Jump to content



Recommended Posts

εγώ μια χαρά έχω βολευτεί τον default browser του ics :)

Για ICS χρησιμοποιούμε task killer/manager? If so, ποιον;

πολυ καλός Advanced Task Manager

πχ σε επιτρέπει οταν κλειδώνεις να κάνει τασκ κιλ αυτά που έχεις επιλέξει

σούπερ για την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλός Advanced Task Manager

πχ σε επιτρέπει οταν κλειδώνεις να κάνει τασκ κιλ αυτά που έχεις επιλέξει

σούπερ για την μπαταρία

Ρε συ τον περασα αλλα μετα απο λιγο ξαναανοιγουν οι εφαρμογες απο μονες τους...(ειμαι root)

και φοραω ics 4.0.3.

Link to comment
Share on other sites

κοιτώντας ακριβώς το cpu που φοράει το κινητο μου ( NOVATHORTM U8500 ) έβαλα το ΜΧ Player μαζί με το MX Player Codec (ARMv7 NEON) και είναι απλά λουκούμι

και γενικά φανταστικό player, επιλέγεις σχεδόν το κάθε τύπου αρχείο , να ειναι HW accelerate η SW

Ρε συ τον περασα αλλα μετα απο λιγο ξαναανοιγουν οι εφαρμογες απο μονες τους...(ειμαι root)

και φοραω ics 4.0.3.

#FAQ

Q: Why do apps restart again after killing?

A: Some apps are restarted by system events apps cannot be prevented from restarting because of the limitation of the system.

It is suggested to enable auto kill in settings, and it will kill tasks on every screen off. It will help to save battery life and release memory for the phone.

Link to comment
Share on other sites

σούπερ για video rec, έχει επιλογή να ανεβάσεις bitrate και η ποιότητά στο βίντεο αυξάνετε κατα πάρα πολύ! lgCamera

Ο Dolphin Browser� HD ήταν απο πάντα δωρεάν ??

τουλάχιστον ενάμιση χρόνο είναι δωρεάν, δεν ξέρω για πριν

Link to comment
Share on other sites

Ο Dolphin Browser� HD ήταν απο πάντα δωρεάν ??

Νομίζω πως ναι, δεν τον έχω πετύχει ποτέ επί πληρωμή από τότε που βγήκε.

Επίσης, για το θέμα με τα apps που ανοίγουν και τα διάφορα task killers. Από gingerbread και μετά, είναι άχρηστα. Πιο πολύ ζημιά κάνουν. Το σύστημα από μόνο του κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό το θέμα. Μέχρι και διάφορες ICS rom που έχω βάλει, έχω καλύτερη μπαταρία χωρίς task killer.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για το θέμα με τα apps που ανοίγουν και τα διάφορα task killers. Από gingerbread και μετά, είναι άχρηστα. Πιο πολύ ζημιά κάνουν. Το σύστημα από μόνο του κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό το θέμα. Μέχρι και διάφορες ICS rom που έχω βάλει, έχω καλύτερη μπαταρία χωρίς task killer.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Ναι αυτο το ειχα διαβασει...οτι τραβανε πολυ μπαταρια οι task killers,κλεινοντας τις εφαρμογες οι οποιες μετα ανοιγουν αυτοματα απο το συστημα..

Θα δοκιμασω να τον βγαλω να δω πως θα παει..

Link to comment
Share on other sites

Σε ICS μη μπαινετε στον κοπο με task killers imo, το OS κανει cache τις inactive εφαρμογες αλλα κ αυτες στο background και με μια κινηση (Task Manager->Clear RAM) μπορεις να τις κλεισεις εντελως ανα πασα στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοεί απλά τη γνωστή ασυμβατότητα του viber με android 4.1.1 . Οι developers έχουν ανακοινώσει ότι είναι στις προτεραιότητές τους να το κάνουν να δουλεύει και πάλι στο Jelly Bean, αν το χρησιμοποιούσα δεν θα απογοητευόμουν ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ICS μη μπαινετε στον κοπο με task killers imo, το OS κανει cache τις inactive εφαρμογες αλλα κ αυτες στο background και με μια κινηση (Task Manager->Clear RAM) μπορεις να τις κλεισεις εντελως ανα πασα στιγμη.

αν και εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ τον Advanced task Killer στο Note (και στο transformer παλιοτερα), θα δοκιμασω έτσι από περιέργεια να τον απενεργοποιήσω για να δω αν υπάρχει διαφορά τόσο στο κινητό, όσο και στην διάρκεια της μπαταρίας (κυρίως αυτό) :)

Link to comment
Share on other sites

αν και εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ τον Advanced task Killer στο Note (και στο transformer παλιοτερα), θα δοκιμασω έτσι από περιέργεια να τον απενεργοποιήσω για να δω αν υπάρχει διαφορά τόσο στο κινητό, όσο και στην διάρκεια της μπαταρίας (κυρίως αυτό) :)

Περιμένω feedback και εγώ(nexus s JB).

Link to comment
Share on other sites

και με μια κινηση (Task Manager->Clear RAM) μπορεις να τις κλεισεις εντελως ανα πασα στιγμη.

σε ics αυτό; πως; γιατί πριν ψάξω για 3ρντ πάρτυ τασκ κίλλερ, έψαξα στο κινητό (είναι μονταρισμένη ρομ βέβαια) και δεν εμφάνιζε κάτι. Μόνο, αν κρατήσω το κεντρικό κουμπί για λίγο, εμφανίζεται μια λίστα με εφαρμογές, που τις κάνω swype και εξαφανίζονται. Όμως δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά με αυτό. Αντίθετα, με τον task killer βλέπω διαφορά, μέχρι να ξανανοίξουν -π.χ. το nike run που από τότε που έκανα ρισταρτ δεν το είχα χρησιμοποιήσει καθόλου κι όμως επιμένει να μου τρώει μνήμη)

Link to comment
Share on other sites

Σε ICS μη μπαινετε στον κοπο με task killers imo, το OS κανει cache τις inactive εφαρμογες αλλα κ αυτες στο background και με μια κινηση (Task Manager->Clear RAM) μπορεις να τις κλεισεις εντελως ανα πασα στιγμη.

Δεν βλέπω να ελευθερώνει την δεσμευμένη ram.Το app κλείνει έτσι αλλά ή ένδειξη της ελεύθερης ram παραμένει σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που ανοίγουν μόνα τους, ας τρώνε όση μνήμη θέλουν. Δεν είναι windows να γεμίσει και να υπάρχει πρόβλημα. Πάντα θα υπάρχουν "ανοιχτά" προγράμματα που και καλά τρώνε μνήμη, αλλά όταν θα ανοίξεις κάτι βαρύ και θα χρειαστεί επιπλέον, θα κλείσει το σύστημα μόνο του κάποια για να ελευθερωθεί.

Το ότι είναι "ανοιχτά" τα προγράμματα, δεν σημαίνει πως τρώνε μπαταρία, δεν λειτουργεί έτσι το android. Το να τα κλείνει κάποιος όμως κι αυτά να ξανανοίγουν, καταφέρνει να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Ιδιαίτερα όταν έχει το auto kill on screen off σε συνδυασμό κυρίως με custom Rom. Ο governor με κλειστή οθόνη, ρίχνει τον επεξεργαστή συνήθως στο 122-240mhz. Μικρότερη ισχύ, περισσότερη ώρα να ανοίξει ξανά τα προγράμματα + ότι άλλο χρειάζεται να κάνει = μεγαλύτερη (έστω κι ελάχιστα) κατανάλωση.

Από τότε που βγήκε η 2.3, στο XDA και σε αλλά μεγάλα forum, οι developers και παρά πολύ χρήστες αυτό λένε. Μην βαζετε ADT, τζάμπα κόπος.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

σε ics αυτό; πως; γιατί πριν ψάξω για 3ρντ πάρτυ τασκ κίλλερ, έψαξα στο κινητό (είναι μονταρισμένη ρομ βέβαια) και δεν εμφάνιζε κάτι. Μόνο, αν κρατήσω το κεντρικό κουμπί για λίγο, εμφανίζεται μια λίστα με εφαρμογές, που τις κάνω swype και εξαφανίζονται. Όμως δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά με αυτό. Αντίθετα, με τον task killer βλέπω διαφορά, μέχρι να ξανανοίξουν -π.χ. το nike run που από τότε που έκανα ρισταρτ δεν το είχα χρησιμοποιήσει καθόλου κι όμως επιμένει να μου τρώει μνήμη)

Κραταω πατημενο το κεντρικο, μου βγαζει τις ποιο προσφατες εφαρμογες που ανοιξα και κατω αριστερα εχει ενα "Task Manager".

Eκει υπαρχει μια καρτελα "RAM" κ ενα κουμπι "Clear Memory", πατας το κουμπι κ βγαινει η χοντρη :hehe:

Δεν βλέπω να ελευθερώνει την δεσμευμένη ram.Το app κλείνει έτσι αλλά ή ένδειξη της ελεύθερης ram παραμένει σταθερή.

Περιεργο, εμενα αδειαζει αμεσα (απο 655/779MB πχ παει στα 483/779MB αλλα μολις ανοιξουν ξανα οι κρισιμες εφαρμογες καθετε στα 544/779MB).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.