Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

ανάλογος τον φόρτο εργασίας μου μπορώ να δουλεύω 12 ώρες, 7/7, γιορτές, αργίες e.t.c.

Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δε μπορείτε να βρείτε προγραμματιστή, φαντάζομαι που να έχει και εμπειρία και αρκετές γνώσεις, με 1000+ ευρώ; Προσωπικά θα πρέπει να είμαι σε φάση "αύριο βγαίνει διαταγή πληρωμής" για να το κάνω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δε μπορείτε να βρείτε προγραμματιστή, φαντάζομαι που να έχει και εμπειρία και αρκετές γνώσεις, με 1000+ ευρώ; Προσωπικά θα πρέπει να είμαι σε φάση "αύριο βγαίνει διαταγή πληρωμής" για να το κάνω αυτό...

proton ποτε δεν είπα πως ψάχνουν προγραμματιστή στην εταιρία μας.

σε εταιρία ενός γνωστού μου είναι και καμια σχέση με εμάς.

δεύτερον, άμα πάρεις τις προαγωγές που πήρα και στην ηλικία που τα πήρα, το ίδιο θα έκανες στην θέση μου, μην σου πω και περισσότερα.

επίσης δεν περνώ 1k

Link to comment
Share on other sites

άμα πάρεις τις προαγωγές που πήρα και στην ηλικία που τα πήρα, το ίδιο θα έκανες στην θέση μου, μην σου πω και περισσότερα.

επίσης δεν περνώ 1k

Δηλαδή ρε συ μου λες ότι επειδή έχεις ανέβει γρήγορα και παίρνεις αρκετά (αυτό καταλαβαίνω), πρέπει να δουλεύεις σα σκλάβος και να μην έχεις προσωπική ζωή; :...:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίζω λέει ότι αν έχεις την επιλογή να αμοίβεσαι αδρά για να δουλεύεις σκληρά, μπορεί να την προτιμήσεις, έστω και με προσωπικό κόστος.

Αν είχαν όντως την απαίτηση κάποιος να δουλεύει 12ώρες/7 μέρες/12 μήνες για 1000€, όπως αρχικά είχα καταλάβει κι εγώ, τότε αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε συ μου λες ότι επειδή έχεις ανέβει γρήγορα και παίρνεις αρκετά (αυτό καταλαβαίνω), πρέπει να δουλεύεις σα σκλάβος και να μην έχεις προσωπική ζωή; :...:
Όχι, νομίζω λέει ότι αν έχεις την επιλογή να αμοίβεσαι αδρά για να δουλεύεις σκληρά, μπορεί να την προτιμήσεις, έστω και με προσωπικό κόστος.

Αν είχαν όντως την απαίτηση κάποιος να δουλεύει 12ώρες/7 μέρες/12 μήνες για 1000€, όπως αρχικά είχα καταλάβει κι εγώ, τότε αλλάζει το πράγμα.

Άμα είσαι καριερίστας.

Sorry αλλα δεν σκοπεύω όλη μου την ζωή να περνώ ~1500E

Ούτε ξέρω πολύ κόσμο στην ηλικία μου έχουν προϋπηρεσία ως art directors με βαθιές γνώσεις πρακτικής σε όλους τους εφαρμοσμένους τομείς του κλάδου τους, και να έχουν portfolio με ετήσιες διαφημιστικές καμπάνιες ~1.000.000$

φυσικά άμα έλεγα πως είμαι ok με αυτά που περνώ (που στην ελλάδα θεωρούνται πλέον τρελα λεφτά) τότε θα ασχολιόμουνα ισα ισα η δουλειά να βγαίνει

επίσης στο θέμα ζητήσεις εργασίας, μην ξεχνιόμαστε.

http://www.thelab.gr/zitisi/ziteitai-programmatistis-116083.html

Και μετά αναρωτιέσαι γιατί δε μπορείτε να βρείτε προγραμματιστή, φαντάζομαι που να έχει και εμπειρία και αρκετές γνώσεις, με 1000+ ευρώ; Προσωπικά θα πρέπει να είμαι σε φάση "αύριο βγαίνει διαταγή πληρωμής" για να το κάνω αυτό...

και πριν μιλήσεις, καλο είναι να μην κανεις σαν τον ελληναρά που κατακρίνει μια θέσει εργασίας χωρίς καν να την διαβάσει *μονο και μονο για να βρει δικαιολογία πως δεν βρίσκει δουλειά

*Όχι συγκεκριμένα για 'σένα το τελευταίο part. απλά γενικά αυτή είναι η γενική πρακτική

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION]

σε βλεπω σε αρκετα θεματα και "τα χωνεις" στον Ελληναρα που κατακρινει,βαριεται και βρισκει δικαιολογίες για δηθεν ανεργιες ,με αποτελεσμα να μενει ανεργος,ενω τριγυρω υπαρχουν ευκαιριες...

απο το 50% των ανεργων μεταξυ 18-35, ποιο ποσοστο πιστευεις ότι βρισκει δικαιολογιες και μενει ανεργο και ποιο αντιστοιχα παλευει αλλα δυστυχως δεν βρισκει διότι απλα δεν υπαρχει τιποτα γι αυτον εκει εξω? ετσι να τους ποσοτικοποιησουμε μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι..

επισης η αγγελια περι ζητησης μια ειδικοτητας δεν αποτελει αναιρεση της όποιας ανεργιας..για μια εταιρεια που ζηταει εναν προγραμματιστη μπορω να σου αντιπαραθεσω 150 που κανουν απολυσεις,μειωσεις ή ακομα και παυση εργασιων/παραγωγης=λουκετο!

διοτι οπως γενικευεις εσυ περι "γενικής πρακτικής" και "δικαιολογιων" ,μπορω να γενικευσω και εγω για τυχερους,βολεμενους ή απλα ικανους που εφτυσαν αιμα και πετυχαν ,αλλά εγιναν αλαζόνες που δεν βλεπουν εξω απο τον μικροκοσμο τους..

εντελως φιλικα,απλα δεν μου αρεσουν τα τσουβαλιασματα και οι γενικοτητες..

και για να μην παρεξηγηθεις,το τονιζω ξανα το φιλικα.το οτι εισαι ικανος και πετυχες δεν σημαινει κατι για την ρημαδα την κολοκατασταση στην ελληνικη αγορα εργασιας..

Έγινε επεξεργασία από sofix
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3150]sofix[/MENTION] Θα σου πω παραδειγμα της κοπελας μου, που τελειωσε ΑΕΙ ηρθε στη Αθηνα και πιστευε οτι θα γινει χαμος και ολοι θα τη ζητανε.

Περασε ενας μηνας, εψαχνε δεν εψαχνε...

Περασε δευτερος μηνας, κατι εψαχνε αλλα της επεφταν λιγα τα 5ε την ωρα, δεν δεχτηκε 3 δουλειες.

"προυπηρεσια" ειχε 3χρονια και ΚΑΛΑ λεμε τωρα, ξες πως γινονται αυτα στη Ελλαδα.

Περασε και 3ος μηνας, θεσεις στον κλαδο της ηταν πιασμενες, και εκει ξεκιναει η κλαψα...

Μα τι κακο εχω, δεν αξιζω, δεν θα βρω δουλεια ποτε και και και

Οταν εγω τη επαιρνα απ'το χερι τον σεπτεβριο και της ελεγα, παμε κοπελα μου καλη να αφησεις 20-25 βιογραφικα η απαντηση ηταν ναι ναι μετα...

Τωρα λοιπον που τα πραγματα αγριεψαν ψαξε καπου αλλου της λεω.

Και εδω ερχονται οι γονεις, μα τι το παιδι για 500ε θα παει να δουλεψει ??? ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΟΥ ?

Εν τελη δουλευει για 400ε 8ωρο 6μερες τη βδομαδααααααααα

Και γιατι ?

ΓΙΑΤΙ στη αρχη βαριοταν οπως θες πες το

ΓΙΑΤΙ μετα της επεφταν λιγα

ΓΙΑΤΙ μετα δεν υπηρχαν θεσεεεεεεεεις....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10229]dunkel_Stern[/MENTION]

σε βλεπω σε αρκετα θεματα και "τα χωνεις" στον Ελληναρα που κατακρινει,βαριεται και βρισκει δικαιολογίες για δηθεν ανεργιες ,με αποτελεσμα να μενει ανεργος,ενω τριγυρω υπαρχουν ευκαιριες...

απο το 50% των ανεργων μεταξυ 18-35, ποιο ποσοστο πιστευεις ότι βρισκει δικαιολογιες και μενει ανεργο και ποιο αντιστοιχα παλευει αλλα δυστυχως δεν βρισκει διότι απλα δεν υπαρχει τιποτα γι αυτον εκει εξω? ετσι να τους ποσοτικοποιησουμε μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι..

επισης η αγγελια περι ζητησης μια ειδικοτητας δεν αποτελει αναιρεση της όποιας ανεργιας..για μια εταιρεια που ζηταει εναν προγραμματιστη μπορω να σου αντιπαραθεσω 150 που κανουν απολυσεις,μειωσεις ή ακομα και παυση εργασιων/παραγωγης=λουκετο!

διοτι οπως γενικευεις εσυ περι "γενικής πρακτικής" και "δικαιολογιων" ,μπορω να γενικευσω και εγω για τυχερους,βολεμενους ή απλα ικανους που εφτυσαν αιμα και πετυχαν ,αλλά εγιναν αλαζόνες που δεν βλεπουν εξω απο τον μικροκοσμο τους..

εντελως φιλικα,απλα δεν μου αρεσουν τα τσουβαλιασματα και οι γενικοτητες..

και για να μην παρεξηγηθεις,το τονιζω ξανα το φιλικα.το οτι εισαι ικανος και πετυχες δεν σημαινει κατι για την ρημαδα την κολοκατασταση στην ελληνικη αγορα εργασιας..

[MENTION=3150]sofix[/MENTION]

Θα σου πω παραδειγμα της κοπελας μου, που τελειωσε ΑΕΙ ηρθε στη Αθηνα και πιστευε οτι θα γινει χαμος και ολοι θα τη ζητανε.

Περασε ενας μηνας, εψαχνε δεν εψαχνε...

Περασε δευτερος μηνας, κατι εψαχνε αλλα της επεφταν λιγα τα 5ε την ωρα, δεν δεχτηκε 3 δουλειες.

"προυπηρεσια" ειχε 3χρονια και ΚΑΛΑ λεμε τωρα, ξες πως γινονται αυτα στη Ελλαδα.

Περασε και 3ος μηνας, θεσεις στον κλαδο της ηταν πιασμενες, και εκει ξεκιναει η κλαψα...

Μα τι κακο εχω, δεν αξιζω, δεν θα βρω δουλεια ποτε και και και

Οταν εγω τη επαιρνα απ'το χερι τον σεπτεβριο και της ελεγα, παμε κοπελα μου καλη να αφησεις 20-25 βιογραφικα η απαντηση ηταν ναι ναι μετα...

Τωρα λοιπον που τα πραγματα αγριεψαν ψαξε καπου αλλου της λεω.

Και εδω ερχονται οι γονεις, μα τι το παιδι για 500ε θα παει να δουλεψει ??? ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΟΥ ?

Εν τελη δουλευει για 400ε 8ωρο 6μερες τη βδομαδααααααααα

Και γιατι ?

ΓΙΑΤΙ στη αρχη βαριοταν οπως θες πες το

ΓΙΑΤΙ μετα της επεφταν λιγα

ΓΙΑΤΙ μετα δεν υπηρχαν θεσεεεεεεεεις....

Oταν τελειωσα το γυμνάσιο (15) πήγα σε νυχτερινό ώστε παράλληλα να δουλεύω σε τυπογραφείο τα πρωινά με 100E τον μηνα, για να μάθω πράγματα που κανένας άλλος γραφίστας απλά στην θεωρία δεν θα τα μάθαινε, επίσης πάντα είχα στο μυαλό μου "μάθε μια τέχνη και αστιν", έπαιρνα μικροδουλιτσες (business cards etc) για χαρτζιλίκι (1000 δρχ) από τα 13, γιατί από πάντα ήξερα το τι θέλω να κάνω και ποσο λίγο χρόνο έχω.

μέχρι να πάω στα 18 στον στρατό έφτασα να έχω δουλέψει από τυπογραφεία έως φιλματζιδικα και μεταξοτυπίες και να περνώ ήδη ~650E μηνιάτικο, ενδιάμεσα να έχω στήσει και γραφείο σχεδιασμού και επιμέλειας εντυπου.

Στα 19 μόλις βγήκα από τον στρατό, μέσα σε μια βδομάδα ήδη έπαιρνα 800E με τις πρακτικές γνώσεις που είχα, μέσα σε 4 μήνες δέχτηκα πρόταση από το μεγαλύτερο πλοτεραδικο τις Ελλάδας για να μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να πω "φιλε δούλεψα 2 χρονια εκεί" και όσοι ξέρουν την δουλειά να τους πέφτουν τα σαγόνια. εκεί δουλεύαμε τόσες ώρες που η δουλειά μας έτρωγε χρόνο από τον ύπνο, δουλεύαμε μέχρι και 48 ώρα. αλλα όταν καθαρίζαμε μέχρι 2000E εβδομαδιάτικο η κούραση έφευγε. αλλα πάντα ήξερα πως δεν θα δουλεύω σε τέτοιες εταιρίες. παράλληλα σε όλα αυτά τα χρονια έχτιζα το portfolio μου και γνωριμίες για να πιάσω δουλειά εδώ που δουλεύω.

και μετά συζητάω με κόσμο και λένε (κωλόφαρδος είσαι, για εμάς δεν παίζει τίποτα)

Τώρα το θέμα με τους Ελληνάρες. Φιλε τι να σου πω, ένας κλάδος φέρνει λεφτά στην ελλάδα και αυτός είναι ο τουρισμός.

Mε δείγμα 80%+ από όλους τους ξενοδόχους 2*+ και πάνω, και τεράστιο invoice μεγάλων τουριστικών επαγγελμάτων (εστίαση και τουριστικές υπηρεσίες)

σου λέω πως οι 8 στους 10, είναι λες και δουλεύουν στο δημόσιο. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ! και ειδικά άτομα που εξαρτούνται αποκλειστικά από εμάς για το αν θα βαρέσουν κανόνι και βρεθούν στον δρόμο.

θα μπορούσα να σου πω και άλλες πανέμορφες ιστορίες για το ποσο κανόνας είναι το αρπακόλλα και το "όσο πιο αργά γίνει κάτι, τόσο το καλύτερο.. και άμα δεν γίνει ποτε, ακόμα καλύτερα"

όπως με ταμπέλα που για μια δουλειά που κόστιζε 3.000E προτίμησε να ζητήσει 14.000E.. δεν σκέφτηκε πως άμα την έπαιρνε θα συνεργαζόμασταν μαζί σε βάθος χρόνου και θα καθάριζε ~150.000 τον χρόνο minimum... είδε πως εταιρία που πληρώνει μετρητά προκαταβολή, μπορεί να την αρμέξει.

μετά είχε την απορία γιατί πείρα τηλέφωνο στο προλοτεραδικο που δούλευα και ζήτησα απλά να του κόψουν την πίστωση άμα δεν εξοφλήσει περίπου 100.000E (τα μισά) από όσα χρωστούσε στο πλοτεραδικο. ο άνθρωπος έκλεισε σε μια σεζόν. να δω τι θα κάνει τώρα με οικογένεια και παιδιά και υποθήκη ένα σπίτι.

επίσης να σου πω και αντίστοιχη εμπειρία με τον [MENTION=4643]o polonos[/MENTION]:

Μιλάω με παλικάρι που μόλις τελειωσε καλών τεχνών και μεταπτυχιακό αγγλία. 26 ετών, μόλις τελειωσε και ψάχνει δουλειά και μου ζητάει να πάμε για καφέ να του πω τι και πως.

των στέλνω σε άτομο να δουλέψει με 800E αρχικά ώσπου να μάθει την δουλειά.. μου λέει "όχι είναι λίγα και ούτε το νοίκι θα μπορώ να καλύψω"

του λέω σιγά, "η μητέρα μου δούλευε μεσίτρια, βρίσκεις γκαρσονιέρα με 300E και κοντά στην δουλειά σου"

-"ναι αλλα δεν θα είναι παλιό το σπίτι"

-"και?"

-"σε παλιό σπίτι δεν μένω"

-"καλά περίμενε να βρείς δουλειά σε τόσο ανταγωνιστικό κλάδο με 10000E χωρίς καμια προϋπηρεσία"

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα υπάρχουν θέλω και εγώ γιατί μήνες τώρα καμιά απάντηση στα βιογραφικά...ούτε καν συνέντευξη.

Με τα βιογραφικά δεν κανεις τίποτα.

στην ζωή μου δεν έχω βρει δουλειά με βιογραφικό. και μάλιστα βιογραφικό έκανα πρόσφατα μονο και μονο για να λέω πως έχω βιογραφικό και να μπορέσει να πάρει μια ιδέα στο πως στήνεται ένα βιογραφικό η κοπέλα μου.

θες δουλειά? μαθαίνεις τι εταιρίες ενδιαφέρονται για τον κλάδο σου και με το στανιό πηγαίνεις και δίνεις συνέντευξη με τον διευθυντή τις εταιρίας, είτε ψάχνουν κόσμο είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Δάκρυσε ο Χριστόφιας για την ένταξη της Κύπρου στο Μνημόνιο - NEWS247

Ωραίος ο ''σύντροφος'' Δημήτρης. Έριξε και ένα κλάμα και τελείωσε (που έλεγε και το άσμα).

Ούτε Ρώσοι ούτε Κινέζοι, ούτε εξωγήινοι, όπως μας φουμέρναν εδώ τον πρώτο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.