Jump to content



Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον ati display driver


Pasatempios

Recommended Posts

Τελευταιά έχω ενα πολύ ενοχλητικο πρόβλημα με τους drivers της AMD.Συγκεκριμένα ο ati install manager

κανει install όλα τα υπόλοιπα κομμάτια του πακέτου με τους drivers εκτός από τον display.Κάθε φορά έκανα uninstall,

reboot,atiman uninstaller,reboot,install τίποτα...Δοκίμασα επίσης με driver sweeper και πάλι τίποτα.Ο μόνος τρόπος να με αφήσει να κάνω install έιναι να βάλω οποιονδήποτε driver που βγήκε πριν τον 10.10.Το ενοχλητικό όμως είναι πως μόνο ο 10.10 και μετά έχει τον video encoder και ο 10.10e έχει υποστήριξη για mlaa.Επίσης πρέπει να πω πως στο τέλος της

εγκατάστασης μου λέει warnings occured,click to see log file αλλά και που το πατάω δεν ανοίγει τίποτα.:slap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι official από το site της AMD .

Θα δοκιμάσω και από την sapphire.

Update:Πέρασα τον 10.10d me registry hack για MLAA και δούλεψε.Δεν μπορώ να κάνω install από τον 10.10e και πάνω,έτσι και αλλώς όμως είχα bsods και memory read erros με τον 10.11 και 10.12.Οπότε είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εκει θα βρεις μονο τους τελευταιους, οι οποιοι δεν εχουν καμια διαφορα απο τους official.

Μηπως εχεις καποια περιεργη custom εκδοση η εχεις περασει καποιο περιεργο bios που εχει αλλαξει το hardware ID?

Σε αλλη περιπτωση δεν εξηγηται, και χρειαζονται περισσοτερες πληροφοριες απο την μερια σου.

Link to comment
Share on other sites

σ'εμένα ο official 10.12 ήταν σαν να μην βλέπει καθόλου την κάρτα, ο 10.12 6900 hotfix έπαιζε κανονικά, όπως και ο 10.12 από την sapphire.

δεν μπορεί, κάποιες διαφορές θα έχουν ο 1ος με τον τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για 5850.

Οι 10.12 απο sapphire ειναι αρχειο εκτελεσιμο σε exe με λογοτυπο της AMD, δεν ειναι ουτε φτιαγμενοι ουτε μονταρισμενοι απο την sapphire. Για την περιπτωση της 6900 υπηρξε ειδικη εκδοση που δοθηκε στην sapphire γι αυτο τον λογο, η οποια μαλιστα υποστηριζει μονο 6800 και 6900 σειρες καρτων και καμια αλλη...

Για αλλες καρτες οι drivers ειτε της sapphire ειτε αλλων κατασκευαστων παραμενουν οι official.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για 5850.

Οι 10.12 απο sapphire ειναι αρχειο εκτελεσιμο σε exe με λογοτυπο της AMD, δεν ειναι ουτε φτιαγμενοι ουτε μονταρισμενοι απο την sapphire. Για την περιπτωση της 6900 υπηρξε ειδικη εκδοση που δοθηκε στην sapphire γι αυτο τον λογο, η οποια μαλιστα υποστηριζει μονο 6800 και 6900 σειρες καρτων και καμια αλλη...

Για αλλες καρτες οι drivers ειτε της sapphire ειτε αλλων κατασκευαστων παραμενουν οι official.

ναι συμφωνώ σε όλα, αλλά πώς γίνεται ο official 10.12 που περιέχει τον 8.801 να μην μου παίζει με τίποτα, ενώ ο 10.12 της sapphire που επίσης περιέχει τον 8.801 να παίζει μια χαρά:hmm:;

Link to comment
Share on other sites

Μα νομιζω οτι εξηγησα.

O driver στο site της sapphire και οχι της sapphire ειναι ειδικη εκδοση (version id 109723 εναντι 109589 της official) με αλλο CCC και αλλο information data table, το οποιο υποστηριζει μονο την σειρα 6800 και 6900.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε, μιλαμε για συγκεκριμενα πραγματα.

Ο φιλος μας εχει 5850 και σ αυτην την καρτα απο οπου και να τους κατεβασει θα ειναι ολοιδιοι με τους official.

Θα ηταν καλο να μην τον "μπλεκουμε" με διαδικασιες ασκοπες που μονο χρονο και κοπο τρωνε..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου φιλε, μιλαμε για συγκεκριμενα πραγματα.

Ο φιλος μας εχει 5850 και σ αυτην την καρτα απο οπου και να τους κατεβασει θα ειναι ολοιδιοι με τους official.

Θα ηταν καλο να μην τον "μπλεκουμε" με διαδικασιες ασκοπες που μονο χρονο και κοπο τρωνε..

Αν είχα flashάρει το bios της κάρτας, θα το ανέφερα.Στο κάτω κάτω αν το είχα κάνει αυτό θα δεχόταν τους 10.10d και προηγούμενους χωρίς προβλήματα;

Αφού το πρόβλημα μου το έλυσα δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπέρα.Ωσόσο αν θέλετε τίποτα για να το ψάξετε εσείς απλά ζητήστε το:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι ετσι οπως αναφερεις οτι το ελυσες, το προβλημα λυθηκε.

Το προβλημα σου παραμενει..

Απο την αλλη, θα ηθελα να μαθω με ποιον τροπο θα μπορεσεις να "βγαλεις" τα data της registry μετα απο το registry hack, οταν χρειαστει.

Μονο ενας τροπος υπαρχει γι αυτο και οφειλω να σε ενημερωσω, βρισκεται ακριβως στο πεμπτο post μου.

Συνεχισε να το ψαχνεις και πανω απο ολα να κανεις κινησεις που τις θεωρεις "σιγουρες" και παντα να ξερεις τι κανεις, γιατι το κανεις και πως το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρω οτι ετσι οπως αναφερεις οτι το ελυσες, το προβλημα λυθηκε.

Το προβλημα σου παραμενει..

Απο την αλλη, θα ηθελα να μαθω με ποιον τροπο θα μπορεσεις να "βγαλεις" τα data της registry μετα απο το registry hack, οταν χρειαστει.

Μονο ενας τροπος υπαρχει γι αυτο και οφειλω να σε ενημερωσω, βρισκεται ακριβως στο δευτερο απο τα προηγουμενα post μου.

Συνεχισε να το ψαχνεις και πανω απο ολα να κανεις κινησεις που τις θεωρεις "σιγουρες" και παντα να ξερεις τι κανεις, γιατι το κανεις και πως το κανεις.

Το ξέρω γιατί το χρησιμοποίησα ώστε να αφαιρέσω τo πρώτο μου hack και για να αφαιρέσω τα πάντα.Ο uninstaller σου έκανε καλή δουλειά και αφαίρεσε τα πάντα,απλά ο 10.10e δεν εντοπίζει την gpu με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο πρόβλημα με το CCC, την λύση την βρήκα ψάχνοντας...

1. Uninstall CCC

2. Καθάρισμα της Windows GAC (Global Assembly Cache) ως εξής

-πας στο "C:\Windows\assembly"

-sort με "Διακριτικό δημόσιου κλειδιού" ή ""Public Key Token" αν είναι στα αγγλικά

-σβήσε ότι κλειδιά υπάρχουν με διακριτικό "90ba9c70f846762e" (ATI keys)

3. Reinstall CCC

H λογική είναι πως αν κάποιο DLL υπάρχει στην GAC (ακόμη κι αν είναι corrupted) δεν αντικαθίσταται από εγκαταστάσεις νεώτερων εκδόσεων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα θα μπορουσε να το εχει καποιος πριν τον Uninstaller 4.1.0.

Τωρα καθαριζει και αυτα..

Ο φιλος μας ομως εχει αλλο θεμα, το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να το εχει με την συγκεκριμενη καρτα και τους drivers...εκτος απο καποια τυχαια δικη του λανθασμενη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.