Jump to content



Περιεργο προβλημα με 8800GTX


qbiefox

Recommended Posts

Ο κολλητος μου ειχε ενα μηχανημα s775 (q6600 - p35 - 4gb ddr2) με μια Twintech 8800GTX. Ολα παιζαν τελεια. Σημερα αναβαθμισε σε Τhuban και συγκεκριμενα:

AMD Phenom II 1055T

Gigabyte MA790FXT-UD5P

4gb ddr3 1600 cl7 kingston

PSU thermaltake toughpower 600 watt

Δενουμε το μηχανημα, παμε να boot-αρουμε αλλα δεν... 1 long beep και 2 short. Με ενα google search βρηκαμε οτι αυτο αναφερεται σε προβλημα στην vga. Βγαζω λοιπον την GTX285 απο το δικο μου μηχανημα, την βαζω πανω... Ολα κομπλε. Παιζουν ολα τελεια. Επειδη λιγο δυσκολο να ψοφησε ετσι ξαφνικα η καρτα (που μεχρι πριν απο 1 ωρα επαιζε κανονικα), βαζω να την δοκιμασω στο δικο μου pc, amd platform και εγω (Asus Crosshair III - Athlon 2 quad - 4gb ddr3). Σε μενα λοιπον η καρτα παιζει κανονικοτατα!

Εχω δοκιμασει πολλα, μεχρι που τελειωσε η φαντασια μου. Εβαλα τον δικο μου cpu πανω, αλλαξα θεσεις στις ram, bios update, clear cmos, boot χωρις δισκους πανω και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα. Πραγματικα ομως ακρη δεν εβγαλα. Παντα το ιδιο : 1 long beep και 2 short...

Τα φωτα σας λοιπον. Για πειτε καμια ιδεα γιατι θα με τρελανει! :fist:

Link to comment
Share on other sites

Μα στο μηχανημα παιζει κανονικα η gtx285, που τραβαει το ιδιο ρευμα πανω κατω. Για ποιο λογο να φταιει το τροφοδοτικο? Το οτι βρωμαει οτι φταιει η μητρικη ειναι προφανες, το θεμα ειναι τι φταιει και σκαλωνει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βαλω και το δικο μου τροφοδοτικο στο μηχανημα, ενα Pc Power & Cooling Silencer 750 watt. Παλι τα ιδια... Οποτε μιλαμε για ασυμβατοτητα vga - mobo? wtf? εν ετει 2010?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βαλω και το δικο μου τροφοδοτικο στο μηχανημα, ενα Pc Power & Cooling Silencer 750 watt. Παλι τα ιδια... Οποτε μιλαμε για ασυμβατοτητα vga - mobo? wtf? εν ετει 2010?

η καρτα ειναι ομως του 06-07.. αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι ασυμβατοτητα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες κανενα αλλο slot? Kουμπωνει καλα να φανταστω η καρτα ε?

Ναι εχω δοκιμασει και το αλλο slot. Τα ιδια πραγματα... Μια χαρα κουμπωνει. Γενικα το εχω 3πλο-τσεκαρει το pc. Μονο με καμια τρελη εμπνευση θα βρεθει λυση. Οποτε πεταξτε ιδεες για δοκιμες :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου εφτασε εκει η δουλεια λοιπον κανε κ ενα flash του bios της καρτας με Gigabyte rom μπας κ νοιωσει οικια :hehe:

Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις κ τα υπολοιπα 3573543143 bios που υπαρχουν για 8800GTX αν αποτυχει αυτο που σου εδωσα πανω. Ετσι για να εχεις κ δουλεια να κανεις τωρα που ερχονται xmas :p

techPowerUp! :: Video Bios Collection

Link to comment
Share on other sites

Η 8800gtx δουλευει σιγουρα?Την δοκιμασες απο τοτε που την εβγαλες απο το μηχανημα?

ΑΚΥΡΟ!Ειδα οτι την δοκιμασες....Μητρικη 99,9%...Ασυμβατοτητα η οτιδηποτε αλλο...Πηγαινε την πισω κ παρε μια αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εφτασε εκει η δουλεια λοιπον κανε κ ενα flash του bios της καρτας με Gigabyte rom μπας κ νοιωσει οικια :hehe:

Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις κ τα υπολοιπα 3573543143 bios που υπαρχουν για 8800GTX αν αποτυχει αυτο που σου εδωσα πανω. Ετσι για να εχεις κ δουλεια να κανεις τωρα που ερχονται xmas :p

techPowerUp! :: Video Bios Collection

Να ρωτησω... παιζει να την παρω στο χερι ετσι? Αν δεν παιζει με το νεο bios, μπορω να την επαναφερω? Γενικα ποια ειναι η διαδικασια? Την βαζω σε pc σαν 2η καρτα και την φλασαρω? κανενα guide της προκοπης υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-GB%3Aofficial&q=vga+flashing+guide&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=]vga flashing guide - Αναζήτηση Google[/ame]

Ορεξη για διαβασμα να εχεις κ guide απειρα ;)

Δεν εχω κανει τα τελευταια χρονια οποτε δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

Στην Radeon 8500 νομιζω το ειχα κανει τελευταια φορα, χρειαζεσαι floppy ή Stick κ μια δευτερη καρτα για περιπτωση που αποτυχεις. Ολα πρεπει να γινουν στο δικο σου pc βεβαια που την αναβει. Aν μετα το flash δεν αναψει ουτε σε σενα απλα περνα το ξανα(δωσε display απο τη 2η καρτα) ή δοκιμασε καποιο αλλο. Πριν κανεις οτιδιποτε κρατα back up το εργοστασικο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι.... εβαλα το επισημο bios της gigabyte.... και τωρα μια παιζει, 10 δεν παιζει.... οτι να 'ναι κανει. Μπορει να την αλλαξω θυρα και να παιξει... να κλεισω το μηχανημα και μετα να μην ξανανοιξει. Τελειως απροβλεπτη συμπεριφορα. Καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να κλοκαρω και φαινεται να ξεσκαλωσε τελειως. Απο χτες το βραδυ δεν μου εχει ξανακανει το παραμικρο. Οποτε λεω αν δεν βγαλει καποιο θεμα να μην την πειραξω αλλο. Ευχαριστω ολους για την βοηθεια :magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.