Jump to content



ποιον ξενο κατασκευστη λαπτοπ να προτιμησω


martinyman

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σκέφτομαι τη αγορά ενός λαπτόπ έχω μια σχετική εμπειρία στα λαπτόπ

Όλοι που έχω ρωτήσει μου λένε μακριά από κατασκευαστή Έλληνα και να προτιμήσω ξένο ωραία αλλά ποιον πους ξένους θεωρείτε αντικειμενικά κάλους

Κατασκευαστές λαπτόπ

το βαλάντιο μου είναι μεταξύ 600 με 850 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Επειδη και εγω ψαχνω για φορητο (εως 500 ευρω για χρηση κυριως ιντερνετ, προβολη ταινειων) εχω καταληξει σε DELL- FUJITSU- LENOVO- TOSHIBA και ισως HEWLETT PACKARD

Σε αυτο που δεν εχω καταληξει και παρακαλω να βοηθησετε ειναι στον επεξεργαστη

AMD or INTEL?

Παντως βλεπω οτι οι φορητοι με AMD ειναι φθηνοτεροι!

Link to comment
Share on other sites

ελληνας υπαρχει.κατασκευαστης..νομιζω πχ turbo x

που απο προσωπικη εμπειρια ειναι αρκετα καλα

και για ολες της τσεπες...παντως νομιζω οτι και η ξενες εταιριες ( dell.hp)

φορητων συστηματων μαλλον στην κινα τα φτιαχνουν..οποτε....

Link to comment
Share on other sites

ελληνας υπαρχει.κατασκευαστης..νομιζω πχ turbo x

που απο προσωπικη εμπειρια ειναι αρκετα καλα

Κατασκευαστής σημαίνει ότι το φορητό κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στην Ελλάδα σε τοπικό εργοστάσιο, πράμα που από όσο ξέρω δεν παίζει.

Συναρμολογητής πάλι, δηλαδή πέρνω από έξω έτοιμα τα κομμάτια και φτιάχνω εδώ το φορητό build-to-order ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη μου κάνει ποιό σωστό... ;)

...... στην Acer το πας και ξεχνας να το παρεις.

Παρομοίως και με την Sony.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα οι καλυτερες εταιρειες ειναι οι:

Dell:παιρνεις τηλεφωνο και την επομενη μερα ερχεται ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ τεχνικος να το φτιαξει.

Toshiba:απο τις κορυφαιες αντιπροσωπειες στην Ελλαδα και πολυ καλα μηχανηματα.

Lenovo=ibm -->εγγυηση.

θα ελεγα πως και τα sony ειναι κορυφαια αλλα αν σου παθει κατι θα στο στειλουν εξωτερικο μιας και το service ειναι στο Βελγιο.

Acer:απο μακρια και αγαπημενοι!:magic:

Ηp:πλεον εχουν βελτιωθει αλλα βγαζουν προβληματακια γενικοτερα.το αρνητικο -οπως και στα acer-ενα μονο χρονο εγγυηση..

Link to comment
Share on other sites

Ελληνες κατασκευαστες δεν υφιστανται.... απο κορεα συνηθως τα φερνουν και τα "βαφτιζουν" δικά τους.

Απο κεί και πέρα, με τη σειρά μου έχω να προτείνω Dell ή Toshiba!

Acer δεν εχω... αγγίξει προσωπικά. Έχουν χαμηλές τιμές, αλλά έχω ακούσει διάφορα σχόλια (και καλά και μή) για την ποιότητα κατασκευής τους.

Sony: καλά και αυτά, αλλά λίγο "τσιμπημένα", λόγω ονόματος ίσως?

Link to comment
Share on other sites

ελληνας υπαρχει.κατασκευαστης..νομιζω πχ turbo x

που απο προσωπικη εμπειρια ειναι αρκετα καλα

και για ολες της τσεπες...παντως νομιζω οτι και η ξενες εταιριες ( dell.hp)

φορητων συστηματων μαλλον στην κινα τα φτιαχνουν..οποτε....

Αν προσέξεις καλά,θα δεις πως τα TurboX ειναι της Clevo (korean).

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις καλά,θα δεις πως τα TurboX ειναι της Clevo (korean).

ακριβως.Για αυτο ειναι και πιο φθηνα.

Ελληνες κατασκευαστες δεν υφιστανται.... απο κορεα συνηθως τα φερνουν και τα "βαφτιζουν" δικά τους.

Απο κεί και πέρα, με τη σειρά μου έχω να προτείνω Dell ή Toshiba!

Acer δεν εχω... αγγίξει προσωπικά. Έχουν χαμηλές τιμές, αλλά έχω ακούσει διάφορα σχόλια (και καλά και μή) για την ποιότητα κατασκευής τους.

Sony: καλά και αυτά, αλλά λίγο "τσιμπημένα", λόγω ονόματος ίσως?

Οτι εχουν καλη κατασκευη ειναι δεδομενο,αλλα σιγουρα ειναι τσιμπημενα λογω ονοματος.

αν θες να το παιξεις ''μουρι'' πληρωνεις!:p

Link to comment
Share on other sites

+1 για toshiba.

Το δικό μου έχει περάσει 1 χρόνο Εβρο, 2 χρόνια beach bar, 4 χρόνια φοιτητής, και το χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα για light surfing και:

το πήρα και μεταχειρίσμένο από ένα φίλο που πήρε VAIO των 3k ευρώ τότε. Του βγήκε off σε 2χρόνια. Ακόμα το μετανοιώνει. :p

Link to comment
Share on other sites

+1 για toshiba.

Το δικό μου έχει περάσει 1 χρόνο Εβρο, 2 χρόνια beach bar, 4 χρόνια φοιτητής, και το χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα για light surfing και:

το πήρα και μεταχειρίσμένο από ένα φίλο που πήρε VAIO των 3k ευρώ τότε. Του βγήκε off σε 2χρόνια. Ακόμα το μετανοιώνει. :p

ειναι να μην σου τυχει!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.