Jump to content



NAS Ποιόν από τους δύο


Johnakis12

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν

Western Digital ShareSpace 4TB Extenal Network Storage System (3.5", WDA4NC40000E) - Εξωτερικοί Σκληροί δίσκοι - plaisio.gr

ή

αυτόν

Seagate Blackarmor NAS 440 4TB Network Storage Server (ST340005SHD10G-RK) - Εξωτερικοί Σκληροί δίσκοι - plaisio.gr

για αποθήκευση φωτογραφιών.

Με ενδιαφέρει η ταχύτητα μέσω (ethernet) και η αξιοπιστία βέβαια αλλά εφόσον και οι

δύο έχουν raid1 νομίζω ότι στην αξιοπιστία καλύπτομαι.

Εχει κάποιος κάτι ανάλογο να πει εντυπώσεις ή αν έχει κάτι άλλο να προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω τον seagate άλλα να ξέρεις ότι όποιον και να πάρεις θα έχεις μια καθυστέρηση λόγο ethernet.

Έχω τον Verbatim nas για μουσική κυρίως. Τον χρησιμοποιώ από το Htpc και όταν δεν είχα database με τα mp3 ήταν πολύ αργό.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα συστηματακι με ΑΤΟΜ και περασε του freeNAS μαζι με οσους δισκους θελεις.

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/d-i-y-nas-file-server-88751.html

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/nas-san-in-a-nutshell-60459.html

Ετσι θασου κοστισει λιγοτερο και με μεγαλύτερη επεκτασιμότητα

Link to comment
Share on other sites

συστηματικά που έστησα πριν από λίγο

e3400 cpu

dfi p45 mobo

4gb ram (υπερβολή και με 1gb κάνεις δουλεία)

thermaltake 470watt psu

2tb hdd wd green

σύνολο 280 ευρώ:dance3:

εδιτ

και έχω ακόμα 5 θύρες sata για δίσκους + ότι το mobo μπορείς να του βάλεις και controlers και άλλα μπιχλιμπίδια

εδιτ

σκέψου το γιατί με 500 ευρώ φτιάχνεις έναν καλό custom στα μέτρα σου serveraki !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, καλύτερα να φτιάξεις ένα δικό σου nas με raid5 πάνω σε μια mobo που να έχει έναν ich controller... ο atom θα σε περιορίσει γύρω στα 60-70 ΜΒ/sec με έναν μικρό C2D (και ανάλογο switch) θα έχεις >110MB/sec...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.