Link to comment
Share on other sites

συνηθως κουζινα πας για φυσικο αεριο (εφοσον εχει η περιοχη σου)

edit

και βεβαια να πω οτι οταν κανεις εγκατασταση φ/β..δε χρημοποιεις δικτυο 220v...οπου μπορεις, πχ λαμπες βαζεις 12v ..το κερδος απο την μη μετατροπη απο 12->220v ειναι περιπου 20%

Link to comment
Share on other sites

Hidden
ηλεκτρονικος μηχανικος ειμαι και κανω εγκαταστασεις φ/β συστηματων

εχω βαλει σε 5 φαρους του πολεμικου ναυτικου απο 5 εως 10 ΚWh και σε ιδιωτες αρκετα μεχρι τωρα

οταν ρωτας τι απωλεις εχει ο ινβερτερ εννοεις τι?

ποσο καταναλωση εχει το ιδιο το ινβερτερ τι ακριβως θελεις να μαθεις και για ποιο ινβερτερ

Ασ πουμε για το studer4000 24 σε 220v/16A γιατι αυτο βαζω εχει αμελητες καταναλωσεις οπου

τις βρισκεις απο το P=V*A οπου P το βρισκεις στο ινβερτερ απο πισω συνηθως και το πολαπλασιαζεις με τις ωρες που λειτουργει. που το δυσκολο??

και οσο για τους συντελεστες βγαινουν απο τις ευρωπαικες προυποθεσεις εγκαταστασης

και τα φ/β μιλαμε υπαρχει ολοκληρη αγορα απο 220W σε 36VDC/6A 1,5 tetragvnika metra και 14% αποδοση

στο επομενο θα σας πω και πως υπολογιζουμε τις μπαταριες ,χωριτηκοτητα και βαθος εκφορτισης

ευχαριστω

οποιος θελει μπορει να με βρει στο τηλ αρκει να ρωτησει τον αριθμο

οσο για την κουζινα που ρωτησε καποιος παραδειγμα εφερα για το πως υπολογιζουμε ποσεςKWh/μερα θα ειναι το συστημα ,μην κολατε στις συσκευες

ο τροπος ειναι ολοσωστος καθως τον δινει το Μετσοβιο αρκει να ανοιξετε κανα βιβλιο που μπορειτε να το βρειτε μονο στις εκθεσεις που γινονται κατα καιρους βιβλια παιδια οχι μονο internet γιατι ψαξτε στο νετ και αν βρειτε κατι σοβαρο εγω σκιζω διπλωματα και εγκαταληπω

οποτε αντι να σχολιαζετε καπως ανοιξτε κανα βιβλιο γιατι ΧΑΡΗ εκανα που παρουσιασα τον ΤΡΟΠΟ

Γιαννης Γριβας Beng,MSc.

Link to comment

Ετοιμαζα να ποστάρω ενα μακρυνάρι 5 σελίδων Α4 στο word αλλά

Διάβασα το δέυτερο ποστ σου και...

"ηλεκτρονικος μηχανικος ειμαι και κανω εγκαταστασεις φ/β συστηματων

εχω βαλει σε 5 φαρους του πολεμικου ναυτικου"

θα το παίξω κότα για να δώ αν μπορεί να γινει αυτό μια εποικοδομητική συζήτηση αντι για flame war.

1.) υπολογισμος ηλιακης ενεργειας που δεχεται το φ/β που επιλεξαμε για καθε μερα οποτε δια 31 συνεχιζουμε...

Pηλ.= (84.66/31)*1.4m=3.82KWh\m\μερα πολυ συμαντικο νουμερο κρατηστε το

2.)Υπολογισμος ενεργειας καθε μερα για ολο το συστημα

4.7*1*1.1*31/3.82*0.77*0.76*(31-4)=2.655ΚWh\μερα η 2655Wh

Σε παρακαλώ να το ξανασκευτείς αυτό. κι επίσης να μου απαντήσεις σε περίπτωση που χρησιμοποιούσες φωτοβολταικά χαμηλότερου βαθμού απόδωσης που εχουν πχ επιφάνεια, 2τετραγωνικά μέτρα το κάθε πανελ των 220watt, πώς αυτό θα επηρέαζε τους υπολογισμούς που παραθέτεις.

Απο την ημερήσια ενεργειακή απολαβή ως το συνολικό Wp που χρειάζεσαι τα (2655Wh) το οποίο στη συνέχεια διαιρείς με το Wp του κάθε panel.

Link to comment
Share on other sites

Hidden

ηλεκτρονικος μηχανικος ειμαι και κανω εγκαταστασεις φ/β συστηματων

εχω βαλει σε 5 φαρους του πολεμικου ναυτικου απο 5 εως 10 ΚWh και σε ιδιωτες αρκετα μεχρι τωρα

οταν ρωτας τι απωλεις εχει ο ινβερτερ εννοεις τι?

ποσο καταναλωση εχει το ιδιο το ινβερτερ τι ακριβως θελεις να μαθεις και για ποιο ινβερτερ

Ασ πουμε για το studer4000 24 σε 220v/16A γιατι αυτο βαζω εχει αμελητες καταναλωσεις οπου

τις βρισκεις απο το P=V*A οπου P το βρισκεις στο ινβερτερ απο πισω συνηθως και το πολαπλασιαζεις με τις ωρες που λειτουργει. που το δυσκολο??

και οσο για τους συντελεστες βγαινουν απο τις ευρωπαικες προυποθεσεις εγκαταστασης

και τα φ/β μιλαμε υπαρχει ολοκληρη αγορα απο 220W σε 36VDC/6A 1,5 tetragvnika metra και 14% αποδοση

στο επομενο θα σας πω και πως υπολογιζουμε τις μπαταριες ,χωριτηκοτητα και βαθος εκφορτισης

ευχαριστω

οποιος θελει μπορει να με βρει στο τηλ αρκει να ρωτησει τον αριθμο

οσο για την κουζινα που ρωτησε καποιος παραδειγμα εφερα για το πως υπολογιζουμε ποσεςKWh/μερα θα ειναι το συστημα ,μην κολατε στις συσκευες

ο τροπος ειναι ολοσωστος καθως τον δινει το Μετσοβιο αρκει να ανοιξετε κανα βιβλιο που μπορειτε να το βρειτε μονο στις εκθεσεις που γινονται κατα καιρους βιβλια παιδια οχι μονο internet

Γιαννης Γριβας Beng,MSc.

Link to comment

αισιως 16Κ χρηστες ολοι μπορουμε να φερθουμε ανωριμα και ανουσια.

Ειναι το χομπυ μας.:D

Mη διπλοποσταρουμε τα ιδια πραματα...και μη χαρακτηριζει ο ενας τον αλλον.

(γενικα μιλωντας για τα επομενα ποστ).

Κeep it clean ladies and gentlemen.

Link to comment
Share on other sites

Hidden

Με συγχωρείς για το «κάπως» ύφος μου απλά μετά από τόση ώρα που έγραφα την απάντηση που ήθελα να ποστάρω, μου είχαν ανάψει τα λαμπάκια.

Όταν είδα το 2ο πόστ σου, θεώρησα ότι η απάντηση μου δεν είχε και πολύ νόημα απέναντι σε κάποιον με ικανή γνώση.

Ειλικρινά όταν είδα το πρώτο πόστ νόμιζα ότι απλά μετέφρασες μια μεθοδολογία από κάποιο από τα διάφορα calculation guides χωρίς να πραγματικά να ξέρεις τι ρόλο ακριβώς βαράει ο κάθε συντελεστής…

Όταν είδα λοιπόν το δεύτερο πόστ. Υπέθεσα ότι κάτι σου ξέφυγε πάνω στη ταχύτητα με την οποία έγραψες ότι έγραψες. Γι αυτό το λόγο και η ερώτηση μου, με την οποία ήθελα να εκμαιεύσω αν σου ξέφυγε ή απλά δε κατανοείς ακριβώς αυτά που γράφεις.

Προφανώς και δε σε ξέρω οπότε δε θα έπρεπε να παίρνεις τόσο κατάκαρδα τις απαντήσεις οποιουδήποτε ανώνυμου γράφει σε ένα forum.

Link to comment

Με συγχωρείς για το «κάπως» ύφος μου απλά μετά από τόση ώρα που έγραφα την απάντηση που ήθελα να ποστάρω, μου είχαν ανάψει τα λαμπάκια.

Όταν είδα το 2ο πόστ σου, θεώρησα ότι η απάντηση μου δεν είχε και πολύ νόημα απέναντι σε κάποιον με ικανή γνώση.

Ειλικρινά όταν είδα το πρώτο πόστ νόμιζα ότι απλά μετέφρασες μια μεθοδολογία από κάποιο από τα διάφορα calculation guides χωρίς να πραγματικά να ξέρεις τι ρόλο ακριβώς βαράει ο κάθε συντελεστής…

Όταν είδα λοιπόν το δεύτερο πόστ. Υπέθεσα ότι κάτι σου ξέφυγε πάνω στη ταχύτητα με την οποία έγραψες ότι έγραψες. Γι αυτό το λόγο και η ερώτηση μου, με την οποία ήθελα να εκμαιεύσω αν σου ξέφυγε ή απλά δε κατανοείς ακριβώς αυτά που γράφεις.

Προφανώς και δε σε ξέρω οπότε δε θα έπρεπε να παίρνεις τόσο κατάκαρδα τις απαντήσεις οποιουδήποτε ανώνυμου γράφει σε ένα forum.

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι εμαθα το εμαθα γιατι ανοιξα βιβλια και οχι γιατι μου τα ειπε καποιος

δυστηχως δεν το εκτιμισε κανεις

τωρα αν θελει καποιος κατι μπορω να του δωσω το βιβλιο να διαβασει τα 3600 παραδειγματα που γραφει ο καθηγητης του μετσοβιου και μετα ασ κανει οτι θελει

περα οτι τα ειδα και στην πραξη

κριμα για του περισοτερους οχι για μενα

περα απο οτι 3 χρονια ψαχνω στο νετ κατι το παρομοιο και δεν εχω βρει τιποτα ολο γενικοτητες και ασχετοσινη και τελικατο βρηκα εκει που ηταν φυσικο να το βρω......................................... βιβλια

Link to comment
Share on other sites

τελικα στην Ελλαδα οι περισσοτεροι επειδη εχουν ενα pc μπροστα τους αλλαξανε και 2 μητρικες επειδη τις καψανε νομιζουν οτι ξερουν απο τεχνολογια. υπαρχη τοση ασχετοσινη που δεν ειναι να ασχολεισαι με κανεναν

μονο κανα call of duty και μεχρι εκει ειναι το 80%

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.