Jump to content



Επιλογή ανεμιστήρων για HTPC


Aoratos77

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους....

Έφτασε η ώρα να επιλέξω ανεμιστήρια για το HTPC μου και έχω πελαγώσει λίγο. Το κουτί μου είναι αυτό..::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: και ψάχνω να βρω τι ανεμιστήρες να βάλω, 2 των 120mm και 2 των 80mm. Βασικα τους 2 των 120 δεν τους έχει (είναι προαιρετικοί) αλλά θέλω να αλλάξω και τους 2 80άριδες γιατί έχω δει αρκετά review από το κουτί και κάνουν αρκετό θόρυβο.

Εχώ είχα στο μυαλό μου αυτούς...NF-R8 80mm Quiet Case Fan και αυτούς..NF-S12B FLX Ultra Quiet 120mm Flexible Cooling Fan.

Είδα όμως και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως..NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr, SickleFlow 120 2000 RPM Blue LED - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply και eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Το αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί λίγο και θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας σαν πιο ειδικοί στον τομέα, γιατί καλά και άγια τα reviews αλλά είναι διαφορετικό να έχεις δοκιμάσει κάτι ο ίδιος, οπότε θα ήθελα να ακούσω και μερικές γνώμες πριν καταλήξω κάπου..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φρουφρού και αρώματα, αλλά είναι άριστη επιλογή για τη δουλειά που τον θέλεις. Εκτός από πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου ροής, έχει και πολύ χαμηλά επίπεδα κύλισης. Προτίμησέ τον άφοβα! eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Δυστυχώς, στους 80άρηδες δεν είσαι τόσο τυχερός, κάποιοι καλοί Noiseblocker είναι "αναμενόμενοι" στο Πλαίσιο εδώ και κάτι μήνες, οι insiders γνωρίζουν ότι κάτι τέτοια σημαίνουν πλέον πως δε θα έρθουν ποτέ...

Μπορείς ανετότατα να προτιμήσεις αυτούς τους μαγικούς, θερμικά ελεγχόμενους Enermax my-shop.gr : CMP ENERMAX EVEREST 8CM FAN . Bάλε τον αισθητήρα θερμότητας σε κάποιο hot-spot για να πάρουν κάποιες στροφές γιατί όταν το αφήσεις ελεύθερο οι στροφές του (άρα και η ροή) τείνουν στο μηδέν! Πάρα πολύ ήσυχοι (δοκιμασμένοι), θα κάνεις καλή δουλίτσα στο HTPC...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους....

Έφτασε η ώρα να επιλέξω ανεμιστήρια για το HTPC μου και έχω πελαγώσει λίγο. Το κουτί μου είναι αυτό..::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions ::: και ψάχνω να βρω τι ανεμιστήρες να βάλω, 2 των 120mm και 2 των 80mm. Βασικα τους 2 των 120 δεν τους έχει (είναι προαιρετικοί) αλλά θέλω να αλλάξω και τους 2 80άριδες γιατί έχω δει αρκετά review από το κουτί και κάνουν αρκετό θόρυβο.

Εχώ είχα στο μυαλό μου αυτούς...NF-R8 80mm Quiet Case Fan και αυτούς..NF-S12B FLX Ultra Quiet 120mm Flexible Cooling Fan.

Είδα όμως και άλλες ενδιαφέρουσες προτάσεις όπως..NoiseBlocker BlackSilent Pro PLPS Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr, SickleFlow 120 2000 RPM Blue LED - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply και eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Το αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί λίγο και θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας σαν πιο ειδικοί στον τομέα, γιατί καλά και άγια τα reviews αλλά είναι διαφορετικό να έχεις δοκιμάσει κάτι ο ίδιος, οπότε θα ήθελα να ακούσω και μερικές γνώμες πριν καταλήξω κάπου..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Aν μιλαμε για αθορυβους οι coolermaster που διχνεις δεν κανουν ακουγοντε

Δεν εχει φρουφρού και αρώματα, αλλά είναι άριστη επιλογή για τη δουλειά που τον θέλεις. Εκτός από πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου ροής, έχει και πολύ χαμηλά επίπεδα κύλισης. Προτίμησέ τον άφοβα! eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Δυστυχώς, στους 80άρηδες δεν είσαι τόσο τυχερός, κάποιοι καλοί Noiseblocker είναι "αναμενόμενοι" στο Πλαίσιο εδώ και κάτι μήνες, οι insiders γνωρίζουν ότι κάτι τέτοια σημαίνουν πλέον πως δε θα έρθουν ποτέ...

Μπορείς ανετότατα να προτιμήσεις αυτούς τους μαγικούς, θερμικά ελεγχόμενους Enermax my-shop.gr : CMP ENERMAX EVEREST 8CM FAN . Bάλε τον αισθητήρα θερμότητας σε κάποιο hot-spot για να πάρουν κάποιες στροφές γιατί όταν το αφήσεις ελεύθερο οι στροφές του (άρα και η ροή) τείνουν στο μηδέν! Πάρα πολύ ήσυχοι (δοκιμασμένοι), θα κάνεις καλή δουλίτσα στο HTPC...

Tους NoiceBlocker στα καταστηματα τις θεσσαλονικης τουλαχιστον τους εχουν και τα 2 που πηγαινω (κεντρο , καλαμαρια)βασικα απο αυτα που βλεπω τωρα στο site δεν θυμαμε να ειδα τους 120 Multiframe αλλα τα αλλα τα ειχαν γιατι μου ειχε φανει περιεργο που τους ειχαν ολους

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τα μέχρι τώρα συμπεράσματα είναι πως η αρχική μου επιλογή (Noctua) δεν είναι και η καλύτερη ε?? Γιατί από τα συγκριτικά που είδα Quiet PC Ellas - Ultra-Quiet 80mm Fans είναι πολύ καλοί σαν σχέση απόδοση/θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από τα μέχρι τώρα συμπεράσματα είναι πως η αρχική μου επιλογή (Noctua) δεν είναι και η καλύτερη ε?? Γιατί από τα συγκριτικά που είδα Quiet PC Ellas - Ultra-Quiet 80mm Fans είναι πολύ καλοί σαν σχέση απόδοση/θορύβου.

Αυτό που είδες είναι ένα συγκεκντρωτικό πινακάκι με air-flow/dB/rpm/τιμή κτήσης. Τα δύο πρώτα νούμερα είναι εργοστασιακά, άρα δεν έχουν καμία αξία στον πραγματικό κόσμο (πες τα ψεύτικα, πες τα μακριά από την πραγματικότητα, πες τα ότι θες) και αυτό ισχύει για το 99,9999% των ανεμιστήρων. Οι Noctua είναι φυσικά αξιόλογοι ανεμιστήρες, έχουν χάσει όμως το τραίνο των εξελίξεων, καθώς ο ανταγωνισμός καλπάζει και παρουσιάζει εξειρετικά προϊόντα!

Οι προτάσεις που σου έγιναν βασίστηκαν εν μέρει σε έγκριτες δοκιμές, αλλά κυρίως στις εμπειρίες χρηστών, που όσο υποκειμενικές και να είναι, είναι και οι μόνος αξιόπιστες αφού η "δοκιμή"/σύγκριση έγινε από τον ίδιο χρήστη άρα μπορεί αν σου πει με ασφάλεια ότι "αυτός είναι ΟΚ, αυτός είναι λιγότερο ΟΚ".

ΥΓ. ΜΗΝ κοιτάς τα εργοστασιακά νουμεράκια, είναι ο χειρότερος σύμβουλος αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στάθηκα τυχερός...πήρα τους 120άριδες τους noiseblocker από eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής (δύο τελευταία κομμάτια) και μετά πέτυχα και τους 2 80άριδες στο plaisio...δύο τελευταία κομμάτια κι εκεί!! Οπότε από ψύξη μαζί με την big shuriken είμαι πιστεύω jet!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Λίγο ακριβή επιλογή, αλλά πολύ καλά φουρφουράκια... Θα βρίσκεται και σε ισορροπία το inlet (των 120άρηδων) με το outlet air-flow (των 80άρηδων), ιδανικές συνθήκες για ψύξη.

Περιμένουμε εντυπώσεις όταν τους βάλεις πάνω καθώς και θερμική συμπεριφορά του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται...περιμένω το κουτάκι από Γερμανία μόλις έρθει, πιστεύω μέχρι την άλλη εβδομάδα, θα το στήσω και θα έχουμε τα αποτελέσματα...

Αν και δεν θα βγάζουν αέρα μόνο οι 80άρηδες αλλά και ένας 120άρης....έτσι λεέι η μαμά εταιρεία του κουτιού...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά διαβάζοντας το ποστ εδώ πήγα και αγόρασα τον noiseblocker m8 s1 στα 80mm και ησύχασε το κεφαλάκι μου,αντικατέστησα το fan της cpu στο κατεβαστήρι διότι το aftermarket xilence P4 Pro που είχα πάρει για καλύτερο από το μαμίσιο ανάσταινε και νεκρούς :getlost:

τώρα θά πάρω άλλο ένα 80άρι για το τροφοδοτικό και τέλος ποιό πολύ ακούγετε ο ράπτορας παρά όλα τα άλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο μου HTPC, πηρα απο εδω . Τσιμπημενες τιμες, αλλα μερικα προιοντα αξιζουν. Εχω 2 χ Coolink SWIF2-800 και 2 χ Coolink SWIF2-120 και οι 4 στις 1000 στροφες δεν ακουγονται κα8όλου !!!

Link to comment
Share on other sites

Για το δικο μου HTPC, πηρα απο εδω . Τσιμπημενες τιμες, αλλα μερικα προιοντα αξιζουν. Εχω 2 χ Coolink SWIF2-800 και 2 χ Coolink SWIF2-120 και οι 4 στις 1000 στροφες δεν ακουγονται κα8όλου !!!

Αρκετά ενημερωμένο κατάστημα και με προϊόντα που δε βρίσκεις εύκολα εδώ, αλλά τί συμβαίνει με τα μεταφορικά ?

Επειδή δεν τα αναγράφουν ακριβώς, έχει κάποιο ενδεικτικό παράδειγμα να μας δώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

2 χ Coolink SWIF2-800 16,81

2 χ Coolink SWIF2-120 23,12

Sub-Total 39,93

Shipping to GR 5,91

TOTAL 45,84

Τα προιοντα μου ηρθαν σε 6 ημερες (με Σαββ/κο στην μεση)...

Όχι ρε φίλε, αυτά δεν γίνονται ...

Κάποια ελληνικά καταστήματα και περισσότερα χρήματα ζητούν και περισσότερες μέρες κάνουν .... :wall:

Σε μια αντίστοιχη παραγγελία μου από ελληνικό κατάστημα πλήρωσα 9€ μεταφορικά..... :tomato:

Αλήθεια οι Coolink που παρείγγειλες πώς είναι από πλευράς ήχου & απόδοσης ?

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα ηχου στις 1400 (εργ. rpm) ισα ισα ακους κατι. Στις 1000 (70%) που το κατεβασα με το SpeedFan δεν ακουγεται το παραμικρο.

Απο θεμα αποδοσης, απο 38-44 (με το ιδιο το προγραμμα ) ειμαι 37 - 42 (~ 40-60% load με mkv 1080i ποιοτητας). Κατι κανει. αλλα το ολο θεμα ειναι ΔΕΝ ακουγεται το παραμικρο !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.