Jump to content



Προβλημα με το CPU-Kit του Prometeia...


geoal

Recommended Posts

Μετα απο παρα πολυ καιρο ειπα να κανω ενα ποστ για ενα προβλημα που ανακαλυψα.Οι παλαιοτεροι που με γνωριζουν θα ξερουν για τις χαλασμενες μητρικες που κατα καιρους με αλλαζα.Το προβλημα ηταν φυσικα η διαροη υγρασιας απο το CPU kit του MACHII το οποιο απο οτι γνωριζουν οι εχοντες τετοιο συστημα ψυξης βιδωνει με 4 βιδες απο το πισω μερος της μητρικης προς το εμπρος.Το προβλημα ειναι οτι οι βολτες στο επανω μερος του κιτ ειναι απο πλαστικο ενω οι βιδες ειναι κλασσικες μεταλλικες και ετσι μετα 2-3 βαλε-βγαλε το κιτ πχ για αλλαγη μητρικης οι πλαστικες βολτες οπως ειναι φυσικο δεν βιδωνουν καλα με αποτελεσμα οταν πας να βιδωσεις την κεφαλη του prommeteia στο επανω μερος του κιτ ουσιαστικα το τραβας προς τα εξω και δημιουργειτε ενα πολυ μικρο κενο μεταξυ μητρικης και κιτ.Οση πισσοταινια και βαλεις στο κιτ δεν μπορεις να το μονωσεις καλα επειδη δεν υπαρχει η απαραιτητη πιεση και η υγρασια οπως γνωριζετε ειναι υπουλο πραμα.Τελικα κατεφυγα σε πατεντα μια και το να αγοραζα καινουριο κιτ θα οδηγουσε στο ιδιο προβλημα.Να τι εκανα λοιπον και απο οτι φαινετε παιζει καλα.Βρηκα τεσσερα παξιμαδια και τεσσερις βιδες λιγο πιο μακριες απο αυτες που εχει το κιτ, με ενα δραπανο εκανα στις θεσεις που βιδωνε το πανω μερος του κιτ διαμπερεις τρυπες, μετα ζεστανα τα παξιμαδια με ενα καμινετο και τα βιθυσα στο πλαστικο κιτ απο το επανω μερος ωστε η πιεση που θα ασκηθει αργοτερα στα παξιμαδια να μην μπορει να τα ξεκολλησει.Στο επανω μερος για να κλεισω την τρυπα μεχρι το παξιμαδι εβαλα πισσοταινια ωστε να μην υπαρξει πιθανοτητα υγρασιας στο πισω μερος της μητρικης αλλα και αυτο να συμβει εβαλα και στο πισω μερος του κιτ (οταν το ειχα πλεον βιδωσει) πισσοταινια και για να μην κολλησει στο κουτι εκοψα ενα κομματι απο ενα παλιο mousepad στο μεγεθος του κιτ και λιγο πιο μεγαλο και το κολλησα πανω στην πισσοταινια.Αυτο ηταν τωρα το κιτ δενει παρα πολυ καλα επανω στη μητρικη και η πισσα λογω της μεγαλης πιεσης που ασκειτε βγαινει πολυ δυσκολα απο την μητρικη γεγονος που δειχνει τοσο καλα πιανει η πιανει πλεον η πισσα μεταξυ μητρικης και κιτ.Δεν ξερω για εσας αλλα εγω θεωρω απαραδεκτο αυτο που περασα τον τελευταιο 1 περιπου χρονο.Εξηγουμε εδωσα 795 ευρω για την αγορα του prometeia στους 6 μηνες ειχα 6 χαλασμενες μητρικες και μου εσπασε και το σωληνακι που παει στην κεφαλη.Αφου φτιαξαμε με εναν πρωην συναδελφο το σωληνακι χαλασανε αλλες 3 μητρικες μεχρι να κανω την παραπανω πατεντα που ελπιζω να ειναι και η τελευταια.Δεν βρισκετε οτι για εμπορικο και πανακριβο συστημα ψυξης ειναι σοβαρα τα προβληματα που εχει.Θα μου πειτε οτι αυτο το πραμα δεν ειναι για απαιδευτους και για αυτους που θελουν να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.Ναι συμφωνω αλλα εδω μιλαμε για κατασκευαστικα προβληματα που εχουν σκοπο την αγορα cpu kit σε τακτα χρονικα διαστηματα και αν σπασει το σωληνακι οπως σε αλλα 2 παιδια που γνωριζω απο το φορουμ και δεν εχεις τον τροπο να το φτιαξεις μονος σου τοτε πληρωνεις το συστημα αλλη μιση φορα.Τι να πω βρε παιδια το prometeia ειναι οντως το καλυτερο εμπορικο συστημα ψυξης για επεξεργαστες αλλα τα παραπανω προβληματα του χαλανε την εικονα και βαζουν τον κατοχο του σε διαρκει σκεψη καθε φορα που παει να ανοιξει τον υπολογιστη.Θα αναψει ή οχι...

και κατι ασχετο για τον φιλο τον Τασσο.Μια και δεν μπορεσα να σε ενημερωσω για το εγινε με τον επεξεργαστη τελικα μου τον αλλαξανε με εναν 2,8 Μ0 Κοστα Ρικα και απο οτι φαινετε παει καλυτερα απο τον προηγουμενο αλλα δεν εχω χρονο και διαθεση για πειραματα πλεον και ετσι τον δουλευω στα 3,8 με 1,625 εκει η MAX3 μου δειχνει με 2πλο Prime -23 βαθμους απο -6 που μου εδειχνε ο παλιος 2,8 Malay L317.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geoal έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά το cpu-kit.... Μετά από 4-5 αλλαγές, χαλαρώνουν πολύ τα πλαστικά του μέρη..

Πρόβλημα με σωληνάκια σπασμένα, δεν είχα, σε κανένα από τα 2 prometeia(Mach I&II).

Ειδικά στο MachII για δοκιμές, έχει φέρει και 180 μοίρες βόλτα η κεφαλή, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τον Ροοτ.Να κανω ομως μια ερωτηση?εισαι σιγουρος οτι το πρωτο σου κιτ ηταν για Ιντελ?Ρωταω γιατι 2 φορες ετυχε η μια σε μενα να αγορασω ιντελ κιτ και καλα που το ειδε ο χαιπρο γιατι μεσα ειχε κιτ για amd.Μηπως τελικα εφταιγε αυτο και δεν εκουνμπαγε καλα...εγω στο δικο μου 3 αλλαγες εχω κανει μεχρι τωρα ολα οκ..προς το παρων

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε από την αρχή να βάλεις παξιμάδια. Δεν χρειαζόταν να ζεστάνεις το πλαστικό, θα έπιαναν και έτσι τα παξιμάδια. Λαστιχένιες ροδέλες ήθελε. Πιστεύω πως πλαστικό χρησιμοποιούν για μόνωση. Αν ήταν μεταλλικό θα ίδρωνε ευκολότερα. Απαραδεκτο βέβαια αφού όντως οι πλαστικές βόλτες χαλάνε με πολύ σφίξιμο. Έχω δει και πλαστικό κάλλυμα με μεταλλικές βόλτες (το καλύτερο). A ρε Swiftech με τα αλουμίνιά σου!(με πλαστικά παξιμάδια όμως :'( )

Link to comment
Share on other sites

..και κατι ασχετο για τον φιλο τον Τασσο.Μια και δεν μπορεσα να σε ενημερωσω για το εγινε με τον επεξεργαστη τελικα μου τον αλλαξανε με εναν 2,8 Μ0 Κοστα Ρικα και απο οτι φαινετε παει καλυτερα απο τον προηγουμενο αλλα δεν εχω χρονο και διαθεση για πειραματα πλεον και ετσι τον δουλευω στα 3,8 με 1,625 εκει η MAX3 μου δειχνει με 2πλο Prime -23 βαθμους απο -6 που μου εδειχνε ο παλιος 2,8 Malay L317.

Τέλος καλό...όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κιτ ειναι για Ιντελ και δεν το εχω αλλαξει ειναι αυτο που μου ειχαν στειλει εξ αρχης. Τωρα για το σωληνακι το προβλημα δεν ειναι οταν περιστρεφεις την κεφαλη αλλα την στιγμη της αλλαγης της μητρικης οπου ηθελα χωρο για να βγαλω τη μητρικη και αφηνα την κεφαλη να κρεμετε στο πλαι του κουτιου, τοτε φυσικα δεν μπορουσα να ξερω την συνδεση που ειχαν κανει, οταν το ειδα ηταν τοτε που εσκισα το αρμαφλεξ για να δω απο που χανει αεριο το κυκλωμα.Τελος παντων αυτο το ποστ ειναι εντελως ενημερωτηκο και δεν εχω σκοπο να θιξω τιποτα και καμια εταιρεια απλα αναφερω ορισμενα bugs που ετσι και αλλιως υπαρχουν σε ολα τα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.