Jump to content



Home Cinema 5.1 για μικρο χωρο (~200-300€)


nikchris

Recommended Posts

Το δωματιακι μου ειναι μετα βιας 10 ΤΜ (2,4*4m)

Ψαχνω λοιπον ενα home cinema οικονομικο, μιας και προκειται για πολυ μικρο χωρο.

Θα χρησιμοποιειται εξισου για ταινιες, παιχνιδια και mp3, 33.3333% το καθενα :p

Να παω να παρω οτιναναι; Απο τις εταιριες εχετε καποια προτιμηση/εμπειρια;

Απο αυτα που εχω δει, προσανατολιζομαι σε αυτα:

Samsung HT-C453 Home Theater

Φυσικα θα προτιμουσα κατι με λιγοτερα W και καλυτερη ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την vision studio, είχα πάρει από αυτούς κάτι πράγματα για το rack του server... δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά δεν χρειάστηκα και κάτι...

Αν λες για τα ηχεία, απλά έχω διαβάσει καλά σχόλια και είναι βασικά αυτό που θες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω θεμα με τη visionstudio, εχω παρει και εγω απο αυτους αλλωστε κατι δισκους.

Δεν ξερω, αυτα τα ηχεια κατι εχουν που μου αρεσει παρα πολυ στο στυλ, ισως οτι δεν ειναι μαυρα :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν προκειται σε τετοιον χωρο να αξιοποιηθουν ποτε ουτε στο 70-80% τα ηχεια, καλυτερα να μην δωσεις πολλα χρηματα για μια τετοια αγορα αλλα να πας σε κατι value4money.Κατα τη γνωμη μου τα samsung ειναι υπερεκτιμημενα. Δεν βγαζουν τοσο καλο ηχο και τοσο καλα μπασα για τα χρηματα τους.

Τωρα εχω ενα συστημα 2.1 της Lg και πιο καθαρο ηχο σε ηχεια δεν εχω ακουσει(στα χρηματα τους μιλαω παντα).

Αυτη ειναι η προταση μου: LG HT805PH | Skroutz.gr

Εχω ακριβως το ιδιο subwoofer και κυριολεκτικα ειναι θηριο. Φοβερα μπασα και χωρις καθολου παραμορφωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σου δωσω ενα παραδειγμα.

Πας και παιρνεις τα z5500.ok;

Προκειται να τα χρησιμοποιησεις πανω απο 60%;

Πρεπει να εισαι κυριολεκτικα(και μεταφορικα) ''τρελος'' με την ενταση για να τα πας τοσο δυνατα.

Τι να την κανεις την ενταση;Αφου σε τετοια ηχεια, σε τετοιο δωματιο, δεν θα το ευχαριστηθεις το μπασο, αλλα θα γινεται ενοχλητικο μετα απο λιγη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω βρίσκομαι στην ιδια φάση (ο χώρος μου ειναι μεγαλύτερος ) οπότε με ενδιαφέρει και η ένταση.

Σκέφτομαι και εγω για αυτα Samsung HT-C450 | Skroutz.gr ή αυτα Samsung HT-C453 | Skroutz.gr η διαφορά τους πια ειναι όμως;

Αφου και καλά και τα 2 ειναι 500 Watt.

Rms ξέρουμε ποσά είναι;

Τωρα για τα lg δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ολα σπίτι μου ειναι τις samsung και επειδή θα κουμπώσουν πάνω στην samsung λογο συνδεσιμότητας και μονο πρέπει να ειναι samsung.

Αυτα εδω θα ειναι καλύτερα απο http://www.skroutz.gr/s/266807/Samsung-HT-C350.html?keyphrase=HT-C350 τα logitech g 51;

Ξέρετε που μπορώ να παω να ακούσω τα παραπάνω συστήματα;

Στο πλαίσιο δεν μου τα βάζουν να τα ακούσω απλά έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τα lg δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ολα σπίτι μου ειναι τις samsung και επειδή θα κουμπώσουν πάνω στην samsung λογο συνδεσιμότητας και μονο πρέπει να ειναι samsung.

Στο πλαίσιο δεν μου τα βάζουν να τα ακούσω απλά έλεος!

Γιατι να ειναι υποχρεωτικα samsung;Πως θα τα συνδεσεις πανω;

Δεν χρειαζεται στο πλαισιο να το ζητησεις. Αν ειναι εκθεσιακο, το τσιτωνεις απο μονος σου να δεις αν θα σε ικανοποιησει! :p Μην ακους κανεναν.. Πελατης εισαι!

Link to comment
Share on other sites

τα 453 εχουν Tallboy ηχεια,τα 450 οχι.πρακτικα ειναι τα ιδια με αλλο design..

τα c530δεν υποστηριζουν dts,ενω η σειρα c45x περναει ηχο dts...

Πρακτικά εισαι σίγουρος;

Ειναι δυνατόν ενα ηχειάκι να βγάζει τον ιδιο ηχο με ενα μεγαλύτερου μεγέθους που ουσιαστικά εχει και 2 μεγαφώνια;

Καλά αλλά άλλο ρώτησα για τα c530.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να ειναι υποχρεωτικα samsung;Πως θα τα συνδεσεις πανω;

Δεν χρειαζεται στο πλαισιο να το ζητησεις. Αν ειναι εκθεσιακο, το τσιτωνεις απο μονος σου να δεις αν θα σε ικανοποιησει! :p Μην ακους κανεναν.. Πελατης εισαι!

1oν το Anynet+ 2 αισθητική 3 είναι Samsung μια εταιρία που χαίρομαι να αγοράζω.

Ελα που το εκθεσιακό το εχει στο ράφι δίχως να ειναι σε σύνδεση απλα έλεος το πλαίσιο το ξέρω και του λέω του παιδιού που με εξυπηρετούσε καλα υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος ηχεία δίχως να τα ακούσει;

Απάντηση δεν πήρα πότε αλλα απο το βλέμμα του πήρα μια και μάλιστα έλεγε οτι είμαστε μπιπ κατάστημα πάνε αλλού για ψώνια.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

1oν το Anynet+ 2 αισθητική 3 είναι Samsung μια εταιρία που χαίρομαι να αγοράζω.

Ελα που το εκθεσιακό το εχει στο ράφι δίχως να ειναι σε σύνδεση απλα έλεος το πλαίσιο το ξέρω και του λέω του παιδιού που με εξυπηρετούσε καλα υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος ηχεία δίχως να τα ακούσει;

Απάντηση δεν πήρα πότε αλλα απο το βλέμμα του πήρα μια και μάλιστα έλεγε οτι είμαστε μπιπ κατάστημα πάνε αλλού για ψώνια.:dance3:

Να σου δωσω λυση σε αυτο;

Παρε μια συσκευη mp3 μαζι σου και συνδεσε την με το mini jack με το συστημα. :p

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά εισαι σίγουρος;

Ειναι δυνατόν ενα ηχειάκι να βγάζει τον ιδιο ηχο με ενα μεγαλύτερου μεγέθους που ουσιαστικά εχει και 2 μεγαφώνια;

μπορεις να κοιταξεις στο manual των c450/453/455 (ειναι κοινο ,ιδιες συσκευες),σελιδα 39 στα χαρακτηριστικα βλεπω ακριβως ιδιες προδιαγραφες και αποδοσεις στα νουμερα...

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201005/20100510100102921/HT-C450-NO-EUR-ENG-0223.pdf

μηπως ειναι το ιδιο ηχειο με τα rear,απλα για λογους αισθητικης τα tallboy ειναι ετσι?

και μιας και ειμαι σε αναζητηση και εγω,να ρωτησω και κατι αλλο..

η συνδεση θα ειναι media player(xtreamer)-TV-home cinema.εχει σημασια το home cinema να υποστηριζει dts ή θα μπορει να περναει οτι ηχο του στελνει μεσω οπτικης το xtreamer ? το xtreamer βγαζει ολα τα συγχρονα φορματ ηχου.

Link to comment
Share on other sites

andreas19 δεν βρίσκετε καν σε λειτουργία βρε ούτε πρίζα ούτε τίποτα.

sofix Το μηχάνημα ειναι το ίδιο ιδια βαττ κλπ τα ηχεία αλλάζουν και οταν αλλάζουν τα ηχεια αλλάζει και ο ηχος.

Αν πάρεις πχ ενα απο τα πανω συστήματα και τα συνδέσεις σε άλλα ηχεία ή θα βγει καλύτερος ήχος ή χειρότερος.

Απλά θα θελα να ξέρω αξίζει η διάφορα στη τιμή;

για λόγους αισθητικής δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση οσο μεγαλύτερο το ηχείο τοσο το καλύτερο.Γιαυτο τον λογο στα φθηνά συστήματα βλέπεις τα μπροστά ηχεια να ειναι λιγο ή πολυ μεγαλύτερα απο τα πισω (ένταση - ποιότητα)

Το θεμα ειναι οτι αφού δεν μπορώ να τα ακούσω να βρω έστω σε τιμές το πόσο καλύτερα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.