Jump to content



Βοήθεια με Fan Controller


midis

Recommended Posts

Γεια! Θέλω να αγοράσω ένα από τους παρακάτω δύο Fan Controllers και θέλω να ρωτήσω ποιον θα διαλέγατε και γιατί.

http://www.nzxt.com/new/products/fan_control/sentry_2

http://scythe-usa.com/product/acc/028/km01_detail.html

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απ' τους δύο.

Προτείνω αυτόν εδώ γιατί:

1) Είναι το ίδιο όμορφος με τον scythe.

2) Σηκώνει τα διπλάσια watt/κανάλι. (20 τον αριθμό).

3) Παίζει στα ίδια λεφτά με τους άλλους.

Το κακό είναι ότι τον βρίσκεις μόνο εξωτερικό. :slap:

Η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε που το έψαχνα, διάλεξα τελικά αυτόν αλλά δεν θυμάμαι τώρα πια γιατί. Αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο θηριώδη ανεμιστήρα (στυλ Delta), δεν νομίζω πως θα δεις διαφορές ανάμεσα σε fan controllers πέρα από αυτές που ταιριάζουν στα αισθητικά σου γούστα (άντε και στον αριθμό των ανεμιστήρων που υποστηρίζουν).

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απ' τους δύο.

Προτείνω αυτόν εδώ γιατί:

1) Είναι το ίδιο όμορφος με τον scythe.

2) Σηκώνει τα διπλάσια watt/κανάλι. (20 τον αριθμό).

3) Παίζει στα ίδια λεφτά με τους άλλους.

Το κακό είναι ότι τον βρίσκεις μόνο εξωτερικό. :slap:

Η επιλογή δική σου.

τον έχει δοκιμάσει κανένας αυτόν?είναι πιο αξιόπιστος και πιο καλός ποιοτικά από τον scythe?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τον έχω δοκιμάσει... Τον αναμένω από εξωτερικό μέσα στον επόμενο μήνα.

Γενικά τα κριτίρια επιλογής ενός controller είναι καθαρά υποκειμενικά και εξαρτόνται καθαρά από τις ανάγκες που έχεις στο συστημά σου.

Για παράδειγμα, εγώ επέλεξα τον συγκεκριμένο, δεδομένου ότι το σύστημα μου αποτελείται από 9 ανεμιστήρες και οι μισοί από αυτούς δουλεύουν με 0,75a καθένας τους, με αποτέλεσμα όταν δουλεύουν σε μεγάλα φορτία θέλουν πολλα watt. Οπότε για μένα η επιλογή ενός controller με πολλά watt/κανάλι ήταν μονόδρομος.

Επιπλέον ήθελα και να διαθέτει και LCD για να ελεγχω τις θρμοκρασίες νερου, επεξεργαστή και VGA

Τώρα αν εσύ θες τον controller για να συνδέσεις 4 φανάκια, τότε αυτοί που αρχικά πρότεινες, είναι μια χαρά.

Όσο για την ποιότητα υπήρχαν κάποια θεματά με την σειρά FC-5, αλλά παρόμοια περιστατικά έχω διαβάσει και για controller της scythe.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απ' τους δύο.

Προτείνω αυτόν εδώ γιατί:

1) Είναι το ίδιο όμορφος με τον scythe.

2) Σηκώνει τα διπλάσια watt/κανάλι. (20 τον αριθμό).

3) Παίζει στα ίδια λεφτά με τους άλλους.

Το κακό είναι ότι τον βρίσκεις μόνο εξωτερικό. :slap:

Η επιλογή δική σου.

+1 . Ή αυτόν ή τον FC-5 V2 καθώς το V1 μοντέλο είχε κάποια προβλήματα με την οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Θέλω να αγοράσω ένα από τους παρακάτω δύο Fan Controllers και θέλω να ρωτήσω ποιον θα διαλέγατε και γιατί.

Εγώ θα σε ρωτήσω για πόσα φανς ενδιαφέρεσαι να βάλεις επάνω.

Link to comment
Share on other sites

@daospi, μίλησα με τον Li από Lamptron και με ενημέρωσε ότι έχει στείλει 200 κομμάτια στο caseking.de που είναι και ο βασικός προμηθευτής τους στην Ευρώπη.

Το πρόβλημα είναι ότι το caseking δεν κάνει αποστολές στην Ελλάδα και κατέφυγα στον Graeme από kustompcs, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι τέλος Σεπτέμβρη θα είναι διαθέσιμοι.

Αν τελικά δεν καταφέρω να τον βρω κάπου αλλού σε ποιο φτηνή τιμή, θα αναγκαστώ να τον παραγγείλω από Σκωτία. Οψόμεθα.

@venom7 έμαθα ότι κυκλοφορούν φωτογραφίες με έναν τύπο που γυρίζει την Αθήνα με μηχανή και ένα υδρόψυκτο stacker στην πλάτη του δεμένο με ταινία. :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, εγώ επέλεξα τον συγκεκριμένο, δεδομένου ότι το σύστημα μου αποτελείται από 9 ανεμιστήρες και οι μισοί από αυτούς δουλεύουν με 0,75a καθένας τους, με αποτέλεσμα όταν δουλεύουν σε μεγάλα φορτία θέλουν πολλα watt. Οπότε για μένα η επιλογή ενός controller με πολλά watt/κανάλι ήταν μονόδρομος.

Επιπλέον ήθελα και να διαθέτει και LCD για να ελεγχω τις θρμοκρασίες νερου, επεξεργαστή και VGA

Τώρα αν εσύ θες τον controller για να συνδέσεις 4 φανάκια, τότε αυτοί που αρχικά πρότεινες, είναι μια χαρά.

Kezm,

Έθεσες το θέμα στην πιο σωστή βάση : πρώτα κοιτάμε αν μας κάνει ο fan controller (Α ή W ανά κανάλι και για τί ανεμιστήρες προορίζεται) και μετά αν όμορφος.

Γενικά, η Lamptron βγάζει fan controllers με πολλά W ανά κανάλι και για μένα που θελω να συνδέσω 20 ανεμιστήρες, το FC2 με 45 W ανά κανάλι ήταν μονόδρομος. Για ρεζέρβα χτύπησα και έναν FC2.

Link to comment
Share on other sites

@venom7 έμαθα ότι κυκλοφορούν φωτογραφίες με έναν τύπο που γυρίζει την Αθήνα με μηχανή και ένα υδρόψυκτο stacker στην πλάτη του δεμένο με ταινία. :sarcastic:

Κοπρίτης,έτσι?!:whistle2::hehe::hehe::hehe:Αληθεύει!Τα πάντα όλα για τα PCιά!!!:D

Τελικά όμως για πόσα fans θες controller?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στην περίπτωσή σου ο FC-2 ήταν η μόνη λύση γιατί θυμάμαι ότι το κύκλωμα που είχες φτιάξει ήταν μια μικρογραφία του δικτύου της ΕΥΔΑΠ και της ΔΕΗ. :sarcastic:

Πραγματικά πιστεύω ότι για τα λεφτά του είναι μακράν η πιο αξιοπρεπή λύση.

Γιάννη αν και σκέφτηκα την πρότασή σου τότε για pull-push με slipstream, λέω να παραμείνω με pull τους 38άρηδες koolance λόγω του πολύ δυνατού static pressure που διαθέτουν. Βέβαια κάθε ανανέωση είναι καλοδεχούμενη. :meeting:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε ρωτήσω για πόσα φανς ενδιαφέρεσαι να βάλεις επάνω.

Βασικά θέλω να συνδέσω 6 ανεμιστήρες, από τους οποίους 2 και 2 μαζί σε ένα κανάλι και τους άλλους ξεχωριστά σε κάθε κανάλι. Πάντως δν νομίζω να τραβάνε πάνω από 1Α ανά κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.