Jump to content



Επιλογη ψυκτρας για i7 950


spyvelm

Recommended Posts

Όταν λες error τι εννοείς?Ότι σταμάτησε να τρέχει και η μπάρα άλλαξε χρώμα ή σου πέταξε μπλε οθόνη?

edit

Πάντως περίπτωση προβληματικού hardware δε νομίζω να υπάρχει αλλά πιο πολύ για περόπτωση αστάθειας και στέρησης-μη επαρκή τάσης σε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

οχι μπλε οθόνη από τοτε που πηγα σε i7 δεν εχω δει. σταμάτησε το προγραμμα να τρεχει χωρίς να επηρεασει τη λειτουργία των windows. και 2 φορές έχει κλεισει ο υπολογιστής μονος του (οχι με shutdown) απλα έπεσε. αυτό λογικο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα το thermalrigh που μου προτείνατε. πλέον σε idel έχω 44 pcu, 41 mb και 75 nb. τί είναι αυτό το nb (ή mch); που βρίσκεται και ζεσταίνεται ακόμα;. δεν έννοεί το northbridge?

Link to comment
Share on other sites

Ε, όσο πιο πολλά τα cfm τόσο καλύτεροι (αν βάλεις και το θέμα θορύβου σε ένα όριο)!

Ναι αυτό το ξέρω. Έλεγα αν υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις χωρίς μεγάλο θόρυβο.

Επίσης ίδια cfm ή πιο δυνατός ο pull;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά επέστρεψα με τις προτάσεις σας και έχω να πώ πολλά και ενδιαφέροντα!

τελικά κατέληξα σε 2 hr-05 (το ένα sli και το άλλο όχι) για την ψύξη του southbridge και του northbridge. μαζί με αυτά αγόρασα και 2 hr-09 type 3 τα οποία επιβεβαιώνω υπεύθυνα ότι Δ Ε Ν ταιριάζουν στην asus sabertooth x58.

παραθέτω κάποιες φωτογραφίες μιας και μου ζητήθηκε:

εδώ είναι η μητρική με stock ψύξη και τα νούμερα που βάραγε:

"Yfrog" Photo : yfrog.com/4bdsc16951j

http://yfrog.com/eqprinp

Εδώ έχω εγκαταστήσει την ψυκτρα του επεξεργάστη οριζόντια για να βολέψω καλύτερα τα καινούργια ψυκτράκια, όμως είχα cpu error (!) και έπρεπε να τη βάλω πάλι κάθετα!

http://yfrog.com/epdsc17041jεδώ είναι οι ψύκτρες σωστά βαλμένες χωρίς βέβαια για τα μοσφετ που δεν ταίριαζαν

http://yfrog.com/jodsc17151tj

τα νέα νούμερα :

http://yfrog.com/micaptureesp

παιδιά επειδή με αυτήν τη μητρική ήταν η πρώτη μου επαφή με i7 μπορώ να πώ ότι δεν είχα καταλάβει διαφορά από phenom ii μέχρι να αλλάξω την ψύξη στο northbridge. από τότε που είναι δροσερή η μητρική κυριολεκτικά αντιλήφθηκα τεράστια διαφορά στην απόκριστη του συστήματος και επιβεβαιώνω ότι δεν υπερβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθενας δικαιουται τη "μαμακια" αποψη του νομιζω... Προσωπικα δε πιστευω οτι υπαρχει η παραμικρη διαφορα απο την ψυξη του northbridge οχι μονο στην αισθηση αλλα και στο overclocking στην πλατφορμα 1366 (την οποια και εγω εχω by the way).

Αν μη τι αλλο, πλεον το "πραγματικο" northbridge με την εννοια που το γνωριζαμε παλια, εχει μετακομισει μεσα στο CPU και το Χ58 δεν ειναι και πολυ παραπανω απο ενα southbridge νο2. Ουσιαστικα ενα PCI Express hub ειναι. Οποτε οσο και να το ψυξεις δε βλεπω τι οφελη μπορει να εχεις σε κανενα τομεα.

Αποψη μου ειναι οτι ειτε προκειται για placebo οπως ειπα, ή η διαφορα προηλθε απο αλλου (πχ SSD που ταιριαζει και στην περιγραφη σου) και ετυχε να συμπεσει χρονικα με την ψυξη του northbridge. Δε θελω να κανω το μαντη, δεν εννοω οτι τη μερα που εβαλες την ψυκτρα εβαλες και τον SSD, αυτο προφανως θα το ειχες σκεφτει οτι ο SSD εκανε τη διαφορα, απλα μπορει να εγινε καποια αλλη αλλαγη (πχ να βελτιστοποιησες τον SSD με το intel ssd toolbox ή τελοσπαντων οτιδηποτε softwar-ικο στα windows που μπορει να αγνοησες την επιδραση του) που να μη θυμασαι οτι την εκανες εκεινη τη μερα και που αυτη στην πραγματικοτητα σου αλλαξε την αισθηση.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο η διατύπωση μου ήταν κάπως απότομη. το μόνο που άλλαξε ήταν η προσθήκη των ψυκτρών που ανέφερα καθώς και η τοποθέτηση της ultra 120 extreme από κάθετα σε οριζόντια. το δευτερο ενδεχομένως να φαίνεται εντελώς άκυρο αλλά οφείλω να αναφέρω (παραδεχόμενως και ταυτόχρονα ότι είναι το πιο περίεργο πράγμα που έχω παρατηρήσει κατα την ενασχόληση μου με pc τα τελευταία χρόνια), ότι μόλις βίδωσα τέρμα τις βάσεις της ultra το μηχάνημα ή δε πόσταρε ή δεν μπορούσε να τρέξει τις μνήμες κανονικά. αμέσως μόλις λασκαρα λίγο τις πάνω βίδες άρχισε να λειτουργεί ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο δεν ειανι περιεργο. Ακριβως επειδη ο memory controller ειναι μεσα στο CPU συμβαινει αυτο αναλογα την πιεση. Εγω εχω την Thermalright Venomous X που ειναι η εξελιξη της δικιας σου ψυκτρας, και εχουν προσθεσει ενα μηχανισμο στη βαση με τον οποιο μπορεις να αυξησεις την πιεση πανω στο CPU. Αυτο σε βοηθαει να πετυχεις καλυτερη επαφη αλλα αν το παρακανεις εχει παρατηρηθει οτι οδηγει σε προβληματα (προσωρινα ευτυχως) με τις μνημες.

Επισης η τοποθετηση της ψυκτρας καθετα ή οριζοντια ειναι λογικο να εχει μια μικρη διαφορα στις θερμοκρασιες, που αν εισαι στα ορια μπορει να οδηγησει σε error ή οχι στο Linx. Εγω οταν επαιζα στα 4ghz με τους ανεμιστηρες μονιμα στο max χτυπουσε ~86 βαθμους ο θερμοτερος πυρηνας αλλα εβγαζε 10 ωρες linx. Οταν εβαλα τη μητρικη να αυξομειωνει αυτοματα τις στροφες των ανεμιστηρων της CPU αναλογα με τη θερμοκρασια, η μικρη υστερηση στο να παει στο full τους ανεμιστηρες (γιατι πρωτα πχ θα ξεπερνουσε τους 80 βαθμους και μετα θα τους εβαζε στο 100%) οδηγησε στο να φτανω μεχρι και 88 βαθμους στο θερμοτερο πυρηνα και να βγαινει error στο linx εντος μιας ωρας...

2 βαθμοι δηλαδη ολοι και ολοι με πηγαν απο την απολυτη σταθεροτητα, στην σχετικη ασταθεια. 2 βαθμους διαφορα ευκολα μπορει να εχεις απο καθετη/οριζοντια τοποθετηση. Οποτε ειναι θεμα απλα κατα ποσο εισαι στο χειλος της ασταθειας ή οχι το αν θα υπαρξει διαφορα συμπεριφορας εκει.

Link to comment
Share on other sites

με την οριζόντια τοποθέτηση ωστόσο μπόρεσα να χωρέσω ένα thermalright hr-05 non sli στο northbidge και ένα sli στο south bridge. το αποτέλεσμα ήταν να πέσουν σημαντικά οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.