Jump to content



Μόλις έδωσα παραγγελία - Γνώμες;


NikMark

Recommended Posts

Κουτί - GIGABYTE GZ-7 BLACK CASE - - CASES - E-SHOP.GR

Επεξεργαστής - INTEL CORE I5-2500 3.30 GHZ LGA1155 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR

Μητρική - ASUS P8P67 PRO - - E-SHOP.GR

Μνήμη - KINGSTON KHX1333C7D3K2/4GX DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ HYPERX GENESIS DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR

Κάρτα Γραφικών - MSI N460GTX-M2D1GD5/OC GTX460 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

Σκληρός - WESTERN DIGITAL WD6401AALS 640GB CAVIAR BLACK SATA2 - - E-SHOP.GR

SSD - INTEL 25-V SSDSA2MP040G2R5 2.5'' SSD 40GB MLC DESKTOP BUNDLE - - E-SHOP.GR

DVD - LG GH22LS50 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK - - E-SHOP.GR

Τροφοδοτικό - THERMALTAKE W0134 TR2 RX 550W CABLE MANAGEMENT - - E-SHOP.GR

Παίδες, θα ήθελα την άποψή σας...

Ψιλό-μετανιώνω που δεν βάζω επεξεργαστή τον «Κ» αλλά δεν υπερχονίζω και ούτε θέλω να μπω στο τριπάκι. Απ΄την άλλη, έβαλα ψιλό-καλή μητρική που κάποιος θα πει ότι είναι γι΄αυτή τη δουλειά... Ήθελα καλή όμως, δέχεται και SLI για το μέλλον να βάλω μια δεύτερη 460... Όταν πέσει κι άλλο η τιμή της μια που δε τη βιάζομαι καθόλου.

SSD πήρα τον μικρό για πρώτη επαφή. Θα μπουν πάνω τα Windows 7 ( 15 MB ), Drivers, Browsers... Παιχνίδια, μουσική, ταινίες κτλ, o Caviar Black μου κάθεται μια χαρά...

Τι λέτε;

900 ευρώ ήταν το budget μου... Τόσο επακριβώς μου βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Το κουτί και το τροφοδοτικό, δεν μ΄ενδιαφέρουν καθόλου. Τόσα χρόνια στο σύστημα της υπογραφής, μ΄ένα Chiftec 550W δουλεύω απροβλημάτιστα.

Τι εννοείς «έρχονται»; Πότε δεν έρχεται κάτι σ΄ότι αφορά ηλεκτρονικούς υπολογιστές; Τι έχει ο 2500; Μόλις ήρθε κι αυτός. Στις απαιτήσεις μου πιστεύω θα με υπερκαλύπτει για χρόνια... Τώρα με τον SSD ok... Γι΄αυτό παίρνω τον μικρότερο. Όταν βγει ο καινούργιος, βλέπουμε πως παει... Πότε όμως; Γνωρίζεις;

Για τη μητρική όντως έχω το κόλλημα. Άλλη με SLI δε βλέπω... Και η φθηνότερη καλή P67 είναι στα 129 ευρώ. 37 ευρώ διαφορά, οκ. Δε χάλασε ο κόσμος...

Ξέρω΄γω...

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα σχολιάσω το σύστημα ο καθ'ένας έχει διαφορετικές ανάγκες αλλά το τροφοδοτικό με τί κριτήριο το διάλεξες?

Τώρα κατόπιν εορτής (αφού έχει γίνει ήδη η παραγγελία) τι να σου πούμε κ εμείς

Υγ. διάλεξες και μαγαζί...:fie:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όπως παρήγγειλα ξε-παραγγέλνω... Πρίν λίγο έστειλα τη παραγγελία και είναι με αντικαταβολή. Πιστωτική δε χώθηκε στη μέση...

Τους παίρνω τηλέφωνο και τέλος...

Τι ν΄αλλάξω; Τι προτείνετε; Από που; Πλαίσιο;

Περί τροφοδοτικού... 550 Watt αρκετά δεν είναι; Έχει και αποσπώμενα καλώδια...

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι τα watt το θέμα αλλα η ποιότητα του υλικού της κάθε εταιρείας.

Δές τα chieftec εάν θές να κρατήσεις το budget του τροφοδοτικού χαμηλά, την θεωρώ πολύ τίμια εταιρεία και φυσικά κλάσεις ανώτερη της Tt

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι τα watt το θέμα αλλα η ποιότητα του υλικού της κάθε εταιρείας.

Δές τα chieftec εάν θές να κρατήσεις το budget του τροφοδοτικού χαμηλά, την θεωρώ πολύ τίμια εταιρεία και φυσικά κλάσεις ανώτερη της Tt

dude wtf?

Μιλας για εκεινα τα chieftec που εχουν 70% efficiency?

Ειχα ενα και το εδωσα δρομο για ενα TT Toughpower. Σαφως ανωτερο απο πολλα Γυφτεκ.

Το τροφοδοτικο σπερνει

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτά τα thread.. Παραγγέλνω πρώτα και μετά ρωτάω.. Sorry αλλά απλά δεν έχει λογική. :)

πρωτα πρωτα, θα συμφωνησω 100% με αυτο.

επειτα θα πω οτι δεν ειναι τοσο τραγικη η συνθεση (σαν συνθεση). πολυ καλη μητρικη που κανει και SLI + Xfire.

ο επεξεργαστης ειναι αρτι αφιχθης, οποτε δεν καταλαβαινω τι εννοειται με τους "νεους επεξεργαστες"....!!!!

μνημες μια χαρα, τις εχω κι εγω!

αυτα για τα βασικα. τωρα στα γυρω γυρω, ο ssd ισως θεωρηθει υπερβολη, αλλα πρεπει να μπουμε πλεον στο πνευμα των SSD, αν θελουμε να εχουμε πραγματικα γρηγορο πισι και ξεφυγουμε απο το bottleneck των HDD! αλλα για 2ο δισκο-αποθηκη δεν θα επαιρνα τον AALS, αλλα εναν SPINPOINT F3 1tb.

αλλα οσον αφορα τροφοδοτικο και κουτι συμφωνω με τα παιδια...!! μπορεις να βαλεις κατι καλυτερο σε αυτα που δεν αλλαζεις καθε τοσο.

edit: nikchris, μπορει το toughpower να ειναι σχετικα καλο, αλλα το συγκεκριμενο που εβαλε δεν ειναι σειρας toughpower, ειναι για κλωτσιες!

θα προτεινα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549204

Link to comment
Share on other sites

Πω...Πω! Δε θα κοιμηθώ σήμερα! Θα σπάσει το κεφάλι μου...

Αν αφαιρέσω τον SSD λύνονται τα χέρια μου...

βάζω αυτό:

CORSAIR CMPSU-650TX 650W - - E-SHOP.GR ή... ποιο εν πάση περιπτώσει θεωρείτε καλό;

Και ένα καλύτερο κουτί...

Απ΄την άλλη, μπορώ να ρίξω τη μητρική στην MSI των 130 ευρώ αλλά δεν υποστηρίζει SLI για αν μετά αποφασίσω αναβάθμιση... Έτσι, τι να το κάνω το καλύτερο τροφοδοτικό...

Θα κάνω αλλαγή αύριο πρωί πρωί είναι σιγουρό... αλλά τι, ένας θεός ξέρει.

Τον SpinPoint όντως γνωρίζω πως είναι καλός αλλά δεν τον βλέπω ούτε πλαίσιο ούτε eshop...

Link to comment
Share on other sites

70% efficiency θα ειχαν τιποτα chieftec πριν απο 10 χρονια...τα τωρινα ειναι σκυλια.εχω δοκιμασει παρα πολλα και κανενα δεν με απογοητευσε.ειδικα τα 650 watt και πανω.

τωρα για την συνθεση θα πω και εγω οτι τροφοδοτικο κουτι θελουν αλλαγη.μητρικη βαλε πιο φθηνη και παρε καλυτερη καρτα γραφικων.γιατι να κανεις sli αν μπορεις να καλυφθεις και με μια καρτα γραφικων?επισης πιστευω τα 40 γιγα του ssd θα σου φανουν λιγα.ας κοιταζες τον 80αρη αντιστοιχο και αν περιμενεις να ερθουν οι νεες γενιες ωστε να πεσουν οι παλιες,ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε τελικά...

Καλύτερα να ΜΗΝ Βάλω καθόλου κάτι και να το βάλω στη πορεία... Παρά να βάλω κάτι και να χρειαστεί αλλαγή μετά...

Άρα: Αφαιρώ SSD και βάζω το THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W - - E-SHOP.GR το οποίο η εταιρεία το δίνει 85+. Εντάξει, ας πούμε εμείς 80+ και το GMC R4 BULLDOZER BLACK - - CASES - E-SHOP.GR το οποίο το βλέπω ζόρικο!

Αυτά θα μείνουν και το τροφοδοτικό θα σηκώσει 2 x 460GTX!

SSD στο μέλλον με τους νέους INTEL ( εκτός αν μέχρι αύριο καταφέρω να πείσω κανέναν να στάξει 90 ευρώ )!

Τώρα έχω μια άλλη απορία... Μητρικές στα 165 ευρώ είναι δυο που καλοβλέπω... Την ASUS PRO που παρέθεσα αλλά είναι και η MSI GD 55 MSI Europe ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more η οποία τυγχάνει και ίδια μάρκα με τη κάρτα γραφικών αλλά πιο όμορφη τη θεωρώ προσωπικά!

Λέτε να διαλέξω την MSI; Και οι 2 υποστηρίζουν SLI και UEFI ΒΙOS ( είχα και στο χωριό μου UEFI Bios, το βλαχοκιμπάρι! )

Link to comment
Share on other sites

dude wtf?

Μιλας για εκεινα τα chieftec που εχουν 70% efficiency?

Ειχα ενα και το εδωσα δρομο για ενα TT Toughpower. Σαφως ανωτερο απο πολλα Γυφτεκ.

Το τροφοδοτικο σπερνει

Dude το οτι πήρες εσύ Tt δέν τα κάνει καλύτερα απο τα chieftec

Θές να με πείσεις οτι τα chieftec = Γυφτεκ? Get a grip μιας και το μιλάς το Αγγλικό...

Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε τελικά...

Καλύτερα να ΜΗΝ Βάλω καθόλου κάτι και να το βάλω στη πορεία... Παρά να βάλω κάτι και να χρειαστεί αλλαγή μετά...

Άρα: Αφαιρώ SSD και βάζω το THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W - - E-SHOP.GR το οποίο η εταιρεία το δίνει 85+. Εντάξει, ας πούμε εμείς 80+ και το GMC R4 BULLDOZER BLACK - - CASES - E-SHOP.GR το οποίο το βλέπω ζόρικο!

Αυτά θα μείνουν και το τροφοδοτικό θα σηκώσει 2 x 460GTX!

SSD στο μέλλον με τους νέους INTEL ( εκτός αν μέχρι αύριο καταφέρω να πείσω κανέναν να στάξει 90 ευρώ )!

Τώρα έχω μια άλλη απορία... Μητρικές στα 165 ευρώ είναι δυο που καλοβλέπω... Την ASUS PRO που παρέθεσα αλλά είναι και η MSI GD 55 MSI Europe ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more η οποία τυγχάνει και ίδια μάρκα με τη κάρτα γραφικών αλλά πιο όμορφη τη θεωρώ προσωπικά!

Λέτε να διαλέξω την MSI; Και οι 2 υποστηρίζουν SLI και UEFI ΒΙOS ( είχα και στο χωριό μου UEFI Bios, το βλαχοκιμπάρι! )

Πες μου απλά οτι δε θα βαλεις αυτό το κουτί είναι τραγικά κακόγουστο και μη βολικό... Γιατί τόση κάψα για sli?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά όταν στο μέλλον πάρω μια αρκετά φθηνότερη 460 GTX θα έχω τη δυνατότητα ν΄αυξήσω οικονομικά τις δυνατότητες στα παιχνίδια χωρίς να πετάξω και να βάλω απ΄την αρχή νέο υλικό...

Τώρα, παίζει και ποτέ να μη βάλω SLI... Εσύ με ποιο σκεπτικό αναρωτιέσαι «γιατί SLI»; Το να πάω σε 570... είναι πολλά παραπάνω. Μονόδρομο θεωρώ την 460.

Μπορώ να βάλω την κατά 30 ευρώ φθηνότερη MSI http://eu.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=170&prod_no=2228 Και άντε να βρώ ένα κουτί με 30-40 ευρώ, ώστε να κρατήσω τον SSD...

Αλλά... Για μια GTX δεν είναι ακριβό το τροφοδοτικό; Πφ... Πόνεσε το μυαλό μου :p

Το κακό είναι πως με το που ανοίξω πρώτη φορά το PC... αλλιώς να πιστεύω θα δω τη διαφορά με έναν SSD και αλλιώς χωρίς... Παίζει αρχικά να μη καταλάβω και τπτ, χωρίς!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειχες ποτε SSD, δεν μπορεις να ξερεις τη διαφορα. ειναι οντως μεγαλη. αλλα κι ενας συγχρονος δισκος ειναι καλος για να ξεκινησεις το συστημα σου, μεχρι να βρεις καποιον καινουριο καλο SSD.

βλεπω οτι σκεφτεσαι το SLI, χωρις ιδιαιτερο λογο κατα την αποψη μου! αν παρεις 1 καλη δυνατη καρτα, θα εισαι καλυμμενος σε Ful HD αναλυση. εκτος και θες να benchαρεις.....!!!

επισης, να ξερεις οτι, ενα καλο τροφοδοτικο δεν ειναι ποτε ακριβο...!!

κουτι, οσο και να μην θελω να επεμβαινω γιατι ειναι και το προσωπικο γουστο στη μεση, δεν θα εβαζα ΠΟΤΕ αυτο το πραμα που διαλεξες..!! βλεπω οτι ολα τα πραγματα θες να τα παρεις απο E-shop. ειναι απαραιτητη προυποθεση αυτη?

κοιτα απο εδω μερικα κουτακια φθηνα και καλα

Θήκες Υπολογιστών Κατασκευαστής CoolerMaster - plaisio.gr

και για τον σκληρο, αν δεν θες να βρεις απο αλλου τον SPINPOINT, κοιτα αυτον

SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST31000528AS 1TB SATA2 - - E-SHOP.GR

ειναι πολυ καλος και πολυ κοντα σε ταχυτητες με τον Samsung. τους εχω και τους 2 και τους εχω μετρησει προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειχες ποτε SSD, δεν μπορεις να ξερεις τη διαφορα. ειναι οντως μεγαλη. αλλα κι ενας συγχρονος δισκος ειναι καλος για να ξεκινησεις το συστημα σου, μεχρι να βρεις καποιον καινουριο καλο SSD.

βλεπω οτι σκεφτεσαι το SLI, χωρις ιδιαιτερο λογο κατα την αποψη μου! αν παρεις 1 καλη δυνατη καρτα, θα εισαι καλυμμενος σε Ful HD αναλυση. εκτος και θες να benchαρεις.....!!!

επισης, να ξερεις οτι, ενα καλο τροφοδοτικο δεν ειναι ποτε ακριβο...!!

κουτι, οσο και να μην θελω να επεμβαινω γιατι ειναι και το προσωπικο γουστο στη μεση, δεν θα εβαζα ΠΟΤΕ αυτο το πραμα που διαλεξες..!! βλεπω οτι ολα τα πραγματα θες να τα παρεις απο E-shop. ειναι απαραιτητη προυποθεση αυτη?

κοιτα απο εδω μερικα κουτακια φθηνα και καλα

Θήκες Υπολογιστών Κατασκευαστής CoolerMaster - plaisio.gr

και για τον σκληρο, αν δεν θες να βρεις απο αλλου τον SPINPOINT, κοιτα αυτον

SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST31000528AS 1TB SATA2 - - E-SHOP.GR

ειναι πολυ καλος και πολυ κοντα σε ταχυτητες με τον Samsung. τους εχω και τους 2 και τους εχω μετρησει προσωπικα.

EDIT. σορρυ για το διπλο ποστ. ας το σβησει καποιος MOD!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έλεγα πριν χρόνια όταν έσκασα 1500 ευρώ ( μόνο για κουτί ) για να βάλω ότι τελευταίο υπήρχε... Τα πετούσα μέσα λες και ήμουν μαχαραγιάς... Φυσικά, τότε, είχα καλή δουλειά, έβγαζα αρκετά έξτρα και δε με πολυενδιέφερε... Όμως, τώρα που αναλογίζομαι, στράφι πήγαν οι δυνατότητες! Ενα Cod έπαιξα όλο κι όλο!

Άρα... Κατέληξα... Έριξα τη μητρική από Asus PRo σε σκέτη ASUS. Υποστηρίζει CrossFire αλλά δεν θα πάω ποτέ σ΄αυτό... Μια κάρτα 460 GTX ελαφρώς υπερχρονισμένη ( 725, 1450 ) και τροφοδοτικό έβαλα ένα αρκετά καλό απ΄ότι δείχνει... Και Modular. Φαίνεται πως η Thermaltake το πήρε πιο ζεστά το θέμα και έφτιαξε καλύτερα τροφοδοτικά... Απ΄όσα βρήκα στο διαδίκτυο...

Έβαλα αυτό THERMALTAKE TPX-575M TOUGHPOWER XT 575W - - E-SHOP.GR

88% efficiency δίνει η εταιρεία και 80+ Plus, Active PFC ( αλήθεια, ποια η διαφορά με το PASSIVE PFC; )! Μια χαρά θα κάτσει στη μια κάρτα. Ξάνα λέω, κράτησα και τον SSD για Windows, Browser και Drivers, έτσι να νιώσω λίγο τη διαφορά.

Κούτια όντως είδα πολύ ωραία CoolerMaster αλλά στο πλαίσιο! Όταν θα΄μου ρθει όρεξη, θα πάρω ένα καλό και θα το στήσω μόνος μου. Άλλωστε 30 ευρώ τώρα που δίνω, χαλάλι. Δεν είναι πολλά. Θα φυτέψω φακιές μέσα, μετέπειτα.

Μόλις ανοίξει ο καιρός υπολογίζω να κάτσω, να ρίξω και καλές ψύκτρες μέσα, θα το κάνω και εξωτερικά τζιτζί αργότερα.

Για τον σκληρό τελικά πήρα τον Caviar Black 640GB, 64 MB Buffer Sata 3. Τα πολλά MB στράφι πάνε σε μένα...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Υ.Γ. Πάντως, να πάρει η ευχή... Όλα αυτά τα πήρα 900 ευρώ και αν τα επαιρνα απ΄το εξωτερικό, με λίγο ψάξιμο, θα μου βγαινε κανα 700άρι! Μας πιάνουν τον πάτο οι νταβάδες εδώ. Αλλά δυστυχώς, δεν έχω αυτoέλεγχο όπως ίσως διακρίνατε ήδη ώστε να κρατήσω στα χέρια μου πιστωτική! Μια φορά κράτησα και με μια βόλτα στη μητροπόλεως, χτύπησε κόκκινο η κάρτα! Ανήκω στους υπερ-ηλίθιους enthusiasts. Τουλάχιστον κατέχω το «γνώθι σαυτόν» πλέον και με λίγη «εξωτερική βοήθεια», χαλαρώνω! Αν και στα PC κράτησα καλά! Απο 7 series σε 460! Και από Ε7300 σε Sandy bridge!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.