Jump to content



Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ με τη σειρά μου. Δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις τόσα πολλά λεφτά στο android.

Τα "τόσα πολλά" είναι ~50€ που ανέφερα.

Έχω δώσει 42δολάρια και έχω ότι θέλω χωρίς κάποιο gps πρόγραμμα αφού χρησιμοποιώ τα google maps.

Το οξύμωρο το βλέπεις, έτσι...;

Οπότε θα ήθελα και εγώ να μάθω το λόγο και τις εφαρμογές για να δώσεις τόσα λεφτά και πόσα λεφτά είχες δώσει στο itunes για εφαρμογές

Το έγραψα, μάλλον δεν το διάβασες. Ήδη έχω αναφέρει ποιές εφαρμογές μου λείπουν και πόσο κάνουν όπως επίσης κι ότι στο iTunes δεν είχα δώσει ούτε cent.

Στο ios έκανες ότι έκανες με τον τρόπο το δικό τους.

To iOS έκανε τα πράγματα με τον τρόπο που με βόλευε. Λάθος οπτική.

Και μη μου πεις τα έκανες όλα τσάμπα.

Στο λέω.

Γιατί πχ video να περάσεις μόνο μέσω iTunes και convert επί πόσες ώρες.

Ώρες δεν ήθελε, αλλά ήταν τσάμπα. Γιατί να πληρώσω το convert? Επίσης convert έκανα γιατί δεν υπήρχε λόγος να βάλω 1080p σε ένα κινητό που είχε ανάλυση μικρότερη κι από 720p. ΟΛΑ μου τα video τα πέρναγε κανονικά το iTunes. Και όχι μόνο αυτό. Ήξερε ποιά είχα δει, ώστε αν θέλω να τα αφαιρέσω, πέρναγε playlists, favorites, recently added και πολλά άλλα, που για να τα κάνεις με copy/paste θα φας πολύ περισσότερο χρόνο σε σχεδόν καθημερινή βάση.

Όπως έψαξε για δωρεάν εφαρμογές στο ios έτσι θα ψάξεις και το Android.

Η διαφορά είναι ότι δε χρειάστηκε να ψάξω, ότι χρειαζόμουν το είχε ήδη μέσα ή το έκανε από μόνο του.

Κι επειδή ρωτάτε συνέχεια, ζήτησα δύο απλά πράγματα:

1. Να κάνω sync κάποια playlists που έχω στο pc μου, και κατά το sync να κάνει recode σε λιγότερα bitrate γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχω στο κινητό 320kbps. Δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Μία που βρήκα, όχι δωρεάν, κάνει μόνο το sync.

2. Να ρυθμίσω το κινητό ώστε να είναι στο αθόρυβο/δόνηση, αλλά όταν έχω ακουστικά απάνω, να ακούγεται το ringtone στα ακουστικά και μόνο. ΙΣΩΣ μου κάνει τη δουλειά μου μία εφαρμογή, επίσης όχι δωρεάν.

Αυτά είναι τα βασικά μέσα σε 1 εβδομάδα που έχω το κινητό. Θα προκύψουν κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε έκανες τεράστιο λάθος που άλλαξες πλατφόρμα!!!!

Το ότι μπορείς να κάνεις convert με το ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις convert έχει τεράστια διαφορά.

Στο ios έκανες ότι έκανες με τον τρόπο το δικό τους.

To iOS έκανε τα πράγματα με τον τρόπο που με βόλευε. Λάθος οπτική.

Το βλέπεις το οξύμωρο?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, σόρρυ αλλά δεν έχω διαβάσει 20 σελίδες πίσω, ερώτηση.

ΤΙ θες να κάνεις και θες ρε μλκ 50€ στο android?

Γιατί εγώ πιο πολλά είχα πληρώσει στο μήλο παρά όταν γύρισα στον android.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, σόρρυ αλλά δεν έχω διαβάσει 20 σελίδες πίσω, ερώτηση.

ΤΙ θες να κάνεις και θες ρε μλκ 50€ στο android?

Γιατί εγώ πιο πολλά είχα πληρώσει στο μήλο παρά όταν γύρισα στον android.

Ποια είναι τα apps που πρέπει να αγοράσεις και σου έχουν κοστίσει ένα σωρό λεφτά;

Επειδή δεν το παρακολουθήσατε...

Δεν είπα εγώ ότι θέλω 50€.

Ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] το είπε, αναφέροντας ότι κι με αυτά, έρχεται φθηνότερα από τα €700+ του iPhone. Σωστό.

Εγώ είπα, ότι το έχω μια εβδομάδα και κάποια βασικά κι απαραίτητα πράγματα που θέλω να κάνω, τα οποία στο iOS ήταν default, εδώ πρέπει να τα πληρώσω και δεν είμαι και σίγουρος ότι θα πάρω αυτό που θέλω. Στην περίπτωση της μουσικής, είμαι σίγουρος ότι δεν, δε μπορώ να πω με σιγουριά για το profile. Αυτά για τώρα.

Ειπώθηκε και για music player, o n7, αλλά δεν έχω δοκιμάσει τον default οπότε δε μπορώ να έχω άποψη.

Επίσης, παλαιότερα είχα ζητήσει κάποια εφαρμογή για φίλη, που είχα στο iPhone και τη χρειαζόταν σε S2, και η απάντηση που πήρα ήταν "τα βρίσκεις στο internet αυτά". Δεν το συνέχισα. Προφανώς κάποιοι δεν έχουν την αίσθηση του offline... Έτσι για την ιστορία η κοπέλα θα πήγαινε Κίνα, όπου δε γνώριζε αν θα είχε Wifi και σίγουρα δε θα πλήρωνε περιαγωγή για 3G...

Τι άλλο θα χρειαστώ/προκύψει δε γνωρίζω με μια εβδομάδα χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,

Για αρχή είναι άκυρο να κάνουμε factor in τιμές κινητού με και καλά apps που θες να αγοράσεις.

Μετά, το player το μαμά δεν σου κάνει?

Για την μουσική που λες τι εννοείς? Είχα δει κατι για λιστες απο itunes, και γενικά η απάντηση που δίνω πάντα είναι 1, spotify, αλλά αν θες πες ή δώσε λίνκ σε ποστ.

Τώρα για παλιότερα άστο :p

Εγώ γενικά είναι 2-3 εφαρμογές που εδώ και 2,5 χρόνια με ανδροιντ είχα ψάξει και δεν έχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Για την μουσική που λες τι εννοείς? Είχα δει κατι για λιστες απο itunes, και γενικά η απάντηση που δίνω πάντα είναι 1, spotify, αλλά αν θες πες ή δώσε λίνκ σε ποστ.

Minions_Accueil.jpg

Απορία νο2 (τις αριθμώ γιατί θα έχω πολλές :p)

Πως μεταφέρω κάποια playlists από το iTunes στο τηλέφωνο;

Δοκίμασα τα Synctunes & iSync αλλά δε μου κάνουν. Το βασικότερο είναι πως δεν κάνουν σωστό sync, ουσιαστικά αντιγράφουν. Δεύτερον γίνεται μέσω Wifi, όπου θα πάρει ώρες. Τρίτο και σημαντικότερο, δεν κάνουν convert τα τραγούδια σε μικρότερο bitrate, οπότε για να βάλω τα playlists που είχα πάντα μαζί μου, θέλω ~15GB, ενώ στο iPhone, επειδή τα κάνει convert στα 128kbps, έπιαναν μόλις 6GB.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται να αγοράσεις στο android και κοστίζει αρκετά είναι ένα offline GPS navigation Πρόγραμμα... Όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν δωρεάν ή είναι κάτω του ευρώ... Δεν ξέρω αν στο iPhone διατίθεται δωρεάν αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Για το Playlists λογικά πρέπει να βρεις κάποια εφαρμογή και για pc και για Android.

Πχ Winamp

Γενικά η ιδέα του όλα πέριστρεφοντε και όλα συνηπαρχουν που λειτουργεί στην Apple δεν παίζει πουθενά. Η Apple TV παίζει με το ios και με το Mac OS απλά τέλεια.

Το Android θέλεις να το δουλέψεις με Windows κ γενικά είναι ποιο ανοιχτό. Ναι δε θα μεταφερθεί από iphone τόσο εύκολα γιατί έχεις μάθει κάποια πράγματα που μάλλον δε θα τα βρεις. θα πρέπει να προσαρμοστεις και εδώ όπως προσαρμόστηκες στο iphone όταν δεν έκανε κάποια βασικά πράγματα που είχαν τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Τα "τόσα πολλά" είναι ~50€ που ανέφερα.

Το οξύμωρο το βλέπεις, έτσι...;

Κοίταξε το ότι έδωσα τόσα δεν σημαίνει ότι ο καθένας τα δίνει ούτε ότι χρειάζεται να τα δώσει. Άσε που εγώ αυτά τα έδωσα σε βάθος 2 ετών. Οπότε θα μπορούσα και με 5 ευρώ να κάνω την δουλειά μου. Και είπα κιόλας 42 δολάρια, δηλαδή γύρω στα 33 ευρώ, τα 2/3 των 50 ευρώ. Σημασία έχει ότι εγώ τα έδωσα επειδή τα γούσταρα. Με το καλημέρα σας και ζητώντας αυτά τα πράγματα που αναφέρεις ότι σου "λείπουν" δεν νομίζω να φτάνεις ούτε κατά διάνοια τα 50 ευρώ. Αλλά και πάλι τα λεφτά που γλίτωσες από την αγορά ενός iphone δείχνει το οξύμωρο.

Το έγραψα, μάλλον δεν το διάβασες. Ήδη έχω αναφέρει ποιές εφαρμογές μου λείπουν και πόσο κάνουν όπως επίσης κι ότι στο iTunes δεν είχα δώσει ούτε cent.

Σε αυτό έχεις δίκιο μου ξέφυγαν αυτά που ζητούσες και όντως δεν τα διάβασα

To iOS έκανε τα πράγματα με τον τρόπο που με βόλευε. Λάθος οπτική.

Η διαφορά είναι ότι δε χρειάστηκε να ψάξω, ότι χρειαζόμουν το είχε ήδη μέσα ή το έκανε από μόνο του.

Αδυνατώ να το πιστέψω αυτό. Δηλαδή δεν προσαρμόστηκες εσύ σε αυτό αλλά εκείνο σε εσένα; Πρώτα από όλα απλά δεν γίνεται μόνος σου χωρίς να υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να ξεκίνησες με το Itunes.Τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται παράλογο.Κάτι που στο επιβάλει η ίδια η εταιρεία είτε το θέλεις είτε όχι.Ακόμα και το ringtone για να το αλλάξεις θέλει, ή τουλάχιστον ήθελε, γνώσεις πυρηνικής φυσικής για να το κάνεις στο iphone.

Επίσης αδυνατώ να πιστέψω ότι ένα ανοιχτό οικοσύστημα με ιδιοκτήτρια μια εταιρεία που είναι πιο πολύτιμη από την apple και ειδικεύεται στο software αποκλειστικά, με μια ολόκληρη τεράστια κοινότητα να ασχολείται και με ένα κινητό που πηγάζει από την μεγαλύτερη ομάδα σε custom ρομ να μην μπορεί να εξυπηρετήσει τα θέλω σου και να σε ικανοποιήσει όσο το προηγούμενο σου κινητό.

Κι επειδή ρωτάτε συνέχεια, ζήτησα δύο απλά πράγματα:

1. Να κάνω sync κάποια playlists που έχω στο pc μου, και κατά το sync να κάνει recode σε λιγότερα bitrate γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχω στο κινητό 320kbps. Δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Μία που βρήκα, όχι δωρεάν, κάνει μόνο το sync.

2. Να ρυθμίσω το κινητό ώστε να είναι στο αθόρυβο/δόνηση, αλλά όταν έχω ακουστικά απάνω, να ακούγεται το ringtone στα ακουστικά και μόνο. ΙΣΩΣ μου κάνει τη δουλειά μου μία εφαρμογή, επίσης όχι δωρεάν.

Αυτά είναι τα βασικά μέσα σε 1 εβδομάδα που έχω το κινητό. Θα προκύψουν κι άλλα.

Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με έχουν προβληματίσει αυτά που ζητάς είναι η αλήθεια. Από όσο θυμάμαι στην cm υπάρχει αυτή η επιλογή. Απλά τώρα δεν μπορώ να τσεκάρω γιατί δεν την έχω πια. Αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση έπεσα σε αυτό! Που ακόμα και αθόρυβο ή δόνηση να μην το έχεις ακούγεται από τα ακουστικά.Φαντάζομαι υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

Τώρα όσον αφορά το πρώτο υπάρχουν άπειροι τρόποι,ήδη μου έρχονται 2 στο μυαλό μου το doubletwist είναι το ένα, αλλά νομίζω ο πιο αποτελεσματικός είναι το google play store!! Ανεβάζεις εκεί τα τραγούδια σου. κατεβάζεις και προγραμματάκι που κάνει και Manage από itunes και τα κάνει όλα αυτόματα για σένα!! Τα παίρνει από το itunes και καινούρια να βάζεις στο itunes τα αναγνωρίζει και τα περνάει. Η απόλυτη ευκολία που τα κάνει όλα για σένα χωρίς να σε ξεβολέψει και να σου επιβάλει πράγματα συνεχίζοντας να χρησιμοποιείς το Itunes σου εσύ.Το οποίο το ανέφερε και ο @deninho προηγουμένως.Απλά κατεβάζεις το Music Manager στον υπολογιστή σου και το play music στο κινητό σου.Εδώ μπαίνεις για όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Thanx για το SoundAbout, θα το βάλω και θα σου πω. Πάντως ούτε στο forum το ΟΡΟ το αναφέρει κανείς.

Τώρα όσον αφορά το πρώτο υπάρχουν άπειροι τρόποι,ήδη μου έρχονται 2 στο μυαλό μου το doubletwist είναι το ένα, αλλά νομίζω ο πιο αποτελεσματικός είναι το google play store!! Ανεβάζεις εκεί τα τραγούδια σου. κατεβάζεις και προγραμματάκι που κάνει και Manage από itunes και τα κάνει όλα αυτόματα για σένα!! Τα παίρνει από το itunes και καινούρια να βάζεις στο itunes τα αναγνωρίζει και τα περνάει. Η απόλυτη ευκολία που τα κάνει όλα για σένα χωρίς να σε ξεβολέψει και να σου επιβάλει πράγματα συνεχίζοντας να χρησιμοποιείς το Itunes σου εσύ.Το οποίο το ανέφερε και ο @deninho προηγουμένως.Απλά κατεβάζεις το Music Manager στον υπολογιστή σου και το play music στο κινητό σου.Εδώ μπαίνεις για όλα αυτά.

Αυτό δεν το κατάλαβα... Πρέπει να έχω τη μουσική μου online κάπου; Αν ναι, δε με ενδιαφέρει σα λύση. Αναφέρομαι σε 10-15GB μουσικής που αλλάζω συχνά. Δεν το θεωρώ βολικό. Αν είναι κάτι άλλο, πες μου σε παρακαλώ το εννοείς. Επίσης, νομίζω ότι το να ανεβάσεις τη μουσική στη Google είναι επί πληρωμή, γιατί όταν άνοιξα την εφαρμογή, έλεγε κάτι για 30 ημέρες trial.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω είναι η αλήθεια γιατί φοβάσαι το cloud και δεν το σκέφτεσαι σαν εναλλακτική ειδικά όταν μπορείς να τα έχεις όλα σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα χωρίς κόπο. Αναφέρει ότι είναι δωρεάν να ανεβάσεις μέχρι 20000 δικά σου τραγούδια.Από εκεί και πέρα αυτό το 30ήμερο είναι για δωρεάν streaming τραγουδιών χωρίς διαφημίσεις που δεν έχεις και θες να ακούσεις,δηλαδή κάτι σαν spotify.Τεσπα, δες και το doubletwist αν δεν το σκέφτεσαι το cloud.

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

εγώ το google play music το πρότεινα ως player τοπικών αρχείων. Προσωπικά χρησιμοποιώ το PowerAmp που το είχα τσιμπήσει σε προσφορά, αλλά μια περίοδο έδωσα την ευκαιρία στο google play music, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

το πρόβλημα με το cloud είναι το streaming. Αν είσαι μακριά από wifi δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάει αυτό;Αν ναι το play δεν το πρότεινα για streaming.

Το google play music αποθηκεύει τοπικά τα αρχεία οπότε τα έχεις διαθέσιμα όποτε θέλεις και αυτός είναι ο λόγος που το πρότεινα. Χωρίς καλώδια χωρίς να κάνεις τίποτα εκτός από 2 ρυθμίσεις έχεις ξεμπερδέψει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κόλπο να μην με προειδοποιεί για την αύξηση του ήχου στα ακουστικά;

εγώ το google play music το πρότεινα ως player τοπικών αρχείων. Προσωπικά χρησιμοποιώ το PowerAmp που το είχα τσιμπήσει σε προσφορά, αλλά μια περίοδο έδωσα την ευκαιρία στο google play music, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

το πρόβλημα με το cloud είναι το streaming. Αν είσαι μακριά από wifi δε συμφέρει.

Έχει αξιόλογες διαφορές;

Δεν είναι πολλά τα 3€ που γυρεύει αν πχ έχει καλλίτερο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κόλπο να μην με προειδοποιεί για την αύξηση του ήχου στα ακουστικά;

Δοκίμασε αυτό μήπως σου κάνει. Εγώ το είχα κάνει με κάτι από το xposed στο SIII αν θυμάμαι καλά. Στο OPO δεν το πείραξα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω είναι η αλήθεια γιατί φοβάσαι το cloud και δεν το σκέφτεσαι σαν εναλλακτική ειδικά όταν μπορείς να τα έχεις όλα σε όλες τις συσκευές ταυτόχρονα χωρίς κόπο. Αναφέρει ότι είναι δωρεάν να ανεβάσεις μέχρι 20000 δικά σου τραγούδια.Από εκεί και πέρα αυτό το 30ήμερο είναι για δωρεάν streaming τραγουδιών χωρίς διαφημίσεις που δεν έχεις και θες να ακούσεις,δηλαδή κάτι σαν spotify.Τεσπα, δες και το doubletwist αν δεν το σκέφτεσαι το cloud.

Δε φοβάμαι το cloud, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι με βολεύει κιόλας.

Διαδικασία:

1. Κατεβάζω κάποια καινούρια τραγούδια.

2. Περνάω tags/εξώφυλλα/info που λείπουν

3. Συγχρονίζω το κινητό μου με τα Recently Added. Είναι δυναμική λίστα στο iTunes που μου φέρνει ότι μπήκε στο Library τον τελευταίο μήνα.

4. Τα ακούω στο λεωφορείο πήγαινε/έλα στη δουλειά και τα βαθμολογώ.

5. Όταν δεν έχω κάτι καινούριο, συγχρονίζω τα Favorites που είναι επίσης δυναμική λίστα με όσα έχουν 3 αστέρια και πάνω. Έτσι έχω συνεχώς αλλαγές και δυναμικές λίστες στο κινητό να ακούω.

- κατά τους συγχρονισμούς, επειδή ότι έχω είναι 320kbps, τα έκανε αυτόματα το iTunes resample στα 128, γιατί στο λεωφορείο δεν καίγομαι και για την καλύτερη ποιότητα, αλλά και δεν είχα χώρο για να βάλω στα 320. Η λίστα Favorites είναι περίπου 1500 τραγούδια κι ανανεώνεται συνεχώς.

Προς το παρόν βρήκα το iSync, που λειτουργεί με usb & wifi, αλλά δεν κάνει το resample για αυτό και δεν το έχω αγοράσει ακόμα.

Πες μου λοιπόν, βήμα βήμα, τι πρέπει να κάνω για να συνεχίσω να το κάνω αυτό και με ποιό τρόπο θα με βόλευε το Cloud/PlayMusic

Link to comment
Share on other sites

Έχει αξιόλογες διαφορές;

Δεν είναι πολλά τα 3€ που γυρεύει αν πχ έχει καλλίτερο ήχο.

Ταχύτατο media scan, βολικό -για εμένα- ui, 10 band EQ, ξεχωριστές ρυθμίσεις για μπάσο και πρίμα. Αν θες, κατέβασε το trial να δεις αν σου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.