Jump to content



Multirama... μια απο τα ίδια με τους άλλους


aristos87

Recommended Posts

Σήμερα το απόγευμα χρειάστηκε να αγοραστεί επειγόντως μια μητρική 775 για ενα γνωστό αφού η δικιά του παρέδωσε πνέυμα το μεσημέρι. Που θα βρώ μητρική λέω 7 η ώρα για να προλάβω να του δώσω το Pcμέχρι το βράδυ αργά και να έχουμε και απόδειξη αγοράς? Ζωγράφου μένω και οι πιο κοντινές λύσεις ήταν multirama Ζωγράφου και e-shop Ζωγράφου. Το eshop το αποφεύγω για τους γνωστούς λόγους ιδικά για μητρική κτλ... Και λέω ας πάω multirama... Παίρνω πρώτα τηλ έχετε μητρική 775 κατι οικονομικό μπλά μπλά μπλά? Ναι μου λέει εχω μια Gigabyte EP31-DS3L στα 50€. Μια χαρα μας κάνει πάω παίρνω την μητρική μου την ανοίγει την βλέπω ενα λεπτό απο πάνω οκ φαινόταν έρχομαι εδώ την ανοίγω κοιτάω καλά... Σκόνες,οι βάσεις για της βίδες φαγωμένες απο παλιό βίδωμα και το προστατευτικό του socket μισο κουμπομένο απο άσχετη μητρική γιατι δεν έκανε..:wall: Τα παρελκόμενα όλα κομπλέ καθώς και η ζελατίνα η οποία με μια καλή ματιά φαινόταν ξανα ανοιγμένη..

Την βάζω πάνω η μητρική βλέπω εχει περασμένο το τελευταίο bios και... στα restart παγώνει μαύρη οθόνη τπτ... Ακόμα και χωρίς δίσκο απλα με cpu ram vga πατας ctrl alt del και μάυρο και γενικά σε άσχετες φάσεις σκαλώνει με οτι hardware και να την δοκιμάσω!

Οπως και να χει θα την πάω πίσω αλλά φοβάμαι μην μπώ σε μια διαδικασία να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Και πως θα τον πίσω οτι τυχών φθορές η βλάβες δεν της προξένησα εγώ? Δεν θα το αφήσω έτσι το θέμα :fist:

Πιστεύω οδεύουμε στο να γίνει κανόνας η αγορά κάπως ξεπερασμένου hardware = USED. Πάς να δώσεις μια γρήγορη λύση και να εξηπηρετήσεις κάποιον που έχει την ανάγκη σου άμεσα και καταλήγεις στο να τρέχεις και να μένεις στο τέλος ο μακακας της όλης υπόθεσης...

Αυτά θα ενημερώσω αυρίο για εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μας κάνει πάω παίρνω την μητρική μου την ανοίγει την βλέπω ενα λεπτό απο πάνω οκ φαινόταν έρχομαι εδώ την ανοίγω κοιτάω καλά... Σκόνες,οι βάσεις για της βίδες φαγωμένες απο παλιό βίδωμα και το προστατευτικό του socket μισο κουμπομένο απο άσχετη μητρική γιατι δεν έκανε..:wall: Τα παρελκόμενα όλα κομπλέ καθώς και η ζελατίνα η οποία με μια καλή ματιά φαινόταν ξανα ανοιγμένη..

Εκεί σταματάς όσο και να βιάζεσαι και δεν κουμπώνεις την μητρική στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κούμπωσα στον πάγκο την άναψα....

Στα multirama νομιζω ισχυει ακομα η επιστροφη χρηματων μεσα σε 7 μερες χωρις να χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις..(κανονικα παντου θα επρεπε να ισχυει).

Για κάτι που είναι σφραγισμένο αυτός θα μου πεί αφού ανοίχτηκε να την δεί πρώτα τεχνικός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κούμπωσα στον πάγκο την άναψα....

Για κάτι που είναι σφραγισμένο αυτός θα μου πεί αφού ανοίχτηκε να την δεί πρώτα τεχνικός...

Δεν εχει σημασια.Για τα παντα ισχυει..(και η δικια σου παιζει να ειναι επιστροφη)....Ενα ερωτηματικο μονο για σκισμενες blister συσκευυασιες..

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι αλλαξαν οι οροι..http://www.multirama.gr/legal/sales το 8.

Οταν δουλευα εκει ηταν διαφορετικα..Οι παλιοτεροι θα θυμουνται και κατι γελοια διαφημιστικα σποτακια του στυλ "Δηλαδη αν δε μου κανει θα παρω τα λεφτα μου πισω?"Δεν το βρισκω στο youtube...

Link to comment
Share on other sites

Στα multirama νομιζω ισχυει ακομα η επιστροφη χρηματων μεσα σε 7 μερες χωρις να χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις..(κανονικα παντου θα επρεπε να ισχυει).
Ακριβώς!!!! Έτσι λέει ο νόμος.
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά.., η επιστροφή χρημάτων αφορά ΜΟΝΟ το κομμάτι των ηλεκτρονικών αγορών ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ... με τη σκεπτική ότι από την περιγραφή μπορεί να μην κατάλαβες ακριβώς τα χαρακτηριστικά του προϊόντος. ας μας διαφωτίσει και ο Τσάκων βεβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι,η αναιτιολογητη επιστροφη ισχυει για 14 μερες και μονο για συμβασεις απο αποσταση (ιντερνετ-τηλεφωνο)

αλλα στην περιπτωση του φιλου που ειναι χρησιμοποιημενη η μητρικη ειναι "πραγματικο ελαττωμα" ,αλλα μανι μπακ ασαπ χασαπ.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφές γίνονται δεκτές μόνο εφόσον τα προϊόντα που επιθυμείτε να επιστρέψετε βρίσκονται στην ίδια κατάσταση στην οποία τα παραλάβατε, χωρίς δηλαδή να έχουν αποσφραγισθεί ή να έχει παραβιασθεί η συσκευασία τους,
Link to comment
Share on other sites

Έχουν συμβεί και πολύ χειρότερα στο Multirama...

Όσο η δική μου ΜΒ ήταν στο rma του e-shop πήγα να πάρω μία άλλη απο το Multirama στην Εθν. Αντίστασης, αυτό που είναι κοντά στο Πλαίσιο στον Φοίνικα.

Είχε μία UD5 με "περίεργη" συσκευασία... Λέω επιστροφή θα είναι δεν πειράζει...

Δεν ήθελα να δώσω και παραπάνω χρήματα για κάποια άλλη και την πείρα.

Πήγα στο αυτοκίνητο αλλά το "σαράκι" με έτρωγε οπότε την ανοίγω και βλέπω καμιά

10αριά πινάκια στο σοκετ στραβά.

Οχι απλά στραβά... λες και κάποιος χόρεψε εκεί μέσα...

Όπως είμαι τη πάω πίσω, σε δυο λεπτά δηλαδή και μου επιστρέφουν τα χρήματα.

Έτσι και μου κάναν νούμερα θα γινόταν χαμός γιατί είχα χάσει τη ψυχραιμία μου και ίσως αυτό να φαινόταν κιόλας.

Αυτο που είπα και στον υπεύθυνο του καταστήματος...

Ας πούμε οτι είναι Οκ να βάζεις το μεταχειρισμένο για πούλημα λες και είναι καινούριο αλλά οχι να είναι και άχρηστο...

Σημασία έχει οτι δεν ξαναπάτησα και δεν πρόκειτε....

Link to comment
Share on other sites

Όπως είμαι τη πάω πίσω, σε δυο λεπτά δηλαδή και μου επιστρέφουν τα χρήματα.

Έτσι και μου κάναν νούμερα θα γινόταν χαμός γιατί είχα χάσει τη ψυχραιμία μου και ίσως αυτό να φαινόταν κιόλας.

Αυτο που είπα και στον υπεύθυνο του καταστήματος...

Ας πούμε οτι είναι Οκ να βάζεις το μεταχειρισμένο για πούλημα λες και είναι καινούριο αλλά οχι να είναι και άχρηστο...

Σημασία έχει οτι δεν ξαναπάτησα και δεν πρόκειτε....

Και γώ απο χθές σε αυτό το τριπάκι είχα μπεί... Τι θα γίνει αν μου πει μα μου... Πήρα το πρωί 9:30 στο 801κτλ κτλ και το σήκωσε ενα παιδί του είπα τι και πώς και μου είπε οτι θα μιλήσει ο ίδιος με το κατάστημα και θα με έπαιρνε πίσω. Όντως 5' μετά με πήρε στο κινητό και μου είπε να πάω στο κατάστημα να βρώ τον υποδιευθυντή ο οποιος είχε ενημερωθεί για να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω. Ο υποδιευθηντής αφού παρέλαβε την μητρική την έβγαλε απο την συσκευασία και την κοίταγε για "στραβωμένα εξαρτήματα". Στην τελική μου την δέχτηκε πίσω απρόντας το γιατί την επιστρέφω :wassat: και μου έδωσε τα χρήματα.

Όπως και να χει όπως λέει και ο Ignatios

Σημασία έχει οτι δεν ξαναπάτησα και δεν πρόκειτε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.