Jump to content



Project:Καμμενη ενισχυση


Dant3

Recommended Posts

Το υγρο δεν θα το ξαναχρησιμοποιησω μαλλον οποτε δεν υπαρχει θεμα.και το εκανα και με το χερι εκεινο το κυκλωμα για να μην κανω την τροφοδοσια χυμα με καλωδια κτλ.θα παω τωρα να παρω μυτη για το κολλητηρι και καποια αλλα πραγματα και μαζι και flux.μου ειπε ενα παιδι οτι αν ριξω στις κολλησεις και τις ξαναζεστανω θα κατσουν καλα.για να μην μπαινω στην διαδικασια βγαλε-βαλε.

τωρα για το ολοκληρωμενο που θελει μαλλον πιο λεπτη μυτη,γιατι η δικη μου ειναι μαλλον γυρω στο 1mm(με το ματι οπως το κοβω) θα με βοηθησει ο nickstamat(προσφερθηκε με δημοκρατικες διαδικαδιες :p).το κολλητηρι που εχω εγω ειναι 60 watt και ναι ειναι του κιλου αλλα κανει δουλεια :hehe:

τωρα οι πλακετες δεν ειναι ισια κομμενες γιατι ειναι με ψαλιδι.προσπαθησα να τις ισιωσω και πιο πολυ το χερι μου εφαγα παρα ηρθαν στα ισια.με σιδεροπριονο θα κανω χρονια να τις ισιωσω για αυτο τις εχω αφησει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον πηρα καινουργιο κολλητηρι,αφενος γιατι δεν ειχε μυτη για το παλιο,αφετερου γιατι (οχι οτι δεν το ξερα) μου ειπε και αυτος οτι ηταν μουφα και τα 60watt που λεει δεν παιζει να ειναι.ετσι πηρα ενα αλλο 30αρι.πηρα και μια τρομπα φθηνη.και ευτυχως που χαζευα την πλακετα γιατι ειχα κολλησει λαθος 2 αντιστασεις.οποτε διορθωνω κολλησεις και αντιστασεις και επιστρεφω.

post-12158-1416075044,7629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωθηκα λιγο στις κολλησεις ;)

ευχαριστω και τον νικο(nickstamat) που μου δωσε συμβουλες και μου εδειξε και κατι ψιλα.

τελικα εφταιγε και σε μεγαλο βαθμο το κολλητηρι και το καινουργιο με βοηθησε πολυ.

εδω καποιες ενδεικτικες φωτο.αυριο θα παρω κατι τελευταιες αντιστασεις για να τελειωνω τα κυκλωματα.

post-12158-1416075048,8119_thumb.jpg

post-12158-1416075049,0597_thumb.jpg

post-12158-1416075049,3543_thumb.jpg

post-12158-1416075052,1386_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κολλησα τους τελευταιους πυκνωτες κλεμες κτλ.η προενισχυση ειναι ετοιμη και ειναι για στεγνωμα τωρα καθως την εκανα με σπρευ.στα ολοκληρωμενα μενει να κολλησω τα πηνια ενω για την τροφοδοσια μπορει να χρειαστω να βαλω και αλλους πυκνωτες η να βγαλω κατι αντιστασεις.αυριο λογικα θα τα τελειωσω και αυτα και θα ξεκινησω να προετοιμαζω το σασι.moar photos αυριο

Α επισης οσο αφορα στη ψυξη,σκεφτομαι να βαλω κατι παλιες ψυκτρες απο P4 στο καθε ολοκληρωμενο.θα τις χτυπαει ενας 12αρης που θα βαζει αερα απο εξω ενω θα εχω και εναν 8αρη να βγαζει καπου μεσα στο σασι.εχει κανενας καμια τετοια η εστω κατι παρεμφερες?

post-12158-1416075055,4554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψύκτρα μπορείς να βάλεις και Noctua άν θές (που λέει ο λόγος...), που θα την στηρίξεις όμως γιατί είναι βαριά?

Έχεις κόψει την πλακέτα τσίμα-τσίμα......

Τί θα έκανα εγώ με μία ψύκτρα Pentium s478:

29011701.png

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι η ψυκτρα του Ρ4 φτανει ισα ισα για το 1...ποσο μαλλον και για τα 2 stk.καπου ειχα δει εναν που κοβει ψυκτρες αλουμινιου σε οτι διαστασεις θες.ξερει τιποτα κανενας?υποψιν οτι το stk ειναι 8 εκατοστα σε μηκος,αρα θελω ψυκτρα τουλαχιστον 10.επισης σκεφτομουν την περιπτωση για εξοικονομιση χωρου να κανω αυτο που εχει κανει και αυτος εδω

post-12158-1416075055,5785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα παω αυριο να ριξω καμια ματια.αν και μπορει να παρω και απο τον παλιο ενισχυτη την ψυκτρα...θα δειξει.

αν βαλω arctic silver 5 που εχω αναμεσα σε ολοκληρωμενο και ψυκτρα δεν θα εχω προβλημα φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τις πλακετες κτλ τις εχω τελειωσει.περιμενω να δω αν θα χιονιζει αυριο για να παω να παρω κατι κλεμες και αντιστασεις για την τροφοδοσια.πρεπει να ψαξω να βρω και βαση αλουμινιου για να τα συναρμολογησω εκει πανω αρχικα.πηρα απο τα πρακτικερ και ενα σπρευ ,μαυρο μεταλλικο για να βαψω το κουτι.καλωδια πηρα τελικα απο την ανακαινιση που κανουμε στο σπιτι(απο αυτα που βαζουν στον πινακα :p).α ναι να παρω και τα υλικα για ενα UV meter που θα βαλω με ledακια.ο σχεδιασμος ειναι εκπληξη.φινιρισμενο αλουμινιο για την προσοψη πως θα κανω?το παιρνω ετοιμο η πρεπει να κανω εγω διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σορυ για την καθυστερηση,ειναι μια μετακομιση στη μεση και τρεχω.εχω τελειωσει πλακετες κτλ κτλ μενει μονο συναρμολογηση.αυριο πρωι θα κανω μια προχειρη για να δω αν δουλευει η αν θα ανατιναχτει.θα ανεβασω φωτο με τις πλακετες ετοιμες κτλ κτλ αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον οπως ειπα λογω μετακομισης το ειχα διακοψει.δοκιμη δεν ειχα κανει καθως δεν ηθελα να δοκιμασω χωρις τις ψυκτρες.τις σημαδεψα για τρυπημα αλλα δυστυχως με το τρυπανι μου δεν γινεται δουλεια οποτε αυριο πρωι θα τις παω να μου ανοιξουν τρυπες και θα αρχισω συναρμολογηση για δοκιμη.

post-12158-1416075140,0521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τις ψυκτρες μου τις εκανε ο κοπριτης και παρολο που σε 5 λεπτα τις ειχε ετοιμες μου εκανε πολυ ωραια δουλεια,με σπειρωματα ,αλενοβιδες κτλ.

εκανα μια προχειρη δοκιμη,χωρις να συνδεσω πανω τις πλακετες του ενισχυτη αλλα μονο την τροφοδοσια για να δω αν βγαζει σωστα τις τασεις και ηταν αποτυχημενη :p

κατι μαλλον δεν εκανε επαφη,καθως τα ειχα προχειρα τα καλωδια και εγινε τσαφ.καηκε η ασφαλεια και κοπηκε και στη πλακετα της τροφοδοσιας ο χαλκος σε δυο σημεια.επανερχομαι μαλλον την αλλη βδομαδα(φευγω εκτος αθηνων) οπου θα διορθωσω την πλακετα και θα κανω τις κολλησεις κανονικα με καλαι για να μην υπαρχει τετοιο θεμα.

post-12158-1416075151,3764_thumb.jpg

post-12158-1416075151,8048_thumb.jpg

post-12158-1416075152,0419_thumb.jpg

post-12158-1416075152,2211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφερω το θεμα 5 μηνες μετα καθως το ξαναξεκινησα με τη βοηθεια ενος φιλου.

το ειχα τοσο καιρο στην ακρη καθως επεσε μια μετακομιση,ελλειψη χωρου,χρηματος και λογω καλοκαιριου.θα ανεβασω φωτο και worklog αυτες τις μερες.ο ενισχυτης δοκιμαστηκε παντως και δουλευει αψογα(να πω την αληθεια δεν περιμενα να δουλεψει :hehe:).καποια θεματα με την προενισχυση εχω λογω λαθους στην τροφοδοσια,ενω δουλευω και σε κυκλωματα προστασιας ηχειων και του ενισχυτη...

Link to comment
Share on other sites

Αλουμινενιο κουτακι μαυρο θα εχουμε...με την προσοψη θα εχω ενα θεματακι γιατι δεν εχω τιποτα υποψιν μου οποτε οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη :happy:

συνδεσα παντως χθες 2 ηχεια και μπορω να πω οτι το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.τα εφτασα στο σημειο που να παραμορφωνουν (ο ηχος φυσικα εκκωφαντικος,αφου το ενα ηταν 100αρι και το αλλο 80αρι) και ο ενισχυτης δεν επαιρνε χαμπαρι.

λιγο θορυβο εχω αλλα μαλλον οφειλεται στο οτι οι συνδεσεις με τις εισοδους,οπως φαινεται και στην φωτο,ειναι χωρις κολληση.σε 3-4 μερες που θα εχω ετοιμα προενισχυση και τα αλλα 2 ηχεια θα ανεβει και βιντεο με τα παντα ολα συνδεδεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια απο τους ηλεκτρολογους του φορουμ.εχω το ρελε της φωτο.στα δυο ακριανα παει η τροφοδοσια.τα υπολοιπα πως πανε?

358u.th.jpg

θελω να φτιαξω αυτο το κυκλωμα

softstart1150ohm10watt.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και περιμενω να μου φερουν αυριο το ολοκληρωμενο της προενισχυσης εκατσα λιγο να δω πως θα τα χωσω στο κουτι.αν και τα παιρνει αρκετα στριμωχτα,μαλλον σκεφτομαι να βρω ενα αλλο πιο μεγαλο.για ριξτε καμια ιδεα.απο τι συσκευη μπορω να χρησιμοποιησω η εστω ενα μαγαζι που να φτιαχνει η να εχει ετοιμα για να παω να ριξω μια ματια.κατι απλο αλουμινενιο καθως τρυπες κτλ θα τα ανοιξω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.