Jump to content



Αναβάθμιση..


obelix7

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση με περιπου 250 ευρω. Εχω μνήμες ddr2 και θέλω να αλλάξω τα υπόλοιπα. Εχω βρει τα παρακάτω.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559577

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=11869&cat=3⊂=292&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301683

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519337

καμιά άλλη πρόταση ή διορθωση σε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

τι μνημες εχεις??

Αξιζει να τις κρατησεις ..και να σε κρατησουν και αυτες σε ddr2 πλατφορμα??

Προσωπικα..

θα κοιτουσα να δω αν μπορουσα να τις πουλησω και να παω σε ddr3 ..σε καποιο φτηνο 880g (chipset...μητρικη).

Καρτα δεν θα εβαζα ..θα εμεινα με την onboard και αντι για μηχανικο (υποθετω θα εχεις καποιον αλλο σχετικα συγχρονο..μεσα στην 2-ετια..) θα εβαζα αυτον .corsair F60

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένας 4πύρηνος και θα ήσουν τζετ,λίγο την μητρική πρόσεχε να έχει ίδιο σόκετ αν είναι να τα κάνεις παραγγελία,αν είναι συμβατές οι μνήμες σου με τη μητρική και όσο αφορά την κάρτα γραφικών...άστο καλύτερα και πάρε πιο μετά κάτι με καλύτερο budget είναι η γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλα δεν θα ήθελα να ξεφύγω πολύ σε τιμή. Πάνω κάτω στα 250

αν δεν παρεις καρτα γραφικων (στην θεση σου δεν θα την εβαζα οπως και να εχει εκτος αν εχεις καποιους συγκεκριμενους λογους που την θες) και επισης δεν παρεις τον σκληρο που εβαλες...υπολειπεσαι απλα 20Ε απο τον corsair.

Αυτα με την προοπτικη οτι εχεις καποιον μηχανικο σαν δευτερο ,σχετικα συγχρονο(πχ καποιον 640ΑΑΚS ή νεοτερο).

Οχι οτι δεν μπορεις να βαλεις μονο του τον 60αρη..απλα θα πρεπει να ειναι λιγο συνειδητοποιημενος ο χρηστης ωστε να μην ξεμεινει απο χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

τι μνημες εχεις??

Αξιζει να τις κρατησεις ..και να σε κρατησουν και αυτες σε ddr2 πλατφορμα??

Προσωπικα..

θα κοιτουσα να δω αν μπορουσα να τις πουλησω και να παω σε ddr3 ..σε καποιο φτηνο 880g (chipset...μητρικη).

Καρτα δεν θα εβαζα ..θα εμεινα με την onboard και αντι για μηχανικο (υποθετω θα εχεις καποιον αλλο σχετικα συγχρονο..μεσα στην 2-ετια..) θα εβαζα αυτον .corsair F60

Μου αρέσει που το λέει κιόλας μέχρι 250!!!Που να μην το έλεγε!!!Α ρε κάτι πραγματα!!!

Καλά ΝTG την άλλη φορά που θα θες αμάξι και θα ψάχνεσαι και θα δείνεις μέχρι 20ke εγώ θα σου προτείνω Porsche!

edit

Κάρτα γραφικών εγώ θα έβαζα.Καλό είναι να υπάρχει μία.Ποτέ δε ξέρεις...!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το λέει κιόλας μέχρι 250!!!Που να μην το έλεγε!!!Α ρε κάτι πραγματα!!!

Καλά ΝTG την άλλη φορά που θα θες αμάξι και θα ψάχνεσαι και θα δείνεις μέχρι 20ke εγώ θα σου προτείνω Porsche!

edit

Κάρτα γραφικών εγώ θα έβαζα.Καλό είναι να υπάρχει μία.Ποτέ δε ξέρεις...!

Δεν ξέρω γιατί δεν στην έσκασα την κάρτα με τόση ειρωνεία...

Ο NTG, είπε, ΔΕΝ θα έβαζα τον μηχανικό και ΔΕΝ θα έβαζα κάρτα που αθροιστικά είναι 20 ευρώ κάτω απο τον να πάρει τον SSD, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες.

ΔΕΝ πρότεινε κάτι τρελό εν συνεχεία...

Μάθετε να διαβάζετε πλζ.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το λέει κιόλας μέχρι 250!!!Που να μην το έλεγε!!!Α ρε κάτι πραγματα!!!

Καλά ΝTG την άλλη φορά που θα θες αμάξι και θα ψάχνεσαι και θα δείνεις μέχρι 20ke εγώ θα σου προτείνω Porsche!

edit

Κάρτα γραφικών εγώ θα έβαζα.Καλό είναι να υπάρχει μία.Ποτέ δε ξέρεις...!

Ούτε με την ενσωματομένη ούτε με την GT220 μπορείς να παίξεις παιχνίδια, είναι σαν 9500 (και αργοτερη)

Είτε μένεις με την ενσωματομένη μέχρι να βρεις καμια προσφορα σε 8800GT/GTS 9800GT/GTS ή καμια μεταχειρισμένη 4850/9800GTS/250GTS είτε βάζεις στην άκρη χρήματα για να μαζέψεις λίγα ακόμα να βρεις κάποια από αυτές.

Η ιδέα του ΝΤG (-69 δισκος -72VGA +160 o SSD είναι 20 ευρώ παραπάνω από τα 250) είναι καλή γιατί μελλοντικά με μια καρτουλα gaming σε προσφορά ή μτχ έχτισες πραγματικά γρηγορο μηχάνημα. Ειδικά αν σου ξεκλειδώσει ο Athlon σε 4-πύρηνο Phenom τότε θα είναι super. Με την προϋπόθεση ότι έχεις ήδη έναν HDD τώρα έστω και αργό.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το λέει κιόλας μέχρι 250!!!Που να μην το έλεγε!!!Α ρε κάτι πραγματα!!!

Καλά ΝTG την άλλη φορά που θα θες αμάξι και θα ψάχνεσαι και θα δείνεις μέχρι 20ke εγώ θα σου προτείνω Porsche!

Δεν ξέρω γιατί δεν στην έσκασα την κάρτα με τόση ειρωνεία...

Ο NTG, είπε, ΔΕΝ θα έβαζα τον μηχανικό και ΔΕΝ θα έβαζα κάρτα που αθροιστικά είναι 20 ευρώ κάτω απο τον να πάρει τον SSD, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες.

ΔΕΝ πρότεινε κάτι τρελό εν συνεχεία...

Μάθετε να διαβάζετε πλζ.

Kαλα αν εξαιρεσουμε οτι δεν καταλαβε τι λεω ..δεν ειπε και αυτος κατι τρελλο.

Aν και βρισκω boxter κατω απο 15Κ ...λεω να το παλεψω για οικογενειακο.:p

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off topic αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός...

Ξέρεις είναι κουραστικό κάποιος να ανοίγει ένα thread και να ζητάει βοήθεια για την αγορά κάποιων πραγμάτων με συγκεκριμένο budget και να διαβάζεις συνέχεια από διάφορους "και περίμενε λίγο θα βγει κάτι καλύτερο σε 2-3 μήνες" και "άμα βάλεις άλλα 20-30-50...ευρώ ακόμα τότε θα...".Ρε παιδιά για να ζητάει κάρτα σημαίνει ότι θα θέλει κάρτα.Και επίσης για να λέει 250e θα σημαίνει 250e και όχι 250e++!Ακόμα και αυτά μπορεί με δυσκολία να τα βάζει.Και για να λέει τώρα εννοεί τώρα και όχι μετά από 2,3...++μήνες!Οπότε είναι κουραστικό να θέλεις μία λύση σε αυτά και επανηλλημένος να ακούς διάφορα τέτοιου στυλ και στην τελική βοήθεια να μην παίρνεις.Εξάλλου το thread που έχει ανοίξει μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους και κουράζονται και οι άλλοι με αυτά και για την παρακολούθηση του θέματος και στην τελική το παρατάνε.Δεν νομίζω να θέλει κανείς κάτι τέτοιο.

Φιλικά μιλώντας και ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

@NTG

Κατάλαβα τι έλεγες αλλά αν διαβάσεις αυτά που έγραψα παραπάνω^ θα καταλάβεις γιατί είπα ότι είπα στην αρχή.

Πάντως αυτό με την Porsche έγραψε!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πείραζε να επιγκεντρωθέιτε στο θέμα που έθιξα εξαρχής?και όταν πρόκειται να πάρω porsche, θα σας ξαναρωτήσω :upside:

Eπικεντρωθηκαμε αλλα δεν σου αρεσαν οι αποψεις μας.

Πιο αναλυτικα απο το μη δωσεις "72Ε για να παρεις αυτην την καρτα δεν γινεται".(βλ ποστ bstath)

Δεν αναφερεις τι θες απο το pc ..,τι παιχνιδια παιζεις..ωστε να δουμε και εμεις καλυτερα τις αναγκες σου.

Δες και τις asrcock που υποστηριζουν επισημα και τους νεους 6πυρηνους..(και εχουν και onboard καρτα..να σε κρατησουν απο την "ασκοπη" αγορα.)

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11695

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16844&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=12718&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=12716&cat=3

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11688

Αν μαλιστα παρεις την πιο φτηνη σου λειπουν περι τα 10Ε για τον f60...ή οποια ειναι η καλυτερη αγορα απο ολα αυτα που θες να παρεις..πιστευω ακομα και απο την επομενη καρτα των 150 που ισως βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη αποφασίσει μην ρωτάς, όπως λέω σε όλους που δεν έχουν υπομονή ή δείχνουν να μην διαβάζουν, και απλά ποστάρουν για να πάρουν (αν κάτσει) επιβεβαίωση της ιδέας τους.

Ο SSD είναι με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά η καλύτερη αναβάθμιση που έχει πρωταθεί απο την ανακάλυψη του τροχού. Για 20 ευρώ διαφορά είναι πραγματικά no brainer και θα στα δώσω εγώ που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα κατάληξει κάπου, δεν θα καθόμουν να φτιάχνω άσκοπα threads. Οπως λέει και ο venom, οι λυσεις που μου προτείνετε με σκοπό να χαλάσω μελλοντικα κι αλλα λεφτά ή με την υπόθεση ενος δευτερου σκληρού, δεν με βοηθάνε. Δεν διαφωνώ οτι ο corsair ο σκληρός είναι ταχύτερος αλλα σε έναν υπολογιστή με 250 ευρω, το θεωρώ υπερβολή να έχω 60αρη σκληρό τέτοιο!

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off topic αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός...

Ξέρεις είναι κουραστικό κάποιος να ανοίγει ένα thread και να ζητάει βοήθεια για την αγορά κάποιων πραγμάτων με συγκεκριμένο budget και να διαβάζεις συνέχεια από διάφορους "και περίμενε λίγο θα βγει κάτι καλύτερο σε 2-3 μήνες" και "άμα βάλεις άλλα 20-30-50...ευρώ ακόμα τότε θα...".Ρε παιδιά για να ζητάει κάρτα σημαίνει ότι θα θέλει κάρτα.

Μια χαρα κατανόητος εγινες. Μόνο οι πωλητές θα ελεγαν όμως "για να ζητάει θα θέλει (=αγοράσει) κάρτα". Πώς να το πώ διαφορετικά, είναι ΛΑΘΟΣ κίνηση να δώσει 72ευρώ για gaming και να πάρει αυτήν την κάρτα. Καλύτερα να μην τα δώσει για κάρτα και να περιμένει μήπως μελλοντικά πέσει σε ευκαιρία (καιν ή μτχ) ή αυξηθεί το budget του. Διαφορετικά πετά 72 ευρώ.

Αν ήμουν πίσω από το γκισέ και ερχόταν το παλικάρι σε μένα, για να βγάλω το μεροκάματο, θα του έλεγα ναι πάρτην την κάρτα, και στην ερώτηση "θα παίζει παιχνίδια" θα απαντούσα και "και βέβαια" (σε 1024χ768 όλα low)

Το τελευταίο δεν ξέρω αν θα το έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

για να μπορουμε ολοι να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι, πρεπει πρωτιστως να γινεις εσυ πιο συγκεκριμενος.

1 λες οτι θες να κανεις αναβαθμιση σε ενα υπαρχον συστημα που, αν καταλαβα σωστα, ηδη εχει τις DDR2 μνημες επανω, τις οποιες θες να κρατησεις. αρα δεν ειναι πολυ παλιο!

πες μας απο τι αποτελειται.

2, δεν αναφερεις τη χρηση του μηχανηματος!

3 μιλαμε για σκληρο δισκο, χωρις να εχεις αναφερει αν εχεις ηδη σκληρο δισκο που μπορει να χρησιμοποιηθει ή αν θα πας σε εντελως νεο δισκο! (αυτη η διευκρινηση, παιζει ρολο για τον SSD που προτεινε ο NTG. ΑΝ μπορεσεις να τον "χωρεσεις" στο συστημα, θα ειναι πραγματικα ΤΕΡΑΣΤΙΑ αναβαθμιση!!)

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ ρίξε μια ματιά στις αγγελίες του forum και μπορεί να βρεις σίγουρα καλύτερη καρτούλα σε αυτά τα χρήματα.

Από κει και πέρα όντως ένας ssd είναι από τις καλύτερες αναβαθμίσεις στην εποχή μας αλλά δεν είναι και απαραίτητη και δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν έχει κάποιος την ταχύτητα που προσφέρει στο pc του.Άλλωστε μια χαρά μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω χωρίς ssd.

Εσύ για τι χρήση το θες το PC?Internet και κανα game(βαρύ ή ελαφρύ),προγραμματισμό...τι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω ένα σχετικά καλό Pc με τα λεφτά που σας είπα. Να πηγαίνεοι καλά σε Internet και να μπορώ να πάιζω Aion. Δεν θέλω full γραφικά αλλά όχι και low.

Όσον αφορα τον σκληρό, θα έχω δευτερο σκλήρό και μάλον θα έιναι δευτερος αυτός που έχω τώρα. Και Main o καινούριος. Δέχομαι τα πλεονεκτήματα του ssd αλλα δεν θέλβ να ξεφύγω σε τιμή.

Επίσης την γνώμη σας για αυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17841&cat=5⊂=136&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.