Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Μονοπώλιο: Η Lamda Development υπέβαλε τη μοναδική προσφορά για το Ελληνικό. Το προφίλ της εταιρείας | news247

Επειδή όλα τα έχει κάνει καλώς καμωμένα με το mall ας του δώσουμε και το Ελληνικό και αύριο μεθαύριο και τον Παρθενώνα.

Βέβαια και ο δημοσιογράφος είναι σε πλήρη σύγχυση αφού αρχικά καυτηριάζει χρησιμοποιώντας τη λέξη "μονοπώλιο" στο τέλος όμως μας πλέκει και το εγκώμιο της εταιρείας αναδεικκνύοντας το προφίλ της.

In any case Latsis rules....

Έγινε επεξεργασία από Nikos1071
Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι πολύ μακρυά από την περιοχή για να με ενδιαφέρει η είδηση,θα προτιμούσα να το πάρει έστω και ο παραπάνω καρχαρίας παρά να μένει ανεκμετάλλευτο και να βγάλει χόρτα από την απραξία

ιδεολογικά,μαύρο στον καπιτάλα αλλά νηστικός δεν σε παίρνει για πολλές μαγκιές,ιδιαίτερα τώρα που η ανεργία χτύπησε 30%

Link to comment
Share on other sites

αν και είμαι πολύ μακρυά από την περιοχή για να με ενδιαφέρει η είδηση,θα προτιμούσα να το πάρει έστω και ο παραπάνω καρχαρίας παρά να μένει ανεκμετάλλευτο και να βγάλει χόρτα από την απραξία

ιδεολογικά,μαύρο στον καπιτάλα αλλά νηστικός δεν σε παίρνει για πολλές μαγκιές,ιδιαίτερα τώρα που η ανεργία χτύπησε 30%

Ο καρχαρίας όμως, "έφαγε" 2.5ΔΙΣ μέσω της Eurobank που πλήρωσες ΕΣΥ μέσω φόρων, χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του στο δημόσιο, αλλά μπορεί και παίρνει δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαρίας όμως, "έφαγε" 2.5ΔΙΣ μέσω της Eurobank που πλήρωσες ΕΣΥ μέσω φόρων, χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του στο δημόσιο, αλλά μπορεί και παίρνει δουλειές.

εχμ άμα δεν φάει αυτός,ποιος θα φάει;εσύ και εγώ αποκλείεται..απλά κοιτάμε να περισσέψει κανένα ψίχουλο από τους μεγάλους για να λέμε ότι είμαστε στο παιχνίδι-ότι θέλουν κάνουν και τα υπόλοιπα είναι προλεταριακές φαντασιώσεις

άντε καλημέθρθρα,παω για προπόνηση,τουλάχιστον αυτό δεν κοστίζει :D

Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαρίας όμως, "έφαγε" 2.5ΔΙΣ μέσω της Eurobank που πλήρωσες ΕΣΥ μέσω φόρων, χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του στο δημόσιο, αλλά μπορεί και παίρνει δουλειές.

Αυτό το παραμύθι με τις κυβερνητικές δαπάνες και την φορολογία ενός (ή λίγων) ανθρώπου/-ων πρέπει να τελειώνει επιτέλους. Έχει πολλές τρύπες για να σταθεί ως επιχείρημα.

Ο φορολογικός συντελεστής για μισθωτούς είναι (από όσο θυμάμαι) progressive και δεν διαφέρει τραγικά (τραγικά = άνω του 10% απόκλιση) από τους αντίστοιχους κάποιον ανεπτυγμένων οικονομιών. Μπορεί στην ελλάδα να αλλάζει για ψύλλου πήδημα κάθε δυο χρόνια αλλά όσοι φορολογούνται, πληρώνουν* το μερίδιο που τους αναλογεί.

Η περίπτωση αυτός ο ένας να έχει δώσει δυομιση δις σε φόρους δεν υφίσταται. Αν είχε αυτή τη δυνατότητα, δεν θα ασχολιόταν ενεργά με αυτό το φορουμ. Επίσης, ο άλλος ο τύπος στη ΜΚΟ που είχε 9μιση χιλιάρικα μικτό μισθό, έχει πληρώσει αναλογικά περισσότερα σε φόρους. Εκείνος μπορεί να γκρινιάξει που οι φόροι του πάνε και στα δυομιση δις? Αν όχι, γιατί?

Το αν χρωστάει κάποιος τα μαλλιοκέφαλα του έχει να κάνει με το γεγονός ότι το ίδιο το δημόσιο τον αφήνει να χρωστάει. Κι εδώ είναι πιο ουσιαστικό το πρόβλημα. Όχι ότι τα παίρνει ένας καρχαρίας και αξιοποιεί ένα resource που σε άλλη περίπτωση θα έμενε (αδίκως) ανεκμετάλλευτο. Όπως έγραψε και ο wrong method.

* όσοι πληρώνουν γιατί υπάρχει κι ένα θέμα φοροδιαφυγής.

Και τέλος, μας τα έχεις πρήξει ρε wizard συνεχώς με αοριστίες και παπαρολογίες που απέχουν από την πραγματικότητα** και συγκινούν μόνο φτωχούς (πλην τίμιους μην ξεχνιόμαστε) πικραμένους. Θα σε έκανα ignore αλλά ειλικρινά δεν μπορώ επειδή είσαι moderator. Όταν η συζήτηση πάει στα hard evidence όμως (όπως έγινε δίπλα που ζητήθηκαν αριθμοί), το γυρνάμε σε πάπια πεκίνο και πετάμε σοφιστικέ εκφράσεις επειδή απαξιώνουμε τον συνομιλητή μας (τους αναγνώστες δεν τους απαξιώνουμε δηλαδή?). Αυτή δεν είναι σοβαρή στάση όταν απευθυνόμαστε σε σημαντικά ζητήματα.

** Μην μου πεις για τους 2 εκατομμύρια ανεργους ή για τους χιλιάδες νεκρούς που αυτοκτόνησαν. Δεν με ενδιαφέρει όπως και σε εκείνους δεν τους ενδιαφέρει αν έχω χιλια δυο προβλήματα στη προσωπική μου ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ο καρχαρίας όμως, "έφαγε" 2.5ΔΙΣ μέσω της Eurobank που πλήρωσες ΕΣΥ μέσω φόρων, χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του στο δημόσιο, αλλά μπορεί και παίρνει δουλειές.

Μπορεί να τα έφαγε αλλά σίγουρα δεν τα έχει πληρώσει κανένας μέσω φόρων. Τα 50δις που ήταν το πακέτο των τραπεζών* θα επιστραφεί στον ESM/EFSF μέσω της "επαναιδιωτικοποιησης" τους.

*Αυτο που ουσιαστικά δίνει στην Ελλάδα ένα απο τα ισχυρά διαπραγματευτικα της χαρτιά κατα δήλωση Σταθάκη εχθές.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν η συζήτηση πάει στα hard evidence όμως (όπως έγινε δίπλα που ζητήθηκαν αριθμοί), το γυρνάμε σε πάπια πεκίνο και πετάμε σοφιστικέ εκφράσεις επειδή απαξιώνουμε τον συνομιλητή μας

Για hard evidence ο Τσοχατζόπουλος δε σου φτάνει; Ρε πάτε καλά; Υπάρχει ένας νοήμον άνθρωπος που αμφισβητεί αυτά τα θέματα;;; Δε σπαταλάω καν το χρόνο μου να κάνω ούτε copy/paste το link για τέτοια θέματα.

Όσο για τα "νούμερα", όταν δώσετε εσύ και ο Σαμαράκιας νούμερα και πραγματικά στοιχεία, από αξιόπιστες και σοβαρές πηγές, και όχι τα μαγειρεμένα που σας πλασάρουν τα παπαγαλάκια για να σας πείσουν ότι προσπαθούν να μας σώσουν και σταματήσετε να γράφετε ανούσια σεντόνια, έλα να με βρεις.

Εσείς απαξιώνετε τους αναγνώστες, όταν σε όλο τον κόσμο κράζουν για την πολιτική των τελευταίων 50 χρόνων στην Ελλάδα, για τα λάθη της Τρόικα, για την ανικανότητα της κυβέρνησης, για τα κυβερνητικά σκάνδαλα και το φαγοπότι, αλλά εσείς κατηγορείτε τον μέσο Έλληνα για την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για hard evidence ο Τσοχατζόπουλος δε σου φτάνει; Ρε πάτε καλά; Υπάρχει ένας νοήμον άνθρωπος που αμφισβητεί αυτά τα θέματα;;; Δε σπαταλάω καν το χρόνο μου να κάνω ούτε copy/paste το link για τέτοια θέματα.

Όσο για τα "νούμερα", όταν δώσετε εσύ και ο Σαμαράκιας νούμερα και πραγματικά στοιχεία, από αξιόπιστες και σοβαρές πηγές, και όχι τα μαγειρεμένα που σας πλασάρουν τα παπαγαλάκια για να σας πείσουν ότι προσπαθούν να μας σώσουν και σταματήσετε να γράφετε ανούσια σεντόνια, έλα να με βρεις.

Εσείς απαξιώνετε τους αναγνώστες, όταν σε όλο τον κόσμο κράζουν για την πολιτική των τελευταίων 50 χρόνων στην Ελλάδα, για τα λάθη της Τρόικα, για την ανικανότητα της κυβέρνησης, για τα κυβερνητικά σκάνδαλα και το φαγοπότι, αλλά εσείς κατηγορείτε τον μέσο Έλληνα για την κατάσταση.

Define σοβαρή πηγή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γ.Σταθάκης: Στο 42% ο συντελεστής για εισοδήματα άνω των 50.000 ευρώ - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

κάτι τέτοιες δηλώσεις μου αρέσουν....

obelix2.jpg

τι είπαμε έκανε ο εικονιζόμενος; :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Για hard evidence ο Τσοχατζόπουλος δε σου φτάνει; Ρε πάτε καλά; Υπάρχει ένας νοήμον άνθρωπος που αμφισβητεί αυτά τα θέματα;;; Δε σπαταλάω καν το χρόνο μου να κάνω ούτε copy/paste το link για τέτοια θέματα.

Όσο για τα "νούμερα", όταν δώσετε εσύ και ο Σαμαράκιας νούμερα και πραγματικά στοιχεία, από αξιόπιστες και σοβαρές πηγές, και όχι τα μαγειρεμένα που σας πλασάρουν τα παπαγαλάκια για να σας πείσουν ότι προσπαθούν να μας σώσουν και σταματήσετε να γράφετε ανούσια σεντόνια, έλα να με βρεις.

Εσείς απαξιώνετε τους αναγνώστες, όταν σε όλο τον κόσμο κράζουν για την πολιτική των τελευταίων 50 χρόνων στην Ελλάδα, για τα λάθη της Τρόικα, για την ανικανότητα της κυβέρνησης, για τα κυβερνητικά σκάνδαλα και το φαγοπότι, αλλά εσείς κατηγορείτε τον μέσο Έλληνα για την κατάσταση.

Άσε μας ρε φίλε που δεν σπαταλάς τον χρόνο σου να αθροίσεις πέντε αριθμούς για να περιγράψεις "πόσα πήγαν σε εξοπλιστικά, πόσα σε έργα και πόσα από τα παραπάνω σε μίζες, από το έτος 2000". Δεν ενδιαφέρει άμεσα τον αναγνώστη μια τέτοια εκτίμηση? Τι φοβάσαι, μην σου βγουν λάθος οι αριθμοί?

hard evidence ένα άτομο για να στηρίξει το παραπάνω statement? Είσαι σίγουρος ότι στέκει σαν επιχείρημα? Παρεμπιπτόντως, ποια είναι η τωρινή κατάσταση αυτού του ατόμου?

Θα έρθω να σε βρω για να σου δώσω δωράκι κανένα self-help βιβλίο "πως να κατανοήσετε 100% αυτά που διαβάζετε". Αφού έχεις το θράσος να μου λες για "ανούσια σεντόνια", θα σχολιάσω, λοιπόν, με την ίδια γραμμή του στυλ "έχω ένα φίλο". Άτομο από γερό quantitative background μου έχει πει ότι: "εμείς που ασχολούμαστε με τα μαθηματικά, μπορούμε να δούμε σήμερα αυτό που οι άλλοι θα βιώσουν στο μέλλον". Μην μου πετάξεις πάλι μαγειρεμένα νούμερα και λοιπές παπαριές, το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει επαφές ούτε με το ελληνικό περιβάλλον, ούτε με την ελληνική πολιτική σκηνή.

Και το έχω δηλώσει ότι δεν είμαι νεοδημοκράτης.

Ρε φίλε ξέρεις τι με ενοχλεί? Ο έχων άποψη για τα πάντα, στα πάντα. Και όταν έρθει το εύστοχο αντι-επιχείρημα, του μαμάμε τη μάνα στην ασυναρτησία, στα σφάλματα λογικής και στις υπεκφυγές. Μόνο κέικ σοκολάτας από τη καλαμάτα δεν τρώμε και να φωνάξουμε στο τέλος "για όλα φταίνε οι π__τάνες οι γυναίκες".

Αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι μερικοί είστε και λίγο κοτούλες. Μην τυχόν πάρετε καμιά ευθύνη παραπάνω πάνω σας...

ΥΓ. Δεν μας είπες, τι κάνει τώρα ο τσοχατζόπουλος κατά τη γνώμη σου? Το wiki λέει ότι καταδικάστηκε σε ποινή κάθειρξης 20 ετών

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή με την πολλή Ουκρανία, χάνουμε και επεισόδια:

http://www.esquire.com/blogs/news/life-in-venezuela-now-and-before-the-protests

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cuBzTlJBHHg]τι έγινε ρε παιδιά - YouTube[/ame]

Εκεί στην Κουμουνδούρου τι λέει ?? όλα καλά ??

Έγινε επεξεργασία από colt3003
fix
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή με την πολλή Ουκρανία, χάνουμε και επεισόδια:

https://www.esquire.com/blogs/news/life-in-venezuela-now-and-before-the-protests

Εκεί στην Κουμουνδούρου τι λέει ?? όλα καλά ??

Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη

Έχετε ζητήσει από τον Firefox μια ασφαλή σύνδεση στο Esquire - Beautiful Women, Men's Fashion, Best Music, Drink Recipes, αλλά δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της ασφάλειας της σύνδεσης.

Κανονικά, όταν προσπαθείτε να κάνετε μια ασφαλή σύνδεση, οι σελίδες παρουσιάζουν έμπιστα αρχεία πιστοποίησης που αποδεικνύουν την ταυτότητα τους. Η ταυτότητα αυτής της σελίδας δεν μπορεί να πιστοποιηθεί.

Τι θέλετε να γίνει;

Αν συνήθως συνδέεστε σε αυτή την σελίδα χωρίς προβλήματα, αυτό το σφάλμα σημάινει ότι κάποιος προσπαθεί να πλαστογραφήσει την ταυτότητα της σελίδας και δεν πρέπει να συνεχίσετε.

Κάτι καλύτερο παίζει;

Link to comment
Share on other sites

"Τουρκική Εβδομάδα τον Μάρτιο στην Αθήνα"

«Το Γενικό Προξενείο της Τουρκίας υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Δημοκρατίας της Τουρκίας στην Αθήνα διοργανώνει την "Τουρκική Εβδομάδα" 6- 14 Μαρτίου 2014, η οποία θα καλύπτει διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις.

Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν με τα εγκαίνια έκθεσης παλαιών φωτογραφιών της Πόλης στην αίθουσα εκθέσεων ‘’Φλοίσβος’’ του Δήμου Παλαιού Φαλήρου και στη συνέχεια θα λάβουν χώρο οι παρακάτω εκδηλώσεις:

Καθ‘ όλη τη διάρκεια της εβδομάδος θα προσφερθούν στους επισκέπτες μας παραδοσιακά προϊόντα αντιπροσωπευτικά της Τουρκικής κουζίνας και του Τουρκικού πολιτισμού όπως καφές, μπακλαβάς, μπαντέμ εζμεσί (αμυγδαλωτά), τα οποία θα είναι τοποθετημένα σε διάφορα σημεία του εκθεσιακού χώρου.

Η "Τουρκική Εβδομάδα" θα ρίξει την αυλαία της στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Παλαιού Φαλήρου, με την συναυλία του Muammer Ketencoğlu και του συγκροτήματός του».

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή με την πολλή Ουκρανία, χάνουμε και επεισόδια:

Before and After: Venezuela on Instagram - Esquire

Εντάξει, άμα είναι έτσι, να βάζουμε και εμείς φώτος με τους φραπέδες στον ήλιο, τι ανεργία, πείνα και διαφθορά μου λες, όλα καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άμα είναι έτσι, να βάζουμε και εμείς φώτος με τους φραπέδες στον ήλιο, τι ανεργία, πείνα και διαφθορά μου λες, όλα καλά είναι.

Αυτά δεν τα σκέφτηκαν μερικοί μερικοί όταν έπαιρναν ανοιχτά το μέρος τους όμως (όντας ομοιδεάτες)

Πως γίνεται, όταν πεθαίνει κόσμος απο τους φασίστες να είναι τραγωδία, ενώ όταν πεθαίνουν απο τους αριστερούς να είναι φάρσα, μόνο κάτι πολύ υψηλά μυαλά μπορούν να το αντιληφθούν. Προφανώς, δεν ανήκω σε τέτοια ελίτ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.