Jump to content



HD69χχ & Gtx5xx Φήμες και εκτιμήσεις


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 750
  • Created
  • Last Reply
5830 = 6950 5850 = 6970 5870 = 6990

Δωσε το κουλουρι μου τωρα :p

Μπα δε νομίζω θα τους τελειώσουν τα νούμερα και δε θα μπορούν να βγάλουν την αντικαταστάτρια της 5970 :p

Κάτι άλλο θα εννοεί ο atiman...

Ενα hint όμως θα μας βοηθούσε να ακολουθήσουμε τη σκέψη του :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω θα τους τελειώσουν τα νούμερα και δε θα μπορούν να βγάλουν την αντικαταστάτρια της 5970

την 6950χ2! η την 6970χ2. θα ηθελα πολυ να ξαναδω παντως το χ2 στις καρτες τις ατι. της προσδιδει κυροσ! :p

βεβαια θα μπορουσανε να προτοτυπισουνε και να την πουν 6995... :p

Link to comment
Share on other sites

6970 EU price from €429 to €449 with VAT

Αρα στο ελλαδισταν 450+

μια χαρα

και 2 τρομάρες

Εκτός αυτού έχουν ξεκινήσει και διαδίδουν φήμες ότι σε πολλά benchmarks (αν όχι σε όλα) θα είναι χειρότερη από την GTX580 (εκεί επίσης προσδίδουν και την χαμηλότερη τιμή). Τώρα κατά πόσο είναι αλήθεια θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω που τα λεμε δεν ειναι καρτα της πλακας η 580...ομως ουτε και η 6970 παρολη την καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη της κοκκινης...λογικα η 6970 ειναι υποχρεωμενη να ειναι ταχυτερη, καθως ειναι πιο νεα, και μιο μορφωμενη, και πιο μεγαλη...αν αποτυχει τοτε λογικο να ειναι φθηνη η 6970 σε σχεση με την 580, γιατι θα μιλαμε για κατωτερη καρτα με υψηλοτερη καταναλωση σε σχεση με την πρασινη...θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω που τα λεμε δεν ειναι καρτα της πλακας η 580...ομως ουτε και η 6970 παρολη την καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη της κοκκινης...λογικα η 6970 ειναι υποχρεωμενη να ειναι ταχυτερη, καθως ειναι πιο νεα, και μιο μορφωμενη, και πιο μεγαλη...αν αποτυχει τοτε λογικο να ειναι φθηνη η 6970 σε σχεση με την 580, γιατι θα μιλαμε για κατωτερη καρτα με υψηλοτερη καταναλωση σε σχεση με την πρασινη...θα δειξει...

:toomuchne:toomuchne:toomuchne

Τώρα αυτά τα θέλεις και τα λές?

1)κυκλοφόρησαν με 1 μήνα διαφορά και τη λές νεώτερη?

2)πιο μεγάλη? εννοείς σε μήκος?? :tomato::tomato::tomato: ο πυρήνας της είναι σημαντικά μικρότερος από αυτόν της 580....

3) Πιο μεγάλη κατανάλωση? Μα έχει σίγουρα πολύ μικρότερη κατανάλωση αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, επειδή έχει μικρότερο πυρήνα!

δε εντ

Link to comment
Share on other sites

-ειναι νεωτερη γιατι το φερμι ηταν καιρο στο παρασκηνιο...ενω το αλλο αλλαζει γενια...

-πιο μεγαλη σε μηκος θα ειναι σιγουρα...ο πυρηνας δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας και το ξερουμε ολοι αυτο...

-πιο μεγαλη καταναλωση λογικα θα εχει...δε λεμε σε συγκριση με την 480, 580 ειναι αυτη...παλι ο πυρηνας δεν ειναι το παν...

-ασε που μπορω να σου πω οτι θα ναι και πιο ζεστη απο την 580...θα δουμε ομως...

δεν ειναι σαν τις παλιες ΑΤΙ...αν δεν βλεπουμε καλα, το επαναλαμβανω...AMD radeon...η μονο εγω το βλεπω αυτο.! ;)

Link to comment
Share on other sites

-ειναι νεωτερη γιατι το φερμι ηταν καιρο στο παρασκηνιο...ενω το αλλο αλλαζει γενια...

-πιο μεγαλη σε μηκος θα ειναι σιγουρα...ο πυρηνας δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας και το ξερουμε ολοι αυτο...

-πιο μεγαλη καταναλωση λογικα θα εχει...δε λεμε σε συγκριση με την 480, 580 ειναι αυτη...παλι ο πυρηνας δεν ειναι το παν...

-ασε που μπορω να σου πω οτι θα ναι και πιο ζεστη απο την 580...θα δουμε ομως...

δεν ειναι σαν τις παλιες ΑΤΙ...αν δεν βλεπουμε καλα, το επαναλαμβανω...AMD radeon...η μονο εγω το βλεπω αυτο.! ;)

μα είναι δυνατόν όλα όσα λές στα δύο τελευταία ποστ να είναι ολα λαθος? πως το καταφέρνεις αυτό? :o

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν όλα όσα λές στα δύο τελευταία ποστ να είναι ολα λαθος? πως το καταφέρνεις αυτό? :o

δεν λέω ότι ο hyperion τα λέει σωστά απαραίτητα, αλλά μήπως θα ήθελες να μας πεις εφόσον οτι είπε είναι λάθος να μας πεις εσύ όλα τα σωστά ? Τhanks.

Μήπως είναι λάθος ότι η περυσινή κάρτα της πράσινης που ήταν να βγει πέρυσι προφανώς... και βγήκε φέτος φαίνεται να κοντράρει στα ίσια την καινουρία κάρτα κάρτα/αρχιτεκτονική whatever της amd και όχι μόνο να την κοντράρει αλλά το international hype λέει ότι σε γενικές γραμμές είναι και καλύτερη... (μπορεί και να είναι απλός hype, εγώ δεν ξέρω, είναι και η τιμή στη μέση που είναι χαμηλότερη...)

Εγώ θέλω να δω τα 320 fps στο bbfc2 αρχικά ... και στην συνέχεια να παίζει χωρίς ctds.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω που τα λεμε δεν ειναι καρτα της πλακας η 580...ομως ουτε και η 6970 παρολη την καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη της κοκκινης...λογικα η 6970 ειναι υποχρεωμενη να ειναι ταχυτερη, καθως ειναι πιο νεα, και μιο μορφωμενη, και πιο μεγαλη...αν αποτυχει τοτε λογικο να ειναι φθηνη η 6970 σε σχεση με την 580, γιατι θα μιλαμε για κατωτερη καρτα με υψηλοτερη καταναλωση σε σχεση με την πρασινη...θα δειξει...
-ειναι νεωτερη γιατι το φερμι ηταν καιρο στο παρασκηνιο...ενω το αλλο αλλαζει γενια...

-πιο μεγαλη σε μηκος θα ειναι σιγουρα...ο πυρηνας δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας και το ξερουμε ολοι αυτο...

-πιο μεγαλη καταναλωση λογικα θα εχει...δε λεμε σε συγκριση με την 480, 580 ειναι αυτη...παλι ο πυρηνας δεν ειναι το παν...

-ασε που μπορω να σου πω οτι θα ναι και πιο ζεστη απο την 580...θα δουμε ομως...

δεν ειναι σαν τις παλιες ΑΤΙ...αν δεν βλεπουμε καλα, το επαναλαμβανω...AMD radeon...η μονο εγω το βλεπω αυτο.! ;)

δεν λέω ότι ο hyperion τα λέει σωστά απαραίτητα, αλλά μήπως θα ήθελες να μας πεις εφόσον οτι είπε είναι λάθος να μας πεις εσύ όλα τα σωστά ? Τhanks.

Μήπως είναι λάθος ότι η περυσινή κάρτα της πράσινης που ήταν να βγει πέρυσι προφανώς... και βγήκε φέτος φαίνεται να κοντράρει στα ίσια την καινουρία κάρτα κάρτα/αρχιτεκτονική whatever της amd και όχι μόνο να την κοντράρει αλλά το international hype λέει ότι σε γενικές γραμμές είναι και καλύτερη... (μπορεί και να είναι απλός hype, εγώ δεν ξέρω, είναι και η τιμή στη μέση που είναι χαμηλότερη...)

Εγώ θέλω να δω τα 320 fps στο bbfc2 αρχικά ... και στην συνέχεια να παίζει χωρίς ctds.

Double account? (no offence απλά το έχω απορία...)

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

1) η 580 και τα caymans είναι refresh της 40nm αρχιτεκτονικής των 2 εταιρειών, απλά η AMD έχει περισσότερες καινοτομίες. Η AMD μάλιστα θα έχει τη γενιά των 28 nm νωρίτερα από την Nvidia , από ότι ακούγεται πριν το καλοκαίρι...

2) ναι το μέγεθος του πυρήνα είναι το ΠΑΝ όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος

3)η 580 έχει τόσο μεγάλο tdp που έχει software κοφτη στο bios για να μην ξεπερνάει τα 300 watt που είναι το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο για pcie, αυτό δεν έχει ξαναγίνει έως τώρα. Απλά έχει πολύ καλύτερη ψύκτρα και μικρότερη παραγωγή θερμότητας από ότι η 480.

4)η 6970 θα έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση από την 580 λόγω μεγέθους πυρήνα, απλώς θα είναι λίγο πάνω από την 5870 πολύ κάτω από 580, 570, 480 κλπ

5)AMD RADEON =ATI RADEON , αυτό ισχύει εδώ και καιρό, δεν άλαξε κάτι όταν άλλαξε το όνομα, η εξαγορά έχει γίνει χρονια πριν, οι ίδιοι ανθρωποι έβγαλαν την σειρά 5 και τώρα την 6.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

1) η 580 και τα caymans είναι refresh της 40nm αρχιτεκτονικής των 2 εταιρειών, απλά η AMD έχει περισσότερες καινοτομίες. Η AMD μάλιστα θα έχει τη γενιά των 28 nm νωρίτερα από την Nvidia , από ότι ακούγεται πριν το καλοκαίρι...

η 580 είναι refresh, ισχύει fermi πριν fermi τώρα , kepler αργοτερα ή ώπος το πουν. Το cayman αγαπητέ πλασάρεται σαν νέα αρχιτεκτονική πάνω στα 40nm αλλιώς γιατί να μην το πουν cypress v1.1 or something? Από πέρυσι μας πρίζει τα συκώτια η amd με τα northern islands , southern islands τλκ δεν ξέρω ποια είναι ποιά, πάντος όλο αυτό ένα πραγμα σημαίνει, νεα αρχιτεκτονική (αν γνωρίζεις τι εστι αρχιτεκτονική) εκτός και αν η amd μας δουλεύει και απλά ακολουθεί περίεργες τακτικές, εξάλου ένα τόσο gtp chip όπως τα cypress cores για να φτάσουν σε επίπεδο να ανταγωνίζονται το full fermi , έεε πρέπει να πάνε σε ριζικές αλλαγές αν θέλουν να έχουν ~~ ίδιο transistor count on die με την προηγούμνη γενία right?

P.S.

για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσει ο κλώνος μου... lol

αν βγάλετε άκρη για το τι ακριβώς λέτε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει καμια σημασια ποιο ειναι refresh και ποιο οχι? Σημασια εχει ποτε κυκλοφορουν και ποτε θα κυκλοφορησει το "επομενο", τωρα το πως το βαφτιζουν ουδολως μας απασχολει.

Αποκει και περα, ελεος με τους fanboy-σμους, περιμενετε να βγουνε, 5 μερουλες ειναι....να δουμε στην πραξη τι πουλια πιανει το καθε στρατοπεδο και σε τι τιμη θα κινηθουν, και κρινουμε τοτε.

Τωρα, αν θελετε να κρινω σαν πιο ουδετερος, ο hyperion ειναι πιο biased απο τον blade. Δηλαδη, βλεποντας αντικειμενικα τις φημες αποδω και αποκει (και κρινοντας και με βαση τη λογικη σου του τι ειναι αρκετα πιθανο να στεκει και τι οχι), πολυ δυσκολα η 6970 θα φτανει την 580 σε καταναλωση και εκλυση θερμοτητας. Επισης φυσικα δεν εχει καμια επιδραση το AMD ή ATI, και το μηκος μιας high-end καρτας δεν εχει μεγαλη σημασια για το κοινο τους (χωρις αυτο να σημαινει οτι αναμενεται πιο μεγαλη η 5970, απλα οποια και να ειναι πιο μεγαλη δεν εχει ουσιαστικη σημασια, αμα πας να τη βαλεις σε mini-tower εισαι τραγελαφικος εξ'αρχης...)

Λοιπον 5 μερες ειναι....αφηστε να δουμε τι θα γινει στην πραξη και μετα μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

3)η 580 έχει τόσο μεγάλο tdp που έχει software κοφτη στο bios για να μην ξεπερνάει τα 300 watt που είναι το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο για pcie, αυτό δεν έχει ξαναγίνει έως τώρα. Απλά έχει πολύ καλύτερη ψύκτρα και μικρότερη παραγωγή θερμότητας από ότι η 480.

μηπως αναφερεσαι σε αυτο NVIDIA's GeForce GTX 580: Fermi Refined - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News ? τα 300watt τα περναει σε furmark η καρτα και power throttling εχουν ολες οι καρτες εδω και μερικα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

νομιζετε οτι η 69χχ σειρα θα καιει μηπως και αιθερα..?? tesla τεχνολογια...??? τοσες βελτιωσεις, τοσες αλλαγες, που δε μοιαζει σε τιποτα με 5χχχ και 68χχ, θα καιει κενο...??? και θα χει παγωμενες θερμοκρασιες...??? μακαρι να εχει τετοιο επιπεδο η ΑΤΙ, και να φτιαξει καρτα του 2015, με πρασινη εγκριση, για το φαινομενο του θερμοκηπιου, αλλα επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω, ειστε εκτος πραγματικοτητας...λυπαμαι, που θα διαψευσω πολλους απο εσας σε λιγες μερες...

και για την θερμοκρασια το ιδιο, χρησιμοποιει λιγο πολυ τα παλαια reference υλικα/ανεμηστηρακια, εχετε κανει καλο OC σε reference ψυκτρες...??? 90+++...οποτε προσγειωθειτε αγαπημενα μου παιδια, γιατι, ζειτε στον Αρη, εδω Γη... :) ολα οσα υποσχεται η AMD στις νεες καρτες θα εχουν το τιmημα τους, αντιγραφει τροπους nvidia, αλλιως δεν παει πουθενα η ΑΤΙ ουτε φετος...

και δεν εχει σημασια ποτε βγαινει μια καρτα, αλλα απο ποτε σχεδιαζεται, και το φερμι σχεδιαζεται χρονο πριν, μην ειστε γραφικοι...αλλο το οτι βιαστηκε η πρασινη, και δεν εβγαλε οπως ηθελε το φερμι...η κοκκινη υποσχεται τον ουρανο με τα αστρα, και να δουμε μπας και πεσει σε μερικους ο ουρανος με τα αστρα στο κεφαλι...!!! αν θεωρειτε επιτυχια μια καρτα ενος σχεδιασμου ενος ετους να ισοδυναμει με μια φρεσκια, ειστε μακραν νυχτωμενοι απο computing/marketing...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.