Jump to content



Απόλυτη Ησύχία του HDD


panigrc

Recommended Posts

Έφτιαξα ένα mod (το έχω δει και αλλού σε ξένη σελίδα) που μειώνει πάρα πολύ το θόρυβο του σκληρού δίσκου.

ΓΙα πείτε την άποψή σας. http://x-park.c-lab.gr/html/modules/xfsection/article.php?articleid=7

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα για το θερμοσένσορα. Ο συγκεκριμένος δίσκος είναι πολύ παλιός και δεν νομίζω να ανεβάζει θερμοκρασίες (είναι 1,2 GB και είναι αγορασμένος πριν 8 χρόνια). Έχετε δίκιο. Θα το κάνω μία τροποποίηση βάζοντας ψήκτρες και ανεμιστηράκια και θα το ξανα κάνω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα κατι αλλο: φροντισα και οι 3 δισκοι να μην ακουμπανε σε μεταλλικο κοματι του κουτιου. Το ολο στερεωμα εχει γινει με λαστιχενια "ποδαρακια" απο κατι CISCO που πηραμε στην δουλεια (και εξαφανιστηκαν *γκουχου* νυχτα) και παχιες λαστιχενιες ροδελες.

Δεν γλιτωσα βεβαια τον αμεσο θορυβο των σκληρων, αλλα εξαφανιστηκαν οι δονησεις και ο ηχος απο τον συντονισμο με τις λαμαρινες. Φανταστειτε, σα να αιωρουνται :)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά ρε παιδιά σας πειράζει ο θόρυβος του δίσκου???

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε ούτε μισό ανεμιστήρα στο κουτί σας (LOL)

Πάντως εγώ έχω δυο δίσκους και δεν τους ακούω καθόλου

Αν και πράγματι οι παλιοί έκαναν ένα εκνευριστικό κρρρρ σαν καβουρδιστήρι..

Αλλά δεν έτυχε να κρατήσω για πολύ τέτοιους δίσκους..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Chosen είναι όντως πολύ καλύτερο. Οι δίσκοι αν στέκονται πάνω σε λαστιχάκια δεν θα δημιουργούν καθόλου κραδασμούς. Μπορεί να το φτιάξω και αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Μα καλά ρε παιδιά σας πειράζει ο θόρυβος του δίσκου???

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχετε ούτε μισό ανεμιστήρα στο κουτί σας (LOL)

αμα βάλεις νερό στο pc θα καταλάβεις πότε κινειται η κεφαλή του δισκου ή πότε είναι idle ... lol

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.