Jump to content



Επιλογη 19αρας CRT


jax7480

Recommended Posts

Ενας πολυ καλος φιλος θελει να αγορασει μια καλη 19αρα CRT για το εαυτο του. Θα την χρησιμοποιησει παρα πολυ για επεξεργασια μακετων(με CorelDRAW! 11) οποτε και θελω καλη ευκρινεια και παρα πολυ καλες αναλυσεις.

Οι επιλογες που βρηκα στην αγορα ειναι οι εξης(οι λογικες σε τιμη λεμε παντα):

Samsung 959NF

LG F900P

NEC 912P+SB

Philips 109P40

Να αναφερω οτι πηγαινα για την P95F+B της Viewsonic η οποια ομως σταματησε να παραγεται λογω προβληματων στην γεωμετρια της.

Οποτε θα ηθελα απο εσας αν θελετε φυσικα:

1ον) να μου προτεινεται οτι αλλο καλο στις 19 ιντσες γνωριζετε

2ον) αν δεν γνωριζεται να ψηφισετε μια απο τις παραπανω ΕΦΟΣΟΝ ομως ειστε κατοχοι ή εστω εχετε δει τις συγκεκριμενες οθονες να δουλευουν απο κοντα σε καποιον φιλο ή γνωστο σας

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Την Philips την είδα στο carrefour αναμένη και με εντυπωσίασε, όσο για την Samsung την έχει ένας φίλος μου και έχω πάθει πλάκα, τέλεια χρώματα, ευκρίνεια, και απο αναλύσεις...... 1280@100hz .....φοβερή.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω δει τη Sony, την οποία αν τη βρεις (δεν ξέρω και τιμή τώρα) στην προτείνω ανεπιφύλακτα - για μένα (και όχι μόνο..) είναι τα κορυφαία Monitors... (γεωμετρία, ευκρίνεια, καθοδικός, ηλεκτρονικά κυκλώματα, ποιότητα κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 959 NF της Samsung στο μαγαζι μου και ειμαι υπερευχαριστημενος. Δεν ειναι και σε καμια καρτα της προκοπης για να διξει τα δοντια της η οθονη, με μια Kyro II της Hercules δουλευει και η οθονη δειχνει πεντακαθαρα. Για τη διαθεσημοτητα ομος μπωρει να ζωριστεις , γιατι ξερω πως δεν ερχονται πια τετοια μοντελα

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα αμα σου προτεινα καμια Eizo θα ξεφευγα πολυ στο οικονομικο θεμα??????

Ειδα μια 19αρα σε μαγαζι υπολογιστων διπλα σε αλλες 19αρες και μου φανηκε οτι ειχε την καλυτερη ευκρινεια.Ασε που εμπιστευομαι γενικοτερα και την κατασκευη μιας made in Japan Eizo-Nanao....................

Δυστυχως δεν θυμαμαι πιο μοντελο ητανε.Αμα ξαναπερασω απο κει θα γραψω το μοντελο και θα ξαναποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατ'αρχήν ότι δεν έχω δει την συγκεκριμένη Samsung παρά μόνο από τύχη να δουλεύει 2-3 φορές, οπότε άποψη επάνω της δεν έχω.

Από τις υπόλοιπες, σε άποψη απόδοσης / τιμής, την LG F900P σίγουρα θα την έβαζα πρώτη. Η Philips είναι υπερβολικά ακριβή για αυτό που πουλάει. Η NEC είναι και αυτή πολύ καλή αλλά προσωπικά θα προτιμούσα την LG από αυτή.

Αν θες να φύγουμε από την λίστα, σίγουρα oι Eizo είναι οι καλύτερες κατά πάρα πολύ από τους υπόλοιπους κατασκευαστές για γραφιστική/σχεδιαστική ή παρόμοια δουλειά, αλλά προετοιμάσου για σχεδόν διπλάσια τιμή. Επειδή δεν γνωρίζω την αντοχή της τσέπης σου, θα σου έλεγα αν θες να κοιτάξεις μήπως μπορείς να αγοράσεις μία Iiyama VM Pro 454 . Για τέτοια δουλειά αν την βρεις σε μία μέση τιμή είναι επιοικώς άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από isaios

Κi εγω ψηφιζω illyama 454pro.Ανωτερη και απο αρκετα ακριβοτερα monitors

Aρκετα ευχαριστημενος θα ελεγα....

Το μονο κακο της ειναι οτι εχει κ καλα 120hz ας πουμε στα 1280*960 αλλα ολα ειναι τοσο θολα που....Για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη ομως

Τη δουλευω 1152*864 @ 100mhz κ ειναι αψογη

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι η philips απο τις 4 που αναφερεσαι εχει την καλυτερη ευκρινεια.Εξαλου φορα σαφως τα καλυτερα ηλεκτρονικα απο τις αλλες.....Βεβαια ψωρις να ξερω για τι βαλαντιο προκειται θα ρποτεινα ανεπιφυλακτα και την P90f με τον flat tension mask που δεν μαστιζεται απο τις 2 γραμμες , και προσφερει παρα πολυ καλη ευκρινεια εαν οχι την κορυφαια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα θα πω οτι εχω την LG F900P εδω και κανα 8μηνο και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος επισης εχω δουλεψει και με την Samsung και εχει εκπληκτικα χρωματα.....αλλα προτιμω το FLATRON της LG ειναι πολυ ξεκουραστη οθονη και σηκωνει

1280χ1024 στα 85hz και εχει και πολυ ωραιο design και 4xusb hub.

Για την Nec δεν ξερω πολλα αλλα απο οσα εχω διαβασει δεν ειχε παρει καλες κρητικες....

Το αλλο που ηθελα να πω ειναι οτι τις συγκεκριμενες LG διναμε στο Bits&Bytes (24hours Lan Games) και σε μια ποσοτητα των 600-800 κομματιων ....ειχαν γυρισει ελαχιστες πισω... 4-5......και καμια τελιως off ..........οσο για την Philips θα προτιμουσα να δωσω κατι παραπανω και να παρω μια Sony ......

Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω οτι και οπως και στην P95F το ιδιο ισχυει και για την P90F. Την καταργησε ΚΑΙ αυτην η Viewsonic. Τουλαχιστον το "γνωστο" μαγαζι ετσι μου ειπε.

Απο εκει και περα κι εγω θα ελεγα να αγοραστει η LG F900P αν και νομιζω οτι η Liyama ειναι μεν καλυτερη αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι απλα ΔΙΠΛΑΣΙΑ.

Α, και Μορτις νομιζω οτι η LG βγαζει στα 1280χ1024 100Hz και οχι 85.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Απλα να αναφερω οτι και οπως και στην P95F το ιδιο ισχυει και για την P90F. Την καταργησε ΚΑΙ αυτην η Viewsonic. Τουλαχιστον το "γνωστο" μαγαζι ετσι μου ειπε.

Xm xm οκ , αυτο δεν το ηξερα εαν και μου φαινεται περιεργο...

QUOTE]Αρχική απάντηση από jax7480

Απο εκει και περα κι εγω θα ελεγα να αγοραστει η LG F900P αν και νομιζω οτι η Liyama ειναι μεν καλυτερη αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι απλα ΔΙΠΛΑΣΙΑ.

Α, και Μορτις νομιζω οτι η LG βγαζει στα 1280χ1024 100Hz και οχι 85.

Iyamma με τιποτα , καλες αγιες αλλα εγγυηση μηδεν ακομα θυμαμαι την ατακα του πωλητη , εαν ο καθοδικος εχει προβλημα θα τον φτιαξουν οι τεχνικοι μας.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 22:31]

Απο εκει και περα κι εγω θα ελεγα να αγοραστει η LG F900P αν και νομιζω οτι η Liyama ειναι μεν καλυτερη αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι απλα ΔΙΠΛΑΣΙΑ.

:wassat:

Ξεχνάς αυτό που είπα, LG F900P all the way.

Link to comment
Share on other sites

Η P95F δεν έρχεται πλέον δυστυχώς..Είχα πάρει τηλ. τον αντιπρόσωπο της Viewsonic (μου διαφεύγει η επωνυμία του τώρα) και μου είπε ότι δεν την εισάγουν πια..Τελικά κατέληξα στην Samsung 959NF απο την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.