Jump to content



Linksys EG008W problem HELP


BloodMage

Recommended Posts

καλησπέρα

λοιπον εχω το Linksys EG008W Gigabit switch με 8 Ports. Πρόσφατα έκανα την αναβάθμιση από ένα LVL1 10/100 switch

ο λόγος? για να βλέπω ταινίες 1080 και να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα στα c/p. το θέμα είναι ότι τρώει τρελά κολλήματα (και τα τρία PC της υπογραφής μου είναι στο switch)

το περίεργο δε είναι ότι όταν κάνω copy αρχεία τα κάνει μια χαρά!! 85-75 Mbps ενω με το LVL1 10/100 ειχα 11Mbps. πράγμα που λογικά σημαίνει ότι το δίκτυο είναι κομπλέ

τι μπορεί να φταίει ρε παίδες? δεν μπορώ να καταλάβω

έχω αλλάξει καλώδια και δεν έγινε τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 100άρι δίκτυο είναι αρκετό για 1080p ταινία. Πέραν αυτού θυμάμαι ότι είχα κακή εμπειρία από 1000άρια linksys switches (κολάγανε), ενώ με τα 3com δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι το switch δλδ?

το θεμα ειναι οτι θελω να μεταφερω και μεγαλα αρχεια γιαυτο πηγα σε 1000ρι

τεσπα θα δοκιμασω μια με το 100ρι το LVL1 να δω αν κολαει

EDIT: εβαλα το LVL1 10/100 και σε 720 δεν κολαει σε μερικα 1080 παλι δεν κολαει στα περισσοτερα ομος κολαει π.χ. στο Inception@1080 κολαει πολυ!!

ενω με το Linksys 10/100/1000 κολαει ακομα και στα 720

δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα!!!! αν ειναι τελικα το switch παιρνω ενα αλλο και να παει να γ@μ**ει....πως θα ειμαι συγουρος οτι ειναι το switch για να μην δωσω τσαμπα 50Ε?οεο?

η βλακεια ειναι οτι δεν εχει και κανας γνωστος μου να παρω να δοκιμασω :(

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις τις ταινίες μέσω cifs/smb και έχεις όπως λες σταθερά ~80Mbps, τότε πολύ πιθανό να μην φταίει το switch... Αν υποστηρίζει snmp τότε κατέβασε το AdvanceRM και παρακολούθησε το traffic του switch σου αν κρατάει σταθερή την ταχύτητά του μεταφέροντας ένα αρχείο ~10GB πχ και βλέποντας μια ταινία, αν κάνει βυθίσματα τότε σίγουρα έχεις κάποιο πρόβλημα στο δίκτυο, όχι απαραίτητα στα switch βεβαία... Γενικά θέλει ψάξιμο και δεν μπορείς με σιγουριά να δώσεις απάντηση τι πάει στραβά σε ένα δίκτυο ακόμα και με δυο υπολογιστές...

Γενικά,

- δες αν έχεις ενεργοποιήσει jumbo frames και αν ναι απενεργοποίησέ τα

- αν το switch έχει auto-sense ports και μπορείς να το απενεργοποιήσεις κάν' το

- αν οι ethernet nics που έχεις στα pc σου είναι gigabit, τότε από τα properties τους, δηλωσέ τες απ' ευθείας 1000 και full duplex

- αν το switch σου δεν υποστηρίζει snmp τότε αν κάποια nic το υποστηρίζει εγκατέστησε το AdvancedRM στο pc αυτό και κάνε διαγνωστικά copy/paste μεγάλων αρχείων εκεί...

- Αν θες να εξομοιώσεις χαμηλό bitrate στο δίκτυο σου, τότε χρησιμοποίησε κάποιο file copy manager που να υποστηρίζει speed limit, όπως πχ το total copy ή κάποιο παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

@Jaco τι εννοεις οταν λες αν βλεπω ταινιες μεσω cifs/smb?

εχω σταθερα ~80Mbps μονο οταν κανω copy αρχεια!! οταν βλεπω ταινιες δεν εχω ουτε 10 ολα αυτα συμφωνα με το Bandwidth Meter Pro (δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο)

- το jumbo frames ειναι κλειστο

- πως βλεπω αν εχει auto-sense και πως το απενεργοποιω?

- ειναι gigabit και εκανα τη ρυθμιση που ειπες αλλα δεν αλλαξε κατι

- το snmp μαλλον δεν το εχω ουτε στις καρτες ουτε στο switch(τι ειναι το snmp και σε τι χρησιμευει?).κατεβασα το AdvancedRM και δεν μπορεσε να συνδεθει σε καμια IP

- αυτο δεν με νιαζει και πολυ γιατι η θα βλεπω ταινιες η θα μεταφερω αρχεια ποτε και τα δυο μαζι

καμια αλλη ιδεα?

λεω μια να δοκιμασω και με αλλο gigabit switch μιας που προσφερθικε ο trendy να μου δανεισει και τον ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόσταση που επηρεάζει την ταχύτητα. Μόνο αν έχουν κοπεί κάποια καλωδιάκια εσωτερικά μπορεί να έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις να μου τα φέρεις να τα ελέγξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάγε του αίματος, μπορείς να περιγράψεις λίγο το setup σου...?

Από που πας να τραβήξεις τι ταινίες...?

από υπολογιστή ή κάποιο nas...?

τι λειτουργικό έχουν υπολογιστές...?

τι αρχεία είναι οι ταινίες...?

οι ίδιες ταινίες έπαιζαν πριν...?

όταν τις έχεις τοπικά στον δίσκο, παίζουν χωρίς σπασίματα...?

Δοκίμασες να κάνεις streaming την ίδια ταινία με άλλο συνδυασμό υπολογιστών, δηλαδή να είναι άλλος ο server και ο server να είναι πχ client, κτλ...

Με τι player και τι codecs δοκίμασες να δεις τις ταινίες...?

Δοκίμασες με vlc ή Media Player Classic (όχι τον mp των windows)...

Κατέβασε μια distro από livecd ενός linux (γι' αυτή την δουλειά σου προτείνω το mint) και δοκίμασε να κάνεις streaming από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

@ Jaco τα τρια πισι της υπογραφης μου ειναι σθνδεδεμενα στο Linksys gigabit switch στο οποιο δινει και ιντερνετ ενα Zyxel

τις ταινιες τις βλέπω στο πρωτο πισι το οποιο τραβαει ειτε απο το δευτερο ειτε απο το τριτο πισι...nas δεν θπαρχει

και τα τρια πισι εχουν win7 ultimate 64bit

οι ταινιες ειναι mkv και m2ts σε 1080 και σε 720

ναι οι ιδιες ταινιες επαιζαν παλιοτερα ουτε καν με gigabit switch αλλα με ενα της πλακας LVL1 10/100 των 10 ευρω

ναι ολες οι ταινιες παιζουν κομπλε στον τοπικο δισκο

εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους client server και παντα κολαει.....εχω αφισει πανω στο switch μονο τα πρωτα δυο πισι (της υπογραφης μου) και εχω κανει σθνδιασμους και με τις δυο θυρες δικτυου (τα πρςωτα δυο πισι της υπογραφης μου εχουν dual gigabit ethernet)....σε ολες τις περιπτωσεις κολαει

τις ταινιες τις παιζω με το MPC Home Cinema (64bit) + K-lite παλι 64bit

με linux δεν την παλευω......(μ@λ@^^@ μου το ξερω) αλλα γιατι ρε γ@μ*τ* να μην παιζει σε win.......παλιοτερα πως επαιζα με το 10/100

@trendy σημερα πηρα καλωδια cat6 equip.παλι κολαει......λογικα δεν ειναι καλωδιακο το θεμα

να δεις που θα ειναι καμια ρυθμιση η κατι θα παιζει με τα win και με παιδευει εδω και ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

αρνειται να τρεξει.......

ανοιγω port κανονικα...μετα βαζω την ip του αλλου pc για να κανει το τεστ και μου λεει "unreachable network"

ενω αν κανω πινγκ απο ντος κανει κανονικα και χωρις καθιστερισεις

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα πορτες

επισις δοκιμασα και με κλειστο τοιχο....αλλα τπτ!!

δεν μπωρω να βγαλω ακρη με εχει καραφλιασει πραγματικα!!!

προχθες δουλευε κανονικοτατα χωρις να εχω πιραξει κατι εβλεπα ταινια 1080 με ~40ΜΒ/ς

μετα ξαφνικα (παλιι χωρις να πειραξω κατι) αρχισε παλι τα κολιματα και επεσε στα 8-10ΜΒ/ς

πλεον επαψα να ασχολουμαι...μη σας πριζω και εσας.....ααααν σας ερθει καμια φλασια με καμια ρυθμισι καντε ενα ποστ

ευχαριστω trendy και Jaco που ασχολιθικατε με το προβλιμα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.