Jump to content



Μικροπρόβλημα με δίσκο-δεν εμφανίζεται μετά απο sleep


geogeoland

Recommended Posts

Το εξής κουλό συμβαίνει στον υπολογιστή μου.

Πρόσφατα εγκατέστησα ενα δίσκο WD 1Tb green, στο σύστημα της υπογραφής μου. Όλα δουλεύουν άψογα, μόνο που όταν κλείνω τον υπολογιστή χρησιμοποιώντας τη λειτουργία sleep (Windows 7 x64) και τον ξανανοίγω, ο δίσκος εξαφανίζεται. Δεν φαίνεται ούτε στο υλικό, ούτε στο "Ο υπολογιστής μου" ούτε είναι προσβάσιμος μέσω των βιβλιοθηκών. Με μια απλή επανεκκίνηση το όλο πρόβλημα λύνεται, αλλά είναι φορές που με βολεύει πολύ το sleep mode και όπως και να χει, βρίσκω το πρόβλημα περίεργο

Να σημειώσω πως το σύστημα έχει άλλους 2 δίσκους επάνω (της υπογραφής), οι οποίοι δουλεύουν κανονικά.

Τέλος, άξιο αναφοράς είναι επίσης το οτι ο καινούργιος δίσκος είναι σε άλλο σετ SATA θυρών απο τους προηγούμενους. Ο SSD και ο 500αρης είναι σε 2, μπλε θύρες μόνοι τους, και ο καινούργιος είναι στην απο κάτω "ομάδα" όπου βρίσκονται 6 θύρες μαζί. (μπορώ και πιο περιγραφικά νομίζω...)

:p

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Είναι κάτι που λύνεται με κάποια ρύθμιση, ή να αρχίσω να αλλάζω θέση στα καλώδια να δω τι παίζει? :-)

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω τον ιδιο σκληρο ακριβως για να μην ανοιγω αλλο θεμα.. σε λειτουργια sleep δεν μπαινει το pc γιατι δεν θελω, οταν ομως το αφησω αρκετη ωρα και μετα παω να ανοιξω κατι απο τον σκληρο αυτο ακουγεται ενα μικρο "βζιν" και μετα απο 3 δευτερολεπτα ανοιγει. σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι κατι σαν εξοικονομιση ενεργειας αυτο που κανει ο σκληρος ανησυχω ομως και λιγο για ειμαι ειλικρινης γιατι τον πηρα για backup και ειναι γεματος!!αμα χασω 1tera αρχεια θα φρικαρω..!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

μιας και εχω τον ιδιο σκληρο ακριβως για να μην ανοιγω αλλο θεμα.. σε λειτουργια sleep δεν μπαινει το pc γιατι δεν θελω, οταν ομως το αφησω αρκετη ωρα και μετα παω να ανοιξω κατι απο τον σκληρο αυτο ακουγεται ενα μικρο "βζιν" και μετα απο 3 δευτερολεπτα ανοιγει. σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι κατι σαν εξοικονομιση ενεργειας αυτο που κανει ο σκληρος ανησυχω ομως και λιγο για ειμαι ειλικρινης γιατι τον πηρα για backup και ειναι γεματος!!αμα χασω 1tera αρχεια θα φρικαρω..!:hang3:

Αυτο που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο. Μετα απο καποια ωρα οι δισκοι πεφτουν για υπνο. Οταν εσυ μετα πας και τους ξυπνας ακους αυτο το "βζιιν" - "κλατς" που παιρνουν και παλι μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που αναφέρει ο elapse πρέπει να είναι, αλλά για κάποιο λόγο δεν εγκαθίσταται στο σύστημα μου το σχετικό hotfix. Κατέβασα και τις δυο εκδώσεις για x64, αλλά καμία δε φαίνεται να κάνει...

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να το τσεκάρω και να βρω τι σκάλωμα τρώει ή τι παίζει με τις εκδώσεις, θα ποστάρω αν υπάρξει κάτι νεότερο.

Εξαιρετικοί όπως πάντα παρ' όλα αυτά. :T:

Link to comment
Share on other sites

Το εξής κουλό συμβαίνει στον υπολογιστή μου.

Δοκίμασε και το KB2249857. Αν και αναφέρει για δίσκους >=2ΤΒ, δεν έχεις να χάσεις κάτι

This is a reliability update. Install this update to prevent disk corruption when hibernating or crashing using a disk drive that is greater than or equal to two terabytes. After you install this item, you may have to restart your computer.
--------------------------------------
μιας και εχω τον ιδιο σκληρο ακριβως για να μην ανοιγω αλλο θεμα.. σε λειτουργια sleep δεν μπαινει το pc γιατι δεν θελω, οταν ομως το αφησω αρκετη ωρα και μετα παω να ανοιξω κατι απο τον σκληρο αυτο ακουγεται ενα μικρο "βζιν" και μετα απο 3 δευτερολεπτα ανοιγει. σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι κατι σαν εξοικονομιση ενεργειας αυτο που κανει ο σκληρος ανησυχω ομως και λιγο για ειμαι ειλικρινης γιατι τον πηρα για backup και ειναι γεματος!!αμα χασω 1tera αρχεια θα φρικαρω..!:hang3:

Αν θέλεις να μη σβήνει ποτέ ο σκληρός, τότε πας :

control panel/power options/change plan settings/change advanced power settings

και στην επιλογή :

Hard disk - turn off hard disk after

επιλέγεις : never

Προσωπικά επιλέγω πάντα το never. Εκτός από τη μέγιστη αποκρισιμότητα, εχω την εντύπωση πως το άνοιξε/κλείσε δεν είναι και ότι καλύτερο για ενα μηχανικό σκληρό. Άλλωστε μιλάμε για 7-10W κατανάλωση/σκληρό, μιας και στο pc που δουλεύει τις περισσότερες ωρες εχω ενα δίσκο. Για κάτι setups που βλέπω σε υπογραφές να έχουν 7-8 σκληρούς, ίσως και να αξίζει η ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε τελικά η λύση του φίλου elapse.

Προσπαθούσα να το εγκαταστήσω έχοντας τα αρχεία στον ssd, έκανε αποσυμπιέσεις, μου ζητούσε κωδικούς, κλπ. Το έβαλα σε άλλο δίσκο (τον 1T), και όλα πήγαν ρολόι, χωρίς να ζητήσει καν κωδικό. Τι να πεις... :fist:

Solved! :fun:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδία παρόμοιο πρόβλημα και εγώ και αναγκάστηκα να αλλάξω τον δίσκο 2 φορες!!! πήρα έναν Samsung G3 Station 2TB και μετά απο κάποια ώρα που δεν χρησιμοποιούσα τον δίσκο και ξαφνικά έμπαινα μέσα του κόλαγε και μετά απο κάποια ώρα τον εξαφάνιζε απο τον υπολογιστή μου. Απο το Event Viewer του συστήματος πήρα το εξής μήνυμα:

Event 51:

An error was detected on device \Device\Harddisk1\DR1 during a paging operation

2 φορές άλλαξα τον δίσκο σήμερα πήρα έναν FreeAgent 2TB Seagate αν συνεχίσει και αυτός να κάνει τα ίδια θα δοκιμάσω τα fix που αναφέρονται παραπάνω. Βαρέθηκα να αλλάζω δίσκους :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.