Jump to content



μνημες????


Δημήτρης

Recommended Posts

Καταρχειν καλημερα σας, ειμαι καινουριο μελος και θα ειθελα την βοηθεια σας σχετικα με τι μνημεσ να διαλεχω

στεινω ενα καινουριο p/c και θα ειθελα την βοηθεια σας ως προς τι μνημη να διαλεχω

μεχρι τωρα εχω αγορασει : Motherboards P4C800-E DEL, wd raptor 36.7

Processor: P4 3,4

Σκεφτομουν να αγορασω ενα απο τα ακολουτηα ζευγαρια:

CORSAIR TWINX 1024MB 4000 ή

OCZ EL DDR PC-4000 Dual Channel Gold

μεχρι που μου προτειναν τις ¨"OCZ EL DDR PC-3700 Dual Channel Gold Revision 2"

οι οποιες μου οιπαν οτι δουλευουν σε μικροτερουσ χρονισμους που τισ κανει πιο γριγορες

καταρχειν αυτο αλυθευει και αν ναι πωσ γεινεται ρε παιδια οι 3700 να ειναι πιο γριγορεσ απο τις 4000?

το p/c το θελο περισοτερο για gamming, θα δω καπια διαφορα με μια απο αφτες τις μνημες σε σχεσει με τισ απλεσς 3200 που πουλανε στο πλαισιο?

και αν ναι πια μου προτινεται? (το κοστος δεν με ενδιαφερει μια και τηα τισ περασω στην εταιρια που δουλευω)

Link to comment
Share on other sites

Στις μνημες δεν εχει σημασια πως τις ονομαζουν οι εταιριες 3200,4000,4400 κτλ. Σημασια εχει τι chipakia φορανε πανω. Πχ αν οι corsair 4000 φορανε hynix d43 chipakia και στο πλαισιο βρεις μια kingston ddr400 με τα ιδια chipakia, στα ιδια Mhz θα φτασουν οι μνημες απο αποψη συχνοτητας και timings. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε πάνω από 3500 δεν έχει κανένα νόημα στον υπολογιστή που θέλεις να φτιάξεις. Ακόμα κι αν θέλεις να υπερχρονίσεις το μηχάνημα, με αέρα δεν θα μπορέσεις να φτάσεις πάνω από 225-228fsb με air cooling (και πολύ λέω). Οπότε μιας και το κόστος δεν είναι πρόβλημα θα έλεγα να πάρεις αυτές οι οποίες και τα καλύτερα timings θα σου δώσουν αλλά και αν χρειαστεί να τις υπερχρονίσεις θα ακούσουν στην τάση και θα ανέβουν.

Καλώς ήρθες στο TheLab.gr :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Στις μνημες δεν εχει σημασια πως τις ονομαζουν οι εταιριες 3200,4000,4400 κτλ. Σημασια εχει τι chipakia φορανε πανω. Πχ αν οι corsair 4000 φορανε hynix d43 chipakia και στο πλαισιο βρεις μια kingston ddr400 με τα ιδια chipakia, στα ιδια Mhz θα φτασουν οι μνημες απο αποψη συχνοτητας και timings. ;)

Εδώ διαφωνούμε... οι περισσότερες εταιρίες, εφαρμόζουν το λεγόμενο speed-bin στις μνήμες τους... δλδ, τσιπάκια που δεν φτάνουν πχ στα 433 με την προβλεπόμενη από τα jdec specs τάση, τα ονομάζουν 400αρια.... κάτι που πολύ πιθανόν να έχει αντίκτυπο και στο clocking.

Link to comment
Share on other sites

.......αν καταλαβα ο root εννοει οτι δεν ειναι απολυτο επειδη φορανε τα ιδια τσιπακια να φτασουν και στα ιδια mhz και timings ...ποσες φορες εχουμε δει μνημες με bh5/bh6 να συμπεριφερονται διαφορετικα και να ακουν διαφορετικα την ταση....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ mortisboy... ότι δεν παίζει ρόλο αποκλειστικά και μόνο το chip... οι εταιρίες, δοκιμάζουν δείγματα από τις διάφορες παρτίδες... όσα πάνε καλά, πχ 433MHz με 2.5/2.6 τάση, τα λανσάρουν σαν 433 μνήμες... όσα δεν πάνε, ή πάνε αλλά με περισσότερη τάση και στα 400 παίζουν με 2.5/2.6, τα λανσάρουν σαν 400άρες.

Κάτι τέτοιο, πιθανότατα να έχει και αντίκτυπο στο overclocking τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.