Jump to content



Μόλις έδωσα παραγγελία - Γνώμες;


NikMark

Recommended Posts

Κάτι σημαντικό ξέχασα ν΄αναφέρω...

Δεν έβαλα την ASUS P67 αλλά την Η67... Δεν υπερχρονίζω ποτέ τον επεξεργαστή. Γι΄αυτό δεν έβαλα και τον «Κ».

Τι πάιζει τώρα... Θα μπορέσω να απενεργοποιήσω τα On Die γραφικά, έτσι;

P67 Pro 169 ευρώ

P67 145 ευρώ

Η 67 125 ευρώ... Έτσι κάλυψα τα 50 ευρώ παραπάνω που έσταξα για τροφοδοτικό.

EDIT: Άσε, δε μου έκατσε καλά η H67. Την ξαν΄άλλαξα μόλις σε P67. lol. 930 πήγε το ρεκόρ... Θ΄ακούσω κράξιμο.

Μόλις μου έρθει και τον ανοίξω, θα αναγνωρίσει κανονικά τον SSD ώστε να περάσω μόνος μου τα Windows; Τι παίζει; Ελπίζω να μη μου κάνει νερά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Απο τροφοδοτικο γιατι εχεις κολλησει στα thermaltake?υπαρχουν πιο καλα στα ιδια λεφτα...και απο μητρικη εφοσον δεν θα κανεις υπερχρονισμο δεν βλεπω λογο να κοιτας ιδιαιτερα το chipset.μια δοκιμασμενη και αξιοπιστη θες.κοψε απο αυτα που δεν σου χρειαζονται για να βαλεις στη καρτα γραφικων πχ,για να μην παρεις 2η μετα.γιατι με τα λεφτα της 2ης αργοτερα ,αν πουλησεις και αυτην που θα εχεις,θα παιρνεις καλυτερη καρτα και κυριως θα εχεις μονο μια,με οποια ειναι τα πλεονεκτηματα σε σχεση με το να εχεις 2 καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου λένε : τις δουλειές της νύχτας τις βλέπεις την ημέρα και γελάς.

Ξεκίνησες μια σύνθεση εχθές στις 19.00 και μέχρι στις 10.00 έκανες αλλαγές και πάλι έχεις ενδοιασμούς για την τελική σύνθεση.

Πας και παίρνεις ολα τα κομμάτια απο το ε σοπ , με την όποια ποικιλία εχει σήμερα και δεν κοιτάς οτι και αλλού υπάρχουν πορτοκαλιές που κάνουν μούσμουλα.

Αν δεν έχεις παραλάβει την παραγγελία παίρνεις τηλ και την ακυρώνεις αμέσως.

Ξεκινάς συζήτηση ξανά με τα παιδιά και με την ησυχία σου χωρίς άγχος και βιασύνη κάνεις μια σύνθεση και αγοράζεις τα επιμέρους κομμάτια απο εκεί οπου ειναι περισσότερο συμφέρον και θα έχεις την καλύτερη τεχνική υποστήριξη.

Αν σου λένε οτι έρχονται καινούργιοι SSD μένεις για λίγο με μηχανικό και βάζεις μετά.

Αν πάρεις μητρική που θα δέχεται δυο κάρτες γραφικών θα πάρεις και τροφοδοτικό που θα υποστηρίζει δυο κάρτες

( αφου πιθανόν να σκέφτεσαι οτι μελλοντικά θα πάρεις μια δεύτερη κάρτα) .

Το τροφοδοτικό ειναι πολύ σημαντικό και καλύτερα να διαλέξεις απο κάπου όπου θα έχεις περισσότερες επιλογές για την σχέση κόστος - απόδοση.

Και τέλος θα πάρεις ένα ευρύχωρο,ευάερο,ευήλιο κουτί, για να μην αρχίσεις μονταρίσματα μετά απο κανένα μήνα.

Αυτή ειναι η γνώμη μου. :mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το πρωί, δεν έχει φύγει στιγμή απ΄το μυαλό μου η σκέψη περί τελικής σύνθεσης... Αναμφίβολα, έχετε βρεθεί στη θέση μου και καταλαβαίνετε πως γυρίζει το κεφάλι μου... Είναι ο 4ος υπολογιστής που αγοράζω ( ξεκίνησα με 486 DX - 2 @ 80 Mhz - Pentium 4 - E 7xxx και τώρα Sandy Bridge! ).

Λεπόν, παίδες, δεν πρόκειται να μπει ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον SLI/CrossFire. Συνυπολογίζοντας κι αυτό, κατέληξα στην αξιοπρεπέστατη κατά τα φαινόμενα

ASUS P8P67. Η μόνη διαφορά με την Pro είναι ότι δεν πληρώνει νταβατζιλίκι λεφτά στη Nvidia για υποστήριξη SLI. Σε επιδόσεις η Asus βγήκε πρώτη στη κλάση της! Σκοπεύω να την κρατήσω αρκετό καιρό, διότι δεν είμαι της άποψης μερικής αναβάθμισης ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Προτιμώ εν τέλει μια και καλή, ολοκληρωτική, ανά μεγάλα διαστήματα. Στην P67 απελευθερώνω τη μητρική απ΄το «βάρος» των On-Die γραφικών και επίσης απ΄την On-Board κάρτα ήχου διότι θα χρησιμοποιήσω εννοείται, αυτή της υπογραφής μου! Αξιοπρεπέστατη, απελευθερωμένη από βαρίδια ( κάτι σαν τη Νέα Δημοκρατία ένα πράμα )!

Αν προχωρήσω σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση, εν πάση περιπτώσει, αυτή θα αφορά σίγουρα κάρτα γραφικών. Τίποτε άλλο. Επί παραδείγματι, όπως τώρα μεταπήδησα από 7950 GTX σε 460 GTX ( μιλάμε για 4 γενιές! ), το πολύ-πολύ να πάρω την 760GTX αν υπάρξει ( που προφανώς θα υπάρξει ) ουσιαστική αναβάθμιση σε κάτι, όπως να πέσουν τα nm και η κατανάλωση ενέργειας και να αυξηθούν οι χρονισμοί ...

Άρα, η ελαφρώς υπερχρονισμένη MSI 460 GTX 1 GB στα 200 ευρώ, πιστεύω είναι ότι καλύτερο για μένα αυτή τη στιγμή... Δεν καταπίνει πολύ ρεύμα και δεν θα ζορίζεται μονίμως. Έχει χρονισμούς 725/1450 από 700/1400 στοκ. Η MSI Talon Attack πχ, φτάνει μέχρι 815 ταχύτητα επεξεργαστή! Συνεπώς, χαλαρά είμαστε! Τα COD που παίζω και μελλοντικά παρόμοια παιχνίδια σε 1920χ1080 πιστεύω θα τα τρέχω άνετα σε Full-Mode έστω και χωρίς AA καμιά φορά!

Πάει και η κάρτα...

Για τον επεξεργαστή, δεν έχω τίποτε να πω... Από Ε7300 πάω σε i5 2500 στα 3.3 Ghz ( γενεές δεκατέσσερις, που λέει και η παρομία! ) και μανίσια με το τούρμπο του πάει 3.7... Τίποτε παραπάνω δε θέλω! Και αυτός καίει λιγότερο/οικονομικότερα! Κάποιοι λένε τσαπατσούλικα έστω ότι με 200 ευρώ είναι σα να παίρνεις τον extreme της προηγούμενης γενιάς! Πιστεύω κουτί είμαι! Διαβάζω πως είναι άψογος και στα παιχνίδια... Είναι η πιο απόλυτή μου επιλογή! Ειλικρινά, γνωρίζω πως το τέλος του χρόνου -απ΄ότι λένε- θα βγει καινούργιος, αλλά, δεν μ΄ενδιαφέρει καθόλου! Δεν κυνηγώ τον τελευταίο! Έτυχε τώρα που βγήκε ο Sandy-bridge! Πιστεύω ακράδαντα πως όχι απλά θα με καλύπτει για χρόνια... Θα με υπέρ-καλύπτει! Ούτε φυσικά η υποστήριξη DX 11 του επόμενου μ΄ενδιαφέρει διότι δεν βασίζομαι στα On-Die ( παρεμπιπτόντως, αυτό το «On Die» το δικό μας το «Ψόφα» μου θυμίζει ) γραφικά! Ποτέ δεν έδινα βάση στον επεξεργαστή! Πάντα στη κάρτα γραφικών που έβαζα σε όλους από High έως High-End Class.

Όσον αφορά τις μνήμες, δεν έχω καν βρει καλύτερες επιδόσεις στους συγκεκριμένους χρονισμούς και ιδίως τόσο φθηνές! 54 ευρώ 2χ2 GB με timings 7-7-7-20 CL7! Έχουν και τις ψυκτρούλες τους πάνω!

Τι έμεινε; Οι σκληροί... Για τον WD Caviar Black 640 GB - 64 ΜΒ Buffer - Sata 3, δίνω 69 ευρώ που όντως είναι κάπως πολλά διότι δεν χρειάζομαι τόσο μεγάλο χώρο... Ένας 320άρης θα μου έκανε απόλυτα τη δουλειά αλλά δεν υπάρχει αξιοπρεπής λύση. Μόνο ο Seagate 7000.12 750 GB - 32 Buffer είναι πιο φθηνός και ίσως άξιζε. Αλλά βλέπω αυτό που μ΄ενδιαφέρει μόνο, ο χρόνος απόκρισης, ο WD έχει ελαφρώς καλύτερο... Δε νομίζω να έκανα και τόσο λαθεμένη επιλογή. Μπορούσα όντως να γλυτώσω όμως 15 ευρώ αν έπαιρνα τον 2ο.

SSD εδώ καίγομαι λίγο, όντως. Όμως, ξέρεις τι συμβαίνει με τη πάρτη μου προσωπικά; Τώρα που φτιάχνω το μηχάνημα, του βάζω τον πιο μικρό γι΄αυτά που ανέφερα ίσα-ίσα ( Windows, Browser, Drivers ) που βαριά-βαριά θα μου γεμίσουν τον μισό ( 20 GB ). Θα μου μείνουν και άλλα τόσα άερας... Office και τέτοια, δεν έχω. To πολύ-πολύ να περάσω και λίγα utilities που έχω και κουτί!... Αυτά για πρώτη επαφή! Ο Intel θα συμφωνείς πιστεύω πως αποτελεί μια απ΄τις πιο αξιοπρεπέστατη λύση, προς το παρόν! Όταν βγουν καινούργιοι και πέσουν αρκετά οι τιμές, ίσως βάλω έναν...

Το κουτί τώρα... Το γραφείο μου έχει «εντοιχιζόμενη» θέση για τον υπολογιστή! Μόλις τον πάρω, θα τον ανοίξω να ρίξω μια ματιά στα υλικά, θα χώσω και την κάρτα ήχου και τέλος, θα τον χώσω μέσα στην εσοχή! Σαν να μην υπάρχει! Έχει απόλυτο δίκιο για το ότι πρέπει να έχει όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις! Το καλοκαίρι με τις πρώτες ζέστες, θα πάρω ένα μεγάλο CoolerMaster και μια καλή ψύκτρα για τον επεξεργαστή! Έως τότε θα κάνω τα στραβά μάτια! Μην ξεχνάς ότι τπτ δεν θα υπερχρονιστεί και τουλάχιστον ( δε το λέω να δικαιολογηθώ ) θα εκπέμπουν τη χαμηλότερη δυνατή θερμοκρασία.

Για το τροφοδοτικό αδελφέ, «έφαγα» όλο το διαδίκτυο! Το συγκεκριμένο είναι εντελώς καινούργιο κομμάτι και πιστεύω στα λεφτά του δεν έχει να φοβηθεί κανένα! Τα χαρακτηριστικά που βρήκα, το βγάζουν δυνατό κομμάτι! 88% efficiency, Active PFC, με πιστοποίηση 80+ Plus ( Bronze ) και ATI Crossfire! Άρα στη μια κάρτα που πρόκειται να μείνω, 575 Watt έστω και αν βάλω την 570 GTX πχ, θα τρέχει νεράκι! Δεν πρόκειται να πάω σε SLI/CF όπως προείπα! Μην έχεις προκατάληψη αδελφέ... Πως στο τελευταίο Review εδώ περί PSU μιλάει για τα HuntKey και λέει πως: «μπορεί να έβγαζε φθηνά τροφοδοτικά, αλλά, τώρα πέρασε και στα δυνατά/ποιοτικά! Κάτι παρόμοιο πιστεύω και έχει και αποσπώμενα καλώδια! Κορυφαίο χαρακτηριστικό κατ΄εμέ διότι ανέκαθεν με το που άνοιξα τους υπολογιστές μου, το πρώτο πράμα που διέκρινα ήταν ο συνοστισμός καλωδίων! Είμαι ικανοποιημένος απ΄την επιλογή μου και ελπίζω να με βγάλει ασπροπρόσωπο! 5 χρόνια εγγύηση δίνει τα οποία τα θεωρώ υπέρ-αρκετά! Δε μπορεί να δίνουν 5 χρόνια χωρίς λόγο...

Εν κατακλείδι... Τελικά με 900 ευρώ θεωρώ πως έφτιαξα ένα μεσαίο+ σύστημα ( all around ) το οποίο καλύπτει απόλυτα και τις βασικές ανάγκες μου αλλά και τη «δίψα» μου ( πχ SSD )....

2 χρόνια υπολογίζω θα τα βγάλει αέρα... Μετά ίσως μια καλή κάρτα γραφικών όπως προείπα και τέλος... Μεγάλωσα, δεν ξανά παίρνω 1500 High End σύστημα αλλά ούτε 400 ευρώ.... Είμαι στη μέση!

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι δεν σου ζητησε κανενας να δικαιολογηθεις για την αγορα που εχεις ,ηδη, κανει. Ειμαι σιγουρος οτι και το εχεις ψαξει και τεχνικες γνωσεις εχεις.

Αλλα οπως γραφεις και στο θεμα:

 Μόλις έδωσα παραγγελία - Γνώμες;

και το μονο που εκαναν τα παιδια πριν απο μενα αλλα και εγω ,ηταν να διατυπωσουμε την γνωμη μας. :)

Μεγια το καινουργιο σου συστημα και καλοδουλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Με δώσατε καλό «χαστούκι» το οποίο αν μη τι άλλο το χρειαζόμουν! Καίριο σημείο το τροφοδοτικό το οποίο το άλλαξα! Το κουτί προς το παρόν είναι «άψυχο» και δεν με καίει τόσο. Αργότερα. Επίσης κατόπιν των δικών σας γνώμεων, χαμήλωσα τη μητρική, μου έφυγε η απατηλή ψευδαίσθηση για SLI και ομολογουμένως αν αυτή τη στιμή υπήρχαν περισσότερες επιλογές, ίσως θα την έριχνα ακόμη περισσότερο!

Εν πάση περιπτώσει... Χαίρομαι ειλικρινά που έστω καθυστερημένα έγραψα εδώ... Κάλλιο αργά παρά ποτέ... Δεν το εκλαμβάνω ως δικαιολογία το μήνυμα που έγραψα... Απλά επειδή κατέληξα μου΄ρθε να γράψω γενικά το σκεπτικό. Ίσως το διαβάσει κάποτε κάποιος και τον βοηθήσει στο να ρίξει ή να ενισχύσει κάποιο hardware. Άλλωστε... Τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν!

Υ.Γ. Όσον αφορά τις γνώσεις, ομολογουμένως κάποτε γνώριζα πολλά. Ακολούθησε ένα μεγάλο διάστημα που έμεινα εντελώς πίσω για προσωπικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με Thermaltake τροφοδοτικα εδω και χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα...

Ειπαμε οχι no name,αλλα ενταξει,δεν ειναι και σαπια τα Tt.Φτηνα και καλα.

Εμενα τουλαχιστον 3 που εχω ,ολα μου βγηκαν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο ψάξιμο θέλει λίγο skroutz και σου βγαίνει πιο φτηνά.

Για το sli και εγώ πάντα έλεγα θα βάλω μία ακόμα στο μέλλον (crossfire ή sli) αλλά ποτέ δεν το έκανα, μία directx μία το να πάρεις κατι καινούριο...

Αλλά το pcάκι μια χαρούλα είναι. Θα συμφωνήσω να πάρεις ένα φτηνό coolermaster και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Hydra το συγκεκριμένο δε ξέρω πότε βγήκε αλλά γράφει και «new»! Δεν είναι ίσως αρκετά δοκιμασμένο αλλά ελπίζω ν΄ακολουθήσει τα λεγόμενά σου!

mordred... είπες επακριβώς τις λέξεις κλειδιά! «Φθηνό» και «CoolerMaster» είδα ας πούμε αυτό το οποίο θα το έπερνα ασυζητητί... Θαρρώ πως για τα λεφτά του είναι κοινά αποδεκτό, αξιοπρεπές, εργονομικό και όμορφο:

CoolerMaster Elite 430 Black Case (RC-430-KWN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Τώρα τα οικονομικά μου δεν πηγαίνουν καλά και αν βλέπεις και Mega Channel τα παπαγαλάκια και τους διασπορείς της συμφοράς, η ψυχολογία σου πιάνει πάτο... Θέλω να πω, μέχρι το καλοκαίρι, αν «συνέλθω» οικονομικά, ίσως διαθέσω περισσότερα. Πάντως βλέπω τα CoolerMAster είναι κορυφαία!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τουλαχιστον 3 που εχω ,ολα μου βγηκαν καλα.

Μετά τον φαγάνα που μας καλοέμαθε το σχόλιο το τροφοδοτικό βγήκε καλό έχει τόσο αξία όσο και ότι η σοκολάτα έχει ωραία γεύση :p Βγήκε καλό επειδή δεν έσκασε; Βγήκε καλό επειδή μετράς τις τάσεις καθημερινά (πως; ) ;

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καλο επειδη εκανε τη δουλεια του χωρις να μου χαλασει.

Αυτα που ηθελα να τα κανω τα εκανα.Και παιχνιδια επαιξα ,και ταινιες ειδα και στο νετ σερφαρα και αντεχει 20 ωρες το 24ωρο καθε μερα (για χρονια τωρα ετσι το εχω το pc).

Αυτα για μενα αρκουν,δε ξερω ο φιλος για τη χρηση το θελει,αλλα δεν ειμαι ο τυπος που θα αγχωθει και θα ψαχνει να δει αριθμους και bench.Κανει τη δουλεια του για ολες τις χρησεις.Αρκει. :)

Απλως το ανεφερα,γιατι το λετε πολλοι λες και ειναι σαπια....:)

Link to comment
Share on other sites

Thν δουλεια του θα την κανει αν δεν το φορτωσεις.το θεμα ειναι αν πχ επαιρνε δευτερη καρτα και το φορτωνε.εκει θα μετρουσε η ποιοτητα του τροφοδοτικου.παντως πιστευω οτι με τις αλλαγες που εκανες NikMark εισαι οκ.αν και εγω δεν θα επαιρνα thermaltake τροφοδοτικο και εφοσονο θα αλλαξεις που θα αλλαξεις κουτι,θα το επαιρνα απο τωρα μια και καλη.οχι κανενα ακριβο,ενα απλα μεγαλο για να μην εχει προβλημα με θερμοκρασιες.κατα τα αλλα κρατας και το ραπτορα και παιρνεις και εναν ssd αργοτερα αν δεν παρεις τον 40αρη τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Nα βαλω και εγω μια φωτο κανενος καμενου chieftec να κανουμε κουβεντα;

Eleoc, επειδη χαλασε ενα ειναι ολα σαπια;

Το δικο μου (ιδιο μοντελο με της φωτο) δουλευει 2-3 χρονια αψογα με πολυ φορτο.

Λες να το πεταξω επειση κοτσαρες μια φωτο; :wall:

Link to comment
Share on other sites

Το πετάξεις δε το πετάξεις αδιάφορο μου είναι δεν το πλήρωσα εγώ.

Το παιδί φτιάχνει καινούργιο μηχάνημα και του πρότεινα να πάει σε καλύτερο τροφοδοτικό,

η γνώμη μου είναι οτι απο τα Tt τα Chieftec είναι ανώτερα, get over it.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι η χειροτερη στιγμη για αγορα καινουριου υπολογιστη. Ειναι προφανες οτι η ιντελ παιζει μαζι μας...οσοι καταλαβαν γιατι εχει καλως.

Σαν συνθεσεις ολες καλες ειναι...η διαφορα ειναι οτι ενας υποψιασμενος θα εκανε αλλες επιλογες. Το ιδιο ισχυει στα ανταλλακτικα αυτοκινητων,μηχανων κτλ κτλ κτλ. Το θεμα παντα ποσα εισαι διαθετιμενος να σκασεις και ποσο υποψιασμενος εισαι για να κανεις την καλυτερη επιλογη με τον μικροτερο δυνατο κοστος.

Αν αποφασισεις να παρεις πισι βαλε καποιας σοβαρης μαρκας τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερεις και βρεις :hehe:

vcvym8.jpg

δε μπορούσα να αντισταθώ ;) , βαριέμαι να το ανοίξω όμως για φωτό

Βέβαια το είχα 5-6 χρόνια και το αντικατέστησα με ένα...

tt toughpower 750 :p το οποίο δουλεύει άψογα ακόμα (το έχω 2-3 χρόνια "μόνο" όμως)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.