Jump to content



SSD Noob


AlexT

Recommended Posts

Καλησπερα.

Το λοιπον παρελαβα και τον πρωτο μου ssd αλλα μιας και χαθηκα λιγο με ολο αυτο το διαβασμα και trim, tweaks και λοιπες καινουριες για μενα εννοιες θελω μια μικρη βοηθεια...

Τι στο καλο να κανω σαν πρωτο κουμπωμα του δισκου πανω στο πισι?

Βαζω τον σκληρο πανω, μπαινω στο bios και αλλαζω κατι?, απλα φορμαρω τον hdd με το λειτουρικο και περναω στον ssd παραθυρα?πρεπει να κανω κατι πριν απο ολα αυτα? αυτο το trim πως το ενεργοποιω?φτανει για να ειναι οκ ο δισκος η να κατεβασω και καποιο αλλο utility?

Το παρον thread ειναι flame friendly :tomato: αρκει να παρω καποιες απαντησεις που θα με γλυτωσουν απο format λογο πτωσης της αποδοσης αφου εχω στησει ολο το συστημα μου και απλα θελω να κανω την δουλεια μου.

Κραξτε αφοβα :p

Ο δισκος ειναι ενας Postville 80GB X25-M G2

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν φρέσκα τότε απλώς θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι ο controller δουλεύει σε AHCI mode. Αυτό το βλέπεις στο BIOS. Από εκεί και μετά πας κλασσικά σε format του SSD και καθαρή εγκατάσταση. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο για το trim. Δουλεύει αυτόματα στα win7. Το μόνο που θα κάνεις είναι να μεταφέρεις το pagefile στον SSD και αν έχεις αρκετή μνήμη (>4GB) μπορείς κάλλιστα να το μειώσεις στα 128ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν φρέσκα τότε απλώς θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι ο controller δουλεύει σε AHCI mode. Αυτό το βλέπεις στο BIOS. Από εκεί και μετά πας κλασσικά σε format του SSD και καθαρή εγκατάσταση. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο για το trim. Δουλεύει αυτόματα στα win7. Το μόνο που θα κάνεις είναι να μεταφέρεις το pagefile στον SSD και αν έχεις αρκετή μνήμη (>4GB) μπορείς κάλλιστα να το μειώσεις στα 128ΜΒ.

Thanx φιλε :clap:,

παω να γκουγκλαρω τα περι pagefile και αν υπαρξει κολλημα επανερχομαι.:o

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα κάνεις είναι να μεταφέρεις το pagefile στον SSD και αν έχεις αρκετή μνήμη (>4GB) μπορείς κάλλιστα να το μειώσεις στα 128ΜΒ.

Διόρθωση: ...είναι να μεταφέρεις το pagefile στον HDD...

Εκ παραδρομής το λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το γύρισα ήδη στους hdd και είναι όλα οκ. Έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα η κάτι άλλο και το λες; Λενε ότι μειώνει αρκετα το lifespan του ssd.

Το toolbox μπήκε ήδη, για αυτό και δεν συνεχισα τις ερωτήσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.