Jump to content



Σωστη τοποθετηση Μητρικης σε Κουτι


Liquid

Recommended Posts

Θα ηθελα τα φωτα σας για να μην κανω καμια πατατια,μια και τωρα αρχιζω να την ψαχνω στα ενδοτερα των υπολογιστων.

Εχω εναν P4 και μια μητρικη QDI και θελω να τα βαλω σε ενα κουτι που αγορασα(της πλακας).Πρεπει να προσεξω κατι στην τοποθετηση της Motherboard(το κουτι ειχε καποια βιδακια,κατι ροδελες και διαφορα αλλα τετοια ψιλα).

Απο οτι ειδα οι θεσεις της μητρικης δεν ταιριαζουν με το panel του κουτιου(εκει που βγαινουν οι διαφορες θυρες),αρα πρεπει να το ξυλωσω ολο το Panel....

Your help please...

Link to comment
Share on other sites

Οι θεσεις της μητρικης δεν ταιριαζουν με το πανελ του κουτιου λογικα. Μεσα η μητρικη πρεπει να εχει δικο της πανελ.Τα βιδακια πρεπει να τα βγαλεις και να τα βαλεις στις σωστες θεσεις ετσι ωστε εκει που εχει τρυπες η μητρικη απο κατω να βρισκεται η βαση και μετα να βαλεις και την βιδα που χρειαζεται για να στερεωθει.

Link to comment
Share on other sites

To μεταλλο που καλύπτει τις θύρες (backplate θα το βρεις στα αγγλικά) διαφέρει από μητρική σε μητρική και θα βρεις το κατάλληλο στη συσκευασία της μητρικής σου. Αν την είχες σε άλλο κουτί, απλά βγάλε το από εκεί. Κουμπωτό είναι και αν το πιέσεις από την έξω μερια προς τα μέσα θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Liquid [Σήμερα, στις 02:26]

Θα ηθελα τα φωτα σας για να μην κανω καμια πατατια,μια και τωρα αρχιζω να την ψαχνω στα ενδοτερα των υπολογιστων.

Εχω εναν P4 και μια μητρικη QDI και θελω να τα βαλω σε ενα κουτι που αγορασα(της πλακας).Πρεπει να προσεξω κατι στην τοποθετηση της Motherboard(το κουτι ειχε καποια βιδακια,κατι ροδελες και διαφορα αλλα τετοια ψιλα).

Απο οτι ειδα οι θεσεις της μητρικης δεν ταιριαζουν με το panel του κουτιου(εκει που βγαινουν οι διαφορες θυρες),αρα πρεπει να το ξυλωσω ολο το Panel....

Your help please...

Επισης θα δεις οτι η λαμαρινα πανω στην οποια θα "κατσει" η μητρικη, εχει περισσοτερες τρυπες απ' οτι η μητρικη. Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο (Επεξεργαστη, μνημες κλπ) ακουμπησε την μητρικη μεσα, σημαδεψε ποιες απο τις τρυπες του κουτιου αντιστοιχουν με της μητρικης και μετα βγαλε την μητρικη και βαλε εκεινα τα (χαλκινα;) spacers που ηρθαν με το κουτι, για να κρατανε την μητρικη ενα εκατοστο πανω απο την λαμαρινα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλω ολα τα spares για τις αντιστοιχες τρυπες της μητρικης?Υπραρχουν επισης μικρες φλαντζες στο μεγεθος της βιδας,αυες χρειαζονται να μπουν ενδιαμεσα κουτι-spare 'η spare-βιδας(για να μονωνει κατι μου φαινεται απιθανο,μαλλον για αντικραδασμικο μεσο μου φαινεται ρε παιδια..\Και κατι αλλο,ετσι οπως βλεπω την θεση της μητρικης η cpu βρισκεται ακριβως κατω απο το τροφοδοτικο.Σωστη ειναι θεση της.?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Liquid

Πρεπει να βαλω ολα τα spares για τις αντιστοιχες τρυπες της μητρικης?

Οχι, αυτο που σου ειπα, ακουμπησε την πρωτα να δεις σε ποιες απο τις τρυπες θα χρειαστει να βαλεις τα spacers.

Υπραρχουν επισης μικρες φλαντζες στο μεγεθος της βιδας,αυες χρειαζονται να μπουν ενδιαμεσα κουτι-spare 'η spare-βιδας(για να μονωνει κατι μου φαινεται απιθανο,μαλλον για αντικραδασμικο μεσο μου φαινεται ρε παιδια..

Οχι, μην αγχωνεσαι.

Και κατι αλλο,ετσι οπως βλεπω την θεση της μητρικης η cpu βρισκεται ακριβως κατω απο το τροφοδοτικο.Σωστη ειναι θεση της.?

Σωστη ξε-σωστη, αυτη ειναι :ρρρ

Στο τελος θα φαινεται καπως ετσι:

post-129-1416070881,667_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι Liquid.....

Δε μπορει να παει κατι τοσο στραβα,ειναι αρκετα απλο το θεμα ωστε να κανεις χαντραδα.

τις φλαντουλες που λες ή τις βαλεις ή οχι το ιδιο παραμα ειναι,συνηθως τις βαζουνε πτιν τις "τελικες" βιδες.

Βαλε οσα χαλκινα στηρηγματα νομιζεις οτι ειναι αρκετα για να κρατησουν τη μητρικη σου σταθερη στο κουτι,συνηθως αυτο το νουμερο ειναι ισο με 6.

Πριν αρχισεις ΧΑΛΑΡΩΣΕ... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπραρχουν επισης μικρες φλαντζες στο μεγεθος της βιδας,αυες χρειαζονται να μπουν ενδιαμεσα κουτι-spare 'η spare-βιδας(για να μονωνει κατι μου φαινεται απιθανο,μαλλον για αντικραδασμικο μεσο μου φαινεται ρε παιδια..

Αυτες οι "φλατζες" μπαινουν οταν βαζεις τα βιδακια της μητρικης. Αποσκοπουν στο να μην ακουμπησει το κεφαλι της βιδας σε καποιο σημειο της μητρικης με αποτελεσμα...θορυβος και μαυρους καπνους !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην λετε ρε παιδια στο παλικαρι που δεν ξερει οτι δεν μπορει να παει κατι στραβα. Μπορει και παρα μπορει. Οποτε καλυτερα να ειναι 2 φορες αγχωμενος και να τα 3πλοκοιταξει ολα , ξανα και ξανα παρα να γινει μαμακια.

Υ.Γ. Ακομα θυμαμαι τον φιλο του fireblade που πηγε να βαλει μητρικη μεσα στο κουτι και επειδη δεν ταιριαζαν οι χρυσες βασεις, δεν αλλαξε βασεις, αλλα εκανε καινουριες τρυπες στην μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα ξανακούσει.

Αν δεν βάλεις τους αποστάτες σωστά και ακουμπά καποιος παραπανίσιος της πλάτη της μητρικής, δεν είναι λίγες οι πιθανότητες να κάνει βραχυκύκλωμα και να έχουμε ...μυρωδιά καμμένου εξαρτήματος και αν είσαι τυχερός και καπνό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.