Jump to content



Ποια να παρω??


krisiun82

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

DFI for ever! η πρωτη μου ηταν η ΑΚ75-ec και εχει εναν duron 850@1000 με 133fsb την εχω 3 χρονια αθανατη.

και η δευτερη DFI Lanparty NF2 Ultra B την εχω κανα μηνα, αλλα δεν την εχω ευχαριστηθει γιατι εκανα μ@λ@κι@ με BETA BIOS και περιμενα 15μερες να παω χανια να κανω hotflash:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Χθες, στις 23:26]

Abit NF7-S rev 2.0

ή για λίγο χαμηλότερη τιμή την Gigabyte GA-7N400L1.

Εγγυημένες λύσεις.

Τις έχω και τις 2 ( και έχω δώσει πάνω από 8 μητρικές [ από την κάθε μια [ )

/evil inside :devil:

Όπως με τις οθόνες;

’σε βρε αγάπη μου να πάρει και κανένα PC άλλος και δεν βρίσκουμε NF7-S, έπεσε έλλειψη...

Αυτές οι δύο που συγκρίνεις δεν έχουν καν μέτρο σύγκρισης μεταξύ τους. Η μία είναι καθαρά για overclockers και η άλλη για απλή σταθερότητα με λίγα features και χαμηλή τιμή. Ως προς τι τις συγκρίνεις, στο ότι απλά φορούν πανομοιότυπο Northbridge;

Και για άτομο που δεν θα ασχοληθεί πολύ ( και μόνο ) με το oveclocking, είμαι 100% κατά της DFI.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα αγοραστηκε μιαΑbit NF7 rev2.0 με 86Ε τελικη απο Ram-shop μιας και η αυτη με το ΚΤ600 δεν την βρηκα πουθενα ετοιμοπαραδωτη..

Εδω μια παρατηρηση ..Η αβιτ ηραν πολυ φτωχη σε καλουδια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

Για δωστε τα φωτα σας και σε εμε τον ασχετο..Τι διαφορα εχουν αυτα τα hacked bios???

Οταν βαλεις tictac BIOS στην NF7-S, αυτη αυτοματως γινεται DFI Lanparty ... :D:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [13-04-2004 15:07]

Lower latency επείδη το Nforce ήταν σχεδιασμένο να δουλεύει Dual Channel.

Τώρα, 5-10% δεν είναι σε καμία περίπτωση, το πολύ 0-3% και σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Πχ λίγοι πόντοι στο 3dMark, 1sec στο SuperPi κτλ. Πράγμα το οποιό τα 5-10MHz μεγαλύτερο FSB όχι μόνο το εξισσοροπούν αλλά μάλλον το ξεπερνούν τις περισσότερες φορές.

Συμφωνώ και εγώ, γιατί το είχα δοκιμάσει και η διαφορά σε επί τοις % ποσοστό ήταν πάρα πολύ μικρή (και... πρακτικά 0 .. ) και σίγουρα αντισταθμίζεται από λίγο μεγαλύτερο fsb.

Eπιμένω επίσης ότι το kt600 για κάποιον που δεν έχει σκοπό τα πολύ μεγάλα fsb (και μόνο!), είναι καλύτερο σαν αγορά - δεν νομίζω να είμαι κολλημένος, έχω δουλέψει και με nforce2- μόνο σε αυτό το σημείο βλέπω να υπερτερεί το nforce (και συγκεκριμένες μητρικές βέβαια... και αν "σου κάτσει".. )

έχει παρεξηγηθεί το kt600, και υπεύθυνοι είναι και κάποιοι πωλητές (κεντρικών καταστημάτων) που σου λένε "τι να το κάνεις το via? πάρε nforce που είναι πολύ πιο γρήγορο και έχει και dual-channel... σκάστα και για dualchannel memory kit.."

"Βlind test" τους χρειάζεται...

Και θα το ξαναπώ .... πρακτικά, φαίνεται το kt600 πιο γρήγορο, έχει φοβερή "αμμεσότητα" και "σιγουριά", πρέπει να το δουλέψετε για να καταλάβετε...

Sorry για το ολίγον "off topic", ο φίλος πήρε ήδη μητρική, αλλά μιας και ο λόγος για αγορά μητρικής και dual channel...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαιναμε για ΚΤ600 αλλα δεν υπηρχε ετοιμοπαραδωτη (στην καλυτερη απο mgmanager με μια μερα καθυστερηση) και ο φιλος ειχε ηδη το pc εκτος λειτουργιας οποτε καταληξαμε στην ετοιμοπαραδωτη ΝF7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.