Jump to content



Δημιουργία custom διανομης και VM


Seek & Find

Recommended Posts

Καλημερες,

Να σας πω λιγο την ιστορια. Δεν ξερω πολλα απο λινουξ απλος χρηστης με γνωση βασικων εντολων, εν γενει δεν χανομαι εχω μια Α ανεση με τη χρηση του. Θελω να μαθω πως δουλευει το λινουξ κατω απο το καπο να το κατανοησω δηλαδη. Ετσι σκεφτικα πως ο καλυτερος τροπος ειναι να κανω μια custom διανομη βημα βημα και ετσι θα περασω απο ολα τα σταδια. Ετσι κατεληξα στο linux from scratch και εχω ξεκινησει. Η ερωτηση ειναι μπορει να εξεληχθει επιτυχως σε VM ή πρεπει να ναι οπωσδηποτε σε ξεχωριστο παρτισιον εγκατεστημενο κανονικα το distro που δουλευω το custom;

Σας ευχαριστω πολυ:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. Εχω ηδη dual boot 7 και xubuntu για τη σχολη. Επειδη λοιπον δεν ηθελα να χαλασω το συστημα με καποια στραβη εβαλα το μινιμαλ του ubuntu σε VM για το ολο εγχειρημα. Μπορεις να μου πεις με δυο λογια γιατι μου προτεινεις Gentoo; :daisy:

Link to comment
Share on other sites

αμα το κανεις το lfs για εμπειρια και μονο αξιζει! τωρα για να εχεις μια λειτουργικη διανομη θα ειναι αρκετα δυσκολο. π.χ. να περασεις το xorg με ολες εξαρτησεις του

η καλυτερη λυση ειναι το gentoo το οποιο το χρησημοποιω κιολας θα νιωσεις μεγαλη ελευθερια..

Link to comment
Share on other sites

κανεις τα παντα εσυ

ριξε μια ματια στο gentoo handbook

και θα καταλαβεις

αν καταφερεις να παρεις ενα πληρως λειτουργικο συστημα απο αυτην

την περιπέτεια (gentoo) δεν θα φοβηθεις τιποτα απο καμια διανομη:whistling

να ακολουθήσει τις οδηγιες και καταλαβεις σε καθε βημα τι κανεις

τοτε εχεις αποκτηση οτι γνωσεις χρειαζεται για το τι ειναι μια διανομη και πως εγκαθισταται (και ολα τα σχετικα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση φιλε μου. Μου αρεσει παρα πολυ η διαδικασια θα συνεχισω το lfs project και θα περασω στο gentoo. Σιγουρα θα επανελθω για τα φωτα σας. αν καταφερω να φτιαξω ενα υποτυπωδες "distro" θα ειμαι πανευτυχής :flower:

Link to comment
Share on other sites

Και τα συννεφα αρχισαν.. παω ν ακανω compile:

/binutils-2.20.1/configure --target=$LFS_TGT --prefix=/tools --disable-nls --disable-werror

οπου

LFS_TGT= TGT=i686-lfs-linux-gnu

λεει δε μπορει να βρει την αρχιτεκτονικη ενω καθαρα φαινεται ι686. εχετε καμι ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

εγω πιο παλια ειχα φτιαξει ενα livecd και για ινσταλλ βεβαια αν θες απο εδω http://susestudio.com/ δεν ξερω και πολλα βεβαια απο :baby: linux απλα αυτο ειναι ευκολο και ειπα να το αναφερω..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε το εχει παρει το ματι μου αλλα θελω να "λερωσω" τα χερια μου.

Αφησα το lfs γιατι δε τα πηγαινα καλα στο compile.. και επιασα το gentoo.

Ειναι στη φαση του κερνελ. ganastasiou εχεις κατι να μου πεις για το πως και τι να κανω;

Btw υπεροχη διαδικασια ως εδω το διασκεδασα πολυ!:clap:

Link to comment
Share on other sites

seek & find κάνε την διαδικασία της ρύθμισης του πυρήνα με το βήμα του genkernel,ώστε να έχεις έναν λειτουργικό πυρήνα και στην πορεία φτιάξε αν θές δικό σου.Απλά μετά αλλάζει το grub.conf με νέες εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! τα καταφερα! εχω ενα πληρως λειτουργικο συστηματακι στο VM μου και το εκανα ομορφοτερο με το gnome! :flower::clap::clap::clap:.

Ερωτησεις:

1. Εβαλα Ελληνικο keyboard layout αλλα οποιο ελληνικο γραμμα τονισω ή δω σε κειμενο βγαινει "κινεζικο". Τι πρεπει να κανω;

2. Γιατι το boot παρτισιον πρεπει να γινει mount στο fstab σαν dumped;

3. Γιατι κατα το chrooting επρεπε το /dev να γινει mount bind;

4. Εαν εγω αυτο το λειτουργικο θελω να το εχω σε cd και να το εγκαθηστω σε οποιο πισι θελω τι κανω;

Ευχαριστω παρα πολυ ολους τους απο παω που ασχοληθηκαν και μου ειπαν για το gentoo. Οραιο να φτιαχνεις κατι απο αρχη... long live gentoo!

Btw ganastasiou δεν χρησιμοποιησα genkernel ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! τα καταφερα! εχω ενα πληρως λειτουργικο συστηματακι στο VM μου και το εκανα ομορφοτερο με το gnome! :flower::clap::clap::clap:.

Ερωτησεις:

1. Εβαλα Ελληνικο keyboard layout αλλα οποιο ελληνικο γραμμα τονισω ή δω σε κειμενο βγαινει "κινεζικο". Τι πρεπει να κανω;

2. Γιατι το boot παρτισιον πρεπει να γινει mount στο fstab σαν dumped;

3. Γιατι κατα το chrooting επρεπε το /dev να γινει mount bind;

4. Εαν εγω αυτο το λειτουργικο θελω να το εχω σε cd και να το εγκαθηστω σε οποιο πισι θελω τι κανω;

Ευχαριστω παρα πολυ ολους τους απο παω που ασχοληθηκαν και μου ειπαν για το gentoo. Οραιο να φτιαχνεις κατι απο αρχη... long live gentoo!

Btw ganastasiou δεν χρησιμοποιησα genkernel ;)

1.Κάνε ένα paste την ακόλουθη εντολή

X -version

2.Δεν την κατάλαβα την ερώτηση.

3.Με το bind,είναι ταυτόχρονη η χρήση κάποιου filesystem σε 2 προσαρτήσεις.Τι σημαινει αυτό;Ότι το χρειάζεσαι και για το live cd αλλά και για το εγκατεστημένο σύστημα το /dev.Άρα είναι σε 2 σημεία προσαρτημένο με την χρήση του bind.(man mount)

4.Δεν την πολυκατάλαβα την ερώτηση,αν εννοείς ότι θές να γίνει portable δεν έχω ασχοληθεί,αλλά σίγουρα θές έναν αρκετά πλήρη πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

1.

X.Org X Server 1.7.7

Release Date: 2010-05-04

X Protocol Version 11, Revision 0

Build Operating System: Linux 2.6.34-gentoo-r6 i686

Current Operating System: Linux stepux 2.6.34-gentoo-r6 #3 Mon Sep 27 11:05:32 EEST 2010 i686

Kernel command line: root=/dev/sda3

Build Date: 27 September 2010 12:33:40AM

Current version of pixman: 0.18.2

Before reporting problems, check http://wiki.x.org

to make sure that you have the latest version.

2. Κοιτα το αποσπασμα απο το fstab μου:

/dev/sda1 /boot ext2 defaults 1 2

Το 1 που εχω με εντονη γραφη σημαινει συμφωνα με το gentoo handbook οτι "the partition needs to be dumped"

Η ερωτηση μου ειναι τι σημαινει το dumped και γιατι το boot πρεπει να ναι ετσι;

4. Εχω το stepux μου αυτη την στιγμη στο VM θελω να το φτιαξω σε τετοια μορφη ώστε να μπορω οπως ενα ubuntu να το εχω σε cd και να το εγκαταστησω οποτε θελω στο πισι μου. δε μιλαω για πορταμπλ.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις ολων

Link to comment
Share on other sites

1.

2. Κοιτα το αποσπασμα απο το fstab μου:

Το 1 που εχω με εντονη γραφη σημαινει συμφωνα με το gentoo handbook οτι "the partition needs to be dumped"

Η ερωτηση μου ειναι τι σημαινει το dumped και γιατι το boot πρεπει να ναι ετσι;

Αυτό δίνει την δυνατότητα στο dump να κάνει backup το partition,με 0 είναι κλειστό με 1 είναι ενεργοποιημένο.

Εγώ το έχω κλέιστό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση σου φιλε μου. Κατι για το 4 κανεις;

Επισης το emerge μου λεει για καποια αρχεια στο /etc που αλλαξαν και θελουν configuration 4 για την ακριβεια. Τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.