Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

πάντως ακόμα την ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι που να λέει απόλυτα πως η νικοτίνη ειδικά παθητικά μπορεί να προκαλέσει το οποιοδήποτε πρόβλημα παραπάνω από ένα burger τον μηνα.

και με πιο πάτημα απαγορεύουν την παθητική νικοτίνη και pies έρευνες λένε πόση ακριβώς νικοτίνη μένει στον αέρα μετά την χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων, για ποσο χρόνο και σε τι απόσταση και τι κινδυνους έχει (για τους τριγύρω)

Το πιστεύω ότι είσαι πολύ ευσυνείδητος και όταν καπνίζεις σε δημόσιους χώρους είσαι πολύ προσεκτικός να μην ενοχλείς. Όμως, πώς θα σου φαινόταν αν κάποιος διασκέδαζε αντί για αποσμητικό να βάζει σπρέι υδροκυανίου, ενώ βρισκόσουν στο χώρο;

Η αλήθεια είναι ότι η νικοτίνη πέφτει στην ίδια κατηγορία, ως προς τις βιολογικές επιδράσεις της [NFPA:4 - Very short exposure could cause death or major residual injury (e.g., hydrogen cyanide, phosphine, carbon monoxide, sarin)].

Δεδομένου ότι σε πολύ πρόσφατη μελέτη μετρήθηκαν ποσότητες ατμοποιημένης νικοτίνης από δημοφιλές ηλεκτρονικό τσιγάρο μέχρι και 15.4 mg σε προσομοίωση συνθηκών καπνίσματος, καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί. Θυμίζω ότι η νικοτίνη είναι δυνητικά θανατηφόρος με έκθεση σε 30 mg.

Ό,τι παραδοχή και να κάνεις για το ποσοστό που παρακρατάς εσύ καπνίζοντας, η υπόλοιπη νικοτίνη που απελευθερώνεται στην ατμόσφαιρα διέρχεται χωρίς πρόβλημα από τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό των παθητικών καπνιστών και προκαλεί φαρμακολογικά αποτελέσματα σε ποσότητες < 1 mg (περίπου όση περιέχει 1 τσιγάρο).

Το άρθρο στη wikipedia, που σίγουρα έχεις δει, είναι καλό σημείο για να ξεκινήσεις να αγχώνεσαι. Υπάρχουν αρκετά επιστημονικά άρθρα που είναι πιο αναλυτικά, αλλά παραείναι τεχνικά για να σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

Πάντως, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να δικαιούσαι να πίνεις ακόμη και στρυχνίνη, αν το επιθυμείς. Αρκεί να το κάνεις ιδιωτικά, χωρίς να εκθέτεις άλλους σε κίνδυνο και χωρίς να μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα "επειδή δε σε ενημέρωσαν ότι είναι επικίνδυνο".

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω ότι είσαι πολύ ευσυνείδητος και όταν καπνίζεις σε δημόσιους χώρους είσαι πολύ προσεκτικός να μην ενοχλείς. Όμως, πώς θα σου φαινόταν αν κάποιος διασκέδαζε αντί για αποσμητικό να βάζει σπρέι υδροκυανίου, ενώ βρισκόσουν στο χώρο;

Η αλήθεια είναι ότι η νικοτίνη πέφτει στην ίδια κατηγορία, ως προς τις βιολογικές επιδράσεις της [NFPA:4 - Very short exposure could cause death or major residual injury (e.g., hydrogen cyanide, phosphine, carbon monoxide, sarin)].

Δεδομένου ότι σε πολύ πρόσφατη μελέτη μετρήθηκαν ποσότητες ατμοποιημένης νικοτίνης από δημοφιλές ηλεκτρονικό τσιγάρο μέχρι και 15.4 mg σε προσομοίωση συνθηκών καπνίσματος, καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί. Θυμίζω ότι η νικοτίνη είναι δυνητικά θανατηφόρος με έκθεση σε 30 mg.

Ό,τι παραδοχή και να κάνεις για το ποσοστό που παρακρατάς εσύ καπνίζοντας, η υπόλοιπη νικοτίνη που απελευθερώνεται στην ατμόσφαιρα διέρχεται χωρίς πρόβλημα από τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό των παθητικών καπνιστών και προκαλεί φαρμακολογικά αποτελέσματα σε ποσότητες < 1 mg (περίπου όση περιέχει 1 τσιγάρο).

Το άρθρο στη wikipedia, που σίγουρα έχεις δει, είναι καλό σημείο για να ξεκινήσεις να αγχώνεσαι. Υπάρχουν αρκετά επιστημονικά άρθρα που είναι πιο αναλυτικά, αλλά παραείναι τεχνικά για να σου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.

Πάντως, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να δικαιούσαι να πίνεις ακόμη και στρυχνίνη, αν το επιθυμείς. Αρκεί να το κάνεις ιδιωτικά, χωρίς να εκθέτεις άλλους σε κίνδυνο και χωρίς να μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα "επειδή δε σε ενημέρωσαν ότι είναι επικίνδυνο".

ενημερωτικά αυτήν την στιγμή κυκλοφορούν από 0 νικοτίνη (που κάνω εγώ) έως και 30mg ανά 1ml (άμα αναλογιστεί κανεις πως εγώ p.x. κάνω 2-3ml (χωρίς νικοτίνη) με 9mg/1ml (πιο βάρη δεν μπόρεσα να βάλω στο στόμα μου) νικοτίνη θα ήταν max 27mg την μέρα, άμα ατμίζω περίπου ομοιόμορφα οποτε μπορούμε πολύ εύκολα να διαιρέσουμε το στις 11ώρες (που ατμίζω max την μέρα) βγαίνει πως εισπνέω 0.04mg νικοτίνης το λεπτό η 1,27mg το μισάωρο, από αυτά ποσα βγαίνουν στον αέρα στην εκπνοή, πια είναι η max απόσταση που εξαπλώνονται και για ποσο χρόνο είναι το ερώτημα.

δεν έχω βρει μια αντίστοιχη μελέτη που να μπορεί να πει, στα τόσα mg με τέτοια χρήση δημιουργούνται η τάδε συνθήκες και επίσης να υπάρχει ένα metro σύγκρισης με το να βρίσκετε κάποιος στο κέντρο μιας μεσαίου μεγέθους πολύ

κατά τα αλλα ναι, πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να έχει το απόλυτο δικαίωμα στο να αυτοκαταστραφεί με οποιον τρόπο θέλει τον εαυτό του με την προϋπόθεση να έχει πλήρη γνώση του τι κάνει

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας πρέπει να έχει το απόλυτο δικαίωμα στο να αυτοκαταστραφεί με οποιον τρόπο θέλει τον εαυτό του με την προϋπόθεση να έχει πλήρη γνώση του τι κάνει

Το συστημα υγείας διαφωνεί μαζι σου :p

Ειναι ενας απο τους λογους που φορολογουν τοσο το καπνο στο Καναδα, Αυστραλια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα υγείας διαφωνεί μαζι σου :p

(και χωρίς να μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα "επειδή δε σε ενημέρωσαν ότι είναι επικίνδυνο"), εγώ αυτό το ερμηνεύω με πολύ ευρύ τρόπο, λχ να χρειάζεται να πληρώνεις επιπλέον εισφορές για ασφαλιστική κάλυψη, αν είσαι καπνιστής.

Από την άλλη, το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει και με οδηγούς αγώνων, με ορειβάτες, αιωροπτεριστές κοκ. Οπότε, αν αρχίσεις να αναλύεις όλες τις ανθρώπινες συμπεριφορές και να τους αποδίδεις ένα βαθμό επικινδυνότητας, θα καταλήξουμε όλοι αποστειρωμένοι ή ανασφάλιστοι.

Προφανώς, μπορούμε να αποφασίσουμε ως κοινωνία αν μεσοσταθμικά θέλουμε να καλύπτουμε το κόστος περίθαλψης των καπνιστών ή πρέπει να το επωμιστούν οι ίδιοι. Απ' την άλλη, τώρα που πληρώνω τα κέρατά μου σε εισφορές και δεν καπνίζω, στην ουσία πάλι ανασφάλιστος είμαι, αφού και τα φάρμακα και τα νοσήλεια εγώ πρέπει τα πληρώνω με το τωρινό χάλι.

Μήπως ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κώλος σας; (μι σκούζι)

Edit: dunkel, επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρει, σου έστειλα σε πμ ένα άρθρο με τα στοιχεία για τις διάφορες μάρκες EC που μετρήθηκαν ως προς την ατμοποιούμενη νικοτίνη. Προφανώς εστιάζει στην εισπνεόμενη κι όχι στην εκπνεόμενη, αλλά μάλλον θα σου είναι χρήσιμο. Πρόσεξε κι ότι 9/20 έχουν διαφορετική περιεκτικότητα σε νικοτίνη από την αναγραφόμενη, τουλάχιστον κατά 20%.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Το συστημα υγείας διαφωνεί μαζι σου :p

Ειναι ενας απο τους λογους που φορολογουν τοσο το καπνο στο Καναδα, Αυστραλια κλπ

στο αμέρικα το έχουν λύσει αυτό το θέμα πάντως.

καπνίζεις = πλήρωνε περισσότερα στην ασφάλεια σου.

επίσης πολύ μ' αρέσει πως μέχρι πρόσφατα το ζόρι όλον ήταν το άρωμα, η πίσσα, τα διαφορα παράγωγα τις οποιασδήποτε καύσης...

...και τώρα το μονο που τους νοιάζει είναι η νικοτίνη.

όπως είμαι σίγουρος πως άμα υπήρχε κάποιο άλλο υποκατάστατο του τσιγάρου που το μονο που θα έβγαζε, θα ήταν το μονοξείδιο του άνθρακα τότε ο κόσμος θα ανακάλυπτε το μονοξείδιο του άνθρακα και το ποσο κακό είναι.

από ένα σημείο και μετά είναι λίγο υποκρισία αυτό πάντως.

και όταν του λες του αλλου "ρε man η μαργαρίνη που τόσο λατρεύεις είναι ωμο δηλητήριο".. εκεί η απάντηση είναι A) είναι επιλογή μου τουλάχιστον B) δεν είναι το ίδιο

edit: btw επειδή παρατήρησα πως μάλλον έχω ξεχάσει να τοποθετηθώ...

...σε καμια περίπτωση δεν πιστεύω πως πρέπει να γίνετε exploid τις οποιασδήποτε ελευθερίας που έχεις.

όπως δεν θα έκλανες παντού επειδή μπορείς.

απλά να ζυγίζονται τα + με τα - και σε τι ποσότητες μπορείς να τα τηρείς ώστε οι ελευθερίες του ενός να μην πατάνε του απέναντι

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε...ιδεα σου ειναι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να έχει το απόλυτο δικαίωμα στο να αυτοκαταστραφεί με οποιον τρόπο θέλει τον εαυτό του με την προϋπόθεση να έχει πλήρη γνώση του τι κάνει

Δυστυχώς ή Ευτυχώς δεν είναι έτσι. Και παραδόξως, και εδώ μπαίνει η πολιτική στην μέση.

Το "Γιατί δεν έχω το δικαίωμα να αυτοκαταστραφώ?" παίρνει την ίδια απάντηση που παίρνει και η άλλη πολύ γνωστή ερώτηση, "Γιατί να τρώω πρόστιμο αν δεν φοράω ζώνη στο αυτοκίνητο?"

Εν συντομία η απάντηση που άκουσα και μου άρεσε είναι: "Το κράτος, έχει δώσει λεφτά για σένα, σε έχει μορφώσει, σε έχει περιθάλψει κτλ, πρακτικά έχει επενδύσει πάνω σου. Αν εσύ πεθάνεις, το κράτος χάνει τα χρήματα που έχει επενδύσει, και χάνει προφανώς και τα μελλοντικά του έσοδα από εσένα, για αυτό και οι νόμοι περί ζώνης στο αυτοκίνητο, κράνος στην μηχανή κτλ κτλ."

(ναι το κράνος είναι λίγο διαφορετική περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή Ευτυχώς δεν είναι έτσι. Και παραδόξως, και εδώ μπαίνει η πολιτική στην μέση.

Το "Γιατί δεν έχω το δικαίωμα να αυτοκαταστραφώ?" παίρνει την ίδια απάντηση που παίρνει και η άλλη πολύ γνωστή ερώτηση, "Γιατί να τρώω πρόστιμο αν δεν φοράω ζώνη στο αυτοκίνητο?"

Εν συντομία η απάντηση που άκουσα και μου άρεσε είναι: "Το κράτος, έχει δώσει λεφτά για σένα, σε έχει μορφώσει, σε έχει περιθάλψει κτλ, πρακτικά έχει επενδύσει πάνω σου. Αν εσύ πεθάνεις, το κράτος χάνει τα χρήματα που έχει επενδύσει, και χάνει προφανώς και τα μελλοντικά του έσοδα από εσένα, για αυτό και οι νόμοι περί ζώνης στο αυτοκίνητο, κράνος στην μηχανή κτλ κτλ."

(ναι το κράνος είναι λίγο διαφορετική περίπτωση)

Ναι αυτο που λες ειναι σωστο.

Αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις ποσο ασχημο ακουγετε ε?

Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις ποσο ασχημο ακουγετε ε?

Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.

Irrevelant.. :p

Και δεν είπα αν συμφωνώ ή διαφωνώ, απλά είπα πως νομίζω ότι έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή Ευτυχώς δεν είναι έτσι. Και παραδόξως, και εδώ μπαίνει η πολιτική στην μέση.

Το "Γιατί δεν έχω το δικαίωμα να αυτοκαταστραφώ?" παίρνει την ίδια απάντηση που παίρνει και η άλλη πολύ γνωστή ερώτηση, "Γιατί να τρώω πρόστιμο αν δεν φοράω ζώνη στο αυτοκίνητο?"

Εν συντομία η απάντηση που άκουσα και μου άρεσε είναι: "Το κράτος, έχει δώσει λεφτά για σένα, σε έχει μορφώσει, σε έχει περιθάλψει κτλ, πρακτικά έχει επενδύσει πάνω σου. Αν εσύ πεθάνεις, το κράτος χάνει τα χρήματα που έχει επενδύσει, και χάνει προφανώς και τα μελλοντικά του έσοδα από εσένα, για αυτό και οι νόμοι περί ζώνης στο αυτοκίνητο, κράνος στην μηχανή κτλ κτλ."

(ναι το κράνος είναι λίγο διαφορετική περίπτωση)

είναι λιιιιιιγο πιο περίπλοκο απο αυτό μιας και στην απώλεια ζωής από αυτοκινιστικό εμπλέκονται και άλλοι: η ασφαλιστική εταιρεία, που καλείται να πληρωσει ενδεχόμενες αποζημιώσεις και φυσικά τα άλλα πρόσωπα του ατυχήματος που θα κατηγορηθούν και για φόνο, όλα αυτά γιατί ένας δεν ήθελε να φορέσει ζώνη.

Δεν είναι το ίδιο με το να με φλομώσει στο καπνό μια φορα ένας σε ένα εστιατόριο. Και τα 2 πέφτουν στο κανόνα ότι στην κοινωνία μας παίζουμε καλά με τα άλλα παιδάκια απλά το ένα είναι πιο αμεσο από το άλλο και γι'αυτό έχει και πιο άμεση αντιμετώπιση.

Πάντως, χωρίς να ρίξω το θέμα, βρίσκω πολύ χειρότερη την τεμπελιά και βλακεία κάποιων να πετάνε τις γόπες στην παραλία. Αυτά βλέπουν και οι ξένοι όταν έρχονται και μας κράζουν

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε ο ισοβίτης Μιχάλης Μακρυγιάννης - NEWS247

Αυτό με τις άδειες σε φυλακισμένους δεν μπορώ να το καταλάβω. :mamba:

"Τους είχε δώσει το λόγο της τιμής του ότι θα επέστρεφε"

Τι δεν καταλαβαίνεις? :p:wall:

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να αναζωπυρώσω το θέμα, αλλά έπεσα επάνω του ψάχνοντας κάτι...

Πηγή

Άρα μάλλον είναι πιό σημαντικά τα πακέτα των τσιγάρων από τα υπόλοιπα... :getlost:

Ενταξει αν το παρουμε ποσοτικα και η ηρωινη σκοτωνει λιγοτερους αρα ας κυνηγισουμε το τσιγαρο που σκοτωνει τους περισσοτερους :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Χυδαία αναφορά αναρχικών στο νεκρό της Πάρου- Capital.gr

Υ.Γ. Και ίσως από τα ελάχιστα ευχάριστα γεγονότα αυτού του καλοκαιριού η θέα του ψόφιου βλάκα στην Πάρο. Η βλακεία του έφτασε σε τέτοια επίπεδα που θυσίασε την ζωή του για μερικά χιλιάρικα που μόλις είχαν ληστευτεί από μια ΤΡΑΠΕΖΑ! Αυτό είναι το μέλλον που περιμένει τους ρουφιάνους-πολίτες που φοράνε με βιασύνη την στολή του μπάτσου και παριστάνουν τον ήρωα.

Αυτό που δεν μας είπαν είναι πως για τα ίδια ''μερικά χιλιάρικα'' έφαγαν άνθρωπο. Προφανώς περίπου τόσο κοστίζει η ανθρώπινη ζωή (και η δική τους άραγε ??)

ολόκληρη η ανακοίνωση:

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1417170

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.