Jump to content



Αξία αυτοκινήτου κατά της ασφαλιστικές σε περίπτωση ανάγκης κάλυψης


jpavly

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς έγκυρα, ποια αξία θεωρείται από τις ασφαλιστικές αυτή που σε αποζημιώνει, αν π.χ. σου κλέψουν το αυτοκίνητο ή τέλος πάντων καταστραφεί και σε καλύπτει για ολική αποζημίωση;

Έχω ακούσει διάφορα, η ασφαλιστική λέει πλήρη αξία, το αυτοκίνητο είναι του '10, δηλαδή 16.000 € (άσχετα που το πήρα 13.000 με προσφορά της Hyundai)

Από κει και πέρα, αφ'ενός η πρώτη ασφάλεια που ήταν της αντιπροσωπείας είχε γίνει στα 13.000€ που το πήρα, πράγμα που ακυρώνει το από πάνω. Αφ' εταίρου, έχω ακούσει και έτσι πιστεύω κι εγώ, ότι σε αποζημιώνουν με την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου. Μάλιστα, έχω ακούσει ότι η πιο έγκυρη λίστα αξιών, είναι του AutoΤρίτη HYUNDAI η οποία αναφέρει 10.000€ αξία, λογικό.

Τι ισχύει τελικά; Ο λόγος φυσικά είναι, ότι η ασφαλιστική από μία τέτοια κίνηση, κερδίζει 30€-40€ από το ασφαλιστήριο μου αλλά δεν είναι εκεί το θέμα τόσο, όσο στο να αποζημιώνει όντως αυτά για τα οποία χρεώνει.

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλιστικη αποζημειώνει είτε την τρεχουσα εμπορικη αξια του αυτοκινητου είτε το ποσο καλυψης που αναφερεται στο ασφαληστηριο συμβόλαιο με την αρχη του πιο ειναι μικροτερο ποσο

Για παράδειγμα:

Εχουμε αυτοκινητο Χ με τρεχουσα εμπορικη αξια 10.000 ευρω. Το αυτοκινητο ειναι ασφαλισμένο για 15.000 ευρω. Σε περιτπωση αποζημίωσης λογο ολικης κλοπης η ασφάλεια ειναι υποχρεωμένη να καταβάλει τα 10.000 ευρω ασχετα με το τι λεει το ασφαληστηριο.

Αν τα νουμερα ηταν αναποδα (εμπορικη αξια 15.000 ευρω - αξια ασφαλισης 10.000 ευρω) η ασφαλεια παλι το ιδιο ποσο θα ηταν υποχρεωμένη δια νομου να καταβαλει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο απο πάνω την τρεχουσα εμπορική αξία αποζημιώνει

(απλά για δικό σου όφελος κάθε χρόνο πριν την ανανέωση του συμβολαίου να ζητάς την προσαρμογή του απο την ασφαλιστική στην τότε τρέχουσα εμπορική αξία ώστε να πληρώνεις λιγότερα ασφάλιστρα)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν περιλαμβάνονται τα εξτρά στην εμπορική αξία. Παρα μόνο αν έχεις φροντίσει για ξεχωριστή ασφάλιση και μόνο σε συγκεκριμένα εξαρτήματα (βλ. μερική κλοπή για ζάντες - ηχοσυστήματα κλπ).

Τα οποία εννοείται πως κοστίζουν εξτρά $$ στο ασφαλιστήριο και για να τα ασφαλίσεις θα πρέπει να προσκομίσεις τιμολόγιο-απόδειξη αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ασφαλιστης που θα σου φτιαξει το ασφαληστηριο τραβηξει φωτογραφιες που να αποδεικνύουν την επιπλέον αξια του αυτοκινητου τοτε η ασφαλιστικη πρεπει να σε αποζημιώσει αναλόγως. Επίσης πρεπει να αναφέρεται ρητα στο ασφαληστηριο ποια ειναι τα εξτρα που καλύπτονται γιατι αλλιως μπορει να ισχυριστεί (η ασφαλιστικη) οτι εγινε λαθος και δεν υφιστανται.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος αποφασίζει για την εμπορική αξία όμως...?

Εδώ είναι το ζουμί. Ποιος την ορίζει; Να υποψιαστώ ότι είμαστε τόσο γελοίοι και εξαρτόμαστε από τις τιμές του AutoΤρίτη πχ?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι αυτό και το άλλο είναι ο εξοπλισμός...

πχ από αυτά που είπε ο lvl1 και ο narta, τι από τα δυο ισχύει...?

Λογικά πρέπει να υπάρχει κανονισμός και πρωτόκολλο, δεν είναι δυνατόν ένας τυχάρπαστος ασφαλιστής να αποφασίζει για την αξία με το μάτι... αυτό είναι πρακτική που μπορεί να ισχύει στο Αζερμπαϊτζάν ή στην περιφέρεια του Μπακακάου της Ρουάντα, αλλά όχι εδώ... είναι έτσι...?

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας Υπ. Οικ απομειωσης αξιας μεταχειρισμενων επιβατικών. Δεν ειναι τυχαιο. :)

Οσον αφορα τα εξτρα, μπορουν οπως ειπα να προστεθουν στην ασφαλιζόμενη αξια του αυτοκινητου αφου δοθουν φωτογραφίες που να τα πιστοποιούν. Δεν θυμαμαι αν χρειαζεται και αξια αγορας/τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μπέικον :D

Επειδή δεν το πολυπιάνω τώρα, μπορείς να μου πεις τι υπολογισμός γίνεται για να μείνει και στο thread?

Έστω ότι έχεις αυτοκίνητο 23 μηνών με 35.000 χλμ, και αρχική αξία 17.000 ευρώ, τι πράξεις ακολουθούν, γιατί δεν μου βγαίνουν εκ πρώτης όψεως.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μπέικον :D

Επειδή δεν το πολυπιάνω τώρα, μπορείς να μου πεις τι υπολογισμός γίνεται για να μείνει και στο thread?

Έστω ότι έχεις αυτοκίνητο 23 μηνών με 35.000 χλμ, και αρχική αξία 17.000 ευρώ, τι πράξεις ακολουθούν, γιατί δεν μου βγαίνουν εκ πρώτης όψεως.

12842 γιουρο

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ, τι πράξεις έκανες και έφτασες στο αποτέλεσμα αυτό; Ειδικά με τα χιλιόμετρα μπερδεύτηκα εγώ.

στο συντελεστή παλαιότητος που προκύπτει απο τον πίνακα εχεις για 23 μήνες 23,3% σε αυτόν προσθέτουμε και τον συντελεστή λόγω χιλιομέτρων 1.17 (35000Χ5%=1750/1500=1.17)

Ετσι έχουμε 17000Χ(23,3+1,17=24,47)%=4160

17000-4160=12840

Link to comment
Share on other sites

Τα χλμ μην τα βαζετε μεσα, δεν εχουν σχεση μιας και μιλαμε για αξια μετα απο ολικη κλοπη. Ο χλμ συντελεστης ενδιαφέρει ΜΟΝΟ τις τελωνειακες αρχες μιας και μιλαμέ για εισαγωγες αυτοκινητων.

Καθαρα παλαιοτητα οσον αφορα την ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου αποζημίωσε το αυτοκίνητο από τρακάρισμα η Ιντεραμέρικαν, από το Auto Τρίτη βρήκαμε την τιμή.

5ετιας είναι μου λέει η ασφαλιστρια.

Ατρακαριστο με 40 χιλ της απαντάω.

Την μεγαλύτερη τιμή που θα βρούμε για 5ετιας στο Auto Τρίτη και τα συναφή μου λέει

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακούσει για AutoΤρίτη, αλλά πως στο καλό στηρίζουν νομικά τις αποζημιώσεις πάνω σε ένα ιδιωτικό περιοδικό;

Στην ουσία μου ζήτησε μια οποιαδήποτε δημοσιευμένη αγγελία την συγκεκριμένη ημέρα. Βρήκα την μεγαλύτερη εκεί. Δεν το πολυέψαξα σε εφημερίδες κλπ.

Θεωρώ ότι ήταν τίμια εξήγηση και αν δεν ασφαλίζαμε τα αυτοκίνητα οικογενειακώς πακέτο, θα είχα πάει στην Ιντεραμέρικαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.