Jump to content



HP Ink level help


Recommended Posts

Έχω τον συγκεκριμένο εκτυπωτή και θέλω να δω το Ink level. (τα μελάνια ή είναι εντελώς ξερά ή άδεια)

Από googlaρισμα βρήκα την επιλογή "Βαθμονόμηση Συσκευής" αλλά δεν μου εμφανίζεται κάτι στην εκτύπωση.

Το HP Solution Center έχει γραφικό τρόπο απεικόνησης του Ink level αλλά δεν το βρίσκω για win7 64 ούτε έχω το cd εγκατάστασης και ο driver που εγκαθιστάται αυτόματα από τα win7 είναι μόνο οδήγησης.

edit. Τελικά άλλαξα εκτυπωτή, έχω τον Deskjet 460 και συνεχίζω να μην βρίσκω τρόπο να τσεκάρω το ink level.

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έτυχε να κάνω σέρβις σε δύο διαφοαρετικούς υπολογιστές, ένα με Vista και ενα με 7 και η εφαρμογή της ΗΡ (έτυχε να έχουν και οι δύο ΗΡ εκτυπωτές) έδειχνε κανονικά την estimated σταθμη των μελανιών.

Δεν νομίζω να είχα παραισθήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έτυχε να κάνω σέρβις σε δύο διαφοαρετικούς υπολογιστές, ένα με Vista και ενα με 7 και η εφαρμογή της ΗΡ (έτυχε να έχουν και οι δύο ΗΡ εκτυπωτές) έδειχνε κανονικά την estimated σταθμη των μελανιών.

Δεν νομίζω να είχα παραισθήσεις :p

Το ίδιο και εδώ. Εγκατάσταση από cd σε win7 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις πλήρη εγκατάσταση στα βγάζει σε όλα τα λειτουργικά συστήματα.

Δοκίμασε να καθαρίσεις τις κεφαλές των μελανιών με ισοπροπυλική αλκοόλη και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 διαφορετικά πολυμηχανήματα, δεν λειτουργούσε ποτέ η εν λόγω εφαρμογή, τόσο σε Βίστα όσο και σε 7. Τι να πω. Ίσως φταίει ότι κάθε φορά που μπλέκω με τους οδηγούς της ΗΡ σιχτιρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το HP Deskjet 460 Series Toolbox για Vista 64, και το έτρεξα με λειτουργία συμβατότητας win vista 64, γιατί αλλιώς δεν. Δείχνει με 2 εικόνες (μια για κάθε μελάνη, έγχρωμο-ασπρόμαυρο) την στάθμη αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο. Έχω βγάλει 10 έγχρωμα τοπία σε Α4 και λέει ότι είναι στα τελειώματα (τα μελάνια είναι εντελώς καινούρια). Ίσως να έχει δίκιο, θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο οικονομικός ή όχι είναι ο εκτυπωτής σου, αλλά αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι ότι το πρόγραμμα υπολογίζει τις στάθμες κατά προσέγγιση (που σημαίνει ότι μπορεί να διαφέρουν από λίγο έως πολύ από την πραγματικότητα)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει software της HP για τα windows7 64.

Η γνωστή καφρίλα των εταιρειών εκτυπωτών. 1-2 εκδόσεις windows μετά την ημερομηνία πώλησης ενός μοντέλου και σταματάει η υποστήριξη, ώστε να αγοράσεις καινούριο μοντέλο. Εσύ μένεις μόνο με τους βασικούς drivers του νέου λειτουργικού και την όποια λειτουργικότητα (και αν) σου παρέχουν.

Είναι μερικές φορές που σκέφτεσαι τι ωραία και καλά που θα ήταν αν τα πάντα ήταν open source...

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστή καφρίλα των εταιρειών εκτυπωτών. 1-2 εκδόσεις windows μετά την ημερομηνία πώλησης ενός μοντέλου και σταματάει η υποστήριξη, ώστε να αγοράσεις καινούριο μοντέλο. Εσύ μένεις μόνο με τους βασικούς drivers του νέου λειτουργικού και την όποια λειτουργικότητα (και αν) σου παρέχουν.

Είναι μερικές φορές που σκέφτεσαι τι ωραία και καλά που θα ήταν αν τα πάντα ήταν open source...

Δοκιμασε μηπως κανει καποιος driver απο το νεοτερο μοντελο.Οχι ασχετο μοντελο εε...το επομενο συνηθως.

(μη περιμενεις να το βρει ..εσυ θα το κανεις manual.)

Παιζουν καλες πιθανοτητες να δουλεψει.

Ετσι εκανα σε εναν HP Α3+ ..πριν 8-9 μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.