Jump to content



24άρα HOL


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.. Αν και λίγο αργά η ώρα που κάνω το ποστ, δεν απαιτώ απάντηση γρήγορα :rofl:

Εδω και περίπου 1 χρόνο έχω σύνδεση 24mbps της Hellas on Line... Βρίσκομαι στην Κόρινθο και απέχω

περίπου 5 χιλιόμετρα απο το κέντρο του ΟΤΕ.

Πάντα το router κλειδώνει το πολύ στα 11mbps και τις τελευταίες μέρες πέφτει μέχρι και στα 7,5...

Η συνδέσεις με τα καλώδια, φιλτρα, splitter Κλπ είναι όλα προσεκτικά βαλμένα και γενικά είναι όλα εντάξει..

Για να διευκρηνίσω το πρόβλημά μου...

Με 2 φίλους μου οι οποίοι έχουν ο ένας σύνδεση conn-x 2mbs και ο άλλος conn-χ 8 mbps πέζουμε online ένα game...

Παρόλο που το download μου πιάνει το maximum στο κλείδωμα το router, το ping μου σε server που βρίσκονται σε Αγγλία ειναι απο 100(το λιγότερο) μέχρι και 250!! :( Την ίδια ώρα που όσοι έχουν conn-x ακόμα και ο φίλος με τα 2mbps έχει ping το λιγότερο 70 και maximum 110!

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα... Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις του game αλλα τίποτα..

Μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να λύσω αυτό το -άν και όχι τοσο φοβερό & σημαντικό- πρόβλημα;;

Ευχαριστώ πολύ!

P.S Τα Noise margin κλπ είναι πολύ καλά τις περισσότερες φορες... Αλλα αν εξερέσω αυτά μένω δυσαρεστιμένος γιατι πληρώνω 24αρα αλλα είναι σαν να έχω 8αρα :fight:

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από τη HOL να σε γυρίσουν σε fastpath. Αυτό θα βελτιώσει την κατάσταση στο ping σου, αλλά θα έχεις μια μικρή μείωση της ταχύτητας που κλειδώνεις. Επίσης θα σταθεροποιηθεί πιο πολύ η γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε trendy σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου παρά την ώρα :p

Θα το δοκιμάσω...

Ελπίζω η ταχύτητα που κλειδώνω να μην πέσει πολύ. ΠΧ απο 11mbs στα 8(παράδειγμα)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. Αν και λίγο αργά η ώρα που κάνω το ποστ, δεν απαιτώ απάντηση γρήγορα :rofl:

Εδω και περίπου 1 χρόνο έχω σύνδεση 24mbps της Hellas on Line... Βρίσκομαι στην Κόρινθο και απέχω

περίπου 5 χιλιόμετρα απο το κέντρο του ΟΤΕ.

Πάντα το router κλειδώνει το πολύ στα 11mbps και τις τελευταίες μέρες πέφτει μέχρι και στα 7,5...

Η συνδέσεις με τα καλώδια, φιλτρα, splitter Κλπ είναι όλα προσεκτικά βαλμένα και γενικά είναι όλα εντάξει..

Για να διευκρηνίσω το πρόβλημά μου...

Με 2 φίλους μου οι οποίοι έχουν ο ένας σύνδεση conn-x 2mbs και ο άλλος conn-χ 8 mbps πέζουμε online ένα game...

Παρόλο που το download μου πιάνει το maximum στο κλείδωμα το router, το ping μου σε server που βρίσκονται σε Αγγλία ειναι απο 100(το λιγότερο) μέχρι και 250!! :( Την ίδια ώρα που όσοι έχουν conn-x ακόμα και ο φίλος με τα 2mbps έχει ping το λιγότερο 70 και maximum 110!

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα... Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις του game αλλα τίποτα..

Μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να λύσω αυτό το -άν και όχι τοσο φοβερό & σημαντικό- πρόβλημα;;

Ευχαριστώ πολύ!

P.S Τα Noise margin κλπ είναι πολύ καλά τις περισσότερες φορες... Αλλα αν εξερέσω αυτά μένω δυσαρεστιμένος γιατι πληρώνω 24αρα αλλα είναι σαν να έχω 8αρα :fight:

Τα πάντα έχουν να κάνουν και με το routing του κάθε παρόχου. Προφανώς η hol δεν έχει καλό routing με τον συγκεκριμένο server. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις (π.χ. με ένα server στη Γερμανία, μπορεί εσύ να πιάνεις καλά pings και οι φίλοι σου χάλια). Εγώ δε θα άλλαζα τίποτα στη γραμμή μου, διότι μπορεί τα πράγματα να γίνουν χειρότερα (εφόσον κλειδώνεις σταθερά στα 11 - ffs είμαι Αθήνα και κλειδώνω με τα χίλια ζόρια στα 4 με συχνούς αποσυγχρονισμούς... ) . Νομίζω όποιο game και να παίζετε, με λίγο ψάξιμο θα μπορέσετε να βρείτε server (όχι απαραίτητα αγγλικό) που όλοι να παίζετε με καλά ping.

Link to comment
Share on other sites

Με 2 φίλους μου οι οποίοι έχουν ο ένας σύνδεση conn-x 2mbs και ο άλλος conn-χ 8 mbps πέζουμε online ένα game...

Παρόλο που το download μου πιάνει το maximum στο κλείδωμα το router, το ping μου σε server που βρίσκονται σε Αγγλία ειναι απο 100(το λιγότερο) μέχρι και 250!! Την ίδια ώρα που όσοι έχουν conn-x ακόμα και ο φίλος με τα 2mbps έχει ping το λιγότερο 70 και maximum 110!

Τα πολλά mbps δεν έχουν να κάνουν με το καλό ping και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο trendy, ζήτα fast path.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Είσαι στα 5χλμ από το κέντρο και κλειδώνεις στα 11?

Εγώ Πάτρα, στα ~5χλμ από κέντρο και είμαι με ζόρι στα 3mbit...(Ηολ 24αρα)

Τι router έχεις και τι στατιστικά?

Link to comment
Share on other sites

H hol παιζει με interleave και ο ΟΤΕ με fastpath.To 1o κανει error correction οταν υπαρχουν ενω το 2ο αφηνει να περασουν ολα.Αποτελεσμα αξιοπιστια το 1ο ταχυτητα το 2ο.

Μην κανεις τον κοπο να καλεσεις στην HOL .Ειναι κλειδωμενα ολα σε interleave και θα σου πουν οτι δεν μπορει να αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Ευχαριστώ σε όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε...

Τελικά με βάση και αυτά που μου είπε ο Aias δεν θα κάνω τίποτα το ιδιαίτερο γιατι δεν θα με αλλάξουν... Θα προσπαθήσω να την βγάλω έτσι για την ώρα!

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

στο πατρικο κορινθο μενω πισω απο στρατοπεδο (Νεαπολη), εχω 6αρα HOL και κλειδωνει στα 5,6.ping 90-180 ..εχω κανα 3μηνο να παιξω/ανοιξω το πισι,αλλα καλα ημουν αν αναλογιστεις οτι η χολ δεν δινει fastpath και ειμαι κ 3km απο κτιριο ΟΤΕ...

απο κατεβασμα η γραμμη χτυπαει ταβανι,κανενα απολυτως προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Το ping δεν εχει σχέση με το πόσο ψηλά η χαμηλά κλειδώνεις και εγω σήμερα δευτερη μέρα με ψηλά ping σε servers αλλα πιστευω μεσα στη βδομαδα που μας έρχεται να είναι παλι κανονικά. Όπως είπε και ο Aias στη hol είναι κλειδωμένο σε inteleave, αλλα θα διαφωνήσω οτι είναι όλα τα profile κλειδωμένα σε inteleave. Μόνο το 24αρι είναι interleave (και αυτο άλλαξε πριν λίγο καιρο μιας και πριν κανα 6μηνο ήμουν με 24αρι και fast path).

Link to comment
Share on other sites

Το ping δεν εχει σχέση με το πόσο ψηλά η χαμηλά κλειδώνεις και εγω σήμερα δευτερη μέρα με ψηλά ping σε servers αλλα πιστευω μεσα στη βδομαδα που μας έρχεται να είναι παλι κανονικά. Όπως είπε και ο Aias στη hol είναι κλειδωμένο σε inteleave, αλλα θα διαφωνήσω οτι είναι όλα τα profile κλειδωμένα σε inteleave. Μόνο το 24αρι είναι interleave (και αυτο άλλαξε πριν λίγο καιρο μιας και πριν κανα 6μηνο ήμουν με 24αρι και fast path).

Για να το λεω κατι ξερω περισσοτερο.:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Για να το λεω κατι ξερω περισσοτερο.:nuke:

Αν κλείδωσαν τωρα πρόσφατα και τα υπόλοιπα profile αυτο δεν το ξέρω. To οτι πριν 5 μήνες το fast path το έδινε στο 24αρι για αυτο είμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Απο πάντα η HOL δεν έδινε Fast Path. Υπάρχουν τα προφίλ αλλά δεν χρησιμοποιύνται γιατί έχουν κακή, γενικά, απόδοση. Εσύ που ησουν Fast είχε γίνει εκ παραδρομής.

Link to comment
Share on other sites

Απο πάντα η HOL δεν έδινε Fast Path. Υπάρχουν τα προφίλ αλλά δεν χρησιμοποιύνται γιατί έχουν κακή, γενικά, απόδοση. Εσύ που ησουν Fast είχε γίνει εκ παραδρομής.

Δεν ειχε γίνει εκ παραδρομής το ζήτησα εγω να είμαι σε fast path ;)

Link to comment
Share on other sites

στο πατρικο κορινθο μενω πισω απο στρατοπεδο (Νεαπολη), εχω 6αρα HOL και κλειδωνει στα 5,6.ping 90-180 ..εχω κανα 3μηνο να παιξω/ανοιξω το πισι,αλλα καλα ημουν αν αναλογιστεις οτι η χολ δεν δινει fastpath και ειμαι κ 3km απο κτιριο ΟΤΕ...
ακριβώς τα ίδια με μενα sofix... στο κατέβασμα πάει σφέρα, ping ζορίζεται αλλά εντάξει δν μπορώ να κάνω και κάτι διαφορετικό..

Ρε παιδιά το γράψαμε και παραπάνω... Μη διαδίδετε fud, έλεος. α) το ping δεν έχει σχέση με την ταχύτητα που κλειδώνει το router. β) Γενικά δεν μπορείς να λές "έχω ή δεν έχω καλό ping". Μπορεί να έχεις καλό ping με Αγγλία, αλλά όχι με Γερμανία π.χ. Όταν κάποιος λέει ότι έχει ping 90-180, μάλλον δεν ξέρει τι είναι ping. Εξαρτάται τι κάνεις ping . Στο router π.χ. θα έχεις 1ms, σε ελληνικό server 60ms σε Αγγλία 90 και πάει λέγοντας. Αν μια εταιρεία δεν έχει καλό routing προς κάποια χώρα ή κάποιο server, το ping δε θα είναι καλό (σε σχέση και με την ώρα που γίνεται, αιχμής ή όχι) κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.