Jump to content



Aγορά Laptop 13,3" εως 14,5"


sstav

Recommended Posts

Ψάχνομαι για αγορά λαπτοπίου με οθόνη 13.3 εως 14" (κοινώς το άνοιγμα της οθόνης να είναι μεχρι 25cm) και τιμή έως 600 ευρώ (+-50). Θα χρησιμοποιηθεί για browsing, HD video (να έχει HDMI) κατά κόρον και δουλειές γραφείου.....Να εχει και μια κάποια Α λεπτή εμφάνιση/desing

Το cpu ας είναι ι3...εξωτερική κάρτα γραφικών προτιμητέα...Ο σκληρός ας είναι 250GB στα 7200 παρά 500GB στα 5400...σκέψη για SSD δεν υπάρχει προς το παρόν.

Αν υπάρχει κάτι που πραγματικά αξίζει το κατιτίς παραπάνω είμαι ανοικτός σε προτάσεις (όπως πχ το Sony Vaio που δίνω στο 3). DELL, TOSHIBA λόγω του support θα προτιμηθούν.

Προς το παρόν έχω κοιταξει τα ακόλουθα

1.Τοshiba Satellite T130-10G @ 566€

2.Toshiba Satellite Pro L640-E21410 @609€

3.Sony Vaio VPC-EA3BFX/BJ Black @759€!!! (ακριβό)

4.Dell Latitude 13 (unknown)

Ψάχνω και για HP προτάσεις (ενδέχεται να έχω εκτπωτικό κουπόνι).Εχω δει το HP envy αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ανάμεσα σε 2 κατηγορίες, τα sub-laptops (με low consumption cpus, ~1.5Κg) και τα laptops (μικρότερη αυτονομία και ~2.2Kg) και απο τιμές θα βρεις από 400 μέχρι 2Κ.

Οι SU4100/SU7300 μαζί με τις Intel GMA μπορεί να αποδειχτούν ανεπαρκείς σε HD video (MKV), συνεπως ξεχνάς Vostro/Latitude/T130.

Θα σου πρότεινα να πας σε αυτό : Lenovo ThinkPad Edge 13 (ΑΦΟΙ ΚΟΛΟΜΒΟΥΝΗ @ 450Ευρώ) με AMD Neo 2πήρυνο και έχεις την βοήθεια της ΑΤΙ3200 για τα HD Vids. Σε επιδόσεις η cpu είναι αντίστοιχη των Intel SU 4100/7300. Δες και ενα review εδώ : Test Lenovo ThinkPad Edge 13 Subnotebook - Notebookcheck.com Tests Review Lenovo ThinkPad Edge 13 Subnotebook - Notebookcheck.net Reviews

To καλό με το παραπάνω είναι η τιμή που σου αφήνει 150Ε από το budget σου για έναν Intel 80GB ή 120GB ή κάποιον SandForce ;)

Διαφορετικά το Satellite Pro L640 που δίνεις παραπάνω είναι μια πολύ καλή λύση αλλά είναι μεγαλύτερο, ακριβότερο, πιο βαρύ (και πολύ πιο γρήγορο) και με μικρότερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

για τα lenovo δεν έχω άποψη (δεν έχω δουλέψει)...επίσης κάτι μου κάνει ο cpu AMD dual core. Προτιμώ intel....Ξέρω μόνο για την κορυφαία ποιότητα /service σε Dell/Toshiba και το συζητάω για ΗP λογω πιθανού εκπτωτικού κουπονιού....

Αφήνοντας το full hd στην άκρη (o intel GPU μπορεί να τρέξει σωστά τα videaκια 720p ...για τα 1080p ας βοηθάει το cpu -αν είναι Intel i3 εννοω και όχι SU4100.) Τι προτείνετε ;;και από που η αγορά;;

το desing θα ληφθεί σοβαρά υπ'όψη...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο περισσότερο το ψαχνω δεν βρίσκω τον συνδυασμό που επιθυμώ...προτιμώ να έχει εξωτερική κάρτα γραφικών από 500GB σκληρο (και 250 μου φτάνουν)...Προτιμώ non glossy οθόνη ...Θα ήθελα και HDMI...Εχω και μια συμπάθεια στα DELL γενικότερα...το εκπτωτικό κουπόνι θα είναι από HP όμως.....Τι θα επιλέγατε στην θέση μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έμενα μακριά απ ότι έχει σχέση με GMA/Celeron/SU/AMD V/M Series. Με μια πολύ βιαστική γύρα βρήκα αυτά τα δύο:

1.HP Pavilion dv3-2230ea Entertainment Touch - Core 2 Duo ... | Getitnow

2.Toshiba Satellite U500-1G1 - 13.3" TFT - Ροζ | Getitnow

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έμενα μακριά απ ότι έχει σχέση με GMA/Celeron/SU/AMD V/M Series. Με μια πολύ βιαστική γύρα βρήκα αυτά τα δύο:

1.HP Pavilion dv3-2230ea Entertainment Touch - Core 2 Duo ... | Getitnow

2.Toshiba Satellite U500-1G1 - 13.3" TFT - Ροζ | Getitnow

Το hp pου προτείνει ο stefoss έχει πολύ καλή τιμή για 13άρι και καλά χαρακτηριστικά. Το Toshiba αν υπήρχε σε άλλο χρώμα σίγουρα είναι εγγύηση :)

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαιο που βρικα σε αυτη τη κατηγορια ειναι το ΗP envy 14 , κατοπιν εκτεταμενης ερευνας αγορας

1.1 ιντσα παχος

14.5"

2.5 κιλα

4.5 ωρες αυτονομια που διπλασιαζεται με προσθετη μπαταρια που εχει μορφη μεταλικης φετας (καλαισθητη)

ι5 460/500γιγα/ ΑΤΙ 5650/4 γ ΡΑΜ

Αλουμινιο-κραμα μαγνησιου παντου

πολυ ομορφη οθονη

τιμη 1100 με ΦΠΑ

Αν μπορει καποιος να βρει κατι καλυτερο , τον προκαλω :p (αφηνουμε τα μακ, μιλαμε μονο για΅τα 7)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

επανέρχομαι με το θέμα λόγω του ότι αναβλήθηκε η αγορά την περίοδο που άνοιξα το thread και τώρα επανεξετάζουμε το θέμα....Τι έχει αλλάξει στην αγορά; τι προτείνετε σε Dell /Toshiba και Sony;

Link to comment
Share on other sites

αυτό καλη τιμούλα έχει συν οτι ειναι probook (εχω δει probook 5+ ετιας και δεν νιωθουν, είναι σκυλιά) :)

Με διαφορά ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αυτές τις ίντσες. Επίσης νομίζω ότι σε όλα τα καταστήματα ισχύει 3 χρόνια εγγύηση για αγορά HP αυτή τη περίοδο (ασχέτως αν δεν το γράφει)

Link to comment
Share on other sites

Το Probook που λέει ο Ανέστης το είχα πάρει για μια φίλη πριν λίγο καιρό. Ωραίο μηχάνημα, μου άρεσε αρκετά και οι 13" δεν μου φάνηκαν σε καμία περίπτωση λίγες.. ίσα ίσα θα το προτιμούσα από ένα 15" άνετα. Τον θέλει τον SSD του όμως.. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.