Jump to content



Πρόβλημα με το παλιό μου laptop


Kostas T

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ένα πρόβλημα με το πολύ παλιό μου laptop ένα ASUS F3jc, αγορασμένο το 2004. Το έριξα καταλάθος από τον καναπέ :X: με αποτέλεσμα να σταματήσει να παίρνει ρεύμα από το καλώδιο. Ωστόσο λειτουργούσε μια χαρά με την μπαταρία απλά σε περίπτωση που τελείωνε δεν θα μπορούσα ούτε να την φορτίσω. Το πήγα λοιπόν στα Multirama για επισκευή και ο τεχνικός μου είπε πως έπρεπε να αλλάξει πριζάκι γιατι το προηγούμενο είχε σπάσει και οτι κατα τα άλλα δεν υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Να προσθέσω επίσης ότι αυτή ειναι η δεύτερη φορά που πέφτει κάτω το pc. Την πρώτη φορά είχε σπάσει η οθόνη και μου την είχε αλλάξει ο ίδιος τεχνικός και το laptop δούλευε κανονικά. Άλλαξε λοιπόν πριζάκι και ο υπολογιστής αρχισε να ξαναπαίρνει ρεύμα κανονικα, μόνο που η οθόνη αρχισε να τα δείχνει όλα σε μια απόχρωση μπλε πράσινο... δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς. Ο τεχνικός μου είπε πωσ όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Δλδ δεν έχει πρόβλημα η οθόνη και οτι είχε περασμένους τους τελευταίους drivers τησ κάρτας γραφικών αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπε οτι μάλλον από την πτώση χάλασε η κάρτα γραφικών αλλά οτι δεν είναι και σίγουρος αφού έβλεπε πρώτη φορά κάτι τέτοιο. Με αποτέλεσμα να έχω δώσει 80ε (για το πριζακι) και να έχω παραλάβει έναν χαλασμένο pc :suicide:. Δεν ξέρω τι να κάνω (ίσωσ βέβαια πρέπει απλά να τον πετάξω και να πάρω έναν καινούριο). Πιστεύετε πως θα βοηθούσε ένα format δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη γιατι έχω αρκετά προγράμματα μέσα που δεν θέλω να χάσω?? έχει πάθει κανείς ποτέ τίποτα παρόμοιο??

Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα

Link to comment
Share on other sites

1. 80 ευρω για το "πριζακι" εμενα μου ακουγονται παρα πολλα

2. πριν τα ριξει στην καρτα γραφικών ο τεχνικος, ελεγξε τις καλωδιοταινιες της οθονης?

αυτες τις αποχρώσεις η οθονη της παιρνει απλα οταν χρησιμοποιεις το laptop

η οταν κουνιεται η οθονη?

αν κουνησεις την οθονη λιγο πανω κατω διορθωνεται σε καποιο σημειο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

80 EURO για πριζάκι δεν είναι πολλά...εκεί παίζει η χρέωση μη σου πώ και παραπάνω...και για να καταλάβω...με το που το πήρες επισκευασμένο άρχισε τα προβλήματα ή έπειτα από κάποιο καιρό..?..

Link to comment
Share on other sites

5-6 ευρω το βύσμα

30-40 λεπτα το καλαι

1 ευρω το ρευμα απο κολλητηρι και την λαμπα του δωματιου και

70 ευρω

να ανοιξεις το laptop (2-3 λεπτα) να παρεις μετρησης απο το βύσμα (1-2 λεπτα) εφοσον ειναι αυτο και οχι κατι αλλο να ξεκολλησεις το βύσμα (1-2 λεπτα) να κολλησεις το καινουριο (1-2 λεπτα) να ξαναπαρεις μετρησης (1-2 λεπτα) να κλισεις το laptop (2-3 λεπτα)

μαλλον ζω σε λαθος πλανητη:p

Link to comment
Share on other sites

5-6 ευρω το βύσμα

30-40 λεπτα το καλαι

1 ευρω το ρευμα απο κολλητηρι και την λαμπα του δωματιου και

70 ευρω

να ανοιξεις το laptop (2-3 λεπτα) να παρεις μετρησης απο το βύσμα (1-2 λεπτα) εφοσον ειναι αυτο και οχι κατι αλλο να ξεκολλησεις το βύσμα (1-2 λεπτα) να κολλησεις το καινουριο (1-2 λεπτα) να ξαναπαρεις μετρησης (1-2 λεπτα) να κλισεις το laptop (2-3 λεπτα)

μαλλον ζω σε λαθος πλανητη:p

Φίλε μου αν κάνεις 13 λεπτά για να ανοίξεις (ολοκληρωτικά) το laptop + να βγάλεις το παλιό βύσμα + να καθαρίσεις τις επαφές + να σου κάτσει αμέσως η πρώτη κόλληση του νέου βύσματος + να ξαναδέσεις όλο το laptop......τότε μάλλον εγώ ζώ σε λάθος πλανήτη.... :baby: ...θα πάω σε εκείνον με τον κρυπτονίτη...τότε ίσως σε φτάσω !!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα κανω ενα 20-25 λεπτο

οσο το

να καθαρίσεις τις επαφές + να σου κάτσει αμέσως η πρώτη κόλληση του νέου βύσματος

γιατι να καθαρισω τις επαφες?

τι μπορει να εχει πια το power jack?

σε εργοστασιο κοπης μαρμαρων ηταν το laptop?:p

και η πρωτη κολλησει γιατι να μην κατσει?

Link to comment
Share on other sites

1. 80 ευρω για το "πριζακι" εμενα μου ακουγονται παρα πολλα

2. πριν τα ριξει στην καρτα γραφικών ο τεχνικος, ελεγξε τις καλωδιοταινιες της οθονης?

αυτες τις αποχρώσεις η οθονη της παιρνει απλα οταν χρησιμοποιεις το laptop

η οταν κουνιεται η οθονη?

αν κουνησεις την οθονη λιγο πανω κατω διορθωνεται σε καποιο σημειο η οχι?

Κι εμένα μου ακούστηκαν πάρα πολλά αλλά και τι να έκανα.. Όταν του είπα να το αφήσει καλύτερα με σκοπό να το πάω σε άλλον μου είπε οτι η ελάχιστη χρέωση και μόνο που το άνοιξε είναι 15ε. Άρα μάλλον δεν αξιζε να το πάω αλλού.

Τις αποχρώσεις τισ έχει συνέχεια και υπάρχουν από την στιγμή που ανοίγω το laptop (να φανταστεις οτι και το λογότυπο της ASUS που εμφανίζεται μολισ ανοοιγω το laptop βγαίνει παραμορφωμένο και αυτό).

Όσο και να κουνήσω την οθόνη δεν αλλάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

80 EURO για πριζάκι δεν είναι πολλά...εκεί παίζει η χρέωση μη σου πώ και παραπάνω...και για να καταλάβω...με το που το πήρες επισκευασμένο άρχισε τα προβλήματα ή έπειτα από κάποιο καιρό..?..

ακριβής χρέωση: 30ε το καινούριο πριζάκι και 50ε εργασία.

Το πρόβλημα αρχισε απο τη στιγμη που το επισκεύασε. Μάλιστα το διαπίστωσε πρώτος ο τεχνικός και μου το είπε και όταν τον ρώτησα τι κάνουμε τώρα μου είπε οτι πρώτη φορά εβλεπε κάτι τέτοιο και οτι δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Δεν υπονοώ οτι το χάλασε αυτός απλά μου φαίνεται απαράδεκτο να μου ζητούν 80ε και να μου τον παραδίδουν χαλασμένο. Γιατι στην ουσία αν είχε κάνει την διαπίστωση πιό νωρίς δεν θα είχα μπει καν στη διαδικασία να τον φτιαξω απλα θα του έδινα 15ε που είναι η ελάχιστη χρέωση και θα τελείωνε η υπόθεση.

Τεσπα οτι έγινε εγινε... το θέμα είναι αν μπορει να γινει τώρα κάτι με το σαράβαλό μου..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:Πριν πας το Λαπτοπ να σου φτιαξουν το βυσμα ειπες οτι αναβε κανονικα.Οταν αναψε με την μπαταρια,τα εδειχνε ολα κανονικα?Ο τεχνικος δεν ειδε καποιο προβλημα οταν το αναψε το Λαπτοπ για να κανει ελεγχο αν δουλευει μετα την αλλαγη του βυσματος?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πήρες ένα ψαλίδι κι έκοψες το 24πινο του psu, κι ένας άνθρωπος με την Χ ή Ψ χρέωση έκατσε και σου ξαναπέρασε τα pinάκια και το jack δεν έχει σχέση με την αστοχία της vga σου. Το παραλληλίζω απλά με σταθερό υπολογιστή για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση η vga με το power jack.

Το πιθανό σφάλμα έγκειται στο πως παραδόθηκε το μηχάνημα. Δυστυχώς τα F3Jc φοράνε άθλιες nvidia που ψοφάνε (η δικιά σου βέβαια κράτησε 7 χρόνια -και την πρώτη πτώση-, κατόρθωμα αν αναλογιστείς ότι συνήθως δεν βγάζουν 3ετία).

Τα πράγματα είναι απλά. Αν σου παραδόθηκε με artifacts το πας πίσω και 2 τα τινά:

-Αν είναι η vga και δεν θέλεις ν' αλλάξεις μητρική, θα ζητήσεις πίσω τα 80€ σου μείων την ελάχιστη που ζήτησε εξ αρχής το service για τον τεχνικό έλεγχο.

-Αν είναι το lcd ribbon, απαιτείς την τοποθέτηση του ανταλλακτικού χωρίς να πληρώσεις εργασία.

Αν όμως τ' artifacts στα έβγαλε εκ των υστέρων (ακόμα και την επόμενη μέρα)*, τότε θα πρέπει να κάνεις μια πιο ανθρώπινη κουβέντα με τον τεχνικό όσον αφορά το ποσό που πλήρωσες και το αποτέλεσμα που έχεις στα χέρια σου. Μπορείς ν' ζητήσεις έκαστο σενάριο από τα προηγούμενα. Παρεμπίπτοντος, ποιό service της Multirama είναι (περιοχή)?

*Αν έτσι έχουν γίνει τα πράγματα, γι' αυτό πρέπει να τσεκάρουμε το μηχάνημά μας πριν το παραλάβουμε.... ένα post κι ένα desktop να μπούμε τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:Πριν πας το Λαπτοπ να σου φτιαξουν το βυσμα ειπες οτι αναβε κανονικα.Οταν αναψε με την μπαταρια,τα εδειχνε ολα κανονικα?Ο τεχνικος δεν ειδε καποιο προβλημα οταν το αναψε το Λαπτοπ για να κανει ελεγχο αν δουλευει μετα την αλλαγη του βυσματος?

Ναι όταν αναψε με την μπαταρία τα έδειχνε όλα κανονικά. Όπως είπα και πιο πάνω το άναψε και τα είδε όλα πράσινα και μου είπε πως το βλέπει πρώτη φορά αυτό και πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί μάλλον φταίει η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πήρες ένα ψαλίδι κι έκοψες το 24πινο του psu, κι ένας άνθρωπος με την Χ ή Ψ χρέωση έκατσε και σου ξαναπέρασε τα pinάκια και το jack δεν έχει σχέση με την αστοχία της vga σου. Το παραλληλίζω απλά με σταθερό υπολογιστή για να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση η vga με το power jack.

προφανώς και δεν έχει σχέση. Όπως προανέφερα δεν υπονοώ οτι ο τεχνικός ευθύνεται για το πρόβλημα, ούτε οτι τα 2 προβλήματα (πριζάκι και vga) είναι αλλήλένδετα, το μόνο ίσως που τα συνδέει είναι οτι προέρχονται από την πτώση.

Το πιθανό σφάλμα έγκειται στο πως παραδόθηκε το μηχάνημα. Δυστυχώς τα F3Jc φοράνε άθλιες nvidia που ψοφάνε (η δικιά σου βέβαια κράτησε 7 χρόνια -και την πρώτη πτώση-, κατόρθωμα αν αναλογιστείς ότι συνήθως δεν βγάζουν 3ετία).

Τα πράγματα είναι απλά. Αν σου παραδόθηκε με artifacts το πας πίσω και 2 τα τινά:

-Αν είναι η vga και δεν θέλεις ν' αλλάξεις μητρική, θα ζητήσεις πίσω τα 80€ σου μείων την ελάχιστη που ζήτησε εξ αρχής το service για τον τεχνικό έλεγχο.

-Αν είναι το lcd ribbon, απαιτείς την τοποθέτηση του ανταλλακτικού χωρίς να πληρώσεις εργασία.

αν δεν κάνω λάθος με τον όρο artifacts εννοείς τα προβλήματα. Αν και δεν γνωρίζω τι είναι το lcd ribbon υποθέτω οτι έχει να κάνει με την οθόνη.. όμως ο τεχνικός μου είπε οτι έλεγξε την οθόνη και δούλευε κανονικά. Άρα η μόνη λύση είναι η πρώτη δλδ (εννοείται οτι δεν θέλω να αλλάξω μητρική σε ένα τόσο παλιό laptop θεωρώ οτι είναι πεταμένα λεφτά).

Αν όμως τ' artifacts στα έβγαλε εκ των υστέρων (ακόμα και την επόμενη μέρα)*, τότε θα πρέπει να κάνεις μια πιο ανθρώπινη κουβέντα με τον τεχνικό όσον αφορά το ποσό που πλήρωσες και το αποτέλεσμα που έχεις στα χέρια σου. Μπορείς ν' ζητήσεις έκαστο σενάριο από τα προηγούμενα. Παρεμπίπτοντος, ποιό service της Multirama είναι (περιοχή)?

Τα προβλήματα τα διαπίστωσε πρώτος ο τεχνικός απλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και γιαυτό τον πλήρωσα μόνο για την δουλεία που είχε κάνει με το πριζάκι και τον πήρα χαλασμένο. κατάστημα multirama αλεξανδρούπολης

*Αν έτσι έχουν γίνει τα πράγματα, γι' αυτό πρέπει να τσεκάρουμε το μηχάνημά μας πριν το παραλάβουμε.... ένα post κι ένα desktop να μπούμε τουλάχιστον!

εννοείται οτι τον τσέκαρα πριν τον πάρω απλά δεν μπορούσε ο τεχνικός να μου βρει κάποια λύση (φυσικά και το έχω μετανιώσει που τον πλήρωσα γιατι αν το πρόβλημα είχε διαπιστωθεί λίγο νωρίτερα δεν θα έδινα λεφτα ούτε για το πριζάκι.)

Απότι βλέπω δλδ δεν μπορεί να είναι κάποιο πρόβλημα που να λύνεται με φορματ ή με κάποια αλλαγη από το bios χρειάζεται αλλαγή μητρικής. πράγμα που σημαίνει οτι παει για πεταμα το laptop μιας και δεν είμαι διατεθημένος να δώσω άλλα ευρώ για να το φτιάξω έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό αργα ή γρήγορα να πάρω καινούριο οπότε ίσως ήρθε η ώρα να αρχίσω το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όπα φίλε μου. Μα το είχατε συνεννοηθεί? Το παρέλαβες με artifacts και πλήρωσες τα 80€? Δεν βγάζει νόημα, όπως επίσης δεν είναι επαγγελματίας ο τεχνικός. Ναι ντάξ το τρακάρατε τ' αμάξι... ίσιωσα τις λαμαρίνες, αλλά έχει πέσει και το μοτέρ..... δεν ξέρω απ' αυτά εγώ, πληρώστε επισκευή για το ίσιωμα και καν τε το ότι νομίζετε!!!

Αν και απ' ότι βλέπω έχεις ήδη αποφασίσει να πάρεις άλλο, 65€ τα δικαιούσαι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Όπα φίλε μου. Μα το είχατε συνεννοηθεί? Το παρέλαβες με artifacts και πλήρωσες τα 80€? Δεν βγάζει νόημα, όπως επίσης δεν είναι επαγγελματίας ο τεχνικός. Ναι ντάξ το τρακάρατε τ' αμάξι... ίσιωσα τις λαμαρίνες, αλλά έχει πέσει και το μοτέρ..... δεν ξέρω απ' αυτά εγώ, πληρώστε επισκευή για το ίσιωμα και καν τε το ότι νομίζετε!!!

Αν και απ' ότι βλέπω έχεις ήδη αποφασίσει να πάρεις άλλο, 65€ τα δικαιούσαι πίσω.

Έχεις δίκιο φίλε μου, απλά πιάστηκα κοροϊδο γιατί στο τέλος μου είπε "παρτο δούλεψε το και μπορεί αν η vga ζεσταθεί λίγο να επανέλθει" (προφανώς και ήθελε απλά να με ξεφορτωθεί) κι εγώ τον πίστεψα.

Άρα η μόνη λύση είναι να πάω και να πάρω τα 65ε πίσω και να ξεχάσω το laptop.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να φταιει η καλωδιοταινια (ακα lcd ribbon) που συνηθως ειναι φθηνη

~10-30 ευρω

αν ομως εχει προβλημα η καρτα γραφικών η η οθονη τοτε κατα πασα πιθανοτητα

δεν συμφερει να το φτιαξεις

τωρα βεβαια αν περνουν 80 ευρω για ενα power jack ποιος ξερει ποσα θα σου παρουν για ενα καλωδιο:p

αν μπορεις πανε και πες τον τεχνικο που το ειδε (με καλο και ομορφο τροπο)

να ριξει μια ματια να δει τι φταιει χωρις χρεωση καθως το προβλημα εμφανιστηκε μετα την επισκευη.

μπορει (πολυ σπανιο αλλα οχι και απιθανο) να κουνηθηκε η καλωδιοταινια

και να μην εχει καλη επαφη

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να φταιει η καλωδιοταινια (ακα lcd ribbon) που συνηθως ειναι φθηνη

~10-30 ευρω

αν ομως εχει προβλημα η καρτα γραφικών η η οθονη τοτε κατα πασα πιθανοτητα

δεν συμφερει να το φτιαξεις

τωρα βεβαια αν περνουν 80 ευρω για ενα power jack ποιος ξερει ποσα θα σου παρουν για ενα καλωδιο:p

αν μπορεις πανε και πες τον τεχνικο που το ειδε (με καλο και ομορφο τροπο)

να ριξει μια ματια να δει τι φταιει χωρις χρεωση καθως το προβλημα εμφανιστηκε μετα την επισκευη.

μπορει (πολυ σπανιο αλλα οχι και απιθανο) να κουνηθηκε η καλωδιοταινια

και να μην εχει καλη επαφη

Μα ο τύπος κρατησε το laptop 2 μέρες παραπάνω μόνο και μόνο για να δει ποιό είναι το πρόβλημα και τελικά δεν κατάφερε να βγάλει άκρη. Η μόνη γνωμάτευση που έκανε είναι οτι μάλλον φταίει η κάρτα γραφικών χωρίς να είναι και απόλυτα σίγουρος.. βγάλε άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Μα ο τύπος κρατησε το laptop 2 μέρες παραπάνω μόνο και μόνο για να πει οτι ειδε και καλα ποιό είναι το πρόβλημα και τελικά δεν κατάφερε να βγάλει άκρη. Η μόνη γνωμάτευση που έκανε είναι οτι μάλλον φταίει η κάρτα γραφικών χωρίς να είναι και απόλυτα σίγουρος.. βγάλε άκρη..

fixed.

το πας πισω και ζητας τα 65 ευρω.εφοσον το προβλημα εμφανιστηκε μετα την επισκευη φταιει αυτος .&-

τα υπολοιπα ειναι λογια του αερα και στα λεει για να αποποιηθει των ευθυνων του

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα το πήγαινα πίσω και θα του ζητούσα να βρει τι φταίει διότι δεν το έκανε πριν τη παράδοσή του στο τεχνικό τμήμα. Αν φταίει η κάρτα γραφικών τότε προφανώς δε φταίει ο τεχνικός απλώς περίμενε τη κατάλληλη στιγμή για να ψοφίσει. Αν όμως βρεθεί κάποια άλλη ζημιά που μπορεί να οφείλεται στο "άνοιγμα - κλείσε" του laptop κατά την επέμβαση του, τότε οφείλει να σε αποζημιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.