Jump to content



Τροφοδοτικο για χοντρες δουλειες!


ASync

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ειμαι νεος στο φορουμ αν και τον τελευταιο χρονο ασχολουμε αρκετα με O/C παρολο που λογο οικονομικων δεν μπορουσα να επιδειξω κατι αξιολογο.

Τεσπα, λογος που θελω την βοηθεια σας ειναι γιατι ψαχνω για ενα καλο τροφοδοτικο. Μετα απο αρκετο καιρο(2,5 χρονια) εχω και παλι χρηματα για το hobby. Το λαθος που εκανα στο παρελθον ειναι οτι διαλεξα ενα "ποιοτικο" αλλα μικρο τροφοδοτικο- 450watt. Τωρα που χτιζω ενα νεο PC θελω να κανω μια πιο σωστη επιλογη ωστε να εχω ενα τροφοδοτικο που θα μου κρατησει για χρονια. Το συστημα που θα πρεπει να αντεξει το τροφοδοτικο ειναι καπως ετσι:

CPU: q6600(@3,3 -3,6)

GPU: 2X mid-high end(λιγο o/c)

HDD: 4X Raid0,1

~7 fans(120)

Εχω κανει καποιους υπολογισμους πανω σε Ο/C για τα παραπανω υλικα και σε συνδιασμο με τα υπολοιπα(μητρικη, ραμ, οπτικα κτλ) φτανω στα 700-750watt(180w σε G0 q6600, 300w crossfire, 120watt max HDD, 15w Fans). Φυσικα οι υπολογισμοι μου ειναι για 100% φορτιο, πραγμα που απο την εμπειρια μου και απο οτι διαβαζω ειναι υπαρκτο για CPU+GPU. Ετσι θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να με βοηθησεται στα μαθηματικα υπολογισμου των Watt που θα χρειαστω αλλα και σιγουρα σε καποιο συγκεκριμενο αν μπορειται να προτινεται. Θα ηθελα επισης να εχεται κατα νου οτι το τροφοδοτικο αυτο θα ηθελα να το κρατησω τουλαχιστον 4 χρονια.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το site αυτο το εχω δει αλλα δεν μπορω να το εμπιστευτω 100% οσο αφορα τα θεματα O/C. Βασικα τα χρηματα δεν ειναι το προβλημα μου, αλλα δεν θελω να δοσω περισσοτερα απο οσα δικαιολογουνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το pc power & cooling 750. To προτιμησα λογω του οτι εχει μια δωδεκαρα. Το ιδιο εχει και ο hadji_a σε συστημα με crossfire 2900xt. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος. Αν σκοπευεις να παιξεις πανω απο 5ghz θα πρεπει να δωσεις παραπανω απο 150euro ομως.

Link to comment
Share on other sites

PC Power & Cooling 750 έχω κι εγώ κι ο Nodens.

Σηκώνει άνετα E6420@3400, 7950GX2 o/c, 3 HDD, 6x12 fans

και στον Nodens Q6600@ ~3200, 8800GTX o/c, 3HDD και 5-6 12άρια.

Λογικά, θα σε καλύψει απροβλημάτιστα, και στα θετικά του είναι και η 5ετής εγγύηση που δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τον 6600 δεν σκοπευω να τον δουλεψω πανω απο 3,6 για 24/7. Οσο αφορα τα bench με ενδιαφερουν αποκλειστικα τα PI οποτε αμα ειναι βγαζω καμια VGA για να μην τραβαει ζορι, σωστα?

Βασικα το θεμα μου ειναι να μου κρατησει καλα για 4 χρονια - μην κανει δλδη λιγο degrade και μετα εχω θεματα. Αν ειναι ανθεκτικο και παιζει πραγματι με τα 60Α που λεει τοτε ειναι και τζαμπα για την τιμη του

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπική επαφή με τα PCP&C, τα 5 χρόνια εγγύησης είναι μεγάλο δέλεαρ. Ειδικά αν κράταει και το σύστημα του Ανδρέα, τοτε ειναι οκ (2900xt xfire = muchos watt). Κάτι που βέβαια θα περίμενες από κάθε καλό 750άρι. Εδώ θυμάμαι το review για το Corsair HX620 που κρατούσε qx6700@3500 + 8800gtx sli...

Γενικά δύσκολα θα "ξεζουμίσεις" ενα τέτοιο psu με τη χρήση και το o/c που αναφέρεις. Οπότε καλό είναι όπως πολύ σωστά λες να δώσεις βάση στην αξιοπιστία και στα λοιπα χαρακτηριστικά (πχ θόρυβος, τάσεις, καλώδια κλπ) μαζεύοντας γνώμες και διαβάζοντας και κανα review, ειδικά εφόσον σκοπεύεις να το κρατήσεις τόσον καιρό. Άλλωστε το καλό τροφοδοτικό είναι επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιζει οτι εχω περασει μια ολοκληρη βδομαδα διαβαζοντας για συστηματα PSU σε επιπεδο ηλεκτρολογικο και αντιστοιχα για reviews anandtec, tomshardware, xbitlabs,xtremesystems τα παντα. Αλλα το θεμα ειναι οτι 1)Ολοι αυτοι ειναι βρωμοαμερικανοι και τα τροφοδοτικα δεν λειτουργουν το ιδιο ακριβος ευροπη και αμερικη, 2)Αυτο που λες μαζευω γνωμες απο ανθρωπου που εχουν κατι και μπορουν να το εκτιμισουν μεσα απο μηνες λειτουργειας.

Επισης αν θελετε ξεκαθαριστε μου κατι: αν θελω να ειμαι σιγουρος οτι το καλοκαιρι με την ΔΕΗ να παιζει με τα ρευματα δεν θα καει-ξερω οτι στο επιπεδο τετοιον τροφοδοτικων εχουν φοβερα κυκλωματα κτλ, αλλα μην πανε τζαμπα τα λεφτα 1/10^6- που μπορω να βρω κατι που να σιγουρευει αποκλειστικα την ορθη μεταφορα του ρευματος? δεν θελω UPS γιατι δεν δουλευω τιποτα φοβερα αρχεια και φοβαμαι μην χαθουν αλλα αποκλειστικα για την διασφαληση του PSU.

Link to comment
Share on other sites

μια σημειωση μονο πανω σε αυτα που ειπε ο unseen και ο inertia

o Aντρεας εκτος απο το PcP&P εχει και ενα Fortron 250w για την μια καρτα γραφικων (αυτα που βγηκαν για τροφοδοσια καρτων γραφικων,οπως αυτο της Thermaltake)

Link to comment
Share on other sites

o Aντρεας εκτος απο το PcP&P εχει και ενα Fortron 250w για την μια καρτα γραφικων (αυτα που βγηκαν για τροφοδοσια καρτων γραφικων,οπως αυτο της Thermaltake)

το οποιο βλεπω να το ξηλωνει και να το σπαει καμια μερα γιατι πολυ θορυβο κανει και ενοχλει...

:D

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πω οτι δεν το εχω κοιταξει το τροφοδοτικο σου παλικαρε και bravo και στην ομαδα σας, αλλα μαλλον ειναι λιγο πιο ακριβο απο το μεγαλο μεν υπαρκτο δε οριο μου :)

Αν παντως παρεις καλη κριτικη απο τον Johny μετα απο ολες αυτες τις ψιλοσιγκρουσεις πραγματικα θα ειναι βομβα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.