Jump to content



80 η 92


pcfreak

Recommended Posts

Εχω την slk900a με εναν enermax 92 fan. Καλη ειναι αλλα περιμενα καλυτερα αποτελεσματα σε συγκριση με την volcano 7+ που ειχα πριν. Μηπως ενας 80αρης ανεμιστηρας θα ειχε καλυτερα αποτελέσματα σε σχεση με τον 92αρη???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όπως και να 'χε , με την SLK-900 θα έπρεπε να είχες καλύτερες θερμοκρασίες από όσο είχες με την Volcano 7+.

Μιλάς για το ίδιο ακριβώς σύστημα , έτσι?

Το μόνο που άλλαξες είναι η ψύκτρα?

Έχεις εγκαταστήσει καλά την SLK ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το μέγεθος του ανεμιστήρα , αλλά τα CFM ( " ποσότητα μετακινούμενου αέρα " ).

Δηλαδή μπορεί:

Με έναν 80άρη 4000RPM να βγάλεις τις ίδιες θερμοκρασίες , με έναν 92άρη 3000RPM ανεμιστήρα.

Διαλέγεις: Θόρυβο ή αθόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

80mm επικεντρώνει την ροή περισσότερο προς το κέντρο της ψύκτρας ==> καλύτερη ψύξη.

Μειονέκτημα: για ίδια ροή αέρα με έναν 92χιλ περισσότερος θόρυβος λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας περιστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα CFM και θορυβο σε σχεση με 80 και 92. Τα γνωριζω αυτα ;) . Απλα σκεφτομαι αν ισχυει αυτο που ειπε ο tristeno. Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν καποιος εχει δοκιμασει και 80 και 92 και τι αποτελεσμα ειδε. Βεβαια με αναλογους ανεμιστηρες (οχι απο 80 stealth σε 92 tornado η αντιστροφα :blink: ). Οι θερμοκρασιες μου δεν ειναι κακες 39-40 idle και 43-45 load (210x10) απλα ειναι μονο 2-3 βαθμους κατω απο τη volcano και προβληματιζομαι...

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα specs της Enermax για το 92αρι fan...

Noμιζω οτι στις 2800 rpm ειναι αχτυπητο μιας και με ελαχιστο θορυβο ,κατα την γνωμη μου,

ξεπερναει κατα πολυ σε παροχη αερα τα πιο πολλα γρηγορα 80αρια και αρκετα silent 120αρια

Οι θερμοκρασιες σου μπορουν και μαλλον θα βελτιωθουν κι αλλο με καλο lapping και με σωστη τοποθετηση και στρωσιμο της θερμοαγωγιμης παστας ...

οσο αφορα το μεγαλυτερο τυφλο σημειο του 90αρη, ισως με καπoιο duct να εκμηδενιζονταν.....

(και μια πουτ'αναφεραμε το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εαν ειδε καμια διαφορα???)

post-166-1416070880,5452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απο Volcano7+(κορυφαια ψυκτρα...!) πηγα σε 900U+Enermax92

Οι διαφορες ειναι κυριος στο θορυβο!Απο βαθμους απο οτι θυμαμαι κατεβηκα 1-2 με το Volcano στο full ομως,α.κ.α πανδαιμονιο...!

Εχω δοκιμασει κ 80 SmartFan κ οι εντυπωσεις μου ηταν εξισου καλες.Στα ιδια επιπεδα θοριβου ο 92 απεδειδε σχεδον το ιδιο με τον 80(1 βαθμος + -)

Στο τερμα ομως ο 80(καπου 5000+ στροφες) απεδειδε καλητερα(-2 με 3 βαθμους),αλλα εκανε σαν.....αστο!

Αν εχεις 92 κατσε οπως εισαι,δεν αξιζει αλλαγη

Το μονο που αξιζει κ θα εκανα ειναι 120 με ducting,αλλα δε βρηκα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω AS3 και η τοποθέτηση είναι οκ. Samael τι θερμοκρασιες εχεις με την 900 και στα ποσα?Το επομενο βημα το οποιο εχει καθυστερησει λογω φορτου εργασιας ειναι το lapping. Δεν ειναι και τοσο λεια η βαση και σιγουρα θα κατεβει λιγο η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη τρεχω folding κ με θερμοκρασια κουτιου 23,7 κ Barton@2.17Ghz-1.9V κ ΑΒΙΤ ΑΝ7 εχω 53

Ααα κ αφου εχεις ΑΣ3 μην ασχολησε καν με το lapping....δε προκειτε να δεις κ τπτ ιδιαιτερο,μια χαρα γυαλισματακι εχει η 900.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.