Jump to content



Project:Καμμενη ενισχυση


Dant3

Recommended Posts

Επειδη και γω εχω ασχοληθει λιγο με τα καταραμενα stk (συγκεκριμενα τα 0060-ΙΙ του blaupunkt μου... εκαψα 3 απο λαθη δικα μου και 2 μονος του... ε και τον παρατησα!) να προτινω 2-3 πραγματακια?

Α) Φροντησε το κυκλωμα σου ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ πριν τα βαλεις πανω... δεν γουσταρουν ζορια.

Β) Φροντησε να κολλας max 10sec το καθε ποδι και να το αφηνεις να κρυωνει πριν συνεχισεις. δεν γουσταρουν ζορια.

Γ) Προσεξε πολυ να βαλεις καλη ψυκτρα με ceramique, και τσεκαρε μην παιξει καμια διαφορα φασης με τις ψυκτρες και τα τιναξεις. δεν γουσταρουν ζορια.

Καλη τυχη και να θυμασαι : Δεν γουσταρουν ζορια. Αν προλαβω πριν μπω μεσα να εχω ετοιμο τον peso μου που ανακατασκευαζω θα βαλω παρουσιαση (180w με προενισχυση λαμπας και 6 transistor τελικος)

Για pcb, αμα εχεις laser εκτυπωτη καντο μονος σου! http://www.riccibitti.com/pcb/pcb.htm

Εναλλακτικα, υπαρχει και το backdoor : 2*100w TK2050 TP2050 Tripath Class-T AMP Board Upgraded - eBay (item 350434373378 end time Jan-27-11 22:30:03 PST) Ενα πραγματικο κουκλακι που βγαζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ηχο (τα stk κανουν προυφ σε μπαμιες μπροστα του!) ειναι παμφθηνο και βαζεις και ανεμιστηρι με led για οσομ κουλνες :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Αναμενουμε Dante3!

Επισης κατι που ηθελα να προσθεσω..! Δεν μπορεις στον ενισχυτη σου να βαλεις 5-10-50 πραγματακια να τον κανεις αλεξισφαιρο ?

Εγω σκευτομαι να παρω μτχ εναν ενισχυτη στα 100 ευρω που εχω βρει και να του αλλαξω τα ματια..!ωστε να μην ''λυγιζει'' οταν βαρανε οι εντασεις..!:p

Link to comment
Share on other sites

Για εκτύπωση PCB δες αυτό το site φίλε μου.

ΠΛΑΚΕΤΕΣ PCB

Εγώ είχα πάει στον Τσιώτα πριν 3 χρόνια νομίζω με το PCB από software και για πλακέτα διπλής όψης μου είχε πάρει κανένα 25αρι. Πάρε τηλέφωνο πάντως και κάνε έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν γουσταρουν ζορια το εχω καταλαβει.για αυτο και θα το δουλευω και σε ταση χαμηλοτερη απο την προτεινομενη.τωρα για το pcb θα ρωτησω σε εναν στην σολωμου και αν μου πει τρελη τιμη θα πω σε ενα παιδι απο hlektronika να μου τα φτιαξει που εχει κανει και αυτος τον ιδιο ενισχυτη για να μου βγει φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα τα πρωτα κομματια.μενουν τα pcb τωρα για να αρχισω την δουλεια.ρωτησα σε εναν διπλα στο φανο και μου ειπε 70(!!!)Ε που εννοειται δεν προκεται να τα δωσω για κανενα λογο.αν δεν το φτιαξω στη σχολη η αν δεν τα κανω με τον αλλο απο το hlektronika θα δοκιμασω να το φτιαξω μονος μου με αυτη την πατεντα με τον εκτυπωτη λειζερ και οτι βγει :p

post-12158-1416074981,5504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής καλός ποιοτικά? Να τον προτιμήσω ή να τον φέρω απ' έξω? :)

Μία εύκολη λύση για την πλακέτα σου είναι με λάμπα UV πανω σε φωτοευαίσθητη πλακέτα.

Το εφάρμοσε ένα παλικάρι σε μία πλακέτα για τη σχολή με μεγάλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα φαινεται ο μετασχηματιστης.τωρα θα δειξει η νεκροψια :p

βεβαια ειχε ξεχασει να μου βαλει την 12αρα αυτος και την εκανε επιτοπου.τωρα θα δω αν εχω θεμα γιατι δεν υπολογισε πτωση τασης απο γεφυρα κτλ γιατι ηθελα 12 dc και αυτη βγαζει 13 ac περιπου...θα δειξει.

τωρα για το Pcb το πιο απλο φαινεται αυτο με τον εκτυπωτη λειζερ...θα το ψαξω και θα δω

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα φαινεται ο μετασχηματιστης.τωρα θα δειξει η νεκροψια :p

βεβαια ειχε ξεχασει να μου βαλει την 12αρα αυτος και την εκανε επιτοπου.τωρα θα δω αν εχω θεμα γιατι δεν υπολογισε πτωση τασης απο γεφυρα κτλ γιατι ηθελα 12 dc και αυτη βγαζει 13 ac περιπου...θα δειξει.

τωρα για το Pcb το πιο απλο φαινεται αυτο με τον εκτυπωτη λειζερ...θα το ψαξω και θα δω

Ναι με laser λέω κι εγώ.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, εκτυπώνεις σε διαφάνεια ή χαρτί περιοδικού, σιδερώνεις πάνω στην πλακέτα και μετά αποχαλκώνεις.

Την αποχάλκωση την κάνεις με χημική μέθοδο, αλλά υπάρχει και η μέθοδος που σου είπα με τη λάμπα UV.

Ψάξ'το, μπορεί να σου είναι πιο εύκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα καθως στο hlektronika εχουν απειρα θεματα με αυτο...τριχλωριουχος σιδηρος ftw :p

με uv θες λαμπα και δεν το πετυχαινεις και με την πρωτη.αυριο μεθαυριο παω να παρω τα υλικα για να πειραματιστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κυριακη βραδυ(εκτος απροοπτων)θα εχετε workload με το κουτι που θα χρησιμοποιηθει για τη στεγαση του ενισχυτη,τα υλικα,την κατασκευη των pcb και αν εχω προλαβει τα pcb με κολλημενα πανω αντιστασεις πυκνωτες κτλ.:magic:

Link to comment
Share on other sites

67 γιουροζ ό,τι βλέπεις στη φωτό μαζί με τα μεταφορικά ;)

Και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα του kit!

Αλλά για να βγάλει μέγιστη ισχύ σε 8Ω αυτό το κιτάκι, θα πρέπει να παίρνει balanced σήμα, οπότε θέλει κάτι κολπάκια... Στην πορεία θα φανεί κι αυτό.

Μη σου χαλάω το thread όμως! Θα φτιάξω άλλο thread εγώ όταν ξεκινήσω!

Περιμένουμε worklog! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μεχρι τωρα τα εξοδα ειναι:

μετασχηματιστης->80Ε

2XSTK4241ii+TCA5500->48E

PCB-πυκνωτες-αντιστασεις-ροοστατες-τριχλωριουχος σιδηρος-πηνια->42Ε

συνολο δηλαδη 170Ε.

ευτυχως που κουτι εχω σχεδον ετοιμο :p

και ευτυχως που εκοψε και κατι αυτος στο φανο γιατι θα βγαιναν κανα 20αρι παραπανω.

απο εξοδα ακομα εχω να παρω ενα φυλλο αλουμινιου αργοτερα για να φτιαξω την προσοψη,κατι εξοδους και εισοδους και ασφαλειες οποτε να μην φτασει 180-190?το πιασαμε το 200αρι που ελεγα στην αρχη :clap:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδω ειναι το κουτι που θα χρησιμοποιηθει για τον ενισχυτη.φυσικα θα βαφτει,μαλλον με σπρευ ενω προσοψη θα μπει αλλη φτιαγμενη απο μενα

fwtografia001-5531.jpg

fwtografia000-5530.jpg

fwtografia003-5532.jpg

Εννοειται θα βγουν οσα ειναι μεσα :p

Ξεκινησα σημερα να κανω την τυπωση του κυκλωματος στις πλακετες για να κανω μετα την αποχαλκωση.χρησιμοποιησα διαφανειες εκτυπωμενες με φωτοαντιγραφικο (αφου λειτουργουν με τονερ) αφου μου προτεινε να δοκιμασω ετσι αρχικα ενα παιδι απο το εργαστηριο μου που φτιαχνει...

Αφου κοπηκε η πλακετα στις διαστασεις που θελω(στην αρχη δοκιμασα με σιδεροπριονο αλλα τελικα και με ψαλιδι κοβεται πιο ευκολα και πιο γρηγορα ) και εκοψα και την διαφανεια.

fwtografia004-5533.jpg

Εδω η πλακετα γυαλισμενη με συρμα για τις κατσαρολες

fwtografia005-5534.jpg

κολλησα με σιλοτειπ την διαφανεια πανω στην πλακετα και μετα ημουν ετοιμος για σιδερωμα...

fwtografia006-5535.jpg

Δυστυχως η διαφανεια δεν δουλεψε αποτελεσματικα...αρχικα εβγαζε και το σιδερο ατμο και μου σπαγε τα νευρα(αλλα μετα το ρυθμισα και ολα οκ).μετα διαπιστωσα οτι πρεπει να εχω γυρισμενη την πλευρα με το τονερ στην πλακετα και μεχρι να το καταλαβω εγινε αυτο

fwtografia007-5536.jpg

Ελπιζω να μην ενοχλει την μανα μου :p

Τελος παντων αφου τα διορθωσα αυτα,με την 4η και 5η φορα ειχα καποιο αποτελεσμα αλλα οχι ικανοποιητικο που οφειλεται μαλλον στην διαφανεια.

fwtografia008-5537.jpg

θα παω αυριο να εκτυπωσω σε χαρτι διαφημιστικων τα κυκλωματα και θα ξαναδοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με γυαλιστερό χαρτί για φωτογραφίες. Προσωπικά εκεί είχα τη μεγαλύτερη επιτυχία.

Μετά το αφαιρείς μουλιάζοντάς το σε ζεστό νερό και ξεφλουδίζοντάς το

Link to comment
Share on other sites

Dant3, είναι πιθανό το φωτοαντιγραφικό να μην ήταν ρυθμισμένο να χρησιμοποιήσει πολύ τόνερ.

Πρέπει να βάλεις max ποιότητα, και αν χρειαστεί να μειώσεις το brightness ώστε να ρίξει αρκετό τόνερ στο σχέδιό σου.

Επίσης, θέλει πίεση και αρκετή ώρα στο σιδέρωμα.

Η διαφάνεια ήταν επικίνδυνο να παραμορφωθεί σε υψηλή θερμοκρασία, αλλά με το χαρτί περιοδικού δε νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Good luck :T:

Link to comment
Share on other sites

Του ειπα να βαλει οσο πιο πολυ γινεται εκει που το ρυθμιζεις αλλα απο ενα σημειο και μετα εβγαζε κατι σημαδια κομματια του κυκλωματος οπου να ναι.θα δοκιμασω και σε φωτογραφικο χαρτι τοτε.η διαφανεια δεν ειχε ιδιαιτερο προβλημα παραδοξως,αφου την ειχα κατω απο το σιδερο σχεδον 10 λεπτα με το σιδερο στο max.μου πιαστηκε και το χερι να πιεζω :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.