Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Όμορφο περιτύλιγμα για να πεις ότι κάποιος έχει εκπαιδευτεί για να μην έχει ελεύθερη βούληση.

Χρειάζεσαι απαραιτήτως "teamplayers" και "ομαδικό πνεύμα" όταν θέλεις να στείλεις κόσμο στο Αφγανιστάν για να σκοτωθεί και δεν θέλεις να έχεις ερωτήσεις του τύπου "γιατί το κάνουμε αυτό κύριε λοχαγέ" και "πως ωφελείται η χώρα μου με το να σημαδέψω έναν Ιρακινό;".

Στους "εγωπαθείς και φιλοτομαριστές" να υποθέσω ότι συγκαταλέγονται αυτοί που θα βάλουν την κοινή λογική, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και την ελεύθερη βούληση πάνω από τις διαταγές τους, ε;

καλημέρα

δεν ήταν της πρόθεσής μου να χρησιμοποιήσω περιτύλιγμα μιας και προτιμώ πάντα να λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Ας ξεκαθαίσω λοιπόν ότι ο πόλεμος σαν ιδέα είναι παντελώς ανήθικος. Καμία δόξα, τίποτα λαμπρό. Αυτά σε επίπεδο ιδεών όμως. Η μητέρα φύση μας έχει επαληθεύσει πολλές φορές ότι αυτό που εμείς βλέπουμε, και κατηγοριοποιούμε ώς ανήθικο είναι ακόμα μια απο τις διεργασίες που έχει προικίσει τα πλάσματά της. Ολα. οι βιολόγοι το λένε αγώνα για την επικράτηση Βέβαια θα μου πέις πως ο άνθρωπος έχοντας το εργαλείο του λόγου θα έπρεπε να διαφέρει. Παρ ολα αυτά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τι συμβαίνει στην πράξη. Απο τη στιγμή που περπάτησε ο άνθρωπος στον πλανήτη, πολεμάει. Οσο δε και να φαίνεται παράξενο μέσω αυτών των πολέμων επικράτησε το πιο εξελιγμένο είδος και φτάσαμε στο σήμερα. Λες πως είναι ανήθικο να τρέχουμε στην άλλη άκρη του κόσμου για να πολεμήσουμε. Δεκτό. Ανήθικο όμως είναι να σε σκοτώνει ο ίδιος σου ο αδελφός για ένα στρέμμα παραπάνω ή για μια ίδεολογια ενός πολιτικού. Ομοίως ανήθικο είναι να σε σκοτώνει ο γείτονας στον ύπνο σου για να σου πάρει τα χρήματα. Ο κόσμος όπως τον ξέρουμε είναι ανήθικος. Και όλα αυτά τα θαυμαστά που βλέπουμε γυρω μας και βαφτίζουμε πολιτισμό, είναι το περιτύλιγμα ανηθικοτήτων που λέγονται πόλεμος, εισβολές, σταυροφορίες, αρπαγές και εκμετάλλευση. Απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Όντας λοιπόν μέρος τέτοιου κόσμου, μας αρέσει δε μας αρέσει, οφείλουμε να έχουμε κάτι για να μπορούμε να αμυνθούμε απέναντι σε αυτόν που επιβουλεύεται, και (συνήθως) δεν παίρνει απο λόγια και ηθική. Αυτός ο μηχανισμός είναι ο στρατός. Και σαν μηχανισμός είναι πανάρχαιος, και με πανομοιότυπη λειτουργία. Οι μέλισσες όταν εισβάλλουν σε άλλο μελίσσι για να υφαρπάξουν γύρη και μέλι, (ενέργεια η οποία -πρόσεξε- δεν γίνεται μόνο σε περιόδους ανεπάρκειας) δεν ρωτάνε γιατί. Εκτελούνε αυτόματα. Φυσικά και το να σημαδέψεις άνθρωπο θεωρείται ανήθικο, και προκαλέι αναστολές, και ο απλός άνρωπος θα πρέπει να βρίσκεται σε κάποια ψυχολογική κατάσταση ικανή να ξεπεράσει αυτές τις αναστολές (π.χ. αλλιώς θα αντιδράσεις αν σου πούνε ''σημάδεψε αυτόν'' χωρίς λόγο και αλλιώς αν αυτός ο κάποιος μόλις σε έχει σημαδέψει ήδη και σε έχει τραυματίσει). Ο στρατιώτης θα πρέπει να είναι ήδη έτοιμος για τέτοια ανηθικότητα, προκειμένου να είναι αποτελεσματικός. Άρα αυτό που εσύ βλέπεις ώς άβουλο άτομο, δεν είναι παρα μια πολύ μικρή οπτική μιας μεγαλύτερης είκόνας, στην οποία κατα βάση συμφωνούμε (στο θέμα της ανηθικότητας) αλλά με όλο αυτό το σεντόνι για το οποίο ζητώ συγνώμη, προσπάθησα να σου δείξω και ην πλευρά της αναγκαιότητας. Τέλος μια απορία απο εμενα:

Μετά απο τη φρίκη 2 παγκοσμίων πολέμων και τα 40 μύρια νεκρούς, που (του κιαρατά) εμπέδωσε σε όλο τον πλανήτη την ανηθικότητα και τη ματαιότητα του πολέμου, δικάστηκαν και καταδικάστηκαν μόνο οι αυτουργοί. Μπορεί καποιος να απαντήσει ΓΙΑΤΙ δεν δικάστηκαν αυτοί οι οποίοι φτιάξανε τότε, και φτιάχνουν πάλι όπλα ??

καλά χριστούγεννα σε όλους !

Link to comment
Share on other sites

Τούρκοι πράκτορες έκαιγαν ελληνικά δάση για αντίποινα - NEWS247

Γραφικοί, συνομωσιολόγοι.........ΟΥΣΤ...

μια ζωή κακοήθειες, φήμες, ψέυδη....α πα πα πα!

Αφού είπαμε για όλα φταίει ο Έλληνας και η τεμπελιά του...

Ε ρε πως βγαίνουν ένα ένα στη φόρα....βέβαια το γιατί δεν μπορεί κανείς να το γνωρίζει, αλλά να δω πότε θα σταματήσουν κάποιοι μασάνε την γνωστή καραμέλα....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

..........

Μετά απο τη φρίκη 2 παγκοσμίων πολέμων και τα 40 μύρια νεκρούς, που (του κιαρατά) εμπέδωσε σε όλο τον πλανήτη την ανηθικότητα και τη ματαιότητα του πολέμου, δικάστηκαν και καταδικάστηκαν μόνο οι αυτουργοί. Μπορεί καποιος να απαντήσει ΓΙΑΤΙ δεν δικάστηκαν αυτοί οι οποίοι φτιάξανε τότε, και φτιάχνουν πάλι όπλα ??

καλά χριστούγεννα σε όλους !

Απάντηση:

Λοιπόν. Πολλοί που γράφουν και γράφουν περί ανηθικότητας, περί άβουλων όντων κτλ...όταν αντιλαμβάνονται ότι δουλεύουν σε επιχειρήσεις οι οποίες τροφοδοτούν βιομηχανίες όπλων με εξαρτήματα, τσιπάκια κτλ κτλ κτλ....σταματάει η ιδεολογία τους...επειδή δεν μπορούν να μείνουν στον δρόμο...έχουν και παιδάκια να θρέψουν βλέπεις. Βέβαια μπορεί να μην τους απασχολήσει ποτέ. Αλλά κατα τα άλλα...Τάξης και ηθική και γιατί υπάρχει στρατός....Μάλλον η στολή είναι που κάνει την τραβά την βλακεία. Οι υπόλοιπες ενδυμασίες προάγουν την αγάπη και την ευημερία....

Πέτρο ο στρατός είναι στρατός. Δεν αποτελεί αξίωμα. Είναι όμως πραγματικότητα. Δεν έγινε από την ανάγκη για ηθική. Και δεν είναι δημιούργημα της εποχής της πληροφορίας στην οποία όλοι έχουμε και μια άποψη. Δεν ξέρω αν φτάσουμε ποτέ σαν άνθρωποι να καταργήσουμε στρατό και έχθρες. Μακάρι...

Μέχρι τότε όμως, ανήθικος δεν είναι μόνο ο στρατιώτης και ο λοχαγός. Είσαι και εσύ που έχεις την Α κατασκευής chip, και εσύ ο "επιστήμονας" που εργάζεσαι σε αυτήν την εταιρία και αυτός που εργάζεται στην ΕΑ games (ναι αυτός ο 20χρονος που το παίζει Hey! Peace man! και δεν γουστάρει στρατόκαβλους στο America, και εσύ που παίζεις MW3 και BF3, και ο σεναριογράφος που έγραψε το RAmbo, και ο Stallone που τον έπαιξε, και αυτοί που πήγαν στον κινηματογράφο να το δούνε, και αυτοί που νοίκιασαν σε VHS, και αυτοί που το κατέβασαν απο torrent (καλά είναι 2 φορές ανήθικοι! ). Και ο κινέζος που φτιάχνει να κακότεχνα στρατιωτάκια 1/72 και αυτός που τα αγοράζει, και ο μικροπωλητής από το χωριουδάκι της Ελλαδίτσας που θα πουλήσει ρεπλικα (ο Κρομ να την κάνει...) του Μ16 στα 6 ευρώ...και οι υπάλληλοι των πολεμικών μουσείων που συντηρούν ένα Tiger και 3 Einfield, και ο μικρός ο γιος μου που αντί να κρατάει λουλούδι στα 2 χρόνια του, φορούσε ένα πλαστικό μπωλάκι για κράνος και κυνηγούσε την αδερφή του με μια κρεμάστρα.

Αν είχαμε όλοι "ελεύθερη βούληση" όπως λες και δεν υπακούγαμε σε διαταγές, δεν θα δουλεύαμε. Θα είχαμε αυτοκτονήσει από τύψεις.

Τώρα αν πάμε την συζήτηση στο σημείο....Πως θα εξευγενίσουμε τον πόλεμο, αλλάζει το ευαγγέλιο...

Θα ρωτήσουμε τους Βρετανο-Γάλλους πως το είχαν καταφέρει κάποια στιγμή, θα πατήσουμε εκεί και θα το εξελίξουμε το θέμα...

Και τι θα γίνει τώρα; Θα κάνουν πως δε το άκουσαν οι δικοί μας;

......Ποιοι δικοί μας;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

......Ποιοι δικοί μας;

Πολύ καλή ερώτηση, με τους προδότες που έχουμε εκεί δε ξέρω ποιοι είναι οι δικοί μας. Απλά θεωρητικά δε πρέπει τουλάχιστον ο υπουργός εξωτερικών να πει/κάνει κάτι; Ή θα αρχίσουμε πάλι τα ευχαριστούμε τους αμερικάνους;

Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες δυστυχώς συμφωνώ μαζί σου. Δουλεύω σε εταιρεία που ο CEO της υποστήριζε ενεργά και χρηματικά τον George Bush, τι να πω; Ότι είμαι υπερήφανος που η εταιρεία από τη μία διαφεντεύει το ίσες ευκαιρίες, το όλοι είμαστε ίσοι και ότι κάνουμε καλό στον πλανήτη, αλλά πλήρωνε την καμπάνια του φονιά; Δεν είμαι και δε μπορώ/δε θέλω να το δω κι έτσι, μένω στην γωνία μου και δουλεύω σε αυτά που ξέρω να κάνω και που ξέρω ότι δεν επηρεάζουν κανέναν αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Τουρκικά πολεμικά πλοία άνοιξαν πυρ στην περιοχή ερευνών φυσικού αερίου της Κύπρου, υποστηρίζει ισραηλινή ιστοσελίδα Debka η οποία έχει καλή πληροφόρηση από τη Mossad.

Σύμφωνα με την Debka τα σκάφη του τουρκικού πολεμικού Ναυτικού, στις 21 Δεκεμβρίου, πλησίασαν στην περιοχή ερευνών «Αφροδίτη» και του Λεβιαθάν και άνοιξαν πυρ για εκφοβισμό. Σύμφωνα πάντα με τους ισραηλινούς για το θέμα δεν έγινε κάποια επίσημη αναφορά από το Ισραήλ και από την Κύπρο , όμως και οι δυο χώρες ενίσχυσαν την παρουσία τους στην περιοχή.

OnAlert.gr: Πυρ τουρκικών πλοίων εναντίον της Κυπριακής πλατφόρμας; Οι Ισραηλινοί μιλούν για μεγάλο γεγονός

Link to comment
Share on other sites

Τουρκικά πολεμικά πλοία άνοιξαν πυρ στην περιοχή ερευνών φυσικού αερίου της Κύπρου, υποστηρίζει ισραηλινή ιστοσελίδα Debka η οποία έχει καλή πληροφόρηση από τη Mossad.

Σύμφωνα με την Debka τα σκάφη του τουρκικού πολεμικού Ναυτικού, στις 21 Δεκεμβρίου, πλησίασαν στην περιοχή ερευνών «Αφροδίτη» και του Λεβιαθάν και άνοιξαν πυρ για εκφοβισμό. Σύμφωνα πάντα με τους ισραηλινούς για το θέμα δεν έγινε κάποια επίσημη αναφορά από το Ισραήλ και από την Κύπρο , όμως και οι δυο χώρες ενίσχυσαν την παρουσία τους στην περιοχή.

OnAlert.gr: Πυρ τουρκικών πλοίων εναντίον της Κυπριακής πλατφόρμας; Οι Ισραηλινοί μιλούν για μεγάλο γεγονός

και μαμώ τις μεταφράσεις η πηγή σου.....για πάμε στην πηγή τους....

DEBKAfile, Political Analysis, Espionage, Terrorism, Security

debkafile's military forces report that Wednesday, Dec. 21, Turkish warships began turning their guns on the strip dividing Israel's Leviathan gas field from Block 12 of Cyprus's Exclusive Economic Zone-EEZ, where a large gas field was recently discovered.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βρω εικόνες από ένα παλιό κόμικ της εκπαιδευτικής σειράς ''μια φορά και έναν καιρό ήταν....ο άνθρωπος.....''

και συγκεκριμένα εκείνο το επεισόδιο που συναγωνίζονταν οι πράσινοι τους κάκκινους και οι δύο τους, τους μπλε.

αυτόματα όπλα αυτοί?

μαχητικά εμείς.

μαχητικά αυτοί?

πυραύλους εμείς.

στο τέλος όλοι πάτησαν το κόκκινο κουμπάκι και γη καπούτ.

όσοι είχαν δει τη σειρά καταλαβαίνετε που το πάω ε?

και να φρεσκάρω το μνημονικό όσων δεν είχαν την τύχη να δουν τη φανταστική αυτή σειρά (γαλλική παραγωγή με αρκετές ανακρίβειες είναι η αλήθεια)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6nZUsy0NZ8c]Τίτλοι έναρξης -Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τούρκοι πράκτορες έκαιγαν ελληνικά δάση για αντίποινα - NEWS247

Γραφικοί, συνομωσιολόγοι.........ΟΥΣΤ...

μια ζωή κακοήθειες, φήμες, ψέυδη....α πα πα πα!

Αφού είπαμε για όλα φταίει ο Έλληνας και η τεμπελιά του...

Ε ρε πως βγαίνουν ένα ένα στη φόρα....βέβαια το γιατί δεν μπορεί κανείς να το γνωρίζει, αλλά να δω πότε θα σταματήσουν κάποιοι μασάνε την γνωστή καραμέλα....

Έκανα μια αναζήτηση για "mesut yilmaz greek forests" και πήρα 2 διαφορετικά αποτελέσματα, αυτό που έγραψες και το αντίθετο.

Yilmaz Denies Turkish Involvement in Greek Forest Fires « VOA Breaking News

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο που ακριβώς είναι;

- Στο ότι έχουν αρχίσει και βγαίνουν και λένε ότι δεν ήταν σκάνδαλο και όλα είχαν γίνει απλά επειδή κάποιος εφοπλιστής που διατηρούσε κανάλι ήθελε να δημιουργήσει θέμα για δικούς του λόγους;

- Στο ότι, αν είναι τελικά σκάνδαλο, βάζουν μέσα έναν μοναχό αφήνοντας έξω τους πολιτικούς;

- Στο ότι, αν είναι τελικώς σκάνδαλο, ο Πεταλωτής που είναι όλως τυχαίως υφυπουργός δικαιοσύνης είναι και μπλεγμένος στο θέμα του Βατοπεδίου;

- Στο ότι η σύλληψη έγινε όλως τυχαίως παραμονές Χριστουγέννων; Αποκλείεται κάποιος πολιτικάντης να βούτηξε λεφτά από την Εκκλησία μετά από αυτό το γεγονός; Τους έδειξε ότι δεν αστειεύεται.

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο που κάποιοι πήγαν και φωνάζανε υπέρ του Εφραίμ. Μου φαίνεται παράξενο το ότι ο κόσμος δεν τους έχει κολλήσει στον τοίχο παπάδες/πολιτικούς μέχρι να αποκαλυφθεί πλήρως αν ήταν σκάνδαλο ή αν ήταν απλά κουτόχορτο με το οποίο μας τάιζαν για χρόνια για γνωστός/άγνωστους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο που ακριβώς είναι;

- Στο ότι έχουν αρχίσει και βγαίνουν και λένε ότι δεν ήταν σκάνδαλο και όλα είχαν γίνει απλά επειδή κάποιος εφοπλιστής που διατηρούσε κανάλι ήθελε να δημιουργήσει θέμα για δικούς του λόγους;

- Στο ότι, αν είναι τελικά σκάνδαλο, βάζουν μέσα έναν μοναχό αφήνοντας έξω τους πολιτικούς;

- Στο ότι, αν είναι τελικώς σκάνδαλο, ο Πεταλωτής που είναι όλως τυχαίως υφυπουργός δικαιοσύνης είναι και μπλεγμένος στο θέμα του Βατοπεδίου;

- Στο ότι η σύλληψη έγινε όλως τυχαίως παραμονές Χριστουγέννων; Αποκλείεται κάποιος πολιτικάντης να βούτηξε λεφτά από την Εκκλησία μετά από αυτό το γεγονός; Τους έδειξε ότι δεν αστειεύεται.

Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο που κάποιοι πήγαν και φωνάζανε υπέρ του Εφραίμ. Μου φαίνεται παράξενο το ότι ο κόσμος δεν τους έχει κολλήσει στον τοίχο παπάδες/πολιτικούς μέχρι να αποκαλυφθεί πλήρως αν ήταν σκάνδαλο ή αν ήταν απλά κουτόχορτο με το οποίο μας τάιζαν για χρόνια για γνωστός/άγνωστους λόγους.

Μαζί σου. Αλλά κάποιος πρέπει να την πληρώσει και στην Ελλάδα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν την πληρώνουν οι πολιτικοί.

Από εκεί και πέρα αν ήταν όντως σκάνδαλο ή δεν ήταν δεν μπορώ να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου. Αλλά κάποιος πρέπει να την πληρώσει και στην Ελλάδα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν την πληρώνουν οι πολιτικοί.

Από εκεί και πέρα αν ήταν όντως σκάνδαλο ή δεν ήταν δεν μπορώ να ξέρω.

Πρέπει να την πληρώσει αυτός που φταίει όχι κάποιος ο οποίος τόλμησε και πήγε με τους Ρώσους. Διότι όλως τυχαίως όποιος πάει με τους Ρώσους καταλήγει ή στο σπίτι του να τρώει το ταψί με την μπουγάτσα της παρηγοριάς ή στην φυλακή. Έχω σιχαθεί τα πολιτικά παιχνίδια με οδηγίες από το εξωτερικό. Επιπλέον δεν θεωρώ τυχαίο την σύλληψη πάνω στα Χριστούγεννα. Είτε είναι δάκτυλος του [MENTION=9387]victor[/MENTION] :p είτε απλά κάποιος θέλει μισθό από την εκκλησιαστική περιουσία.

Όσον αφορά το θέμα του Βατοπεδίου, μετά από τόσα χρόνια όχι απλά δεν βάλανε κάποιον που αποδεδειγμένα φταίει μέσα, αλλά έχουν αρχίσει από το... δελτίο τύπου του ΣΚΑΙ και μας τα γυρίζουν ότι δεν υπήρχε σκάνδαλο και ότι καλός ανταλλάχτηκαν περιουσιακά στοιχεία του δημοσίου με νερό, διότι το εν λόγω νερό αποφέρει εκατομμύρια σε έσοδα κάθε χρόνο (αν θυμάμαι καλά τι λέγανε στο κανάλι πριν λίγες μέρες) αν το δεις ως ιχθυοκαλλιέργειες. Τώρα γιατί προσπαθούν να μας αποδείξουν σήμερα ότι δεν ήταν σκάνδαλο και τόσα χρόνια προσπαθούσαν απλά να κουκουλώσουν το θέμα (αν δεν είναι σκάνδαλο δεν το κουκουλώνεις απλά βγαίνεις με αποδεικτικά στοιχεία και το αποδεικνύεις) δεν ξέρω. Ίσως απλά να είναι άλλο ένα πολιτικό παιχνίδι (καθαρίζουμε το όνομα του Καραμανλή ώστε να του ανοίξουμε την πόρτα της επιστροφής μπας και αλληλοφαγωθούν με τον Σαμαρά).

Έχω σιχαθεί λέμε τα παιχνίδια των πολιτικών όσο και το να τους βλέπω να μιλάνε για Δημοκρατία και κυρίαρχο λαό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.