Jump to content



Windows 7 - not genuine


deninho

Recommended Posts

Έχω τα Windows 7 Professional, από το MSDN-AA. Ανοίγω σήμερα το πρωί τον υπολογιστή, και μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα [ότι κόλλησε μια διεργασία, και αν θέλω να στείλω περισσότερα στοιχεία στη MS]. Ούτε καν που πρόσεξα τι κόλλησε, πάτησα "στείλτα και παράτα μας" και συνέχιζα να χαζεύω [γενικώς]. Μετά από λίγο πάλι ένα ίδιο μήνυμα. "Ε, παράτα μας είπαμε. Όχι-ξου-φύγε-δε σε θέλω άλλο εδώ". Εκείνη την ώρα πρόσεξα ότι μου είχε σβήσει και tο Core Temp. Κάπου εκεί φεύγω για δουλειές

Γυρνάω τώρα το βράδυ, και βλέπω στην κάτω δεξιά γωνία να μου λέει Build τάδε, και not genuine. WTF?!?!?! αφού κωδικό έχω από το MSDNAA. Τέσπα, πάω στο System Properties, και μου παρουσιάζει την παρακάτω εικόνα:

mf2.png

πώ να ξανακάνω validation, μήπως ξέχασε κάτι, αλλά φρύδια:

gsz.png

Όσο κι αν ψάχνω για λύσεις, τίποτα δε βγαίνει. Δοκίμασα να κάνω validation Μέσω cmd, αλλά πάλι μου βγάζει ένα παρόμοιο μήνυμα. Δοκίμασα να επανεκκινήσω ένα service [software protection], αλλά μου λέει Error 5: Access is Denied

Γενικά, γνωρίζει κανείς λύση για αυτό το θέμα, και αν υπάρχει αξίζει να ασχοληθώ, ή να το πάω για format? [βαριέμαι την επανεγκατάσταση των προγραμμάτων :/]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα για format. Τελικά την λύση του image μέσω acronis δεν την χρησιμοποιεί κανείς? Μια φορά την μαθαίνεις.

Off Topic: Μήπως διέρρευσε στην MSoft το avatar σου και τα θεώρησαν μαϊμού?

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε παρόμοιο σύστημα που είχε κολλήσει το validation η μόνη λύση ήταν να αφιαιρέσω το wat

Ε, λίγο βλακεία να τα έχω αυθεντικά και να τα έχω κρακαρισμένα :p

Προσωπικά θα πήγαινα για format. Τελικά την λύση του image μέσω acronis δεν την χρησιμοποιεί κανείς? Μια φορά την μαθαίνεις.

Off Topic: Μήπως διέρρευσε στην MSoft το avatar σου και τα θεώρησαν μαϊμού?

Το Σ/Κ είχα ξεκινήσει να κάνω backup, με το ενσωματωμένο πρόγραμμα των 7. Απ'όταν το λύσω, κι έπειτα θα χρησιμοποιώ το Acronis [κάπου έχω και μια άδεια που μου είχαν κάνει δώρο]

Ιος πιθανόν

Έλεγξα και με το MS Security Essentials [το οποίο όμως, αν και ανανεώθηκε προχθές, αναφέρει ότι έχει να ανανεωθεί ~7 μέρες :wassat:] και με το Malwarebyte's Anti-Malware. Τώρα θα κατεβάσω και το avg να δω

Σαπόρτ από την Μάικροσοφτ ?

Last option, καθώς για κάποιο λόγο προτιμώ να παιδεύομαι έτσι, παρά να είμαι σε κάποιο τηλεφνικό κέντρο :p

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λίγο τα εξής σε elevated CMD:

  • slmgr -upk
  • slmgr -cpky
  • slmgr -rilc
  • slmgr -ipk Το PRODUCT KEY σου π.χ slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX
  • slmgr -ato

(στην κάθε εντολή αφού πατήσεις το enter, να περιμένεις λίγο πριν προχωρήσεις στην επόμενη, γιατί αργεί να βγάλει confirmation).

  • net start sppsvc <- πες μου τι σου βγάζει εδώ κανονικά πρέπει να ξεκινήσει την υπηρεσία Software Protection.

Κάνε επανεκκίνηση, και μετά πάνε Start - Search programs and files, γράψε slui 4 και πάτα Enter. Κάνε τηλεφωνική ενεργοποίηση.

Ενημέρωσέ με, αν δε δουλέψει να το κοιτάξουμε.

Last but no least: Δεν έχεις vistalizator εγκατεστημένο, right?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λίγο τα εξής σε elevated CMD:

Εννοείς "run as administrator"? If so:

  • slmgr -upk
  • slmgr -cpky
  • slmgr -rilc
  • slmgr -ipk Το PRODUCT KEY σου π.χ slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX
  • slmgr -ato

(στην κάθε εντολή αφού πατήσεις το enter, να περιμένεις λίγο πριν προχωρήσεις στην επόμενη, γιατί αργεί να βγάλει confirmation).

Βγάζει το εξής μήνυμα:

attachment.php?attachmentid=41941&stc=1&d=1291900738

  • net start sppsvc <- πες μου τι σου βγάζει εδώ κανονικά πρέπει να ξεκινήσει την υπηρεσία Software Protection.

C:\Windows\system32>net start sppsvc
The Software Protection service is starting.
The Software Protection service could not be started.

A system error has occurred.

System error 5 has occurred.

Access is denied.

Κάνε επανεκκίνηση, και μετά πάνε Start - Search programs and files, γράψε slui 4 και πάτα Enter. Κάνε τηλεφωνική ενεργοποίηση.

Το ίδιο με το δεύτερο μήνυμα παραπάνω

gsz.png

Ενημέρωσέ με, αν δε δουλέψει να το κοιτάξουμε.

Δε δούλεψε :p

Last but no least: Δεν έχεις vistalizator εγκατεστημένο, right?

Υποθέτω ότι αν είχα κάτι τέτοιο θα το ήξερα, οπότε μάλλον όχι

------------------------------

Δοκίμασα, να κάνω και ένα sfc /scannow, και μου έβγαλε το εξής:

Beginning system scan.  This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.
Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of th
em.
Details are included in the CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log. For example
C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log

δεν ξέρω αν έχει σχέση, απλώς είδα να το προτείνουν και στα φόρα της Μάικροσοφτ σε αντίστοιχο πρόβλημα, και το δοκίμασα.

post-4171-1416074761,6613_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό: Microsoft Genuine Advantage Diagnostic Tool, που ενδέχεται να βοηθήσει στο troubleshooting :)

Το έτρεξα, αλλά μόλις πάω να κάνω copy:

attachment.php?attachmentid=41943&stc=1&d=1291902827

--------------------------------------------------------------------------------

Windows Update Δεν μπορώ να κάνω [Error C0000022], ενώ δεν εξαφανίστηκε και το ιστορικό των ενημερώσεων, στο Update History...

Δεν κάνω άμεσα φορμάτ, γιατί αφενός [υπο]λειτουργούν τα παραθύρια προς το παρόν, αλλά κυρίως, γιατί θέλω να βρω τι έγινε και μου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

post-4171-1416074762,0515_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω PM.

EDIT: Λοιπόν. System Language Unsupported βλέπω. Παρόμοιες συμπεριφορές με validation εμφανίζονται όταν δεν συμβαδίζει η γλώσσα συστήματος με το locale που είναι δηλωμένο στην άδεια των Windows.

Για ρίξε μια ματιά πάλι για vistalizator ή κάνα άλλο παρόμοιο πρόγραμμα, να' μαστε σίγουροι.

EDIT2: Θα σου έλεγα να μου στείλεις event logs, αλλά μου είπες ότι ούτε αυτό ανοίγει. :/

Ανέβασέ μου κάπου αν θέλεις το C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω περάσει κάτι σχετικό με vistalizator. Τώρα είμαι σίγουρος :p

Το CBS log σε ραρ. Είναι ~8500 σειρές. Υποθέτω ότι εσύ θα ξέρεις τι ψάχνεις, ε; :p

Εδιτ: Τώρα μου ήρθε μια φλασιά, χαζεύοντας στο msdnaa account. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε πρόβλημα επειδή [ίσως] χρησιμοποίησα το κλειδί για τα ελληνικά win 7 64, στα αγγλικά win 7 64bit?

CBS.rar

Link to comment
Share on other sites

Εδιτ: Τώρα μου ήρθε μια φλασιά, χαζεύοντας στο msdnaa account. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε πρόβλημα επειδή [ίσως] χρησιμοποίησα το κλειδί για τα ελληνικά win 7 64, στα αγγλικά win 7 64bit?

Πεστο ντε. :p Αυτό φταίει.

Το 0x8004FE21 πάντα έχει να κάνει σχέση με τη γλώσσα των Windows. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείς EN W7 με άδεια Windows για Ελληνικά. Όταν μπήκε το WAT (Windows Activation Technologies update), το έλεγξε αυτό, το βρήκε λάθος και ως εκ τούτου θεώρησε ότι τα windows είναι non genuine.

Αν έχεις το κλειδί για την Αγγλική έκδοση τρέχεις τις ίδιες εντολές slmgr παραπάνω, και στην slmgr -ipk βάζεις το καινούριο κλειδί και είσαι έτοιμος. ;)

EDIT: Επίσης έλεγξα το CBS.log. Το μόνο που βρήκα είναι ότι σε κάποια φάση απέτυχαν να γίνουν upload κάποια reports (τα γνωστά που σε ρωτάει αν θέλεις να στείλεις στη Microsoft όταν κάτι πάει στραβά). Πέραν τούτου δεν είδα κάτι άλλο μεμπτό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το κλειδί για την αγγλική, αλλά όταν βάζω οποιαδήποτε εντολή slmgr στο cmd, μου πετάει πάλι το εξής σφάλμα:

41941d1291900738-windows-7-not-genuine-cmd_slmgr_error.png

ενώ στο slui μου πετάει πάλι σφάλμα:

gsz.png

Το θετικό, πάντως, είναι ότι βρήκαμε το τις πταίει που τα είδαν όλα τα Windows [δεν ήταν φρέσκια εγκατάσταση· 3 μηνών ήταν], και μπορώ να κάνω αμέριμνος format και reinstall :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε θέλω να σε στεναχωρήσω (:p), αλλά τα errors αυτά δεν προκαλούνται από το λάθος κλειδί. Το λάθος κλειδί θα σου βγάλει προβλήματα με το validation, όπως και σου έβγαλε, αλλά τα υπόλοιπα δεν έχουν σχέση με αυτό.

Θα μπορούσες να δημιουργήσεις ένα νέο user account να δεις αν απο' κει καλυτερεύει η κατάσταση, αν πάλι όχι, format FTW. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.