Jump to content



ΑΘΛΙΑ συμπεριφορά απο πλαίσιο


tolis861416003225

Recommended Posts

να δυσλειτουργεί ο σκληρός και να σου λενε εμεις δε βρηκαμε κανενα προβλημα. δε μπορουμε να τον αλλαξουμε. στο διάολο οι μαμακες. πριν απο 3 χρονια που δεν είχαμε "κριση" ομως επι τοπου τους αλλαζανε. σκατα στα μουτρα τους. αμα ξαναπατησω να μου γραψουν. ουστ!

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρός ειναι ο seagate st31500341as και κανει clicks. όχι παντα. νομιζω πως το κανει σε δεδομένα που έχουν γραφτεί μετα τα 1terabyte και μετα πιο πολυ και όταν κανει κλικ νεκρωνει. δε διαβαζει τιποτα. κανει για μερικα δευετερολεπτα αυτα τα κλικς και μετα συνεχιζει. το προγραμματακι της seagate λεει πως ολα ειναι οκ αλλα αμ δε!! το ιδιο μου ειπανε και στο πλαισιο και οτι κανανε και μερικες δοκιμαστικες εγγραφες και οτι δεν εκανε τιποτα. ε καλα δεν εεκανε στη δοκιμαστικη τη δικαι σο εγω που τον εχω τοσους μηνες και 2 μερες μου τα εκανε αυτα και ετρεχα να βρω εξωτερικους σκληρος απο φιλους μου για να σωσω τα δεδομενα μου και να τους τον παω ειμαι μαζωχας? ειναι τραγικοι απλα... αλλα απο οτι διαβασα στο ιντερνετ και ειδα και στο youtube(!!) ειναι συχνο φαινομενο για το συγκεκριμενο μοντελο και η ιδια η seagate κανει τα στραβα ματια... ουτε πλαισιο ξαναπαταω ουτε seagate ξαναπαιρνω. WD και τιποτσα αλλο. ( ισως samsung ή hitachi δεν εχω εμειρια αλλα απο WD ειμαι πολυ ευχαριστημενος οποτε...)

Link to comment
Share on other sites

αυτος δεν ειναι ο σκοπος του ελεγχου τους ομως.

να δουν αν υπαρχει προβλημα.

αν το αυτοκινητο σου βλεπεις οτι εχει προβλημα στο κιβωτιο, αλλα οταν το πας για ελεγχο δεν τους κανει το παραμικρο, εσυ τι λες θα στο αλλαξουν?

εχω παθει και εγω το ιδιο στα γκλορι ντεης του πλαισιο ομως, και απλα τους ειπα να τον κρατησουν και αλλες μερες και θα το δουν να συμβαινει.

ο τεχνικος τους δεν ξημεροβραδιαζεται στα φορουμ να βλεπει ποια σειρα της seagate βγηκε defective και φυσικα και δεν πιστευει οτιδηποτε δεν μπορει να διαπιστωσει.

Link to comment
Share on other sites

μα τους λεω τρεξτε ρε παιδια το HD tune να το διαπιστωσεται και μου λεει "τρεχουμε το επισιμο λογισμικο μονο της εταιριας κατασκευης" μα καλα ειναι γκαου τα ατομα ετσι? μην εκφραστω οπως θελω...

α, βρηκα και αυτο.... οταν τον παρω θα το δοκιμασω. και αμα χαλασει για τα καλα καλυτερα. τοτε θα μου τον αλλαξουν σιγουρα (??)

TIP: What to do about clicking and freezing - Seagate Community Forums

Link to comment
Share on other sites

καλα τα στραβα ματια δεν τα κανει ..(η seagate)

ολακερο thread παιζει εδω και ενα χρονο με τα τερτιπια της εν λογω σειρας.

Rma περναει κανονικοτατα στην seagate και αν εισαι απο τους "τυχερους" και εχεις συγκεκριμενο κακο firm αναλαμβανει free of charge να σου στειλει νεο δισκο με τα παλια σου δεδομενα.

Αρκει βεβαια να συνεννοηθεις μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι κανει κλικ, εννοεις κατι σα κι αυτό ε?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_M1sTJWM-9w]YouTube - Seagate Barracuda 1.5tb clicking[/ame]

Προσπάθησες να τον δοκιμάσεις τουλάχιστον σε κανένα PC φίλου για να αποκλείσεις κουλά θέματα ασυμβατότητας (πχ με controller μητρικής) ή θέματα τροφοδοτικού?

Η αλήθεια είναι ότι η πολιτική RMA έχει σφίξει παντού. Το κακό ειναι ότι αυτό που δεν έχει σφίξει είναι το επίπεδο και το πλήθος των τεχνικών στα καταστήματα. Πολλές φορές σε έναν τεχνικό πέφτει τόσος φόρτος που του είναι αδύνατο να ξοδέψει 2-3 ώρες σε ένα δίσκο γεμίζοντας τον data για να σιγουρευτεί αν πράγματι έχει πρόβλημα.

Αυτή είναι η καλοπροαίρετη πλευρά... γιατί υπάρχει και η άλλη που λέει ότι πολλές φορές ο "τεχνικός" είναι συνήθως ένας πιτσιρικάς που δε ξέρει να τρέχει τίποτε άλλο από το checking tool του κατασκευαστή ή απλά να κουμπώνει κάπου το εξάρτημα για να δει ότι “παίζει”, ενώ ταυτόχρονα αγνοούν επιδεικτικά την όποια επισήμανση του χρηστή ως προς το πρόβλημα.

Αυτό δεν αφορά μόνο το πλαίσιο, αλλά την οποιαδήποτε εμπειρία είχα με τμήμα service τα τελευταία 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

καλα τα στραβα ματια δεν τα κανει ..(η seagate)

ολακερο thread παιζει εδω και ενα χρονο με τα τερτιπια της εν λογω σειρας.

Rma περναει κανονικοτατα στην seagate και αν εισαι απο τους "τυχερους" και εχεις συγκεκριμενο κακο firm αναλαμβανει free of charge να σου στειλει νεο δισκο με τα παλια σου δεδομενα.

Αρκει βεβαια να συνεννοηθεις μαζι τους.

ναι αλλα τους πληρωνω εγω για να τους στειλω τον δικό μου και τελος παντως αυτα εινα βλακειες. τον αγορασα απο το πλαισιο οχι απο εργιστασιο της seagate. απο φιρμγουερ εχω καινουριο σχετικα απο οτι ειδα νομιζω cc36 ή cc46 δεν ειμαι σιγουρος αλλα παντωςς cc και με αυτο και καλα εισαι οκ. και δε μπορεις μαλιστα να κανεις αναβαθμιση περεταιρω...

Οταν λες οτι κανει κλικ, εννοεις κατι σα κι αυτό ε?

Προσπάθησες να τον δοκιμάσεις τουλάχιστον σε κανένα PC φίλου για να αποκλείσεις κουλά θέματα ασυμβατότητας (πχ με controller μητρικής) ή θέματα τροφοδοτικού?

Η αλήθεια είναι ότι η πολιτική RMA έχει σφίξει παντού. Το κακό ειναι ότι αυτό που δεν έχει σφίξει είναι το επίπεδο και το πλήθος των τεχνικών στα καταστήματα. Πολλές φορές σε έναν τεχνικό πέφτει τόσος φόρτος που του είναι αδύνατο να ξοδέψει 2-3 ώρες σε ένα δίσκο γεμίζοντας τον data για να σιγουρευτεί αν πράγματι έχει πρόβλημα.

Αυτή είναι η καλοπροαίρετη πλευρά... γιατί υπάρχει και η άλλη που λέει ότι πολλές φορές ο "τεχνικός" είναι συνήθως ένας πιτσιρικάς που δε ξέρει να τρέχει τίποτε άλλο από το checking tool του κατασκευαστή ή απλά να κουμπώνει κάπου το εξάρτημα για να δει ότι “παίζει”, ενώ ταυτόχρονα αγνοούν επιδεικτικά την όποια επισήμανση του χρηστή ως προς το πρόβλημα.

Αυτό δεν αφορά μόνο το πλαίσιο, αλλά την οποιαδήποτε εμπειρία είχα με τμήμα service τα τελευταία 2 χρόνια.

σε η/υ φίλου όχι δε δοκμασα γιατι έχουν όλοι λαπτοπ μονο :p ασυμβατοτητα δεν εχει.. δεν τον πηρα τωρα. τον εχω κατι μηνες. το τροφοδοτικο ειναι ocz 600Watt stealthpower 3ετιας. του φουστη! εχει ζουμι να δωσει:...: 2 σκληρους εχω ολο κιολο και ενα dvd και απο καρτα γραφικων μια ati hd4850. οχι δε μου κανει τετοια κλικ. πιο πολυ μοιαζουν με αυτα:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=21yCHsgbVsE]YouTube - Seagate ST31500341AS (Barracuda 7200.11 1.5TB) dead on arrival (clicking)[/ame]

όπως και να έχει δε γινεται να μου λενε στα μουτρα μου να κλαψω τα 85 ευρω που εδωσα γα να τον παρω.. και ελεος. ειμαι και πελατης που να παρει εχω παρει πολυ πραμα απο πλαισιο και το εχω συστησει κιολας γατι ειχε καλο σερβις παλια. τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.