Jump to content



HD69χχ & Gtx5xx Φήμες και εκτιμήσεις


The_Blade

Recommended Posts

Καταρχάς έχεις ΠΟΛΥ ειρωνικό στυλ και αν και στο έχουμε ξαναπεί, επιμένεις να γράφεις έτσι. Δεν θα στο ξαναπώ.

Τώρα,

Το αν πάει πουθενά η ΑΤΙ ή όχι "και φέτος" δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ το λες.

Η ΑΤΙ πέρσι και το μισό να μην πω 3/4 του "φέτος" είναι μπροστά και καρπώνεται αυτά που η Nvidia "σχεδιάζει εδώ και πιο πολύ καιρό" οπότε ΠΩΣ ακριβώς δεν πάει κάπου?

Επειδή βγήκε το 580 δηλαδή, ξαφνικά δεν πάει πουθενά?

Η μήπως οι κάρτες της ΑΤΙ δεν καίνε πιό λίγο απο τις nvidia?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 750
  • Created
  • Last Reply

sorry, ειρωνευομαι καλοπιστα, οχι κακοπιστα, γιατι ενω δεν ξερουμε στοιχεια, καποιοι ειναι πολυ σιγουροι...οτι οι πιο δυνατες καρτες της ΑΤΙ που δεν εχουν ξαναβγει ποτε με τετοια αρχιτεκτονικη/σχεδιασμο στο παρελθον, σωνει και καλα, θα καινε πιο λιγο...μηπως ξεχναμε οτι σκοπος ειναι να χτυπησουνε το φερμι...??? ενω οταν βγηκαν οι 5αρες, δεν υπηρχε καν...???

οσον αφορα αυτο το δεν παει πουθενα, ισχυει γιατι σκεψου το οτι, οι 6850 και 6870 βγκαν να χτυπησουν το 460 και το 470...ομως τωρα με 560 και 570...αλλαξαν οι ισσοροπιες...χαμενη βγηκε η ατι παλι...το τελευταιο χαρτι της ΑΤΙ ειναι η 6900 σειρα...για φετος και το πρωτο τριμηνο του 2011...

η ΑΤΙ δεν κερδισε τη μαχη εχοντας καλυτερο υλικο, αλλα εχοντας σωστη τακτικη...αυτη ειναι η αληθεια...η nvidia ηταν ερασιτεχνικη για λιγους μηνες...και δεν πηγε οπως επρεπε...πες μου, αν εβγαινε σωστο φερμι οταν βγηκαν οι 5χχχ...ποιος γκαφατζης θα επαιρνε 5χχχ απο ατι....να σου πω εγω...1/100... :)

να αποδεχτω ναι παντως, οτι η 6970 καιει λιγοτερο απο την 580/480, να αποδεχτω οτι η 6950 καιει λιγοτερο απο την 570/480...ναι...εστω για λιγο θα καινε...λογω οτι οι αλλες εχουν "θερμι" πανω, αλλα οχι να τις κανουμε και αγιες τις κοκκινες, αλλωστε μη ξεχναμε η 6990 θα καιει παραπανω απο το 580, οποτε μεχρι να βγει η 595 η κοκκινη θα εχει την πρωτια στο TDP/watts...

Link to comment
Share on other sites

@hyperion, για μπάλα δεν έχεις μιλήσει ποτέ...?

Πριν το τέλος του παιχνιδιού όλοι υποθετικά μιλάνε και λένε ότι θα κερδίσουν, με οποιαδήποτε δικαιολογία... ακόμα και αν σκάσεις με τα στατιστικά της ομάδας, τα στατισκά των παικτών τα τελευταία χρόνια και τον αστρολογικό τους χάρτη, πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι αφού αυτό δεν το ξέρεις...

Οπότε απλά μιλάς για μπάλα και γουστάρεις, δεν χαλιέσαι...

(δεν σου κάνω κήρυγμα γιατί και γω το ίδιο λάθος κάνω συνέχεια, αλλά με κάποιο όριο πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

μα υποθεσεις κανω...δηλαδη θα μπορουσε εστω 1 περιπτωση να καιει η 6970 οσο καιει η 5870...ωστε η ΑΤΙ να διατηρησει τις ωραιες καταναλωσεις, οχι, πειτε μου ειλικρινα... ;) δεν ειπα οτι η ατι θα γινει nvidia...αλλα την nvidia κυνηγαει...οχι τιποτα αλλο μην μου πει κανεις οτι παει για crossfireX 2χ6970 με 750watt τροφοδοτικο οπως τις 5870...γιατι θα πεσω απο το παραθυρο...

και ναι...μπαλα παιζουμε ολοι βασικα σε αυτο το θεμα εδω, καθως, περι φημες συζηταμε και εκτιμαμε καταστασεις...οποτε ο καθενας, κανει υπολογισμους, να χουν ομως και σταθερη/λογικη βαση...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στο τέλος θα δούμε αυτό

CAYMAN XT or 6970

1920 shaders 4D

30SIMD

850-900mhz core

2gb στα 1,4-1,5ghz (4x1,4=5,6ghz or 4x1,5=6,0ghz)

Cayman PRO or 6950

1536 shaders 4D

24SIMD

800-825mhz core

2gb στα 1,2ghz - 1,3ghz (4x1,2=4,8ghz or 4x1,3=5,2ghz)

Παντως τα τελευταια rumours για ταχυτητα πυρηνα 950mhz στο 6970 και 875mhz στο 6950 μαλλον δεν ισχυει....

Συνεχιζω να πιστευω οτι τα τελικα specs ειναι αυτα εδω που ειχα δωσει 1,5 μηνα πριν...

Θα πεξουν λογικά 2 εκδόσεις 6950 και με 1Gb αλλα και με 2GB...

ΑΛΛΑ Με προβληματιζει οτι το cayman xt με το cayman pro θα εχουν διαφορα πανω απο 350+ shader, το οποιο ειναι περιεργο γιατι το 5870 με το 5850 ειχαν διαφορα 160 shader περιπου...Μπορει να εχουμε μια εκπληξη εδω, μπορει αρνητικη αλλα μπορει και θετικη! Η διαφορα με τα παραπανω specs κυριως με χρονισμους με το ΜΑΥΡΟ εαν τελικα ειναι σωστοί, τοτε μιλαμε μια διαφορα 30% αναμεσα στο 6970 με το 6950. Υποψιάζομαι οτι δεν θα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στον αριθμό των shader γιατι η διαφορα τετοιων καρτων (επίσης έχουμε και ένα +5% από τα ρολόγια) δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20% οπως περσι αλλα οπως κανει και η nvidia. Oπως εχω πει, πολλές εκδόσεις Cayman υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα τελευταια rumours για ταχυτητα πυρηνα 950mhz στο 6970 και 875mhz στο 6950 μαλλον δεν ισχυει....

Συνεχιζω να πιστευω οτι τα τελικα specs ειναι αυτα εδω που ειχα δωσει 1,5 μηνα πριν...

Θα πεξουν λογικά 2 εκδόσεις 6950 και με 1Gb αλλα και με 2GB...

ΑΛΛΑ Με προβληματιζει οτι το cayman xt με το cayman pro θα εχουν διαφορα πανω απο 350+ shader, το οποιο ειναι περιεργο γιατι το 5870 με το 5850 ειχαν διαφορα 160 shader περιπου...Μπορει να εχουμε μια εκπληξη εδω, μπορει αρνητικη αλλα μπορει και θετικη! Η διαφορα με τα παραπανω specs κυριως με χρονισμους με το ΜΑΥΡΟ εαν τελικα ειναι σωστοί, τοτε μιλαμε μια διαφορα 30% αναμεσα στο 6970 με το 6950. Υποψιάζομαι οτι δεν θα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στον αριθμό των shader γιατι η διαφορα τετοιων καρτων δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20% οπως περσι αλλα οπως κανει και η nvidia. Oπως εχω πει, πολλές εκδόσεις Cayman υπάρχουν.

το ερωτημα ειναι οι ταχυτητες στο πυρηνα πανε και ερχονται...απο οverclockability ξερουμε τι θα παιξει...??? η θα ανεβαζουν 50mhz και θα λεμε και ευχαριστω απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι οι ταχυτητες στο πυρηνα πανε και ερχονται...απο οverclockability ξερουμε τι θα παιξει...??? η θα ανεβαζουν 50mhz και θα λεμε και ευχαριστω απο πανω...

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ το ΟC ή να είναι δυνατή η κάρτουλα από τα default της ρολογια και όσο πάρεις στο ΟC !?

Εμένα με ενδιαφέρει το δεύτερο...

15mz711.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο θέμα μας. hyperion' date=' μια λες το fermi το ξέρουμε δεν έχει να δώσει άλλο, μια ότι οι νέες AMD θα έκαναν πάταγο τώρα λες άλλα. Τελικά θα υποστηρίξεις μια άποψη σου;[/b']

ισχυει η αποψη μου αυτη...και ειναι αληθεια...οτι εδωσε εδωσε, πλεον ειναι θεμα οδηγων...τα υπολοιπα κεπλερ και 28νμ...

η ΑΤΙ ειναι στο χερι της, οποτε η θα κανει παταγο ή θα φαει τα μουτρα της, αυτο ομως δεν μπορω να το ξερω, αν θελουν το καλο τους ή οχι, δεν μπορει εγω να ενδιαφερομαι περισσοτερο απο τους ιδιους...το σιγουρο ειναι οτι μπορουν να κανουν την διαφορα, το χουν...??!! ή επειδη παιζουν και μερικοι ελληνες στα catalyst crew, οι οδηγοι θα ναι καθε περσι και καλυτερα...?!!?.

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ το ΟC ή να είναι δυνατή η κάρτουλα από τα default της ρολογια και όσο πάρεις στο ΟC !?

Εμένα με ενδιαφέρει το δεύτερο...

σαφως, ομως πρεπει να εχουμε και ενα αλλο θεματακι το ποσο καθοριστικο ειναι για το τελικο κλοκαρισμα, μπορει για παραδειγμα πιο χαμηλη αρχικη ταχυτητα+υψηλοτερα βολτ=μεγαλος τελικος πυρηνας...

ομως αν εχει μεγαλο αρχικο πυρηνα, ισως ειναι πιο συντηρητικο το πρωτο voltage, για να εχει σωστη θερμοκρασια συμφωνα με τις προδιαγραφες, που σημαινει, χαμηλοτερο τελικο κλοκαρισμα...παγιδα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει πιο πολύ το ΟC ή να είναι δυνατή η κάρτουλα από τα default της ρολογια και όσο πάρεις στο ΟC !?

Εμένα με ενδιαφέρει το δεύτερο...

15mz711.png

Uploaded with ImageShack.us

seb το slide είναι ψεύτικο, δες πάνω από τις κεντρικές κόκκινες στήλες φαίνεται ότι έχουν σβήσει κομμάτι, υπάρχει μια σκια, μάλλον είναι από Nvidianous γιατί ούτως η άλλως το cayman φαίνεται ότι θα είναι πιο πάνω....

Link to comment
Share on other sites

seb το slide είναι ψεύτικο, δες πάνω από τις κεντρικές κόκκινες στήλες φαίνεται ότι έχουν σβήσει κομμάτι, υπάρχει μια σκια, μάλλον είναι από Nvidianous γιατί ούτως η άλλως το cayman φαίνεται ότι θα είναι πιο πάνω....

το ποσταρα απο fudzilla, με βαση αυτο στηριζουν το 10-20% πανω απο 480gtx γιατί σιγά μην μίλησαν με εκπρόσωπο της ΑΤΙ. Σαν να έρχεται σε μενα η Τατιάνα και να μου λεει πες μου τα μυστικά σου και εγώ δεν θα τα πω πουθενά!!! :hehe:

Για μενα ειναι το αίνιγμα των 1920sp για το Cayman XT και η αποσταση του απο το Cayman Pro εαν βγει με αυτα, τοτε το ΕΘΑΨΕ το 580gtx!

Για μένα μεγάλο + είναι τα 2gb που έβαλε... αμάν ρε nvidia μνήμες από τα πανέρια βάζεις δεν μπορούσες να βάλεις άλλα 512mb να τα κάνουμε 2gb...

Link to comment
Share on other sites

το ποσταρα απο fudzilla, με βαση αυτο στηριζουν το 10-20% πανω απο 480gtx.

Για μενα ειναι το αινιγμα των 1920sp και η αποσταση του απο το cayman pro εαν βγει με αυτα, τοτε το εφαγε το 580gtx!

για να το κάνει αυτό ο fudzilla (φανατικός υποστιρικτής nvidia ) αρχίζω να πιστεύω ότι το cayman θα είναι απογειωμένο σε επιδόσεις..... προσπαθούν να πουλήσουν ότι μπορούν πριν βγεί

Link to comment
Share on other sites

ξεχνατε τον παραγοντα drivers...Ουτε η ιδια η amd καλα καλα δεν εχει τελειοποιησει τον 10.12 και η 6970/6950 θα παρουσιαστουν με τον 10.12...οποτε...ολα τα leaked benchmarks ειναι ΜΟΥΦΑ...επειδη θα ειναι ακομα πιο γρηγορη συνολικα η 69χχ...ετσι να τα λεμε ολα... ;)

Link to comment
Share on other sites

για να το κάνει αυτό ο fudzilla (φανατικός υποστιρικτής nvidia ) αρχίζω να πιστεύω ότι το cayman θα είναι απογειωμένο σε επιδόσεις..... προσπαθούν να πουλήσουν ότι μπορούν πριν βγεί

To 6970 θα είναι καλύτερο από το 580gtx, τώρα το ποσοστό θα εξαρτηθεί και από τα τελικά ρολόγια...

....σε αυτό είμαι 100% σίγουρος!

.... κάποιοι πάντως λένε για Red dynasty is coming! Από άλλη πηγή λένε ότι τα Caymans είναι καταιγιστικά...

Για να δούμε..... υπερβολικά μου ακουγουνται!

Link to comment
Share on other sites

in topic...αν οπως λεγεται...οτι το 2 θα ναι πιο ελαφρυ απο το 1 (crysis)...

λυπαμαι αλλα δεν εχει λογο να φοβηθει κατι η κοκκινη..!! στα settings που θα πηγαινει καλα η κοκκινη, η πρασινη θα ψαχνεται λιγακι...απλα θα υπαρχουν μερικα special effects(physx and others), επιπεδα/settings(πιο πανω απο της κοκκινης) που δε θα αγγιζονται απο κοκκινα gpu, και εκει πεφτει το βαρος της crytek/ea + nvidia, ωστε να μην χανει επιδοσεις η πρασινη...

αλλωστε θα θυμομαστε και το epic BUG 8xAA crysis warhead...ενω στο original φυσαγε...;) 4 ΑΤΙ gpu superclocked να βαζες παλι θα ειχε προβληματα...:T:hahahaha

Link to comment
Share on other sites

Offtopic

Εχει κανενας μετοχές απο nVidia ή AMD εδω μεσα; Γιατι ρε παιδες τετοια εχω να δω απο τα "καλα" χρονια του Ναου και τους brokers που προσπαθουσαν να πουλησουν το περίπτερο του Γκαλη για εταιρία...

/Offtopic

Λογικα η 6970 θα ειναι η γρηγορότερη μονοπυρηνη και θα καιει περισσοτερο απο την 5870. Η nVidia θα απαντήσει με την αλλαγη stepping. Το ζητουμενο ειναι το εξης: Εστω οτι η AMD game & dern με το hardware, αλλαγη στην αρχιτεκτονικη του εγκεφάλου των μαιμουδων που βγάζουν τους οδηγους θα κανει; Γιατι αν δεν εχει σωστους drivers (οπως στην σειρα 5XΧΧ) shyat high και αγναντευε...

Link to comment
Share on other sites

ε λάθος redisign for 580gtx ήθελα να πω

i dont care really... το θέμα είναι που θα παίζει καλύτερα, τώρα με ποιον τρόπο το καταφέρνει ο κάθε ένας μπορεί έχει να κάνει με τις γνωριμίες του στο industry το ένα και το άλλο, σε όποιον δεν αρέσει στο court .

Αλλά όταν έρθει ο πιτσιρικάς και σου πει, ρε μπαμπά το crysis XX δεν μου παιζει καλλά οι φίλοι μου είχαν δίκιο όταν μου είπαν να πάρω geforce XXXXI . Tώρα εσύ να κάτσεις να του εξηγήσεις σε βάθος γιατί η ati είναι super duper σε αρχιτεκτονική σε σε σε σε σε, και ότι η πράσινη απλά έχει καλύτερες γνωριμίες και κερδίζει gayka την ati...

A να μην ξεχάσω, γουστάρω τρελά να παίζω wow με average 35 fps και stuttering του κερατά... α ναι με trifire!

Στο laptop με 9600gt παιζει jet , ναι τηρουμένων των αναλογιών :-)

Tα 320 fps στο bbfc2 παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.