Jump to content



Τρωω RESTART οταν βαζω στο PC μου το SONY DVD-ROM DDU1621.....


greekfragma

Recommended Posts

Χαιρετω παιδες και περναω κατευθειαν στο ζουμι.Λογω εκτεταμενης χρησης του Toshiba SD-M1612(Τα φτυσε πριν 15 μερες) και μετα απο την Εκτεταμενη χρηση και του Plextor 16/10/40A ειμαι αυτη τη στιγμη χωρις καποιο drive στο pc!!!!!!!!!!!!!!!

Ετσι ζητησα απο ενα φιλο να μου δανεισει προσωρινα ενα dvd-rom να κανω τη δουλεια μου μεχρι να παρω σε λιγες μερες στα χερια μου το Pionneer 120S μαυρου χρωματος........

Το dvd-rom που δανειστηκα ειναι ενα sony ddu1621 με ημερομηνια παραγωγης 22φεβρουαριου 2002.......ουδεν σχολιον.........αλλα δουλευε κανονικα στο pc του φιλου μου.

Σημερα λοιπον ειπα να το δοκιμασω σε μενα μπας και κανω τη δουλεια μου για λιγες μερες αλλα:

Οποτε το εγκαθιστουσα στο pc ετρωγα restart μετα απο 10περιπου δευτερολεπτα μετα την οθονη φορτωματος των windows xp professional with Service Pack 1a.

Το δοκιμασα σε ολες τις θεσεις(master,slave,csel)

Αλλαξα 2 καλωδια

Η ιδια δουλεια καθε φορα που το βαζω..........Το ξαναπηγα στο φιλο μου και το δοκιμασαμε στις ιδιες ρυθμισεις(master,slave,csel) και δουλεψε ρολοι........

Τι παιζει ρε παιδια?????????????????????????????????????????

Ριχτε καμια ιδεα

Ειμαι χωρις Optical drive

H E L P!!!!!:mad: :mad: :mad:

Υ.Γ.να σημειωσω οτι το λειτουργικο του φιλου ειναι η εκδοση home και αυτος με SP1a.επισης να σημειωσω οτι με το που μπαινει στo desktop το αναγνωριζει(οπως και στο ΒΙΟS) αλλα αφου βγαλει το μπαλονακι της ευρεσης νεας συσκευης RESTART!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikos007 [Σήμερα, στις 00:10]

Τι να σου πω με πιανεις αδιαβαστο και δεν μου κατεβαινει και τιποτα στην γκλαβα μου για να σου πω.

Ευχαριστω για την αποστομωτικη σου απαντηση.........Ελπιζω να σου ρθει κατι συντομα και να το ποσταρεις........:devil:

χωρις παρεξηγηση φιλε Νικο αλλα ειμαι καπως στις κακες μου τωρα που ειμαι χωρις drive...............:mad:

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το ιδιο προβλημα με ενα modem που πηρα απο ενα φιλο μου.......

μαλλον φταιει οτι περνουμε ξενα πραγματα!!!!!//////...

το προβλημα το ελυσα βγαζοντας το modem(εσωτερικο ηταν) εκανα restart μετα εμεινα για κανα 2λεπτο στα windows μετα το κλεινω ξαναβαζω το modem και δουλευε μια χαρα....

κανε και εσυ κατι παρομοιο,,,

μπορει να μην ειναι συμβατο γιατι απο οτι λες ειναι απο το 2002 η μητρικη σου τι μοντελο ειναι,,

κοιτα για κανενα new bios,,,,,

αλλιως κανε format,,

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κάνεις HotPlug.

Εξηγούμαι:

Έχε το Power Cable ( Molex ) συνδεδεμένο στο drive , έτοιμο ένα καλώδιο IDE στον 2ρο IDE Controller , αλλά μην συνδέεις το drive πάνω στο IDE Cable.

Κάνε boot στα Windows , και μετά από 1 λεπτό , βάλε το καλώδιο στο drive.

Λογικά θα το αναγνωρίσει , και θα το περάσει.

Αν πάλι βρεί νέα συσκευή , και την ώρα που πάει να βάλει τους drivers κάνει restart , πολύ πιθανόν είναι να έπαθαν τίποτα από τα αρχεία ( πιθανότατα η driver database ή ο Install Wizard ) , και να θες επανεγκατάσταση των Windows.

Link to comment
Share on other sites

peppas, αντε πες οτι δούλεψε και δε παίρνει στο χέρι drive και ide controller. θα πρέπει να κάνει "hotplug" σε κάθε restart ή μόνο όταν κλείνει το μηχάνημα;

Ας σοβαρευτούμε λίγο εδω μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Chroma:

Γιατί να πάρει τον Controller και το drive στο χέρι???

Λες να καταστραφεί αν pluggάρεις το IDE Cable στο DVD-ROM εν ώρα λειτουργίας???

’λλωστε αυτό είναι και υποστηριζόμενο από τα Windows 2003 ( και στα Windows XP λειτουργεί κανονικά )

[ το έχουμε δοκιμάσει σε πολλά μηχανήματα ]

[ υπενθυμίζω ΘΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΤΟ IDE CABLE στον CONTROLLER της μητρικής , ΑΠΛΑ ΣΤΟ DVD-ROM δεν θα το έχει βάλει. / επίσης το ΡΕΥΜΑ [ molex ] θα το ΕΧΕΙ ΗΔΗ , πρωτού ανάψει το PC στο DVD-ROM ]

Φυσικά και δεν ενδείκνυται για μόνιμη λύση.

Απλά είναι ένα πράγμα που μπορούσε να δοκιμάσει

( αν και πιθανότατα δεν θα έπιανε επειδή φαίνεται 99% Windows Problem )

Link to comment
Share on other sites

Kαι ποια η διαφορα εαν πριζωσει το καλωδιο στην υποδοχη στην μητρικη εχωντας ηδη βαλει το drive πανω απο το να το πριζωσει στο στο drive το καλωδιο αφου εχει μπει στην μητρικη?Παντως εγω οποτε δοκιμασα να ξεμπριζωσω καλωδιο ide εν ωρα λειτουργιας στο συστημα εχανε καρε στο desκtop

Link to comment
Share on other sites

Σε τι Windows φίλε Vagouridi το έκανες αυτό?

Σε αυτό που λες:

The same thing , απλά προτιμάται να καπακώσεις το καλώδιο στο drive , παρά στην μητρική ( γιατί να την πιέζεις εν ώρα λειτουργίας δεν είναι πολύ καλό ).

Εγω στα Windows 2003 βγάζω χαλαρά το IDE Cable και την τροφοδοσία από το Plextor Premium , και τα βάζω στο Plextor PX-708A , και αυτόματα τα Windows αναγνωρίζουν την νέα συσκευή , και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά ( σε έναν φίλο το δοκιμάσαμε μια φορά , και δούλεψε ) διότι δεν χρησιμοποιώ προσωπικά XP.

( μια φορά τα είχα εγκαταστήσει στο PC που έχω εδώ στην Λαμία , και τα είχα για 2 μέρες μόνο )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.